КОНСУЛЬТУЄ ДПІ У ПОДІЛЬСЬКОМУ Р-НІ м. КИЄВА
Про медичну практику на підприємстві
ПИТАННЯ: Як вести податковий облік, якщо підприємство має на балансі медпункт, який надає безкоштовно медичні послуги своїм працівникам та платні послуги для населення? Чи необхідно підприємству у даному випадку мати Ліцензію? Чи маємо право нараховувати амортизацію на ремонт і реконструкцію медпункту і на податковий кредит стосовно ПДВ із здійсненням зазначених витрат?
ВІДПОВІДЬ: Законом України від 01.06.2000р. №1775 "Про ліцензування певних видів господарської діальності" із змінами та доповненнями визначено види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню. Пунктом 26 ст.9 цього Закону визначено, що медична практика підлягає ліцензуванню. Медична практика - це діяльність, пов'язана з комплексом спеціальних заходів, спрямованих на сприяння поліпшенню здоров'я, підвищення санітарної культури, запобігання захворюванням та інвалідності, на діагностику, допомогу особам з гострими і хронічними захворюваннями й реабілітацію хворих та інвалідів, що здійснюється особами, які мають спеціальну освіту. Порядок видачі ліцензії затверджено спільним наказом Державного комітету з питань регуляторної політики і підприємництва та Міністерства охорони здоров'я України від 16.02.01р. №38/63 "Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з медичної практики" із змінами і доповненнями. Дія цих Ліцензійних умов поширюється на всіх суб'єктів господарювання, що зареєстровані в установленому законодавством порядку як юридичних осіб незалежно від їх організаційно-правової форми Та форми власності, які проводять господарську діяльність з медичної практики, а також на фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють діяльність у зазначеній галузі.
Якщо надання медичних послуг для діяльності підприємства не є обов'язковим, то усі витрати на утримання медпункту класифікуються як невиробничі і відносяться у бухгалтерському обліку до інших витрат операційної діяльності. У податковому обліку відповідно до підпункту 5.4.9 п.5.4 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" в редакції від 22.05.97р. № 283/97-ВР (далі - Закон № 283) до складу валових витрат відносяться витрати платника податків на утримання і експлуатацію об'єктів соціальної інфраструктури, що перебували на балансі та утримувалися за рахунок такого платника податків на момент набрання чинності даним Законом (станом на 01.07.97р), крім капітальних затрат, які підлягають амортизації. До таких об'єктів відносяться зокрема і пункти безоплатного медичного обстеження, профілактики "та допомоги працівникам. Таким чином витрати з утримання медпункту відносяться до складу валових витрат підприємства, якщо медпункт був на балансі підприємства станом на 01.07.97р. і надає тільки безкоштовні послуги працівникам. Враховуючи, що медпункт надає як безоплатні послуги працівникам так і платні послуги населенню, то витрати на його утримання не можуть відноситися до складу валових витрат підприємства. При цьому отримана плата за надані послуги відображатиметься як інші доходи від операційної діяльності підприємства і в податковому обліку включатиметься до складу валових доходів підприємства.
Для оподаткування медичних послуг ПДВ слід керуватися підпунктом 5.1.8 п.5.1 ст.5 Закону України від 03.04.97р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" із змінами і доповненнями. Стосовно амортизації витрат на ремонт та реконструкцію медпункту, то слід врахувати, що відповідно підпункту 8.1.4 п.8.1 ст.8 Закону № 283 не підлягають амортизації та провадяться за рахунок відповідних джерел фінансування, зокрема, витрати на ремонт та реконструкцію невиробничих фондів. Під терміном "невиробничі фонди" слід розуміти капітальні активи, які не використовуються у господарській діяльності платника податку.
При цьому, якщо для ремонту і реконструкції використано матеріали, вартість яких раніше було віднесено до складу валових витрат, то цю суму необхідно виключити зі складу валових витрат, а також підприємство не має права на збільшення податкового кредиту на суму ПДВ, сплачену у зв'язку із здійсненням зазначених витрат.
Л.Д. Краснокутська
начальник відділу громадських зв'язків
та масово-роз'яснювальної роботи
Київський бухгалтер №32, листопад, 2004 р.
Передлатний індекс 22259