документiв в базi
550558
Подiлитися 

Відгул. Оформляємо правильно

ПИТАННЯ: У яких випадках працівникам надаються відгули? Як на підприємстві це оформити документально?

ВІДПОВІДЬ: Додатковий оплачуваний (зі збереженням середнього заробітку) день відпочинку інакше кажучи - “відгул” може надаватися

- за бажанням працівника який працював у святкові та не робочі дні згідно з ст. 107 КЗпП України;

- у випадках коли працівник виїжджає у відрядження вихідного дня або наказом передбачено його повернення з від рядження вихідного дня;

- донорам після кожного дня здавання крові згідно з ст 124 КЗпП України;

Одним з найбільш розповсюджених випадків надання відгулів у зв язку з роботою понад нормальну тривалість робочого часу є вахтовий метод роботи.

Нагадаємо що вахтовий метод організації робіт застосовується:

- у будівельно-монтажних організаціях;

- на підприємствах нафтової, газової, лісової промисловості залізничного транспорту;

- на підприємствах торгівлі та громадського харчування, транспорту і зв'язку та інших обслуговуючих працівників, які працюють за вахтовим методом.

Слід також зазначити, що трудовим законодавством України заборонено надання додаткового дня відпочинку (відгулу) за роботу у понаднормовий час (ст. 106 КЗпП України).

Оплата додаткових днів відпочинку (відгулів) відноситься до випадків, коли згідно з чинним законодавством виплати провадяться виходячи із середньої заробітної плати і розраховуються за правилами, встановленими п. “л” розд. І Порядку № 100. Так, згідно з : п. 2 розділу II зазначеного Порядку розрахунок оплати додаткових днів відпочинку (відгулів) провадиться виходячи з виплат за останні два календарних місяці роботи, що передували дням відгулів.

У разі коли працівник пропрацював на підприємстві менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

При обчисленні середньої заробітної плати за останні два місяці, крім виплат наведених у п. 4 Порядку № 100 (разові виплати, дотації на обіди, проїзд вартість оплачених путівок підприємством, виплати, пов'язані з ювілейними та пам'ятними датами тощо) не враховуються також виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час щорічної та додаткової відпусток, відрядження, за час виконання державних і громадських обов'язків тощо), та допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

У періоді нарахування працівникам оплати додаткових днів відпочинку (відгулів) підприємство має право віднести зазначені суми на валові витрати Так, згідно з пп. 5.6.1 Закону про оподаткування прибутку до складу валових витрат відносяться витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з підприємством включаючи витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати Нагадаємо, що оплата додаткового дня відпочинку згідно з пп. 2.2.5 Інструкції № 5 відноситься до фонду додаткової заробітної плати.

Розглянемо ситуацію на конкретному прикладі.

Приклад. Працівник підприємства має право на 2 відгули за раніше відпрацьований час у святкові дні На його прохання відгули надаються з 15 по 16 травня 2006 року. Зарплата працівника з березня по квітень 2006 року склала 1540 грн., на цей період за графіком роботи підприємства припадає 41 робочий день (22 дні в березні і 19 днів у квітні.). Таким чином, оплата додаткових днів відпочинку з урахуванням середньоденної зарплати працівника складе:

(1540 : 41 =37,56) х 2 дн. = 75,72 (грн.).

Стосовно документального оформлення додаткового дня відпочинку (відгулу), то слід зазначити, що трудовим законодавством передбачена обов'язковість оформлення такої операції письмовим розпорядженням або наказом власника підприємства чи уповноваженого ним органу. Тобто наказом оформляється як залучення працівників до роботи у вихідний або святковий день, так і надання додаткового дня відпочинку (відгулу). У табелі обліку робочого часу працівників (типова форма № П-12 і № П-13, затверджені наказом Мінстату України від 09.10.1995 р. № 253) як причину неявки на роботу необхідно відобразити - “відгул”, тобто дні відпочинку (відгули), надані працівнику, у табелі відзначаються як невиходи з указівкою цифрового коду “18” або літерного коду “цн” - цілоденні невиходи з повним збереженням заробітної плати у випадках, передбачених законодавством.

Список використаних нормативно-правових актів

КЗпП України - Кодекс законів про працю України.

Закон про оподаткування прибутку - Закон України від 28.12.1994р. № 334/94-ВР “Про оподаткування прибутку підприємств” у редакції від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР.

Порядок № 100 - Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений Постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100.

Інструкція № 5 - Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5.

“Консультант бухгалтера” №29 (361) 17 липня 2006 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)

^ Наверх