Придбання автомобіля.
Бухгалтерський та податковий облік
Основні вимоги до автотранспортних засобів та запчастин до них.
Законом 2344 передбачено, що автомобільний транспортний засіб - це дорожній транспортний засіб, за допомогою якого здійснюється перевезення пасажирів і вантажів автомобільними дорогами чи виконання спеціальних робочих функцій.
Згідно статті 22 зазначеного закону автомобільні транспортні засоби за своі'м призначенням класифікуються наступним чином:
- пасажирські автомобілі;
- вантажні автомобілі;
- вантажопасажирські автомобілі;
- причепи.
Згідно зі статтею 23 Закону 2344 автотранспорт має відповідати наступним вимогам:
- не загрожувати безпеці осіб, які ними користуються, або іншим учасникам руху;
- рівень шкідливих речовин, що виділяються ними, не повинен перевищувати встановлені законодавством значення;
- не спричиняти нищення доріг та їх облаштування;
- забезпечувати достатнє поле огляду водієві, а також легке, зручне і повне користування засобами керування, гальмування, сигналізації та освітлення дороги;
- не спричиняти радіоелектричних перешкод вище встановленого рівня.
Необхідно також звернути увагу на вимоги, що висуваються до запасних частин автотранспорту. Стаття 23 Закону 2344 передбачає, що запчастини, повинні відповідати вимогам нормативної та конструкторської документації і мати маркування для їх ідентифікації.
Ще одна вимога до транспортних засобів передбачена і статтею 24 цього ж Закону. Так автотранспорт та запасні частини до нього підлягають обов'язковій Сертифікації. Обов'язковість сертифікації транспортних засобів передбачена Декретом Кабінету Міністрів України Про стандартизацію і сертифікацію 10 травня 1993 року N 46-93. Так статтею 27 зазначеного Закону передбачено, що нові і такі, що були у користуванні, транспортні засоби, а також вузли, агрегати та частини до них, що ввозяться на митну територію України суб'єктами підприємницької діяльності або фізичними особами, підлягають обов'язковій сертифікації відповідно до чинного законодавства. При цьому кузови та шасі транспортних засобів за кодами 87.06 та 87.07 згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності підлягають сертифікації як зібрані транспортні засоби. Так згідно з Законом України " Митний тариф України" 04. 06 2001 р N 2371-III такими є шасі з встановленими двигунами для автомобілів товарних позицій 8701 - 8705 (код 8706) та кузови, включаючи кабіни для автомобілів товарних позицій 8701 8705 (код 8707). В свою чергу до товарних позицій належать такі авто транспортні засоби :
1.Трактори (за винятком засобів товарної позиції 8709);
2. Автомобілі, розраховані на перевезення 10 осіб і більше, включаючи водія;
3. Автомобілі легкові та інші транспортні засоби, призначені для перевезення людей (крім автомобілів товарної позиції 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі, фургони та гоночні автомобілі;
4. Автомобілі вантажні;
5. Автомобілі спеціального призначення, крім призначених головним чином для перевезення людей або вантажів (наприклад автомобілі вантажні для аварійного ремонту, автокрани, автомобілі пожежні, автобетономішалки, машини прибиральні, машини дорожні, ав-томобілі-майстерні, радіологічні автомобілі).
Статтею 25 Закону 2344, визначено обов'язковість зберігання цих засобів у спеціально пристосованих для цього приміщеннях, гаражах, на майданчиках, стоянках, забезпечених засобами охорони.
Що стосується вимог до технічного обслуговування і ремонту автомобільних транспортних засобів, то вони містяться в статті 26 цього закону. Так частиною першою цієї статті передбачено, що технічне обслуговування і ремонт автомобільних транспортних засобів та їх складових виконуються з метою підтримання їх у роботоздатному стані і забезпечення встановлених виробником технічних характеристик. Порядок проведення технічного обслуговування і ремонту дорожніх транспортних засобів визначений Положенням 102 і розповсюджується на юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють експлуатацію, технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів (за винятком тролейбусів, мопедів і мотоциклів) незалежно від форм власності. Законом 2344 передбачено, укладання договору про технічне обслуговування і ремонт автомобільного транспортного засобу між замовником і виконавцем у письмовій формі. Письмовою формою є один із видів документів: договір, наряд-замовлення, накладна, квитанція тощо.
Крім того, статтею 28 цього закону визначені істотні умови договору про технічне обслуговування і ремонт автомобільного транспортного засобу:
- найменування та місцезнаходження сторін за цим договором;
- перелік робіт з технічного обслуговування чи ремонту та термін їх виконання;
- вартість робіт та порядок розрахунків;
- гарантійні зобов'язання виконавця.
Податковий облік придбання автотранспортних
засобів та запчастин до них
Підприємство, для своєї господарської діяльності може придбавати автотранспорт як новий та і той що вже був у вжитку. При цьому автотранспорт може куплятися підприємством за гроші, одержувати його в якості статутного внеску чи в результаті безоплатної передачі. Отже, сплата податків і зборів залежить від того яким шляхом автомобіль попадає на підприємство.
Податок на додану вартість. У разі придбання підприємством автомобіля в юридичної особи на території України підприємство сплачує ПДВ. Це передбачено, Законом про ПДВ. Відповідно до п. 7.4.1. Закону про ПДВ сплачена при купівлі основного засобу - авто* мобіля сума ПДВ зараховується до податкового кредиту. Необхідно зазначити, що суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням (спорудженням) основних фондів, що підлягають амортизації, включаються до складу податкового кредиту такого звітного періоду, незалежно від строків введення в експлуатацію основних фондів, а також від того, чи мав платник податку оподатковувані обороти протягом такого звітного періоду.
Але, зазначимо, що ця норма діє тільки тоді, коли продавець автотранспорту є платником ПДВ. Якщо ж підприємство придбає транспортний засіб у неплатника ПДВ, ніякого податкового кредиту не має. В свою чергу, якщо підприємство, що придбає автотранспорт, само не являється платником ПДВ, сума податку на додану вартість сплачена ними при придбанні автомобіля входить до балансової вартості 2 групи основних фондів.
Податок на прибуток. Нагадаємо, що згідно з пп.8.2.2 Закону про прибуток автомобільний транспорт та вузли (запасні частини) до нього належать до 2 групи основних фондів. В свою чергу пп.. 8.4.1. цього закону передбачено, що у разі здійснення витрат на придбання основних фондів балансова вартість відповідної групи збільшується на суму вартості їх придбання, з урахуванням транспортних і страхових платежів, а також інших витрат, понесених у зв'язку з таким придбанням, без урахування сплаченого ПДВ.
Таким чином, у разі придбання автомобіля для господарських потреб підприємства понесені підприємством витрати на таке придбання підлягають амортизації. При цьому, пп. 8.3.5. Закону про прибуток наголошує, що облік балансової вартості основних фондів, які підпадають під визначення груп 2, З і 4, ведеться незалежно від часу введення в експлуатацію таких основних фондів. Що стосується питання з якого моменту йде нарахування амортизації, то про це Закон про прибуток мовчить. Але, все ж в Листі ДПА України від 21.04.2003 р. N 3859/6/15-1116 "Щодо нарахування амортизаційних відрахувань " зазначено, що нарахування амортизації для основних фондів груп 2, 3 та 4 здійснюється з кварталу, наступного за кварталом оприбуткування матеріальних цінностей, що входять до складу цих груп незалежно від фактичного здійснення розрахунків за такі основні фонди. Отже, і виходить, що амортизація, нараховується тільки з кварталу наступного за кварталом придбання автотранспортного засобу.
Що стосується розміру амортизації 2 групи основних фондів (в розрахунку на податковий квартал), то він визначений пп.8.6.1. Закону про прибуток і складає 6,25 відсотка до балансової вартості 2 групи основних фондів на початок звітного (податкового) періоду.
Пенсійний збір. Сплата пенсійного збору, юридичними та фізичними особами при відчуженні легкових автомобілів у розмірі 3% від вартості легкового автомобіля передбачена Законом N 400.
Хто конкретно сплачує пенсійний збір за операціями купівлі-продажу автомобіля, роз'яснено в Інструкції N 16-6. Так, згідно з цією інструкцією, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з відчуження легкових автомобілів сплачують підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі. Отже пенсійний збір, сплачує той, хто придбаває автомобіль. Про це саме Пенсійний фонд стверджує і в своїх Листах від 17.02.99 р. N 04/877, від 21.01.99 р. N 465/5/15-1116 та N 1037/7/15-1117 Про порядок сплати збору з операцій відчуження легкових автомобілів - "збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з відчуження легкових автомобілів (крім автомобілів, якими забезпечуються інваліди відповідно до законодавства, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємця за кордоном) сплачують підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі".
Крім цього, Пенсійний Фонд України в Листі від 13.01.2003 р. N 04/218 визначився і з питанням, щодо включення до вартості автомобіля податку на додану вартість при сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування по операціях з відчуження легкового автомобіля. Відносно цього Пенсійний фонд роз'яснив таке: "відповідно до п. 4.1 Закону Про ПДВ база оподаткування операцій з продажу товарів (робіт, послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними або врегульованими цінами (тарифами) з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), за винятком податку на додану вартість, що включаються в ціну товарів (робіт, послуг) згідно із законами України з питань оподаткування. Оскільки Законом України "Про систему оподаткування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування віднесено до складу загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів), то відповідно до вищезгаданої норми Закону Про ПДВ пенсійний збір включається до бази оподаткування податком на додану вартість". Тобто, пенсійний збір береться з вартості автомобіля без урахування ПДВ. Наприклад, вартість автомобіля що визначена на підставі договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торговельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля та інших документів, що підтверджують цю вартість складає 12000грн (в т. ч. ПДВ 2000 грн). Виходячи з цієї суми вартості автомобіля розмір пенсійного збору складе 300грн (10000 X 3%). При цьому, не зрозуміла, думка пенсійного щодо черговості сплати ПДВ та пенсійного збору. Адже всім відомо, що першою, при придбанні автомобіля сплачується сума ПДВ. А потім через кілька днів при реєстрації автомобіля сплачується сума пенсійного збору. I як стало зрозуміло з листа Пенсійного фонду сума пенсійного збору розраховується із вартості автомобіля без урахування суми ПДВ. Отже, можна поступати таким чином: придбаєте автомобіль, сплачуєте його вартість і окремою стрічкою у свідоцтві про право власності автомобіля вказується ця вартість без урахування суми ПДВ та іншою строчкою суму пенсійного збору. Потім при реєстрації автомобіля в ДАІ посилаючись на Лист Пенсійного фонду 13.01.2003 р. N 04/218 сплачуєте суму пенсійного збору без урахування суми ПДВ (ця сума у вас вказана в свідоцтві). Нагадаємо, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується платниками цього збору через установи банків, на рахунки місцевих органів Пенсійного фонду за місцем реєстрації легкового автомобіля.
Тепер щодо відображення в податковому обліку суми пенсійного збору. Необхідно зазначити, що це питання і досі залишається спірним. Одна точка зору грунтується на пп. 8.4.1 Закону про прибуток, згідно якого у разі здійснення підприємством витрат на придбання основних фондів їх балансова вартість збільшується на суму вартості їх придбання з урахуванням транспортних і страхових платежів, а також інших витрат, понесених у зв'язку з таким придбанням. Такої думки дотримуються і податкові органи. У Листі від 21.01.99 р. N 465/5/15-1116 / N 1037/7/15-1117 "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" податкова роз'яснила: сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, що здійснюється у зв'язку із придбанням автомобілів для власного виробничого використання, підлягає амортизації згідно з нормами ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", вважаючи, що витрати на сплату збору повинні відображатись в складі капітальних витрат, а не включатись до валових витрат підприємства. Але існує ще одна точка зору, яка грунтується на п.5.2.5 Закону про прибуток, і згідно якої суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), установлених Законом України "Про систему оподаткування", включаються до складу валових витрат. А оскільки пенсійний збір установлений Законом "Про систему оподаткування", то, згідно з Законом про прибуток, він має бути віднесений на валові витрати. Таку думку, підтверджує також Комітет ВРУ з питань фінансів та банківської справи листом N 06-10/711 від 15.12.2000 р. та Держмитслужба в Листі N 13/1-3821-ЕП від 06.12.1999 р. Оскільки обидві точки зору на проблему мають право на існування, то вважаємо, вихід з ситуації можна знайти звернувшись до пп.4.4.1 Закону N 2181. Зокрема, цим підпунктом передбачено, що у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків. Отже скориставшись цим пунктом, суму пенсійного збору сплачену при реєстрації автомобіля можна віднести до валових витрат такого платника податку.
Бухгалтерський облік придбання автомобіля
Порядок відображення інформації про основні засоби в бухгалтерському обліку регулюється П(С)БО 7. Відповідно до п. 7 цього стандарту, придбані основні засоби ставляться на облік за їх первісною вартістю. Первісна вартість складається із суми, яку підприємство-покупець сплачує продавцю за основний засіб, різних податків, зборів та платежів, що сплачуються у зв'язку із придбанням основного засобу, тощо. Детальніше це передбачено п. 8 П(С)БО 7. Так відповідно до зазначеного пункту 8 П(С)БО 7 первісна вартість об'єкта основних засобів складається з таких витрат:
- суми, що сплачують постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків);
- реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються в зв'язку з придбанням (отриманням) прав на об'єкт основних засобів;
- суми ввізного мита;
- суми непрямих податків у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству);
- витрати зі страхування ризиків доставки основних засобів;
- витрати на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів;
- інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою. Зокрема, бухгалтерський облік підсилює першу точку зору, й хоча податковий облік з бухгалтерським в цій ситуації прямого зв'язку не мають однак щось тут є, і це вважаю доцільно відмітити.
Витрати на сплату відсотків за користування кредитом не включаються до первісної вартості основних засобів, придбаних (створених) повністю або частково за рахунок позичкового капіталу. Розглянемо відображення операцій придбання авто на рахунках бухгалтерського обліку на конкретних прикладах.
Приклад 1.Придбавається новий автотранспорт у юридичної особи.
Вихідні дані.
1. Вартість автомобіля "Нубіра" 72000 грн, в тому числі ПДВ 12000грн.
2. Сума збору до Пенсійного фонду становить 60000 х 3% = 1800 грн.
3. Вартість реєстрації в органах ДАІ - 400 грн (цифра умовна).
4. Податок з власників транспортних засобів - 80 грн (цифра умовна). При реєстрації автомобіля транспортний податок сплачується за квартал у сумі 20 грн.
Додаткові дані.
1. Підприємство-продавець автомобіля є юридичною особою, платником ПДВ.
2. Підприємство-покупець є юридичною особою, платником ПДВ.
3. Оплата здійснюється шляхом перерахування авансу.
4. Для обліку витрат застосовується 9-й клас рахунків.
Спочатку зазначимо, що до того моменту доки основний засіб не поставлено на облік і не введено в експлуатацію, всі витрати на його придбання обліковуються на рахунку 152 "Придбання (виготовлення) основних засобів".
Сума сплачених податків, пов'язаних з придбанням автомобіля, включається до його первинної вартості. Сплата податків та інших платежів здійснюється з розрахункового рахунка (кредит 311 "Поточні рахунки в національній валюті") до бюджету (дебет рахунка 64 "Розрахунки за податками і платежами", 65 "Розрахунки зі страхування"). Нарахування сум податків і платежів проводиться кореспонденцією дебет 152 "Придбання (виготовлення) основних засобів" та кредит 64 "Розрахунки за податками і платежами", 65 "Розрахунки зі страхування".
Бухгалтерський та податковий облік операцій прикладу 1 наведено в таблиці 1.
Таблиця 1.
+--------------------------------------------------------------------------+
¦N ¦ Зміст господарських операцій ¦ Бухгалтерский ¦Сума ¦ Податковий ¦
¦п ¦ ¦ облік ¦(грн) ¦ облік ¦
¦/ ¦ +---------------¦ +--------------¦
¦п ¦ ¦Дт ¦Кт ¦ ¦Вд ¦Вв ¦
+--+-------------------------------+------+--------+--------+------+-------¦
¦1 ¦ 2 ¦ 3 ¦ 4 ¦ 5 ¦ 6 ¦ 7 ¦
+--+-------------------------------+------+--------+--------+------+-------¦
¦1 ¦Перераховано суму авансу ¦371 ¦311 ¦72000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦продавцю ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+-------------------------------+------+--------+--------+------+-------¦
¦2 ¦Відображено суму податкового ¦641 ¦644 ¦12000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦кредиту ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+-------------------------------+------+--------+--------+------+-------¦
¦3 ¦Отримано автомобіль покупцем ¦152 ¦631 ¦60000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+-------------------------------+------+--------+--------+------+-------¦
¦4 ¦Відображено суму ПДВ, ¦644 ¦631 ¦12000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦нараховану на вартість ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦автомобіля ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+-------------------------------+------+--------+--------+------+-------¦
¦5 ¦Списано суму сплаченого авансу ¦631 ¦371 ¦72000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦в рахунок виконаних умов ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦договору з купівлі-продажу ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+-------------------------------+------+--------+--------+------+-------¦
¦6 ¦Нараховано та сплачено ¦152 ¦651 ¦1800 ¦ ¦1800 ¦
¦ ¦пенсійний збір ¦651 ¦311 ¦1800 ¦ ¦ ¦
+--+-------------------------------+------+--------+--------+------+-------¦
¦7 ¦Нараховано та сплачено за ¦152 ¦642 ¦600 ¦ ¦ ¦
¦ ¦реєстрацію ¦642 ¦311 ¦600 ¦ ¦ ¦
+--+-------------------------------+------+--------+--------+------+-------¦
¦8 ¦Нараховано та сплачено податок ¦92 ¦641 ¦20 ¦ ¦20 ¦
¦ ¦з власників транспортних ¦641 ¦311 ¦20 ¦ ¦ ¦
¦ ¦засобів ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+-------------------------------+------+--------+--------+------+-------¦
¦9 ¦Введено автомобіль в ¦10 ¦152 ¦62400 ¦ ¦ ¦
¦ ¦експлуатацію за його первісною ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦вартістю ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+-------------------------------+------+--------+--------+------+-------¦
¦10¦Наприкінці звітного періоду ¦791 ¦92 ¦20 ¦ ¦ ¦
¦ ¦списана на фінансовий ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦результат сума сплаченого ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦податку з власників ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦транспортних засобів ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--------------------------------------------------------------------------+
Приклад 2. Автотранспорт, що був у користуванні, придбавається у фізособи.
Вихідні дані:
1. Вартість автомобіля "Ланос" - 10000 грн.
2. Сума збору до Пенсійного фонду становить 300 грн (10000 х 3%).
3. Вартість реєстрації в органах ДАІ - 600 грн (цифра умовна).
4. Податок з власників транспортних засобів - 60 грн (цифра умовна). При реєстрації автомобіля транспортний податок сплачується за квартал у сумі 15 грн.
Додаткові дані:
1. Продавець автомобіля - фізична особа, не є платником ПДВ.
2. Підприємство-покупець - юридична особа, є платником ПДВ.
3. Спочатку покупець ртримує автомобіль, а потім проводить оплату.
4. Для обліку витрат застосовується 9-й клас рахунків.
Бухгалтерський та податковий облік операцій прикладу 2 наведено в таблиці 2.
Таблиця 2.
+-----------------------------------------------------------------------+
¦N¦Зміст господарських операцій ¦Бухгалтерськи¦Сума ¦Податковий ¦
¦п¦ ¦й облік ¦(грн.)¦облік ¦
¦/¦ +-------------¦ +-------------¦
¦п¦ ¦Дт ¦Кт ¦ ¦Вд ¦Вв ¦
+-+----------------------------------+-----+-------+------+-----+-------¦
¦1¦ 2 ¦ 3 ¦ 4 ¦ 5 ¦ 6 ¦ 7 ¦
+-+----------------------------------+-----+-------+------+-----+-------¦
¦1¦Відображено вартість автомобіля ¦152 ¦631 ¦10000 ¦ ¦ ¦
+-+----------------------------------+-----+-------+------+-----+-------¦
¦2¦Нараховано та сплачено пенсійний ¦152 ¦651 311¦300 ¦ ¦300 ¦
¦ ¦збір ¦651 ¦ ¦300 ¦ ¦ ¦
+-+----------------------------------+-----+-------+------+-----+-------¦
¦3¦Нараховано та сплачено за ¦152 ¦642 ¦600 ¦ ¦ ¦
¦ ¦державну реєстрацію автомобіля ¦642 ¦311 ¦600 ¦ ¦ ¦
+-+----------------------------------+-----+-------+------+-----+-------¦
¦4¦Перераховано кошти продавцю ¦631 ¦311 ¦10000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦автомобіля ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-+----------------------------------+-----+-------+------+-----+-------¦
¦5¦Нараховано та сплачено податок з ¦92 ¦641 ¦15 ¦ ¦15 ¦
¦ ¦власників транспортних засобів ¦641 ¦311 ¦15 ¦ ¦ ¦
+-+----------------------------------+-----+-------+------+-----+-------¦
¦6¦Введено автомобіль в експлуатацію ¦10 ¦152 ¦10900 ¦ ¦ ¦
¦ ¦за його первісною вартістю ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-+----------------------------------+-----+-------+------+-----+-------¦
¦7¦Наприкінці звітного періоду ¦791 ¦92 ¦15 ¦ ¦ ¦
¦ ¦списано суму податку з власників ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦транспортних засобів на зменшення ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦фінансового результату ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-----------------------------------------------------------------------+
Приклад 3. Автотранспорт як внесок до статутного капіталу*.
Вихідні дані:
1. Розмір статутного капіталу становить 18500 грн.
2. Заборгованість одного із засновників становить 6166 грн. її він погашає шляхом внесення до статутного капіталу автомобіля вартістю 6116 грн.
3. Сума збору до Пенсійного фонду - 185 грн.
4. Вартість реєстрації в органах ДАІ - 300 грн (цифра умовна).
5. Податок з власників транспортних засобів - 15грн.
Бухгалтерський та податковий облік операцій прикладу 3 відображено в таблиці 3.
Таблиця З.
+-------------------------------------------------------------------------+
¦N¦ Зміст господарських операцій ¦Бухгалтерський¦Сума ¦ Податковий ¦
¦п¦ ¦ облік ¦(грн) ¦ облік ¦
¦/¦ +--------------¦ +---------------¦
¦п¦ ¦Дт ¦Кт ¦ ¦Вд ¦Вв ¦
+-+-------------------------------+-------+------+--------+------+--------¦
¦1¦2 ¦3 ¦4 ¦5 ¦6 ¦7 ¦
+-+-------------------------------+-------+------+--------+------+--------¦
¦1¦Відображено розмір статутного ¦46 ¦40 ¦18500 ¦ ¦ ¦
¦ ¦капіталу підприємства ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-+-------------------------------+-------+------+--------+------+--------¦
¦2¦Нараховано та сплачено ¦92 ¦651 ¦185 ¦ ¦185 ¦
¦ ¦пенсійний збір ¦651 ¦311 ¦185 ¦ ¦ ¦
+-+-------------------------------+-------+------+--------+------+--------¦
¦3¦Нараховано та сплачено за ¦92 ¦642 ¦300 ¦ ¦ ¦
¦ ¦реєстрацію автомобіля ¦642 ¦311 ¦300 ¦ ¦ ¦
+-+-------------------------------+-------+------+--------+------+--------¦
¦4¦Нараховано та сплачено податок ¦92 ¦641 ¦15 ¦15 ¦ ¦
¦ ¦з власників транспортних ¦641 ¦311 ¦15 ¦ ¦ ¦
¦ ¦засобів ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-+-------------------------------+-------+------+--------+------+--------¦
¦5¦Оприбутковано внесений до ¦10 ¦46 ¦6116 ¦ ¦ ¦
¦ ¦статутного капіталу автомобіль ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-+-------------------------------+-------+------+--------+------+--------¦
¦6¦Списано суму сплачених зборів ¦791 ¦92 ¦500 ¦ ¦ ¦
¦ ¦та платежів з оформлення ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦автомобілів на фінансовий ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦результат ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-------------------------------------------------------------------------+
Приклад 4. Підприємство отримує автотранспорт безоплатно.
Вихідні дані:
1. Підприємство отримало безоплатно автомобіль вартістю 36000 грн (в т. ч. ПДВ 6000 грн). Ця ж вартість є справедливою вартістю.
2. Пенсійний збір становить 900 грн.
3. Вартість реєстрації в органах ДАІ становить 600 грн (цифра умовна).
4. Податок з власників транспортних засобів становить 15 грн.
Бухгалтерський облік операцій відображено в таблиці 4.
Таблиця 4.
+--------------------------------------------------------------------------+
¦N¦ Зміст господарських операцій ¦Бухгалтерський ¦Сума ¦ Податковий ¦
¦п¦ ¦ облік ¦(грн) ¦ облік ¦
¦/¦ +---------------¦ +--------------¦
¦п¦ ¦Дт ¦Кт ¦ ¦Вд ¦Вв ¦
+-+--------------------------------+--------+------+--------+-----+--------¦
¦1¦ 2 ¦3 ¦4 ¦5 ¦6 ¦7 ¦
+-+--------------------------------+--------+------+--------+-----+--------¦
¦1¦Нараховано та сплачено ¦92 ¦651 ¦900 ¦ ¦900 ¦
¦ ¦пенсійний збір ¦651 ¦311 ¦900 ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+--------+-----+--------¦
¦2¦Нараховано та сплачено за ¦92 ¦642 ¦600 ¦ ¦ ¦
¦ ¦реєстрацію автомобіля ¦642 ¦311 ¦600 ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+--------+-----+--------¦
¦3¦Нараховано та сплачено податок ¦92 ¦641 ¦15 ¦ ¦ ¦
¦ ¦з власників транспортних засобів¦641 ¦311 ¦15 ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+--------+-----+--------¦
¦4¦Отримано автомобіль ¦10 ¦424 ¦36000 ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+--------+-----+--------¦
¦5¦Наприкінці звітного періоду ¦424 ¦745 ¦500 ¦ ¦ ¦
¦ ¦віднесено вартість отриманого ¦ ¦ ¦(умовно)¦ ¦ ¦
¦ ¦автомобіля в розмірі ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦нарахованої амортизації на ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦доходи підприємства ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+--------+-----+--------¦
¦6¦Списано суму понесених витрат ¦791 ¦92 ¦1515 ¦ ¦ ¦
¦ ¦на оформлення автомобіля на ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦фінансовий результат ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--------------------------------------------------------------------------+
Приклад 5. Автотранспорт, який був у користуванні, придбавається для подальшого продажу**.
Вихідні дані:
1. Вартість одержаного автомобіля - 60000 грн. У тому числі ПДВ 1000 грн.
2. Сума збору до Пенсійного фонду становить 50000 х 3% =1500 грн.
3. Вартість реєстрації в органах ДАІ - 600 грн.
4. Податок з власників транспортних засобів - 60 грн (цифра умовна). При реєстрації автомобіля транспортний податок сплачується за квартал у сумі 15 грн.
Додаткові дані:
1. Продавець автомобіля - юридична особа, є платником ПДВ.
2. Підприємство-покупець - юридична особа, є платником ПДВ.
3. Для обліку витрат підприємство використовує 9-й клас рахунків.
Бухгалтерський та податковий облік операцій прикладу 5 наведено в таблиці 5.
Таблиця 5.
+------------------------------------------------------------------------+
¦N¦ Зміст господарських операцій ¦ Бухгалтерский ¦Сума ¦ Податковий ¦
¦п¦ ¦ облік ¦(грн) ¦ облік ¦
¦/¦ +---------------¦ +--------------¦
¦п¦ ¦Дт ¦Кт ¦ ¦Вд ¦Вв ¦
+-+--------------------------------+--------+------+------+-----+--------¦
¦1¦ 2 ¦ 3 ¦ 4 ¦ 5 ¦ 6 ¦ 7 ¦
+-+--------------------------------+--------+------+------+-----+--------¦
¦1¦Перераховано продавцю за ¦371 ¦311 ¦60000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦автомобіль ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+------+-----+--------¦
¦2¦Відображено суму податкового ¦641 ¦644 ¦10000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦кредиту ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+------+-----+--------¦
¦3¦Відображено вартість отриманого ¦281 ¦631 ¦50000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦автомобіля ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+------+-----+--------¦
¦4¦Відображено суму ПДВ, ¦644 ¦631 ¦10000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦нараховану на вартість ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦автомобіля ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+------+-----+--------¦
¦5¦Списано суму сплаченого авансу ¦631 ¦371 ¦60000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦в рахунок виконаної поставки ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦автомобіля ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+------+-----+--------¦
¦6¦Нараховано та сплачено ¦281 ¦651 ¦1500 ¦ ¦ ¦
¦ ¦пенсійний збір ¦651 ¦311 ¦ ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+------+-----+--------¦
¦7¦Нараховано та сплачено за ¦281 ¦642 ¦600 ¦ ¦ ¦
¦ ¦реєстрацію ¦642 ¦311 ¦ ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+------+-----+--------¦
¦8¦Нараховано та сплачено податок ¦949 ¦641 ¦15 ¦ ¦ ¦
¦ ¦з власників транспортних засобів¦641 ¦311 ¦ ¦ ¦ ¦
+-+--------------------------------+--------+------+------+-----+--------¦
¦9¦Списано наприкінці звітного ¦791 ¦949 ¦15 ¦ ¦ ¦
¦ ¦періоду сплачену суму податку з ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦власників транспортних засобів ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦на фінансовий результат ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+------------------------------------------------------------------------+
Приклад 6. Автомобіль на підприємство одержано шляхом бартерної операції (обмін неподібними активами)***.
Вихідні дані:
1. Облікова вартість отриманого автомобіля становить 240000 грн.
2. Контрактна вартість обміну становить 240000 грн, в тому числі ПДВ 40000 грн. Ця вартість є справедливою вартістю автомобіля.
3. Вартість реєстрації автомобіля - 600 грн (цифра умовна).
4. Пенсійний збір становить 3% контрактної вартості автомобіля, без урахування суми ПДВ.
5. Сума транспортного податку в місяць становить 14 грн (цифра умовна).
Додаткові дані:
1. Підприємство "А" є юридичною особою - платником ПДВ.
2. Підприємство "Б" є юридичною особою - платником ПДВ.
3. Обмін здійснюється на товари.
4. Перша операція - отримання автомобіля підприємством "А".
5. Операції відбуваються в одному звітному періоді.
Бухгалтерський та податковий облік операцій прикладу 6 у підприємства "А" наведено в таблиці 6
Таблиця 6.
+---------------------------------------------------------------------------+
¦N ¦ Зміст господарських операцій ¦ Бухгалтерський¦Сума ¦ Податковий ¦
¦п ¦ ¦ облік ¦(грн) ¦ облік ¦
¦/ ¦ +---------------¦ +----------------¦
¦п ¦ ¦ Дт ¦Кт ¦ ¦Вд ¦Вв ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦1 ¦ 2 ¦ 3 ¦ 4 ¦ 5 ¦ 6 ¦ 7 ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦1 ¦Отримано в рахунок бартерного ¦152 ¦631 ¦200000¦ ¦ ¦
¦ ¦договору автомобіль ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦2 ¦Відображено суму податкового ¦641 ¦631 ¦40000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦кредиту з ПДВ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦3 ¦Нараховано та сплачено ¦92 ¦651 ¦6000 ¦ ¦6000 ¦
¦ ¦пенсійний збір ¦651 ¦311 ¦6000 ¦ ¦ ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦4 ¦Нараховано та сплачено за ¦92 642 ¦642 ¦600 ¦ ¦ ¦
¦ ¦реєстрацію автомобіля ¦ ¦311 ¦600 ¦ ¦ ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦5 ¦Нараховано та сплачено податок ¦92 641 ¦641 ¦14 ¦ ¦ ¦
¦ ¦з власників транспортних засобів¦ ¦311 ¦14 ¦ ¦ ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦6 ¦Відвантажено товар покупцю ¦361 ¦702 ¦240000¦200000¦ ¦
¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦7 ¦Відображено суму податкових ¦702 ¦641 ¦40000 ¦ ¦ ¦
¦ ¦зобов'язань з ПДВ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦8 ¦Проведено взаємозалік ¦631 ¦361 ¦240000¦ ¦ ¦
¦ ¦розрахунків ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦9 ¦Відображено собівартість ¦902 ¦281 ¦180000¦ ¦ ¦
¦ ¦відвантажених товарів ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦10¦Списана на фінансовий результат ¦702 ¦791 ¦200000¦ ¦ ¦
¦ ¦сума доходу від реалізації ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦товару ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+--+--------------------------------+--------+------+------+------+---------¦
¦11¦Списана на фінансовий результат ¦791 ¦902 ¦180000¦ ¦ ¦
¦ ¦собівартість товару ¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+---------------------------------------------------------------------------+
* Внесення транспортних засобів до статутного капіталу здійснюється за справедливою вартістю цих засобів. Якщо засновник вносить до статутного капіталу автомобіль, його необхідно переоформити на ім'я підприємства.
Тобто підприємство буде нести витрати за реєстрування цього автомобіля, сплату пенсійного збору та податку з власників транспортних засобів.
** У разі якщо підприємство купує автомобіль для подальшого продажу, його слід розглядати не як основний засіб, а як товар.
*** При здійсненні обміну неподібними активами первісною вартістю отриманого в результаті обміну автомобіля буде зжатися справедлива вартість. Крім того, при здійсненні такого обміну буде визнаватися дохід. Тому відвантаження товару ід відображати за кредитом рахунка 702 "Дохід від реалізації товару". Сума доходу визначається за справедливою вартістю тих активів, які отримані в обмін на інші активи (п. 21 П(С)БО 15), тобто в нашому випадку реалізаційною вартістю товарів слід ажати справедливу вартість автомобіля.
Нормативні документи
1. Закон 2344 - Закон України Про автомобільний транспорт 5 квітня 2001 року N 2344-III.
2. Закон про НДС - Закон України Про податок на додану вартість 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР.
3. Закону про прибуток - Закон України Про оподаткування прибутку підприємств в редакції Закону України від 22 травня 1997 року N 283/97-ВР.
4. Закон 2181 - Закон України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами 21 грудня 2000 року N 2181-III.
5. Закон 400 - Закон України Про збір на обов'язкове державне пенсійне
страхування 26 червня 1997 року N 400/97-ВР.
6. Закон 1251 - Закон України Про систему оподаткування 25 червня 1991 року N 1251-XII.
7. Закон 1963 - Закон України Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів 11 грудня 1991 року N 1963-XII.
8. П(С)БО 7 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби" затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 р. N 92.
9. Положення 102 - Положення про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту затверджене Наказ Міністерства транспорту України від ЗО березня 1998 року N 102.
10. Інструкція 16 - Інструкція про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19 жовтня 2001 р. N 16-6.
"Киевский бухгалтер", N 34 (124), грудень 2003 р.,
Передплатний індекс 22259