документiв в базi
550558
Подiлитися 

Нетрадиційний підхід до інвентаризації нематеріальних активів

Інвентаризація нематеріальних активів як таких, що не мають матеріальних ознак, вимагає нетрадиційних підходів, їх наявність може бути встановлена тільки за допомогою документів, що стали підставою для їх оприбуткування, а також по документах, які підтверджують майнові права.

При інвентаризації об'єктів права інтелектуальної власності їх наявність встановлюється по документах, що були підставою для оприбуткування, або додатково по документах, що підтверджують відповідні права. Зокрема, з метою ідентифікації об'єктів права інтелектуальної власності інвентаризаційна комісія переконується у наявності та дії документів, що засвідчують правомірність придбання прав власності, прав використання об'єктів інтелектуальної власності - патентів, свідоцтв, дипломів, ліцензій, договорів тощо.

Інвентаризацію нематеріальних активів не можна провести в такий самий спосіб, як і інвентаризацію основних засобів.

По-перше, через невідчутність нематеріальних об'єктів, оскільки до них неможливо доторкнутися руками. Назва активу “нематеріальний” говорить сама за себе.

По-друге, якщо інвентаризацію основних засобів може здійснювати практично будь-який працівник підприємства, то до проведення інвентаризації нематеріальних активів потрібно залучати спеціально підготовлених фахівців. У цьому випадку потрібна спеціальна підготовка: знання законодавства, особливостей природи зазначених активів та ін. Тому до складу робочої інвентаризаційної комісії підприємства обов'язково повинні входити спеціально підготовлені економіст, бухгалтер, юрист, фахівець з комп'ютерної техніки та програмного забезпечення.

До нематеріальних активів, зокрема, відносяться:

- права користування природними ресурсами (право користування надрами, іншими ресурсами природного середовища, геологічною та іншою інформацією про природне середовище тощо);

- права користування майном (право користування земельною ділянкою, право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо);

- права на комерційні знаки для товарів і послуг (товарні знаки, торгові марки, фірмові назви тощо);

- права на об'єкти промислової власності (право на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, сорт рослин, породи тварин, ноу-хау, захист від несумлінної конкуренції тощо);

- авторські та суміжні з ними права (право на літературні і музичні твори, програми для ЕОМ, бази даних тощо);

- незавершені капітальні інвестиції у нематеріальні активи;

- інші нематеріальні активи (право на проведення діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо).

На жаль, у чинному законодавстві мало уваги приділено питанням проведення інвентаризації нематеріальних активів. Зокрема, Інструкція № 69 визначає тільки загальний порядок її проведення.

При цьому у зазначеній Інструкції не розглядаються особливості проведення інвентаризації невідчутних об'єктів. Отже, керуватися у цьому випадку необхідно загальноприйнятими нормами та здоровим глуздом.

Мета проведення інвентаризації нематеріальних активів - проаналізувати кожний нематеріальний об'єкт на його відповідність визначенню нематеріального активу, даного у п.4 П(С)БО 8:

“Нематеріальний актив - немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований та утримується підприємством з метою використання протягом періоду більше одного року (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях або надання в оренду іншим особам”.

За допомогою інвентаризації на підприємстві можуть бути встановлені як нестача, так і надлишки нематеріальних активів, тому проводити її необхідно в таких напрямках:

а) перевірка документів, які підтверджують права підприємства на використання нематеріальних активів;

б) виявлення нематеріальних активів, не відображених у балансі підприємства, але використовуваних ним;

в) виявлення нематеріальних активів, відображених у балансі підприємства, але не використовуваних ним.

Більшість нематеріальних активів у той чи інший спосіб втілені у матеріальних носіях. Внаслідок цього інвентаризацію слід починати, насамперед, з пошуку матеріальних носіїв, на яких записані такі нематеріальні активи або в яких вони втілені.

Насамперед досліджують комп'ютер, на твердому диску якого можуть бути записані комп'ютерні програми. З метою бухгалтерського обліку право на програму для ЕОМ відноситься до нематеріальних активів (п.5 П(С)БО 8). При цьому слід враховувати, що не будь-яка комп'ютерна програма відноситься до таких. Наприклад, багато інформаційних баз, програми, що використовуються на підприємстві менше одного року, не відображаються на балансі підприємства.

Потім перевіряють CD-диски та дискети, які є досить тендітними матеріальними носіями нематеріальних активів. А оскільки вони можуть легко розбитися, зламатися тощо, то програми, які на них записані, слід ретельно перевірити на предмет придатності до використання.

Багато нематеріальних активів - це права, надані на підставі патентів, свідоцтв, договорів поступки прав тощо. Фактична їх наявність перевіряється, як правило, по документах, що підтверджують виключні права на відповідний вид активу, оскільки самі активи не мають фізичної форми.

Члени інвентаризаційної комісії повинні ретельно перевірити наявність авторських договорів, документів на право користування земельними ділянками, водоймищами та іншими об'єктами природних ресурсів, свідоцтва на знак на товари і послуги тощо.

Інвентарні номери на нематеріальний актив нанести неможливо. Однак при бажанні їх можна написати на матеріальному носії. Комп'ютер, пописаний уздовж і поперек інвентарними номерами, виглядав би неестетично та й малозрозуміле.

Тому можна приклеїти на одну з його стінок ярлик з переліком інвентарних номерів усіх нематеріальних активів, записаних на твердому диску даного комп'ютера.

Інший варіант - вивісити на стіні список нематеріальних активів, що перебувають на балансі, які незримо присутні в даному приміщенні. На коробку для лазерних дисків можна також приклеїти невеликий ярличок.

На цей час не існує офіційно встановленої форми інвентаризаційного опису нематеріальних активів. Ця обставина дозволяє працівникам підприємства самостійно розробити інвентаризаційний опис таких активів, керуючись п.2.7 Положення № 88. Зокрема, названим документом установлено, що “документування господарських операцій може здійснюватися з використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні обов'язково містити реквізити типових або спеціалізованих форм”. Можна піти шляхом найменшого опору: використовувати інвентаризаційний опис основних засобів за формою № інв-1, затвердженою Постановою № 241.

Для оформлення результатів інвентаризації нематеріальних активів зазвичай використовують інвентаризаційний опис за формою № інв-1, що застосовується при опису основних засобів.

Підприємство також вправі розробити інвентаризаційний опис нематеріальних активів самостійно, взявши за основу форму ВНА-1 “Відомість обліку нематеріальних активів, нарахованої амортизації (зносу)”, яка затверджена Наказом № 30. Ще можна запропонувати для оформлення результатів інвентаризації нематеріальних активів взяти за основу Інвентаризаційний опис об'єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів (форма № НА-4), затверджену Наказом № 732.

При складанні форми № НА-4 особа, відповідальна за використання об'єктів права інтелектуальної власності, дає розписку про те, щодо початку інвентаризації всі прибуткові та видаткові документи передані бухгалтерській службі і всі об'єкти нематеріальних активів, отримані для використання і зберігання, оприбутковані, а ті об'єкти, що вибули (ліквідовані), списані.

Форма № НА-4 складається в одному примірнику для оформлення даних інвентаризації окремо за кожним місцезнаходженням нематеріального активу і по кожній особі, відповідальній за використання нематеріального активу.

Інвентаризаційний опис підписується всіма членами інвентаризаційної комісії та особою, відповідальною за використання нематеріального активу. При цьому особа, відповідальна за його використання, підтверджує, що перевірка об'єкта відбулася в її присутності, що вона не має до членів комісії ніяких претензій і що вона приймає на відповідальне зберігання перелічені в опису об'єкти нематеріальних активів. До форми № НА-4 включається кожний окремий об'єкт Н нематеріальних активів.

Наведемо зразок заповнення інвентаризаційного опису об'єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів за формою № НА-4.

Зі зразком інвентаризаційного опису можна ознайомитись в розділі "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Консультації".

До суттєвих недоліків форми № НА 4 можна віднести відсутність важливих підсумкових показників, таких як: кількість порядкових номерів, включених до опису, загальну кількість одиниць проінвентаризованих нематеріальних активів і загальна їх сума.

Таким чином, наявні форми документів не враховують специфіку інвентаризації нематеріальних активів, тому їх у міру необхідності модифікують. Зокрема, до однієї з форм можна внести графу “Стан матеріального носія, в якому втілено нематеріальний об'єкт” та вказувати в ній стан матеріального носія: наявність на ньому подряпин, тріщин, ступінь зношеності тощо.

При виявленні не придатнихдо експлуатації об'єктів нематеріальних активів на них складається акт ліквідації, за основу якого зазвичай приймають типову форму № ОЗ-3 “Акт на списання основних засобів”.

У разі виявлення факту ухилення від облікових даних складається порівнювальна відомість результатів інвентаризації нематеріальних активів за формою № інв-18.

Перед складанням порівнювальної відомості та визначенням результатів інвентаризації бухгалтерія підприємства проводить перевірку всіх підрахунків в інвентаризаційному опису.

В опису робиться відповідна відмітка щодо перевірки даних опису за підписом особи, яка проводила таку перевірку.

Виявлені помилки у підрахунках повинні бути виправлені і засвідчені підписами всіх членів інвентаризаційної комісії та особою, відповідальною за використання нематеріальних активів.

Порівнювальна відомість підписується бухгалтером підприємства і після перевірки інвентаризаційною комісією правильності складання порівнювальної відомості підписується керівником інвентаризаційної комісії та особою, відповідальною за використання нематеріальних активів, яка знайомиться з результатами звірення.

Щодо нестач і надлишків інвентаризаційна комісія додає до порівнювальної відомості письмове пояснення особи, відповідальної за використання та зберігання нематеріальних активів.

Список використаних нормативно-правових актів

П(С)БО 8 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 “Нематеріальні активи”, затверджене наказом Мінфіну України від 18.10.1999 р. № 242

Інструкція № 69 - Інструкція з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків”, затверджена наказом Мінфіну України від 11.08.1994 р. № 69

Положення № 88 - Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну України від 24.05.1995 р. № 88

Постанова № 241 - Постанова Держкомстату СРСР від 28.12.1989 р. № 241 “Про затвердження форм первинної облікової документації для підприємств і організацій”

Наказ № 30 - Наказ Мінфіну України від 11.02.1998 р. № 30 “Про внесення змін і доповнень до Інструкції з бухгалтерського обліку балансової вартості груп основних засобів”

Наказ № 732 - Наказ Мінфіну України від 22.11.2004 р. № 732 “Про затвердження типових форм первинного обліку об'єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів”

“Консультант бухгалтера” № 39 (423) 24 вересня 2007 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)

^ Наверх
наверх