документiв в базi
550558
Подiлитися 

Касовий метод із ПДВ

Як Ви пам'ятаєте, з 31 березня 2005 року був запроваджений касовий метод визначення податкових зобов'язань з ПДВ. Такі нововведення були викликані прийняттям Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України” від 25.03.2005 p. № 2505-IV. Сьогодні ми познайомимо Вас із нюансами роботи касового методу.

Суть касового методу

Отже, касовий метод - це метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (одержання) коштів або дата одержання інших видів компенсацій вартості поставлених (або підлягаючих поставці) ним товарів (послуг).

Дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунка, сплата готівкою або надання інших видів компенсації.

Гадаємо, суть методу зрозуміла: ПДВ (зобов'язання або кредит) виникає виключно за датою розрахунку, а одержання товарів (робіт, послуг) або їх відвантаження не впливають на розрахунки з ПДВ.

Тобто в податковому плані цей метод дозволяє якщо не заощаджувати на сплаті ПДВ, то, принаймні, оптимізувати його сплату. Адже до бюджету сплачується різниця між податковими зобов'язаннями за звітний період і податковим кредитом. А за касового методу до податкових зобов'язань/кредиту не потрапляють суми ПДВ, що виникають при відвантаженні, отриманні неоплачених товарів (робіт, послуг). Приватним підприємцям, які торгують за готівку, навряд чи підійде цей метод, адже в них дати одержання оплати і продажу практично завжди збігаються, тому переходити на касовий метод не має сенсу. Хоча, звісно, можливі винятки. І ще - з визначення касового методу видно, що його можна застосовувати і до товарообмінних (бартерних) операцій, коли розрахунки здійснюються в негрошовій формі.

Хто може
застосувати касовий метод

А тепер поговорімо про те, хто і в якому випадку може застосовувати касовий метод. Насамперед, якщо підприємець уже є платником ПДВ, то для використання такого способу розрахунків з ПДВ потрібно, щоб протягом останніх дванадцяти календарних місяців вартість оподатковуваних поставок не перевищувала 300 000 грн. (без урахування ПДВ). Якщо ця умова виконується, то півсправи вже зроблено. Наступна умова: касовий метод не може застосовуватись до імпортних і експортних операцій, а також до операцій з поставки підакцизних товарів. Тобто якщо Ви імпортуєте або експортуєте товар, то касовий метод не можна застосовувати саме до цих операцій, але заборони на паралельне його використання до звичайних операцій з продажу (поставки) на території України немає. Інакше кажучи, якщо підприємець обрав касовий метод, то імпортний ПДВ він сплачує за звичайними для таких операцій правилами, а вітчизняні операції обкладаються за касовим методом.

З якого періоду можна застосувати касовий метод

Касовий метод починає застосовуватись з податкового періоду, наступного за тим, у якому було зроблено такий вибір, і не може бути змінений протягом наступних дванадцяти місячних (чотирьох квартальних) податкових періодів. Рішення про обрання касового методу подається до податкового органу разом з податковою декларацією за звітний (податковий) період, протягом якого було зроблено такий вибір.

Як ми вже говорили, касовий метод визначення податкових зобов'язань з ПДВ буває вигідний підприємцям. Особливо це стосується операцій, коли вони як покупці вчасно не розраховуються за отриманий від продавця товар. Адже якщо Ви застосовуєте звичайний порядок визначення податкових зобов'язань з ПДВ, то при відвантаженні вони вже повинні бути збільшені.

Особливості застосування касового методу
при затримці оплати покупцем

Однак законодавці зробили маленьке, але дуже істотне уточнення. Так, якщо відвантажені товари (послуги) залишаються неоплаченими в повній сумі (з урахуванням ПДВ) протягом трьох податкових місяців, наступних за місяцем, у якому відбулась їх поставка платником податків, який обрав касовий метод, і він не розпочав процедури врегулювання сумнівної (безнадійної) заборгованості згідно з законодавством, то сума нарахованого ПДВ підлягає включенню до складу податкових зобов'язань за результатами наступного податкового періоду. Згадане врегулювання зводиться до виставляння претензій недбайливому покупцю, який затримує оплату за одержаний товар, а також до позовів до суду.

Наприклад, у травні підприємець, який працює за касовим методом і є місячним платником ПДВ, відвантажив товар, за який покупець мав розплатитись цього ж місяця. Однак останній не розрахувався протягом червня, липня і серпня. Продавець жодних заходів щодо стягнення з покупця боргу не вживав. Так ось, незважаючи на застосування касового методу, підприємець повинен збільшити податкові зобов'язання з ПДВ у декларації за вересень незалежно від того, що покупець дотепер не розплатився. Такий порядок визначення зобов'язань з ПДВ уведено не випадково, а скоріш за все з метою попередження можливих зловживань пільговим режимом касового методу.

Залишається одне невирішене питання: які методи врегулювання сумнівної (безнадійної) заборгованості достатньо застосувати для того, щоб залишити касовий метод нарахування ПДВ у ситуації, коли покупець не розраховується протягом трьох місяців? Якщо дотримуватись аналогічної процедури, визначеної у ст. 12 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР, то найкраще рішення - це подання позову до суду (однієї претензії в цьому випадку буде замало). Оскільки ніяких офіційних роз'яснень з цього питання наразі немає, радимо в таких ситуаціях одразу звертатись до суду. Тоді є впевненість, що підприємець-продавець, який застосовує касовий метод, не зобов'язаний буде збільшувати податкові зобов'язання. Як наслідок, тим підприємцям, які виберуть касовий метод, потрібно мати добре налагоджений механізм стягнення боргів з порушників договірних відносин.

Відмова від касового методу

Застосування касового методу припиняється з податкового періоду, наступного за тим, протягом якого платник податків прийняв самостійне рішення про перехід до загальних правил визначення дати виникнення податкових зобов'язань і податкового кредиту (методу нарахувань) або досяг обсягу оподатковуваних операцій у розмірі 300 000 грн. (без урахування ПДВ). Можна також самостійно відмовитись від касового методу. Для цього необхідно надіслати відповідну заяву на адресу податкового органу за місцем податкової реєстрації.

Таку саму заяву слід подати до податкового органу в разі перевищення межі у 300 000 грн. (без урахування ПДВ). Вона подається разом з податковою декларацією за такий звітний період, і платник податків переходить до загальних правил оподаткування починаючи з наступного податкового періоду. У випадку якщо він нічого не подає в установлений термін, податковий орган самостійно перераховує суму податкових зобов'язань і податкового кредиту починаючи з податкового періоду, на який припадає гранична дата подання платником податків заяви про відмову від касового методу. У такому разі він буде позбавлений права використовувати касовий метод протягом наступних 36 податкових місяців.

Умовно-числовий приклад

Наведемо оподаткування операцій з купівлі-продажу товарів за касовим методом (див. Таблицю).

Таблиця

Виникнення податкового кредиту
і податкових зобов'язань з пдв при касовому методі

Операція  Податковий кредит, грн.   Податкові зобов'язання, грн.  
Податковий кредит з ПДВ  
перша подія - одержання товару  
Отримано товар на суму 1 000 грн., крім того, ПДВ - 200 грн.   -  
Перераховано оплату постачальнику (1 200 грн., у т.ч. ПДВ )  200 
перша подія - оплата товару  
Перераховано оплату (1 200 грн., ут.ч. ПДВ)   200   -  
Отримано товар на суму 1 000 грн., крім того, ПДВ - 200 грн.   -  
часткові оплати після одержання товару  
Отримано товар на суму 1 000 грн., крім того, ПДВ - 200 грн.   -   -  
Перераховано часткову оплату (600 грн., ут.ч. ПДВ )   100   -  
Здійснено остаточний розрахунок (600 грн., у т.ч. ПДВ )   100  -  
Податкові зобов'язання з ПДВ 
перша подія - одержання оплати  
Отримано передоплату від покупця (1 800 грн., у т.ч. ПДВ)  -   300  
Відвантажено товар - 1 500 грн., крім того, ПДВ - 300 грн.  -  
перша подія - відвантаження товару  
Відвантажено товар - 1 500 гри., крім того, ПДВ - 300 грн.   -   -  
Отримано оплату від покупця (1 800 грн., ут.ч. ПДВ)   300  
часткові оплати після відвантаження товару  
Відвантажено товар - 1 500 грн., крім того, ПДВ - 300 грн.   -   -  
Отримано часткову оплату (600 грн., у т.ч. ПДВ )   -   100  
Здійснено остаточний розрахунок (1 200 грн., ут.ч. ПДВ )  -   200  
часткові передоплати перед відвантаженням товару  
Отримано часткову передоплату (600 грн., ут.ч. ПДВ )   -   100  
Відвантажено товар - 1 500 грн., крім того, ПДВ - 300 грн.  -  
Здійснено остаточний розрахунок (1 200 грн., ут.ч. ПДВ )   -   200  

Як Ви розумієте, існує безліч можливих ситуацій із застосуванням касового методу, але ми навели найпоширеніші.

Ходімо далі. В оновленому Законі про ПДВ передбачені перехідні моменти з касового методу і навпаки. Так, тепер суми податкових зобов язань і податкового кредиту, що виникли до застосування підприємцем касового методу, не підлягають перерахунку у зв'язку з початком його застосування. Тобто, обираючи касовий метод, підприємцю не потрібно робити ніяких перерахунків наявних у нього зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ. Просто з того періоду, коли він починає застосовувати касовий метод, розрахунки з ПДВ, що у нього виникають, необхідно додавати до вже наявних результатів, отриманих на звичайному режимі обкладання ПДВ.

У разі відмови від застосування касового методу з якихось причин і переході на загальну систему обкладання ПДВ:

- сума податкових зобов'язань збільшується на суму, нараховану на вартість товарів (послуг), поставлених платником податків, але не оплачених коштами або іншими видами компенсацій на дату його переходу на звичайний режим обкладання ПДВ;

- сума податкового кредиту збільшується на суму, нараховану на вартість товарів (послуг), отриманих платником податків, але не оплачених коштами або іншими видами компенсацій на дату його переходу на звичайний режим обкладання ПДВ.

І на завершення скажемо, що касовий метод можна обрати одразу при реєстрації платником ПДВ. У такому випадку касовий мето починає застосовуватись з моменту реєстрам і не може бути змінений до кінця року, протягом якого вона відбулась.

^ Наверх
наверх