документiв в базi
550558
Подiлитися 

Давальницька переробка
(Операції між резидентами України)

У своїй господарській діяльності підприємства вже давно застосовують різні схеми операцій з давальницькою сировиною. Однак, як свідчать листи наших читачів, запитань, пов'язаних з такими операціями, менше не стає.

У цій консультації ми розглянемо юридичні аспекти давальницьких операцій між резидентами України.

ПИТАННЯ: 1. Що собою являє операція з давальницькою сировиною і хто є її учасником?

2. Як оформляються зобов'язання сторін давальницької операції?

ВІДПОВІДЬ: 1. Визначення операції з давальницькою сировиною дається в ст. 1 Закону № 327. Це операція з попередньої поставки сировини для її подальшої переробки (обробки, збагачення або використання) на готову продукцію за відповідну плату, незалежно від кількості виконавців, а також етапів (операцій з переробки цієї сировини) за умови, якщо вартість давальницької сировини на кожному етапі становить не менше 20 % загальної вартості готової продукції.

Операції, що не передбачають попередньої поставки сировини для отримання готової продукції або якщо вартість сировини менша від зазначених 20 %, не вважаються операціями з давальницькою сировиною.

Однак слід ураховувати, що Закон № 327 спрямований на регулювання операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах і визначення давальницької операції наведене у ньому застосовано до цього Закону.

Проте вказане визначення відображає суть взаємовідносин з переробки давальницької сировини, які можуть мати місце не тільки у сфері зовнішньоекономічної діяльності, але й між резидентами України.

У таких операціях беруть участь як мінімум дві сторони:

- замовник, що надає давальницьку сировину для виготовлення готової продукції;

- виконавець, що здійснює переробку наданої йому замовником давальницької сировини.

Як правило, замовником виступає суб'єкт господарювання, у якого є матеріали (сировина), але відсутні необхідні виробничі потужності для переробки та виготовлення продукції. У свою чергу, виконавцем часто стає виробниче підприємство, що не має коштів на придбання сировини.

Зазначимо, що законодавством не встановлені будь-які обмеження щодо кола осіб - учасників давальницьких операцій. Ними можуть бути будь-які суб'єкти господарювання - як юридичні особи, так і фізичні особи - СПД.

2. Взаємовідносини між замовником і виконавцем у давальницькій операції оформляються договором про переробку давальницької сировини (про виготовлення продукції з давальницької сировини). I нехай вас не бентежить, що про такий договір нічого не сказано ні в ЦК, ні в ГК.

По-перше, ст. 6 ЦК дозволяє сторонам укладати договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.

По-друге, договір давальницької переробки по своїй суті є договором підряду, передбаченим розділом 61 ЦК.

За договором підряду одна сторона (підрядчик) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти й оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з передачею її результатів замовникові (ст. 837 ЦК).

Таким чином, для регулювання відносин за договорами про давальницьку переробку слід застосовувати норми ЦК, присвячені договору підряду.

Однак майте на увазі, що договір давальницької переробки відрізняється від інших договорів підряду тим, що роботи виконуються виконавцем з матеріалів (сировини), заздалегідь наданих замовником.

Істотні умови договору

Отже, у договорі про давальницьку переробку сторони повинні досягнути згоди за такими істотними умовами.

Предмет договору

Ним буде результат роботи виконавця - готова продукція з переробленої давальницької сировини.

У договорі повинні бути чітко визначені вимоги замовника до готової продукції. Звичайно її якісні та кількісні характеристики вказуються в специфікації, що додана до договору і є його невід'ємною частиною. У необхідних випадках замовник передає також виконавцеві відповідну технічну документацію на виготовлення продукції, зразок виробу.

Ціна договору

Договір про давальницьку переробку є оплатним, тобто передбачає оплату робіт, виконаних виконавцем.

Отже, ціна договору - це та сума, яку замовник зобов'язується сплатити виконавцеві за переробку давальницької сировини і виготовлення з неї продукції.

Не завжди існує можливість зазначити в договорі конкретну суму, належну виконавцеві. У такому випадку досить відобразити спосіб визначення ціни договору (наприклад, у вигляді відсотків від вартості готової продукції).

Термін договору

У договорі про давальницьку переробку в обов'язковому порядку треба зазначити не тільки термін дії договору, але й терміни виконання робіт - переробки сировини і виготовлення готової продукції.

Установлюючи термін виконання робіт, не забудьте визначити момент початку його обчислення, як правило, це дата передачі замовником сировини в переробку виконавцеві.

Права й обов'язки сторін

Як ми вже відзначали, специфіка договору про давальницьку переробку полягає в тому, що виконавець виконує роботу із сировини, наданої замовником. Отже, основним обов'язком замовника є забезпечення виконавця сировиною, яку необхідно переробити і виготовити з неї продукцію.

У зв'язку із цим щодо давальницької сировини в договорі необхідно відобразити:

- її основні характеристики (вид, параметри, кількість, вартість тощо);

- вимоги до якості;

- умови поставки;

- порядок здачі-приймання виконавцеві;

- на кого покладаються ризики загибелі та псування сировини (звичайно замовник несе ризики до моменту передачі сировини виконавцеві).

Зверніть увагу, що в "давальницькому" договорі власником сировини, у тому числі після її передачі виконавцеві, є замовник.

Ураховуючи цю обставину, виконавець, що здійснює переробку сировини, наданої замовником, відповідно до загального правила, установленого ст. 840 ЦК, зобов'язаний подати замовникові звіт про використання сировини і повернути її залишок. У договорі повинні бути встановлені норми витрат сировини, терміни повернення її залишків і основних відходів.

Оскільки законодавством не визначено, які відходи належать до основних, не встановлено будь-яких правил щодо попутної продукції, яка утворюється у процесі переробки сировини, щоб уникнути непорозумінь, питання про те, кому належить право власності на такі відходи - замовнику чи виконавцеві, радимо застерігати в самому договорі. Подібне застереження б договорі допоможе уникнути судових розглядів з приводу приналежності відходів.

Зобов'язання з переробки давальницької сировини на готову продукцію покладаються на виконавця, саме він є виробником готової продукції та несе відповідальність за її якість. Результат роботи виконавця - готова продукція передається замовникові, який зобов'язаний прийняти й оплатити її.

Приймання готової продукції здійснюється згідно з умовами, передбаченими договором, у встановлені ним терміни, та оформляється актом приймання-передачі, у якому замовник має право зазначити свої претензії до якості роботи.

Готова продукція є власністю замовника, тому розпорядитися нею самостійно виконавець не має права. Тільки в тому випадку, якщо замовник протягом місяця ухиляється від приймання готової продукції, виконавець після двократного попередження може продати її, із суми виручки залишити належні йому платежі, а решту внести в депозит нотаріуса на ім'я замовника, якщо інше не буде встановлене самим договором (ч. 5 ст. 853 ЦК).

Один з важливих обов'язків замовника - оплата виконаної роботи. У договорі сторони повинні визначити порядок і терміни розрахунків. Так, оплата робіт з переробки може здійснюватися:

- грошовими коштами;

- частиною готової продукції;

- частиною давальницької сировини;

- у змішаній формі.

Залежно від форми розрахунків визначаються й умови їх здійснення. Наприклад, договором передбачено, що оплата робіт з переробки давальницької сировини здійснюватиметься шляхом передачі виконавцеві частини готової продукції. У такому випадку в договорі необхідно передбачити, за якою вартістю буде передаватися готова продукція виконавцеві, як повинна оформлятися така передача.

Зразок договору

Договір
про виготовлення продукції з давальницької сировини

м. Дніпропетровськ   "1" січня 2004 р. 

Приватне підприємство "Комфорт", що далі іменується "Замовник", в особі директора Мавріна Лева Леонідовича, який діє на підставі статуту підприємства, з однієї сторони, і товариство з обмеженою відповідальністю "Меблевик", що далі іменується "Виконавець", в особі виконавчого директора Мельниченка Володимира Миколайовича, який діє на підставі статуту товариства, з другої сторони, уклали цей Договір про нижченаведене.

1. Предмет договору

1.1. У порядку та на умовах, визначених цим Договором, Замовник доручає Виконавцеві, а Виконавець приймає на себе зобов'язання виготовити з наданої Замовником давальницької сировини та передати Замовникові готову продукцію - шкільні парти. Замовник зобов'язується прийняти виготовлену продукцію й оплатити вартість виконаних робіт.

1.2. Кількість, асортимент готової продукції, вимоги до її якості визначені в специфікації (додаток № 1)*, що є невід'ємною частиною цього Договору.

2. Обов'язки сторін

2.1. Замовник зобов'язаний:

а) надати Виконавцеві сировину, необхідну для виготовлення продукції, не пізніше п'яти календарних днів з моменту підписання цього Договору.

Кількісні та якісні характеристики сировини, її параметри, вартість визначені в додатку № 2*, що є невід'ємною частиною цього Договору.

Право власності на сировину, її залишки та відходи належать Замовникові.

Ризик випадкової загибелі або псування сировини з моменту її передачі несе Виконавець;

б) забезпечити Виконавця технічною документацією, необхідною для виконання робіт;

в) прийняти виготовлену Виконавцем з давальницької сировини продукцію й оплатити виконані роботи Виконавця в терміни, установлені цим Договором.

2.2. Виконавець зобов'язаний:

а) протягом одного місяця з моменту отримання від Замовника сировини виготовити продукцію, що відповідає вимогам, викладеним у специфікації (додаток № 1);

б) письмово повідомити Замовника про готову для приймання продукцію протягом трьох днів з моменту її готовності;

в) відзвітувати перед Замовником про витрачену давальницьку сировину за формою, наведеною в додатку № 3*, що є невід'ємною частиною цього Договору;

г) повернути в установлені цим Договором терміни залишки і відходи сировини Замовнику.

3. Вартість робіт і порядок розрахунків

3.1. За виготовлення продукції, визначеної в п. 1.1 цього Договору, Замовник сплачує Виконавцеві винагороду в розмірі 60 000 (шістдесят тисяч) гривень.

3.2. Замовник перераховує вартість робіт за цим Договором на банківський рахунок Виконавця протягом 10 (десяти) банківських днів з моменту приймання готової продукції.

4. Порядок здачі та приймання робіт

4.1. Здача-приймання виготовленої продукції здійснюється на складі Виконавця протягом п'яти календарних днів з моменту отримання Замовником письмового повідомлення Виконавця про готовність продукції.

4.2. Оформляється здача-приймання виготовленої продукції актом приймання-передачі, який підписується обома сторонами.

4.3. Протягом п'яти календарних днів з моменту підписання акта приймання-пе-редачі Виконавець зобов'язаний подати Замовнику звіт про перероблену сировину і повернути її залишки та відходи.

5. Відповідальність сторін і вирішення спорів

5.1. У разі порушення своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором і чинним в Україні законодавством. Порушенням зобов'язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

5.2. Сторони не несуть відповідальності за порушення своїх зобов'язань за цим Договором, якщо воно сталося не з їх вини. Сторона вважається невинною, якщо вона доведе, що вжила всіх заходів, які залежать від неї, для належного виконання зобов'язання.

5.3. За перевищення передбачених цим Договором термінів виконання робіт Виконавець сплачує Замовнику пеню в розмірі 0.3 % вартості робіт за кожний день прострочення.

5.4. За необгрунтовану затримку або відмову від приймання робіт, підписання акта приймання-передачі Замовник сплачує Підряднику штраф у розмірі 5 % вартості робіт.

5.5. За прострочення оплати робіт, виконаних за цим Договором, Замовник сплачує Виконавцеві пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.

5.6. За затримку подання звіту про витрачену сировину та повернення залишків і відходів сировини Виконавець сплачує Замовнику штраф у розмірі 5 % вартості непо-вернених залишків і відходів.

5.7. Усі спори, пов'язані із цим Договором, розв'язуються шляхом переговорів між представниками Сторін. Якщо неможливо дійти згоди шляхом переговорів, спір розв'язується в судовому порядку згідно із чинним в Україні законодавством.

6. Термін дії договору та інші умови

6.1. Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за ним.

6.2. Усі правовідносини, що виникають у зв'язку з виконанням умов цього Договору і не врегульовані ним, регламентуються нормами чинного законодавства України.

6.3. Цей Договір складений у двох примірниках, кожний з яких має однакову юридичну силу.

Юридичні адреси і реквізити сторін

___________________

* Додатки до договору не наводяться.

Перелік документів

1. Закон № 327 - Закон України від 15.09.95 р. № 327/95-ВР "Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" у редакції Закону України від 04.10.01 р. № 2761-III, зі змінами.

2. ЦК - Цивільний кодекс України від 16.01.03 р. № 435-IV.

3. ГК - Господарський кодекс України від 16.01.03 р. № 436-IV.

Віта Василенко,
юрист фірми “Баланс-Клуб”

^ Наверх
наверх