документiв в базi
550558
Подiлитися 

КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Про кваліфікаційні характеристики
професіоналів і фахівців

ПИТАННЯ: За якими ознаками поділяють фахівців у системі - АПК на головних, провідних тощо?

ВІДПОВІДЬ: Згідно зі ст. 64 Господарського кодексу України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис. Штатний розпис розробляється на основі внутрішніх організаційно-нормативних документів (чинна структура і чисельність, положення з оплати праці) та з урахуванням вимог нормативно-правових актів, зокрема Класифікатора професій ДК 003-95 (назви посад (професій мають відповідати назвам у Класифікаторі).

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 р. № 336 затверджено Випуск 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" (розділ 1 "Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців", розділ 2 "Професії робітників") Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.

У Довіднику кваліфікаційна характеристика професії працівника має такі розділи: "Завдання та обов'язки", "Повинен знати", "Кваліфікаційні вимоги" (за потреби може бути додатковий розділ "Спеціалізація").

У розділі "Завдання та обов'язки" наведено типові професійні завдання, обов'язки та повноваження для певної посади, посилання на галузь потрібних знань.

У розділі "Повинен знати" наведено основні вимоги до спеціальних знань для виконання відповідних типових завдань і обов'язків, а також знань законодавчих актів, положень, інструкцій, інших нормативних Документів, методів і засобів, які працівник зобов'язаний уміти застосовувати під час виконання своїх професійних обов'язків.

У розділі "Кваліфікаційні вимоги" відповідно до певної посади визначено вимоги до освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівня, до післядипломної освіти і мінімальні вимоги до стажу роботи для професійних груп "Професіонали" і "Фахівці" - рівні кваліфікаційного категоріювання.

Зокрема, кваліфікаційні вимоги:

- головний економіст: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж економічної роботи за професіями керівників нижчого рівня відповідного професійного спрямування: для магістра - не менш як 2 роки, спеціаліста - не менш як 3 роки;

- провідний економіст: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією економіста I категорії не менш як 2 роки;

- економіст I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст); для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією економіста II категорії - не менш як 2 роки;

- економіст II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією економіста не менш як один рік;

- економіст: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.

Відповідно до ст.15 Закону України "Про оплату праці" форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород, інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюють підприємства в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Зокрема, Галузевою угодою, укладеною між Міністерством аграрної політики України, галузевими об'єднаннями підприємств та Профспілкою працівників агропромислового комплексу України на 2003-2004 роки (із змінами і доповненнями), визначено мінімальні гарантовані розміри і міжпосадові коефіцієнти співвідношень розмірів посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців підприємств сільського господарства.

Установлення посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців підприємств сільського господарства залежно від груп підприємств за оплатою праці цією Галузевою угодою не пердбачено.

“Праця і зарплата” N 44 (480), листопад 2005р.
Передплатний індекс 30214

^ Наверх