Оренда автомобіля з екіпажем
До набуття чинності нового Цивільного кодексу традиційною була здача в оренду разом з екіпажем морських, річкових і повітряних суден. Тепер виникла можливість здачі в оренду й іншого транспорту з екіпажем, у тому числі й автомобіля. Оскільки саме цей вид транспорту найчастіше використовується в господарській діяльності, ми детально розглянемо, якими нормами законодавства необхідно керуватися при укладенні договорів оренди автотранспортного засобу з екіпажем, чи можна орендувати автомобіль разом з водієм тощо. Для зручності читачів консультація побудована у формі відповідей на запитання.
ПИТАННЯ: 1. Що означає поняття "екіпаж"?
2. Що являє собою договір оренди автотранспортного засобу з екіпажем?
3. Чи є відмінності між передачею в оренду автомобіля з екіпажем і наданням послуг з автоперевезень?
4. Чи можна в умовах договору передбачити, що транспортний засіб передається в оренду тільки з одним водієм?
5. Хто і які несе затрати в рамках виконання договору про оренду транспортного засобу з екіпажем?
6. Чи може наймач без згоди орендодавця передати управління транспортним засобом екіпажу, який не вказаний у договорі (тобто замінити екіпаж)?
7. Чи вноситься до трудової книжки члена екіпажу запис про роботу в орендаря?
8. Чи потрібна згода членів екіпажу для укладення договору про оренду транспортного засобу з екіпажем?
9. Чи повинен екіпаж бути ознайомлений з умовами договору про оренду транспортного засобу з екіпажем?
10. Чи можуть обов'язки членів екіпажу, указані в договорі про оренду транспортного засобу з екіпажем, за своїм змістом відрізнятися від обов'язків цих працівників, передбачених у трудовому договорі, який укладений з основним роботодавцем (наймодавцем)?
ВІДПОВІДЬ: 1. У законодавстві України є визначення екіпажу окремих видів транспортних засобів, наприклад екіпажу повітряного судна (ч. 1, ч. 2 ст. 35 ПК), морського судна (ст. 49 КТМ) і т. д., однак загальне визначення цього поняття - застосовано до всіх видів транспортних засобів - у ЦК відсутнє. Тому звернемося до тлумачного словника: "Екіпаж - команда корабля, літака... а також склад спеціалістів, які обслуговують будь-який рухомий механізм" (Ожегов С. I. Словник російської мови. М., 1987).
Таким чином, поняття "екіпаж" містить у собі два основних моменти:
1) екіпаж складається з двох і більше осіб (команди), які здійснюють управління і технічну експлуатацію транспортного засобу. Наприклад, на великих автотранспортних підприємствах, що здійснюють міжміські перевезення, до складу екіпажу автомобіля, як правило, входять два водії;
2) члени екіпажу повинні бути спеціалістами з обслуговування транспортного засобу, їх кваліфікація повинна підтверджуватися відповідними документами про освіту, записами в трудовій книжці про присвоєння розряду і т. д.
Крім того, до членів екіпажу можуть пред'являтися й інші вимоги (стан здоров'я, вік і т. д.). Наприклад, установлений мінімальний вік водія, що здійснює міжнародні автомобільні перевезення, - не менше 21 року (пп. 2.1.5 Ліцензійних умов № 136/985).
Вимоги до екіпажу можуть бути встановлені нормативними актами, умовами договору або практикою експлуатації транспортного засобу певного виду, що склалася.
2. У ЦК існує окремий нормативний розділ - § 5 гл. 58 ЦК, яким регулюються правовідносини в рамках договору оренди транспортного засобу, зокрема оренди транспортного засобу з екіпажем (ст. 798, ст. 805 ЦК).
Договір оренди транспортного засобу з екіпажем можна охарактеризувати як двосторонній, консенсуальний (права та обов'язки у сторін виникають з моменту підписання договору) і сплатний (обов'язкова орендна плата).
Оформлення такого договору залежить від складу його учасників:
- якщо всі учасники - юридичні особи, то договір укладається в письмовій формі
(ч. 1 ст. 799 ЦК) без нотаріального посвідчення;
- якщо хоча б один з учасників (не важливо, з якої сторони) - фізична особа, у тому числі й суб'єкт підприємницької діяльності, то письмовий договір повинен бути нотаріально засвідчений (ч. 2 ст. 799 ЦК).
Нагадаємо, що коли орендодавцем виступає підприємство державної або комунальної форми власності, то договір оренди автомобіля з екіпажем слід укладати з урахуванням вимог Закону № 2269.
3. Так, є. Основна відмінність полягає в тому, що предметом договору автоперевезення є надання послуг з перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти автотранспортом, тоді як
предметом договору оренди автотранспортного засобу з екіпажем виступає рухоме майно - транспортний засіб.
Крім того, можна знайти ще ряд істотних відмінностей, зокрема:
- орендареві для укладення договору оренди автомобіля немає необхідності отримувати ліцензію. Перевізнику ж для укладення договору на автоперевезення вантажів або пасажирів необхідно обов'язково придбати ліцензію (п. 33 ст. 9 Закону № 1775);
- найчастіше плата за перевезення є одноразовою, тоді як за договором оренди платежі здійснюються систематично, протягом певного періоду часу;
- якщо орендодавець і орендар можуть розподілити між собою обов'язки з ремонту автомобіля, переданого в оренду (ст. 776 ЦК), то перевізник самостійно здійснює технічне обслуговування свого транспортного засобу;
- різний зміст відповідальності: у договорі оренди автомобіля орендар несе відповідальність за транспортний засіб, а в договорі автоперевезення перевізник відповідає за майно, що перевозиться, - вантаж, багаж, пошту.
4. Так, можна. Адже не завжди предметом договору є транспортний засіб, для технічної експлуатації якого потрібний колектив спеціалістів. Наприклад, надавати послуги з управління і технічної експлуатації легкового автомобіля може тільки одна особа - водій.
Слід сказати, що в законодавстві не передбачена оренда транспортного засобу з одним водієм. Тому згідно із ч. 1 ст. 6 ЦК сторони на свій розсуд можуть оформити такий договір, головне, щоб він відповідав загальним принципам цивільного законодавства. Відносини, що виникають у результаті укладення такого договору, регулюються загальними положеннями про наймання (§ 1 гл. 58 ЦК) і положеннями про наймання транспортного засобу з екіпажем (§ 5 гл. 58 ЦК).
5. Орендодавець за таким договором несе затрати:
1) пов'язані з експлуатацією транспортного засобу:
- страхування транспортного засобу (ч. 1 ст. 802 ЦК). Зверніть увагу на те, що за загальним правилом, передбаченим ст. 771 ЦК, страхування переданого в оренду майна може здійснюватися і орендарем. Однак щодо оренди транспортних засобів вищеназвана норма ст. 802 є спеціальною, тобто страхування транспортного засобу, який передається в оренду, може здійснювати тільки орендодавець;
- сплата податку з власників транспортних засобів. Згідно із ч. 2 ст. 801 ЦК затрати, пов'язані зі сплатою податків, повинен нести орендар. Однак це не означає, що орендар зобов'язаний сплачувати всі "транспортні" податки. Цивільне законодавство не застосовується до податкових відносин, якщо інше не встановлене законом (ч. 2 ст. 1 ЦК). Тому при сплаті податку з власників транспортних засобів треба керуватися спеціальною нормою - ст. 1 Закону № 1963, згідно з якою платником цього податку є власник транспортного засобу, у нашому випадку - орендодавець. Правда, є виняток із цього правила (ч. 5 ст. 6 Закону № 1963), який свідчить: якщо право користування транспортним засобом передане фізичною особою іншій особі за дорученням (на підставі довіреності), то податок з власників транспортних засобів може сплачуватися від імені власника особою, якій це право передане (якщо така умова застережена в довіреності на право користування транспортним засобом). Оскільки право розпорядження транспортним засобом у повному обсязі залишається за власником, виступати платником податку з власників транспортних засобів завжди буде саме він;
- капітальний ремонт, якщо інше не передбачене умовами договору (ч. 2 ст. 776 ЦК);
2) пов'язані з оплатою праці працівників, які є членами екіпажу:
- витрати на оплату праці (ст. 2 Закону № 108) у вигляді основної та додаткової заробітної плати, заохочувальних і компенсаційних виплат;
- сплата податків, внесків, пов'язаних з виплатою заробітної плати: податок з доходів фізичних осіб, внески на обов'язкове соціальне і пенсійне страхування і т. д.
Орендар несе затрати, пов'язані з експлуатацією транспортного засобу:
- витрати на придбання пально-мастильних матеріалів;
- затрати на технічне обслуговування;
- витрати на поточний ремонт, якщо інше не передбачене умовами договору (ч. 1 ст. 776 ЦК);
- сплата збору за забруднення навколишнього природного середовища (ст. 44 Закону № 1264, п. 2.1 Інструкції 162/379), за паркування (ст. З Декрету № 56-93), страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів (п. 1 Положення № 1175, згідно з яким страхування цивільної відповідальності повинна здійснювати особа, яка фактично експлуатує транспортний засіб);
- орендна плата (ст. 762 ЦК).
6. Орендар має право здійснити таку заміну тільки в таких випадках:
- або якщо це прямо передбачене умовами укладеного договору. Наприклад, у договорі може бути сказано, що наймач має право замінити будь-кого із членів екіпажу у разі невиходу на роботу без поважних причин, хвороби і т. д.;
- або після отримання письмової згоди орендодавця. Оскільки договір найму транспортного засобу залежно від кола його учасників укладається або в простій письмовій, або в нотаріальній формі (ст. 799 ЦК), то всі зміни до нього, у тому числі й згода на заміну екіпажу, повинні бути оформлені аналогічним чином (ст. 654 ЦК).
7. Ні, не вноситься.
Виходячи з вимог ст. 48 КЗпП, пп. 1.1, 2.4 Інструкції № 58 до трудової книжки вносяться записи про роботу на підприємстві, в установі, організації власником такого підприємства (установи, організації) або уповноваженим ним органом (за основним місцем роботи), а також - за бажанням працівника - про роботу за сумісництвом (п. 2.14 Інструкції № 58). Виконання екіпажем роботи на підприємстві орендаря не є підставою для внесення запису до трудової книжки, оскільки екіпаж не укладає трудовий договір з орендарем.
8. Ні, не потрібна. Згоду працівника необхідно отримати тільки у випадку (ч. 1 ст. 32 КЗпП):
- переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації;
- переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію.
При переведенні на інше підприємство дія трудового договору між працівником і роботодавцем припиняється (п. 5 ст. 36 КЗпП). Оскільки при укладенні договору оренди транспортного засобу з екіпажем члени екіпажу не припиняють трудових відносин з орендодавцем (ч. 1 ст. 805 ЦК), то отримання згоди екіпажу не потрібне.
Разом з тим ст. 32 КЗпП передбачено, що у разі зміни істотних умов праці (наприклад, режиму роботи) працівник повинен бути повідомлений про це не менше ніж за два місяці. Тому, якщо укладення договору про оренду транспортного засобу з екіпажем спричинить зміну істотних умов праці працівників, треба обов'язково повідомити їх в установлені терміни.
9. Так, неодмінно. Адже згідно із ч. 2 ст. 805 ЦК екіпаж зобов'язаний відмовитися від виконання розпоряджень орендаря, якщо ці розпорядження:
- суперечать умовам договору оренди;
- суперечать умовам використання транспортного засобу. Наприклад, якщо транспортний засіб призначений для пасажирських перевезень, а орендар використовує його для вантажних перевезень;
- можуть бути небезпечними для екіпажу, транспортного засобу, прав інших осіб. Наприклад, якщо орендар збирається перевозити товар, вага якого перевищує встановлену в правилах технічної експлуатації вантажопідйомність транспортного засобу.
10. Ні, не можуть. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не зумовленої трудовим договором (ст. 31 КЗпП). Тому обов'язки, передбачені для членів екіпажу в договорі про оренду транспортного засобу з екіпажем, повинні відповідати обов'язкам, указаним у трудовому договорі з основним роботодавцем (орендодавцем).
Зразок договору
Договір оренди
транспортного засобу з екіпажем
м. Дніпропетровськ |
20 березня 2004 року |
ТОВ "Сатурн". яке діє на підставі статуту. В особі директора Левченка Ігоря Вікторовича, що іменується надалі "Орендодавець", з одного боку, і ТОВ "Лотос", яке діє на підставі статуту, в особі директора Єременка Івана Григоровича, що іменується надалі "Орендар", з другого боку, уклали цей Договір про нижченаведене:
Предмет договору
1.1. Орендодавець надає Орендареві у тимчасове користування за плату транспортний засіб, указаний у додатку № 1 до цього Договору.
1.2. Транспортний засіб, що передається в оренду, є власністю Орендодавця.
1.3. Управління і технічне обслуговування транспортним засобом здійснює екіпаж в особі співробітників Орендодавця: водій Кремнєв Петро Андрійович і водій Сергєєв Олексій Трохи-мович.
1.3.1. Кваліфікація та стан здоров'я водія Кремнєва П. А. підтверджується посвідкою водія серії АЕ № 54378. довідками про проходження медичного і наркологічного оглядів. Кваліфікація та стан здоров'я водія Сергєєва О. Т. підтверджується посвідкою водія серії АК № 893456. довідками про проходження медичного і наркологічного оглядів.
1.3.2. Екіпаж зобов'язаний пред'явити документи, указані в пп. 1.3.1, на першу вимогу Орендаря.
Права та обов'язки сторін
2.1. Орендар зобов'язується:
2.1.1. Використовувати орендований транспортний засіб тільки для здійснення комерційних перевезень за маршрутом Дніпропетровськ - Київ - Дніпропетровськ.
2.1.2. Регулярно здійснювати орендні платежі.
2.1.3. Здійснювати за свій рахунок поточний ремонт автомобіля.
2.1.4. Після закінчення терміну дії Договору повернути автомобіль у належному технічному стані з урахуванням нормального зносу. Повернення автомобіля оформляється актом.
2.2. Орендодавець зобов'язується:
2.2.1. Протягом 10 (десяти) днів з моменту підписання цього Договору передати в користування Орендареві транспортний засіб, указаний у додатку № 1, з екіпажем, указаним у п. 1.3 цього Договору. Передача транспортного засобу здійснюється за приймально-передавальним актом, який підписується Орендодавцем та Орендарем. Екіпаж приступає до виконання роботи в Орендаря з моменту підписання приймально-передавального акта.
2.2.2. Забезпечити оснащення транспортного засобу, що передається ним в оренду, повним комплектом обладнання і необхідними документами.
2.2.3. Підтримувати протягом терміну дії цього Договору транспортний засіб у справному стані і здійснювати за свій рахунок поточний та капітальний ремонт.
2.2.4. Здійснювати управління і технічне обслуговування транспортного засобу.
2.2.5. Здійснювати за свій рахунок зберігання транспортного засобу в неробочий час.
Орендна плата
3.1. За користування автомобілем Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату в розмірі З 200 (три тисячі двісті) гривень на місяць.
3.2. Сума, указана в пп. 3.1 цього Договору, підлягає сплаті Орендарем не пізніше 5-го числа кожного місяця шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Орендодавця.
Страхування транспортного засобу
4.1. Орендодавець зобов'язується в семиденний термін з моменту підписання цього Договору укласти договір майнового страхування на повну дійсну вартість транспортного засобу на весь період оренди.
Відповідальність сторін
5.1. За заподіяння шкоди третім особам транспортним засобом відповідальність несе Орендар відповідно до чинного законодавства.
5.2. За прострочення виплати платежів, указаних у пп. 3.1 цього Договору, Орендар зобов'язаний сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від нездійсненого платежу за кожний день прострочення.
5.3. За прострочення передачі транспортного засобу в термін, установлений пп. 2.2.1 цього Договору, Орендодавець виплачує Орендареві пеню в розмірі 0,1 % від суми місячної орендної плати за кожний день прострочення.
5.4. Усі спори, які можуть виникнути між сторонами, розв'язуються шляхом переговорів, а за відсутності згоди - у судовому порядку.
Термін дії договору
6.1. Цей Договір набуває чинності з дня підписання обома сторонами і діє до 20 грудня 2004 року.
6.2. Одностороннє розірвання цього Договору не допускається, крім випадків систематичного невиконання його умов однією зі сторін. Систематичним невиконанням уважається невиконання будь-якої з умов цього Договору протягом більше ніж двох місяців.
6.3. Договір уважається подовженим на той же термін і на тих же умовах, якщо одна зі сторін не пізніше ніж за місяць до закінчення терміну його дії не заявить про небажання подовжити дію договору.
Інші умови
7.1. Будь-яка зміна або доповнення до цього Договору чи додатків до нього повинна бути складена в письмовій формі, підписана представниками сторін.
7.2. Цей Договір складений у двох примірниках - по одному для кожної зі сторін, причому обидва тексти мають однакову силу.
7.3. Додаток № 1 до цього Договору є його невід'ємною частиною.
Адреси і реквізити сторін
Перелік документів
1. Закон № 108 - Закон України від 24.03.95 р. № 108/95-ВР "Про оплату праці", зі змінами.
2. Закон № 1251 - Закон України від 25.06.91 р. № 1251-XII "Про систему оподаткування", зі змінами.
3. Закон № 1264 - Закон України від 25.06.91 р. № 1264-XII "Про охорону навколишнього природного середовища", зі змінами.
4. Закон № 1775 - Закон України від 01.06.2000 р. № 1775-III "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", зі змінами.
5. Закон № 2269 - Закон України від 10.04.92 р. № 2269-XII "Про оренду державного і комунального майна" у редакції Закону України від 23.12,97 р. № 768/ 97-ВР, зі змінами.
6. ЦК - Цивільний кодекс України від 16.01.03 р. № 435-IV.
7. КЗпП - Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII, зі змінами.
8. ПК - Повітряний кодекс України від 04.05.93 р. № 3167-XII, зі змінами.
9. КТМ - Кодекс торгового мореплавства України від 23.05.95 р. № 176/95-ВР, зі змінами.
10. Декрет № 56-93 - Декрет Кабінету Міністрів України від 20.05.93 р. № 56-93 "Про місцеві податки і збори", зі змінами.
11. Інструкція № 58 - Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. № 58, зі змінами.
12. Інструкція № 162/379 - Інструкція про порядок нарахування і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затверджена наказом Міністерства екологічної безпеки України і Державної податкової адміністрації України від 19.07.99 р. № 162/379, зі змінами.
13. Положення № 1175 - Положення про порядок та умови проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, затверджене постановою КМУ від 28.09.96 р. № 1175, зі змінами.
14. Ліцензійні умови № 136/985 - Ліцензійні умови здійснення господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування, затверджені наказом Держкомпідприємництва, Міністерства транспорту України від 18.12.03 р. № 136/985.
15. Правила № 1306 - Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.01 р. № 1306.
Євген Геоня,
юрист фірми “Баланс-Клуб”