2007-02-05 | 2007-12-17 | 2009-02-26 | 2011-05-19 |
Документ втратив чиннiсть!
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ У СПРАВАХ СІМ'Ї,
МОЛОДІ ТА СПОРТУ
НАКАЗ
05.02.2007 N 313
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
14 лютого 2007 р. за N 128/13395
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства соціальної політики України
N 445 від 17.11.2011)
Про порядок та умови прийому документів
від іноземців, які бажають усиновити дитину
Відповідно до Сімейного кодексу України ( 2947-14 ) (із змінами), Порядку ведення обліку дітей, які можуть бути усиновлені, осіб, які бажають усиновити дитину, та здійснення нагляду за дотриманням прав дітей після усиновлення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.08.2003 N 1377 (із змінами), Положення про Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 N 1573, Положення про Державний департамент з усиновлення та захисту прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2006 N 367, з метою удосконалення організації роботи щодо приймання документів, що подаються іноземцями, які бажають усиновити дитину, до Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини наказую:
1. Затвердити Положення про порядок та умови прийому документів від іноземців, які бажають усиновити дитину (додається).
2. Державному департаменту з усиновлення та захисту прав дитини (Волинець Л.С.):
подати цей наказ на державну реєстрацію в установленому законодавством порядку;
здійснювати приймання документів від іноземців, які бажають усиновити дитину, відповідно до зазначеного Положення;
довести цей наказ до відома заінтересованих дипломатичних представництв іноземних держав, акредитованих в Україні та Міністерства закордонних справ України.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Міністр В.П.Корж
Затверджено
Наказ Міністерства України
у справах сім'ї, молоді та спорту
05.02.2007 N 313
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
14 лютого 2007 р. за N 128/13395
Положення
про порядок та умови прийому документів
від іноземців, які бажають усиновити дитину
1. Це Положення розроблено відповідно до Сімейного кодексу України ( 2947-14 ) (із змінами), Порядку ведення обліку дітей, які можуть бути усиновлені, осіб, які бажають усиновити дитину, та здійснення нагляду за дотриманням прав дітей після усиновлення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.08.2003 N 1377 (із змінами) (далі - Порядок), Положення про Державний департамент з усиновлення та захисту прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2006 N 367, з метою забезпечення належної організації роботи Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини (далі - Департамент) з документами іноземців, які бажають усиновити дитину.
2. Цим Положенням визначаються порядок та умови прийому та розгляду документів від іноземців, які бажають усиновити дитину, яка є громадянином України і проживає на території України, що подаються до Департаменту.
3. Іноземці, які бажають усиновити дитину (далі - заявники), подають до Департаменту письмову заяву про бажання усиновити дитину.
У заяві вказується повна адреса проживання заявника. З метою оперативного вирішення питань, пов'язаних з роботою документів, у заяві вказуються електронна адреса (за наявності) та контактний телефон.
До заяви додаються такі документи:
1) довідка про заробітну плату або копія декларації про доходи, засвідчена в установленому порядку;
2) копія свідоцтва про шлюб, якщо заявники перебувають у шлюбі;
3) висновок про стан здоров'я кожного заявника, складений за встановленою законодавством України формою;
4) нотаріально засвідчена письмова згода на усиновлення другого з подружжя (у разі усиновлення дитини одним з подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;
5) висновок, виданий компетентним органом країни проживання, що підтверджує можливість бути усиновлювачами, із зазначенням житлово-побутових умов, біографічних даних, складу сім'ї, наявності власних дітей та інших відомостей (якщо висновок видано недержавним органом, до нього додається копія ліцензії на провадження цим органом діяльності, пов'язаної з усиновленням);
6) дозвіл компетентного органу країни проживання на в'їзд і постійне проживання усиновленої дитини;
7) копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
8) довідка про наявність чи відсутність судимості, видана компетентним органом країни проживання;
9) зобов'язання заявників у місячний строк після в'їзду дитини до країни постійного проживання поставити її на облік у відповідній консульській установі чи дипломатичному представництві України (із зазначенням, в якій саме установі, представництві) та подавати цій установі, представництву періодичний звіт (не менше ніж один раз на рік) про умови проживання і виховання дитини, складений за формою, встановленою додатком 5 до Порядку а також надавати можливість її представникові спілкуватися з дитиною.
Зазначені документи легалізуються (крім копії паспорта або іншого документа, що посвідчує особу) у відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, і подаються разом з їх перекладом на українську мову Департаменту.
Крім зазначених вище документів, відповідно до вимог статті 252 Цивільного процесуального кодексу України ( 1618-15 ) до заяви може бути доданий документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням.
4. Заява про бажання усиновити дитину та додані до неї документи (далі - справа) подаються особисто іноземцем, який бажає усиновити дитину, або уповноваженою ним особою.
До уповноважених іноземцями осіб належать: фізичні особи, центральні органи з питань усиновлення країни проживання іноземця та дипломатичні представництва відповідних іноземних держав, акредитовані в Україні, які вповноважені іноземцями на представництво їх інтересів (далі - представник заявника).
5. Прийом справ здійснюється Департаментом чотири рази на тиждень: у понеділок та четвер з 14-00 до 16-00, вівторок, середу з 10-00 до 12-00.
Від одного представника заявника - фізичної особи під час прийому приймається одна справа.
6. Загальна кількість справ, які можуть бути прийняті протягом кожного наступного року, визначається та затверджується Департаментом щорічно до 20 листопада поточного року, виходячи із середньорічної кількості здійснених усиновлень по кожній окремій країні протягом останніх п'яти років та з урахуванням виконання зобов'язань щодо подання звітності про умови проживання і виховання дитини.
У разі подання справ від громадян тих країн, у які до 2007 року не здійснювались усиновлення дітей з України, кількість справ, які можуть бути прийняті, узгоджується Департаментом з центральним органом виконавчої влади цієї країни, до компетенції якого належать питання усиновлення.
Загальна кількість справ, які можуть бути прийняті до закінчення 2007 року, визначається та затверджується Департаментом у десятиденний термін з дня державної реєстрації цього наказу в окремому порядку з урахуванням середньорічної кількості здійснених усиновлень по кожній окремій країні протягом 2001 - 2005 років.
7. При поданні справи заявник пред'являє паспорт або інший документ, що посвідчує особу.
Представник заявника - фізична особа при поданні до Департаменту справи пред'являє паспорт або інший документ, що посвідчує особу і довіреність на вчинення дій, пов'язаних з поданням справи іноземців, які бажають усиновити дитину, інші представники заявника подають лист-клопотання.
8. При прийомі справи Департамент перевіряє документи, що в ній містяться, на відповідність переліку, встановленому пунктами 9, 10 Порядку , при цьому перевірка змісту документів не здійснюється.
9. Справа подається в окремій папці, на титульній сторінці якої зазначаються: країна проживання, прізвище та повне ім'я заявника, а на звороті титульної сторінки - перелік поданих документів, підписаний заявником або уповноваженою ним особою.
У правому верхньому куті першої сторінки кожного документа зазначається (простим олівцем) порядковий номер цього документа відповідно до переліку.
У разі подачі справи представником заявника - фізичною особою, до справи додаються копії довіреності та паспорта, іншого документа, що посвідчує особу. Інші представники заявника при цьому подають лист-клопотання.
10. Для зручності користування та належного зберігання справ документи подаються у папках відповідних кольорів: Ізраїль - білий, Іспанія - блакитний, Італія - зелений, Канада - білий, Німеччина - синій, США - червоний, Франція - жовтий, інші країни - фіолетовий.
11. У разі невиконання вимог пунктів 9, 10 цього Положення щодо оформлення, справа не реєструється і повертається заявникам або уповноваженій ними особі без розгляду.
Департамент не приймає до розгляду та не повертає справи, що надійшли поштою.
12. Під час приймання справа реєструється в журналі реєстрації справ іноземців. На заяві ставиться штамп із зазначенням дати та номера реєстрації справи. На усну вимогу заявника (представника заявника) на копії заяви зазначаються дата та номер реєстрації.
13. Департамент протягом двадцяти робочих днів з моменту реєстрації справи розглядає заяву іноземця та перевіряє додані до неї документи на відповідність їх вимогам чинного законодавства щодо змісту, наявності даних, відповідності перекладу, відсутності не завірених виправлень тощо.
У разі прийняття позитивного рішення Департамент ставить заявників на облік як кандидатів в усиновлювачі із занесенням даних про них до книги обліку кандидатів в усиновлювачі.
У разі відмови у взятті на облік заявникам надсилається (надається) обґрунтована відповідь у письмовій формі разом із поданими документами. Документи, що подавалися до Департаменту представником заявника, повертаються без копій довіреності, паспорта або листа-клопотання представника заявника.
Зазначені відповідь та документи можуть бути отримані у Департаменті представником заявника за наявності оригіналу довіреності на вчинення цієї дії.
14. Заявники подають до Департаменту документи стосовно усиновлення з урахуванням того, що строк їх дії становить один рік з дня видачі, якщо інше не передбачено законодавством країни, в якій видані ці документи. На день подання документів стосовно усиновлення термін їх дії повинен становити не менше шести місяців.
У разі закінчення терміну дії одного з документів стосовно усиновлення, що містяться у справі, а також з інших підстав, передбачених пунктом 26 Порядку , кандидати в усиновлювачі знімаються з обліку.
15. Для узгодження дати ознайомлення з інформацією, що міститься у централізованому банку даних дітей, які можуть бути усиновлені, Департамент надсилає іноземцям - кандидатам в усиновлювачі письмове запрошення відповідно до графіку запрошень, який затверджується Департаментом.
Письмове запрошення надсилається у разі, якщо строк дії документів, що містяться у справі, на момент ознайомлення з інформацією становить не менше одного місяця.
У разі, якщо строк дії документів стосовно усиновлення закінчується до настання календарної дати, визначеної відповідно до графіку запрошень, письмове запрошення іноземцям - кандидатам в усиновлювачі не надсилається, а по закінченні строку дії документів вони знімаються з обліку в установленому порядку.
16. Особа, яка у визначений день без поважних причин не з'явилася до Департаменту для ознайомлення з інформацією, що міститься у централізованому банку даних дітей, які можуть бути усиновлені, може бути запрошена повторно не раніше ніж через чотири місяці за умови, якщо строк дії документів стосовно усиновлення не закінчився.
17. Департамент надає іноземцям - кандидатам в усиновлювачі інформацію про дитину, яка може бути усиновлена іноземцем. У разі, якщо іноземець бажає усиновити більше однієї дитини, для ознайомлення йому надається інформація про дітей, які мають братів і сестер.
Після отримання інформації щодо конкретної дитини (дітей) має відбутися знайомство і встановлення контакту між кандидатом в усиновлювачі та цією дитиною (дітьми).
Для організації знайомства та встановлення контакту з дитиною (дітьми) іноземцям разом із документами видається направлення до районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого комітету міської, районної у місті ради за формою, що затверджується Департаментом.
Строк дії направлення - десять робочих днів з дня його видачі.
Знайомство з дитиною відбувається у присутності працівника служби у справах неповнолітніх за місцем проживання (перебування) дитини.
У разі невстановлення контакту з конкретною дитиною, іноземець - кандидат в усиновлювачі може звернутися до Департаменту для отримання повторного направлення після ознайомлення з інформацією, що міститься у централізованому банку даних дітей, які можуть бути усиновлені. У разі, якщо після повторного направлення контакт між іноземцем - кандидатом в усиновлювачі і конкретною дитиною не був встановлений, Департамент та іноземець - кандидат в усиновлювачі можуть погодити нову дату приїзду для ознайомлення з інформацією, що міститься у централізованому банку даних дітей, які можуть бути усиновлені, але не раніше ніж через шість місяців за умови, якщо строк дії документів стосовно усиновлення не закінчився.
У разі невстановлення контакту з дитиною, кандидат в усиновлювачі має повернути Департаменту видані з направленням документи.
18. Після встановлення контакту з дитиною та отримання висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини, підготовленого службою у справах неповнолітніх за місцем перебування (проживання) дитини, іноземці звертаються до Департаменту з письмовою заявою про надання згоди на усиновлення дитини.
Департамент протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви і доданих до неї документів розглядає питання про надання згоди на усиновлення дитини, готує висновок і видає його кандидатові в усиновлювачі для подання до суду.
Директор Державного департаменту з усиновлення
та захисту прав дитини Л.С.Волинець