КОНСУЛЬТУЄ ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ
ВІД НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ НА ВИРОБНИЦТВІ
ТА ПРОФЕСІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ УКРАЇНИ
Як обчислити середню заробітну плату
для розрахунку страхових виплат
ПИТАННЯ: Травмована на виробництві 1999р., про що складено акт за формою №Н-1, котрий я не подавала МСЕК. У 1999-2001 р. МСЕК установлювала мені III групу інвалідності внаслідок загального захворювання. В 2002 р. під час чергового огляду МСЕК, на яку подала направлення підприємства та акт за формою N Н-1, мені встановлено 40% втрати професійної працездатності і підтверджено III групу інвалідності. Відділення виконавчої дирекції Фонду не приймає мою особову справу як потерпілої на виробництві, і я подала позовну заяву до суду.
Чи правильно вчинив Фонд та як обчислити середню заробітну плату для розрахунку страхових виплат? Чи маю право на одноразову допомогу і хто її зобов'язаний нарахувати?
ВІДПОВІДЬ: Згідно зі ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" Фонд соціального страхування від нещасних випадків може затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлено з порушенням установлених вимог.
Після рішення суду відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків повторно розгляне документи дописувачки щодо призначення страхових виплат з урахуванням рішення суду.
За ст.34 Закону розмір щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, котрий мав потерпілий до ушкодження здоров'я.
Він не може перевищувати середньомісячного заробітку, що мав потерпілий до ушкодження здоров'я. Якщо потерпілому одночасно із щомісячною страховою виплатою призначено пенсію по інвалідності за одним і тим самим нещасним випадком, їхня сума не має перевищувати середньомісячний заробіток, котрий мав потерпілий до ушкодження здоров'я. Визначені раніше розмір щомісячної страхової виплати та пенсія по інвалідності зменшенню не підлягають.
У разі стійкої втрати професійної працездатності, встановленої МСЕК, Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить одноразову страхову виплату потерпілому, сума якої визначається із розрахунку середньомісячного заробітку потерпілого за кожний відсоток втрати потерпілим професійної працездатності, але не вище за чотирикратний розмір граничної суми заробітної плати (доходу), з якої справляються внески до Фонду.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків фінансує витрати на медичну і соціальну допомогу, в тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК. Право на страхові виплати настає з дня встановлення потерпілому МСЕК стійкої втрати професійної працездатності.
Щодо обчислення середньої заробітної плати для розрахунку страхових виплат, то вона визначається згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266, та Положенням про обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 01.11.2001 р. № 43 (із змінами та доповненнями, внесеними постановою правління Фонду від 31.01.2002р. №7).
Відповідно до п.7 названого вище Положення, якщо на дату звернення за страховою виплатою особа, яка має через ушкодження здоров'я право на страхові виплати, вже не працює на виробництві, з яким пов'язано втрату працездатності, середня заробітна плата обчислюється за середньою заробітною платою відповідного працівника (на дату подання потерпілим документів МСЕК для встановлення йому ступеня втрати професійної працездатності) за тією професією (посадою, розрядом, роботою) на підприємстві, де працювала зазначена особа до моменту ушкодження здоров'я. За бажанням потерпілого в цьому самому випадку в разі відсутності відповідної професії на підприємстві, в установі, організації, з якою пов'язано ушкодження здоров'я, середня заробітна плата для обчислення страхових виплат може визначатися за середньою заробітною платою по підприємству, установі, організації в розрахунковому періоді.
У наведеному в запитанні випадку середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат обчислюється за середньою заробітною платою відповідного працівника (на дату подання потерпілим документів МСЕК для встановлення йому ступеня втрати професійної працездатності).
Якщо за професією та розрядом на виробництві, котрі мав потерпілий на момент страхового випадку, працюють кілька працівників, за основу розрахунків беруть заробітну плату працівника за середнім її рівнем.
Л.Залєсна,
Головний спеціаліст відділу страхових виплат
“Праця і зарплата”, № 3(391) від 15.01.2004р.
Передплатний індекс 30214