документiв в базi
550558
Подiлитися 

Проїзні квитки, до яких
вписана вартість проїзду

ПИТАННЯ: Відряджені працівники нашого підприємства їдуть у пункт призначення на маршрутному таксі або мікроавтобусі. Після повернення з відрядження вони складають авансовий звіт, додають до нього квиток на автобус, у якому вартість проїзду вказана від руки.

Чи можна включати вартість таких квитків до складу валових витрат? Чи витрати на проїзд підтверджуються тільки квитками, придбаними в касах автовокзалу, де при розрахунках використовуються РРО?

ВІДПОВІДЬ: Можна включати до складу валових витрат затрати на придбання квитка, вартість якого на бланку вказана від руки.

Аргументуємо нашу відповідь.

По-перше, немає обов'язкової вимоги щодо придбання квитків виключно в касах автовокзалів. Продаж квитків дозволений і в салонах транспортних засобів приміського і міжміського сполучення (п. 33 Правил № 176). У цьому випадку при розрахунках за квитки РРО, звичайно, не застосовується (п. 10 Переліку № 1336).

По-друге, правомірність включення "рукописної" вартості квитка до складу валових витрат підтверджується пп. 5.3.9 Закону про прибуток. Нагадаємо вимоги цього підпункту: до складу валових витрат включаються тільки ті витрати, які підтверджуються відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами. А квиток на автобус є розрахунковим документом*.

Для більшої переконливості звернемося ще й до Положення про форму і зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614. У ньому квитки на приміські автомаршрути визначені як розрахункові документи, бланки яких виготовлені друкарським способом з урахуванням вимог, установлених відповідними центральними органами виконавчої влади, і які видаються при реєстрації розрахункових операцій за послуги з перевезення пасажирів у ( приміському автотранспорті. При цьому зазначено, що форма і зміст квитків повинні відповідати типовим формам квитків на проїзд пасажирів автомобільним транспортом (затверджені Наказом № 278) і виготовлятися друкарським способом.

Висновки:

- якщо бланки квитків на приміський автотранспорт (автобус, маршрутне таксі), які додаються до авансового звіту, відповідають типовим формам квитків, підприємство має право відносити до складу валових витрат вартість проїзду, указану у квитках;

- вимоги щодо правильності заповнення розрахункових документів повинні виконувати ті СПД, які отримують готівку, продаючи квитки. Адже саме на "продавців квитків" покладається відповідальність за видачу розрахункових документів, заповнених з порушенням установлених законодавством вимог.

_____________

* Розрахунковий документ - документ установленої форми і змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт ... надання послуг, ... надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку через РРО або заповнений вручну (ст. 2 Закону про РРО).

Перелік документів

1. Закон про РРО - Закон України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", зі змінами.

2. Наказ № 278 - наказ Міністерства транспорту України від 31.05.2000 р. № 278 "Про затвердження Типових форм квитків на проїзд пасажирів і перевезення багажу автомобільним транспортом на приміських маршрутах".

3. Перелік № 1336 - Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, затверджений постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336, зі змінами.

Маргарита Позднякова,
бухгалтер-експерт фірми "Баланс-Клуб"

^ Наверх