документiв в базi
550558
Подiлитися 

КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

Оплата праці та відряджень
працівників установ охорони здоров'я

Оплата чергування вдома
медичного персоналу

ПИТАННЯ: 1. Як оплачуються чергування вдома медичного персоналу, зокрема у вихідні та святкові дні?

2. Як має оплачуватися праця лікаря-консультанта, якщо він надає консультації в іншому закладі у свій робочий час?

3. У якому порядку здійснюється оплата праці медичних працівників у разі залучення їх у надурочний час для надання екстреної медичної допомоги хворим і якими документами ця оплата оформляється?

4. З якого заробітку зберігається середня заробітна плата працівника, якого направлено на курси підвищення кваліфікації, якщо він працює на 0,5 ставки за основним місцем роботи і на 0,5 ставки - за сумісництвом?

5. Як оплачуються відрядження на курси підвищення кваліфікації із сімейної медицини на тривалий термін, якщо протягом терміну навчання чергуються навчання й робота?

6. Які умови оплати праці медичних працівників - спеціалістів із сімейної медицини?

ВІДПОВІДЬ: 1. Лікарі та середній медичний персонал закладів охорони здоров'я, зайняті наданням медичної допомоги населенню, у тому числі, екстреної, можуть залучатися до чергування вдома.

Чергування вдома може здійснюватися лікарями основних лікарських спеціальностей - до п'яти посад закладу та середнім медичним персоналом - до чотирьох посад (лаборант, рентгенлаборант, медична операційна сестра, медична сестра-анастезист) із урахуванням укомплектованості штатів, виробничої необхідності, кількості викликів та експертної їх оцінки.

Чергування вдома здійснюється як у межах місячної норми робочого часу, так і за її межами та ураховується як півгодини за кожну годину чергування як у робочі, так і у вихідні й святкові дні.

При чергуванні вдома у вихідний день за графіком за межами місячної норми робочого часу оплаті підлягають усі години чергування в розмірі 50 % годинної ставки працівника.

У разі виклику працівника до хворого оплачуються усі години фактичної роботи, витрачені на виклик, виходячи з годинної ставки працівника з урахуванням доплати за роботу в нічний час у розмірі 50 % за надання екстреної медичної допомоги.

Якщо чергування вдома виконувалося за межами місячної норми робочого часу у святкові та неробочі дні, години, витрачені на виклик, підлягають оплаті у подвійному розмірі годинної ставки працівника відповідно до ст. 106 та 107 КЗпП із доплатою 50 % за роботу у нічний час, якщо виклик відбувся в інтервалі з 22 години до 6 години ранку.

Оплата праці лікаря-консультанта

2. Праця спеціалістів у галузі медицини, які залучаються для надання консультацій в інших закладах у їх робочий час, має оплачуватись на підставі розміру ставок погодинної оплати залежно від наукового ступеня або вченого звання цього працівника (п. 2.19 Умов № 161/137):

- професору, доктору медичних наук - 28,31 грн.;

- доценту, кандидату медичних наук - 23,83 грн.;

- особам, які не мають наукового ступеня, зі стажем роботи не менше 5 років - 20,87 грн.

Ставки погодинної оплати праці академіка та члена-кореспондента підвищуються на 25 % від ставок погодинної оплати праці професора та доктора медичних наук.

Разова консультація тривалістю менше однієї години оплачується як одногодинна консультація.

Час, витрачений на перебування в дорозі, у тому числі при транспортуванні хворого до лікарні, оплачується виходячи з посадового окладу лікаря відповідної спеціальності та кваліфікації за фактичний час перебування у дорозі.

До ставок погодинної оплати праці лікарів-консультантів, які залучаються закладами та організаціями для проведення консультацій, включається оплата днів відпустки.

Лікарю, який виїздить на консультацію приміським транспортом терміном на один день, відшкодовуються кошти:

- за проведену консультацію;

- за проїзд до місця відрядження й назад у розмірі вартості проїзду (п. 1.7 Інструкції № 59).

Окрім цього, виплачуються добові в межах граничних норм за наявності відмітки у посвідченні про відрядження (п. 1.5 Інструкції № 59).

Лікарю, який виїжджає на консультацію в інше місто (село) на термін більше одного дня, разом з погодинною платою за консультацію відшкодовуються витрати на проїзд до місця надання консультації й назад, на наймання жилого приміщення - у розмірі фактичних витрат з урахуванням побутових послуг, що надаються в готелях (п. 1.6 Інструкції № 59), та добові у розмірі згідно із законодавством.

Оплата праці лікарів, які залучаються до проведення консультацій у святковий та неробочий день, проводиться згідно зі ст. 107 КЗпП.

Слід узяти до уваги, що наведений порядок оплати праці лікарів-консультантів застосовується за умови надання ними консультацій загальною тривалістю не більше 12 годин на місяць. При цьому за основним місцем роботи заробітна плата зберігається у повному обсязі.

Примітка. Виконання обов'язків медичних консультантів установ охорони здоров'я в обсязі не більше як 12 годин на місяць із разовою оплатою праці не е сумісництвом (Положення № 43).

Витрати, пов'язані з наданням лікарем-консультантом медичної допомоги, відшкодовуються закладом, який викликає цього спеціаліста, згідно з умовами укладеної з ним трудової угоди.

Джерелом коштів на оплату праці лікарів-консультантів є фонд оплати праці закладу, у який спеціаліста було викликано для проведення консультації, з якого проводяться обов'язкові збори на страхування з тимчасової непрацездатності, на випадок безробіття та від нещасних випадків на виробництві у встановлених законодавством розмірах.

Зверніть увагу: цей порядок оплати праці лікарів-консультантів не застосовується при оплаті праці лікарів, які залучаються до проведення консультацій у закладах, до штатів яких вони входять.

Оплата за наднормовий час

3. Як правило, екстрена медична допомога надається штатними медичними працівниками закладу у разі виникнення виробничої необхідності (загроза життю, невихід змінника на роботу тощо).

Виклик медичних працівників у понадурочний час для надання екстреної медичної допомоги хворим оформляється наказом по закладу за погодженням із профспілковим комітетом (ст. 64 КЗпП) і оплачується у підвищеному розмірі ( ст. 106 КЗпП).

При почасовій оплаті (місячному посадовому окладі) робота у надурочний час оплачується у подвійному розмірі почасової тарифної ставки, розмір якої визначається виходячи з норми робочого часу та установленого посадового окладу.

У разі підсумкового обліку робочого часу всі години, відпрацьовані понад установлений робочий час в обліковому періоді, оплачуються в тому ж порядку, що й надурочні. При цьому компенсація за надурочну роботу наданням відгулу не допускається.

Середня зарплата працівника,
направленого на курси підвищення кваліфікації

4. Відповідно до Переліку робіт, які не є сумісництвом (п. 11 Наказу № 43), сумісництвом не вважається:

- робота, яку працівник виконує за основним місцем роботи на умовах неповного робочого дня й відповідно до цього отримує неповний посадовий оклад (ставку);

- інша робота у разі, якщо оплата праці за основним місцем роботи і за іншою роботою не перевищує повного окладу (ставки) за основним місцем роботи. Отже, якщо працівник працює за основним місцем роботи на 0,5 ставки та за сумісництвом на 0,5 ставки, така робота не вважається сумісництвом.

Таким чином, за працівником, який направлений на курси підвищення кваліфікації, зберігається середньомісячний заробіток за основною та додатковою роботою за умови, що цей заробіток не перевищує розміру повного окладу (ставки) працівника за основним місцем його роботи.

Оплата відрядження на курси
підвищення кваліфікації

5. Для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки та навчання інших професій із відривом від виробництва:

- установлюються державні гарантії (п. 1 та 2 Постанови № 695);

- забезпечується житло (гуртожиток);

- зберігається середня заробітна плата за основним місцем роботи.

Крім того, іногороднім працівникам:

- протягом першого місяця навчання (відповідно до пп. "в" п. 1 вищезгаданої постанови) виплачуються добові в розмірі, установленому чинним законодавством, - 18 грн.;

- у наступні місяці, до закінчення терміну навчання, тим, хто одержує заробітну плату в розмірі менше 6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (102 грн.), - стипендія в розмірі 20 % та відшкодовуються витрати на проїзд.

Якщо працівників направляють на курси підвищення кваліфікації з сімейної медицини на тривалий термін з чергуванням навчання та повернення на роботу, кожний етап навчання оформляється наказом по закладу як відрядження з відшкодуванням витрат закладом, у якому працює працівник, згідно із чинним законодавством (Постанова № 695).

Оплата праці спеціалістів
із сімейної медицини

6. Лікарям загальної практики - сімейним лікарям схемні посадові оклади установлюються на рівні схемних посадових окладів лікарів-хірургів, а медичним сестрам - на рівні середнього медичного персоналу стаціонарів (Умови № 161/ 137).

Дільничним лікарям і дільничним медичним сестрам, які перейшли на посади медичних працівників із сімейної медицини, зберігається надбавка за тривалість безперервної роботи, яку вони отримували на попередньому місці роботи (Наказ № 101).

Лікарям, призначеним на посади лікарів загальної практики - сімейних лікарів, у тому числі на посади керівників підрозділів сімейної медицини та головних лікарів сімейних амбулаторій, зберігається протягом 3 років кваліфікаційна категорія за спеціальностями (Наказ № 101):

- терапія,

- підліткова терапія,

- педіатрія,

- медицина невідкладних станів,

- суднова медицина.

Медичним сестрам, призначеним на посади медичних сестер загальної практики, зберігається протягом 3 років кваліфікаційна категорія за спеціальностями (Наказ № 101):

- фельдшер,

- фельдшер швидкої допомоги,

- акушерка жіночої консультації,

- медична сестра стаціонару,

- медична сестра поліклініки,

- медична сестра дитячого стаціонару,

- медична сестра дитячої поліклініки.

Лікарям, призначеним на посади сімейних лікарів (відповідно до п. 3.11 Наказу № 359), кваліфікаційна категорія за спеціальністю "загальна практика - сімейна медицина" може бути присвоєна після трьох років роботи на цій посаді з урахуванням стажу роботи та кваліфікаційної категорії за лікарськими спеціальностями: "терапія", "підліткова терапія", "педіатрія", "медицина невідкладних станів" та "суднова медицина".

До стажу роботи, для проходження атестації за спеціальністю "медична сестра загальної практики - сімейної медицини" зараховується (Наказ № 146) період роботи за спеціальностями "фельдшер", "фельдшер швидкої допомоги", "акушерка жіночої консультації", "медична сестра стаціонару", "медична сестра поліклініки", "медична сестра дитячого стаціонару", "медична сестра дитячої поліклініки".

Перелік документів

1. Закон № 2285 - Закон України від 23.12.04 р. № 2285-IV "Про Державний бюджет України на 2005 рік", зі змінами.

2. Постанова № 695 - постанова КМУ від 28.06.97 р. № 695 "Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва".

3. Наказ № 101 - наказ Міністерства охорони здоров'я України від 10.05.2000 р. № 101 "Про внесення доповнень до наказів МОЗ України від 23.11.93 р. № 229 та від 19.12.97 р. № 359".

4. Наказ № 146 - наказ Міністерства охорони здоров'я України від 23.10.91 р. № 146 "Про атестацію середніх медичних працівників", зі змінами.

5. Наказ № 359 - наказ Міністерства охорони здоров'я України від 19.12.97 р. № 359 "Про подальше вдосконалення атестації лікарів", зі змінами.

6. Інструкція № 59 - Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 р. № 59 "Про затвердження Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон".

7. Положення № 43 - Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затверджене наказом Міністерства праці від 28.06.93 р. № 43 "Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій".

8. Умови № 161/137 - Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджені наказом Міністерства праці і соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 06.04.01 р. № 161/137 "Про впорядкування та затвердження Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення".

^ Наверх
наверх