документiв в базi
550558
Подiлитися 
  1998-02-042001-03-142002-01-102003-03-012004-03-172004-10-282005-12-152006-05-252006-07-122008-05-142010-10-27  

Документ втратив чиннiсть!


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 4 лютого 1998 р. N 125

(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Кабінету Міністрів України
N 500 від 6 червня 2012
р.)

Про затвердження Положення про порядок державного
контролю за проведенням переговорів, пов'язаних з
укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів)
про здійснення міжнародних передач товарів військового
призначення та подвійного використання

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 798 від 04.06.
98
N 1042 від 15.06.99
N 244 від 14.03.2001 )

Кабінет Міністрів України постановляє:

Затвердити Положення про порядок державного контролю за проведенням переговорів, пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення міжнародних передач товарів військового призначення та подвійного використання (додається).

Прем'єр-міністр України В.ПУСТОВОЙТЕНКО

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 лютого 1998 р. N 125

Положення
про порядок державного контролю за проведенням переговорів,
пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів
(контрактів) про здійснення міжнародних передач
товарів військового призначення та подвійного використання

Загальна частина

1. Це Положення визначає комплекс заходів щодо державного контролю за проведенням суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності переговорів з іноземними суб'єктами господарської діяльності, пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про:

здійснення міжнародних передач товарів військового призначення;

експорт товарів подвійного використання до держав, щодо яких встановлено часткове ембарго на поставки таких товарів.

2. У цьому Положенні наведені нижче поняття вживаються в такому значенні:

ембарго (повне або часткове) - заборона (обмеження) експорту товарів військового призначення або подвійного використання до держав, визначених міжнародними організаціями, членом яких є Україна, або щодо яких здійснюється відповідна національна політика;

товари військового призначення* - вироби, послуги або технології військового призначення, що у сукупності чи окремо означають:

* Список товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю (додаток до Положення про порядок державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 грудня 1997 р. N 1358 (Офіційний вісник України, 1997 р., число 50, с. 50). ( Виноска до абзацу третього пункту 2 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

а) вироби військового призначення - озброєння, боєприпаси, військова і спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів;

б) послуги військового призначення - надання іноземним юридичним чи фізичним особам в Україні або за її межами послуг у сфері проектування, розроблення, конструювання, виготовлення, виробництва, складання, випробування, ремонту, технічного обслуговування, модифікації, експлуатації, демілітаризації, знищення, збуту, придбання або використання виробів чи технологій військового призначення, а також надання іноземним особам відповідних посередницьких послуг, технічних даних та технічної допомоги;

в) технології військового призначення (далі - технології) - спеціальна інформація в будь-якій формі (за винятком інформації, опублікованої у відкритій пресі), необхідна для розроблення, виробництва або використання виробів військового призначення;

товари подвійного використання** - окремі види виробів, обладнання, матеріалів, програмного забезпечення і технологій, які, крім цивільного призначення, можуть бути використані під час розроблення, виробництва або застосування товарів військового призначення;

** Товари подвійного використання перелічуються у:

Списку товарів, що використовуються або можуть бути використані у створенні ракетної зброї (додаток до Положення про порядок державного контролю за міжнародними передачами товарів, що використовуються або можуть бути використані у створенні ракетної зброї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. N 563 (ЗП України, 1995 р., N 11, ст. 261);

Списку ядерних матеріалів, технологій, обладнання, установок, спеціальних неядерних матеріалів, а також обладнання, матеріалів і технологій подвійного використання, що стосуються ядерної діяльності та можуть бути використані у створенні ядерної зброї (додаток до Положення про порядок контролю за експортом, імпортом і транзитом товарів, що стосуються ядерної діяльності та можуть бути використані у створенні ядерної зброї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 1996 р. N 302 (ЗП України, 1996 р., N 9, ст. 268);

Списку товарів подвійного використання (додаток до Положення про порядок контролю за експортом, імпортом і транзитом окремих видів виробів, обладнання, матеріалів, програмного забезпечення і технологій, що можуть використовуватися для створення озброєння, військової чи спеціальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р. N 1005 (Офіційний вісник України, 1998 р., N 34, ст. 1283);

Списку хімікатів, обладнання та технологій, що можуть бути використані у створенні хімічної зброї, та Списку збудників захворювань (патогенів) людини, тварин і рослин, їх генетично змінених форм, фрагментів генетичного матеріалу та обладнання і технологій, які можуть бути використані у створенні бактеріологічної (біологічної) та токсинної зброї (додатки 1 і 2 до Положення про порядок контролю за експортом, імпортом та транзитом товарів, що можуть бути використані у створенні хімічної, бактеріологічної (біологічної) та токсинної зброї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 1997 р. N 384 (Офіційний вісник України, 1997 р., число 18, с. 72; 1998 р., N 33, ст. 1244). ( Виноска до абзацу сьомого пункту 2 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

товари - товари військового призначення або подвійного використання, які є об'єктом міжнародних передач і підлягають експортному контролю;

міжнародні передачі товарів - експорт, імпорт товарів військового призначення або подвійного використання, їх транзит через територію України, а також тимчасове вивезення за межі України або тимчасове ввезення на територію України.

3. Дія цього Положення поширюється на проведення переговорів (незалежно від місця їх проведення), пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про експорт товарів військового призначення до інших держав, імпорт таких товарів в Україну, а також експорт товарів подвійного використання до держав, стосовно яких встановлено часткове ембарго на поставки таких товарів, надання посередницьких послуг, виробничу, науково-технічну та іншу кооперацію, демонстрацію експонатів на міжнародних виставках та ярмарках для рекламування, проведення випробувань, прибережну і прикордонну торгівлю, а також операції обміну товарами, що здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності в установленому порядку.

4. Дія цього Положення не поширюється на проведення переговорів, за підсумками яких не планується укладення зовнішньоекономічних договорів (контрактів), а також на проведення переговорів, пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів), згідно з якими передбачається:

переміщення товарів військового призначення у зв'язку із заходами, що проводяться Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України за межами її території або військовими формуваннями іноземних держав на території України в рамках міжнародних договорів;

транзит товарів військового призначення або подвійного використання через територію України;

міжнародні передачі товарів подвійного використання, за винятком експорту товарів подвійного використання до держав, щодо яких встановлено повне або часткове ембарго на поставки таких товарів;

виконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності робіт у рамках міжнародних договорів України про виробничу та науково-технічну кооперацію або військово-технічне співробітництво;

здійснення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності імпорту складових частин виробів військового призначення з держав СНД, а також імпорту товарів подвійного використання;

здійснення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності тимчасового вивезення за межі України або тимчасового ввезення на територію України виробів військового призначення та виробів подвійного використання, за винятком їх тимчасового вивезення або тимчасового ввезення, пов'язаного з наданням послуг військового призначення;

проведення робіт, пов'язаних з дослідженням та використанням космічного простору, виробництвом та експлуатацією ракетно-космічної техніки, укладенням договорів купівлі-продажу ракетно-космічної техніки і технологій, за винятком виробів ракетної техніки, обладнання, матеріалів і технологій, що використовуються для створення ракетної зброї. ( Абзац восьмий пункту 4 в редакції Постанови КМ N 798 від 04.06.98 )

Порядок державного контролю
за проведенням переговорів

5. Порядок державного контролю за проведенням переговорів передбачає:

отримання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності висновків Держекспортконтролю щодо можливості проведення переговорів;

укладення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності договорів (контрактів) з іноземними суб'єктами господарської діяльності з урахуванням рекомендацій, викладених у цьому Положенні;

подання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності до Держекспортконтролю звітів про підсумки проведення переговорів з іноземними суб'єктами господарської діяльності;

відповідальність суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за порушення встановленого порядку проведення переговорів.

6. Не допускається проведення переговорів щодо:

міжнародних передач ядерної, хімічної і біологічної зброї, а також матеріалів, обладнання та технологій, спеціально призначених для її створення;

експорту окремих категорій товарів військового призначення та подвійного використання до держав, щодо яких встановлено повне ембарго на поставки таких товарів.

7. Переліки держав, щодо яких встановлено повне або часткове ембарго на поставки товарів військового призначення або подвійного використання, а також категорії товарів, експорт яких до зазначених держав заборонений або обмежений, доводяться Держекспортконтролем до відповідних центральних органів виконавчої влади.

8. Проведення переговорів щодо експорту та імпорту товарів військового призначення, можуть здійснювати суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, які мають відповідні повноваження на експорт або імпорт таких товарів.

9. Проведення переговорів щодо експорту товарів, які є матеріальними носіями інформації, що віднесена до державної таємниці, здійснюється відповідно до законодавства з питань охорони державної таємниці.

10. Експертиза в галузі експортного контролю для прийняття рішень про можливість проведення переговорів щодо здійснення міжнародних передач товарів проводиться згідно із законодавством з питань експортного контролю.

11. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, які порушують встановлений цим Положенням порядок здійснення міжнародних передач товарів, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Порядок отримання висновків про можливість
проведення переговорів та рекомендації щодо
укладення зовнішньоекономічних договорів (контрактів)

12. Підставою для проведення переговорів, пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення міжнародних передач товарів, є позитивний висновок Держекспортконтролю, що дається за результатами експертизи в галузі експортного контролю, до проведення якої обов'язково залучається МЗС.

Позитивний висновок про можливість проведення переговорів може використовуватися неодноразово за рішенням Держекспортконтролю.

13. Для одержання висновку про можливість проведення переговорів суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності надсилає до Держекспортконтролю лист із стислим викладом мети звернення, до якого додає:

заяву типової форми у трьох примірниках;

письмове погодження міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, до сфери управління якого він належить.

У разі якщо Держекспортконтролем не здійснено попередньої експертизи щодо товарів, стосовно яких планується проведення переговорів, і суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності у встановленому порядку не зареєстрований Держекспортконтролем як такий, що здійснює експорт, імпорт таких товарів, до зазначених вище документів додаються:

перелік товарів, які передбачається експортувати або імпортувати, із стислим описом призначення та основних технічних характеристик кожного найменування товару.

У разі наміру експортувати технології або послуги замість переліку додається анотований виклад таких технологій або послуг, що передбачаються для передачі, з обов'язковим зазначенням їх обсягу, призначення та сфери використання. Перелік товарів чи анотований виклад технологій або послуг скріплюється підписом керівника і печаткою підприємства, організації та підписом керівника і печаткою військового представництва (якщо таке представництво є на підприємстві, в організації);

довідка про ступінь секретності відомостей, що становлять державну таємницю і мають бути передані іншій стороні чи містяться у товарах, які передбачаються для експорту, якщо вони є матеріальними носіями інформації, що віднесена до державної таємниці, або про те, що вони не становлять державної таємниці. Довідка скріплюється підписом керівника і печаткою підприємства, організації, підписом керівника і печаткою її режимно-секретного органу та підписом керівника і печаткою військового представництва (якщо таке представництво є на підприємстві, в організації).

Крім зазначених у цьому пункті документів, Держекспортконтроль може затребувати від суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності додаткові відомості або інші документи, необхідні для прийняття обгрунтованого рішення для оформлення висновку.

14. Розгляд заяв, поданих для одержання висновків про можливість проведення переговорів, здійснюється Держекспортконтролем протягом не більш як 15 днів.

У разі коли для прийняття рішення необхідно здійснити узгодження питань з міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, а також з Комітетом з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю при Президентові України, термін розгляду заяв може бути подовжено до 30 днів.

До терміну розгляду заяв не зараховується час, необхідний для отримання додаткової інформації. ( Пункт 14 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1042 від 15.06.99, N 244 від 14.03.2001 )

15. Суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності, які за результатами переговорів укладають зовнішньоекономічні договори (контракти) про експорт товарів, рекомендується вносити до них відомості про:

мету і місце використання товарів;

кінцевого користувача товарів;

кінцеве призначення та кількість товарів;

зобов'язання іноземного суб'єкта господарської діяльності про те, що:

- отримані з України товари не реекспортуватимуться і не передаватимуться будь-кому, крім кінцевого користувача, без письмової згоди на це експортера та Держекспортконтролю;

- він надасть сертифікат кінцевого користувача, імпортний сертифікат або інший документ, який містить гарантії уповноваженого на це державного органу держави призначення товарів щодо їх кінцевого використання;

- він надасть сертифікат підтвердження доставки товарів або інший документ, оформлений уповноваженим державним органом держави призначення товарів, яким підтверджується ввезення товару чи кожної партії такого товару на територію цієї держави.

За рекомендацією Держекспортконтролю до зовнішньоекономічного договору (контракту) може бути внесено зобов'язання іноземного суб'єкта господарської діяльності про надання експортеру або відповідним державним органам України права на здійснення контролю за доставкою товарів кінцевому користувачу та/або проведення перевірок використання за призначенням товарів, що експортуються з України.

До зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення експорту технологій, у тому числі як результатів відповідних науково-дослідних, дослідно-конструкторських та інших видів робіт, експортер може вносити положення про охорону прав інтелектуальної власності або положення, що визначають обсяги і порядок переходу права цієї власності до іншої особи.

У випадках коли передбачається експорт товарів, які є матеріальними носіями інформації, що віднесена до державної таємниці, в контракті може обумовлюватися така форма доставки, яка забезпечує постійну охорону таких товарів до їх отримання користувачем, а також охорону державної таємниці.

У разі невнесення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності до зовнішньоекономічного договору (контракту) положень, передбачених абзацами другим - десятим цього пункту, він зобов'язаний отримати від іноземного суб'єкта господарської діяльності документи, які містять зазначені у цих абзацах відомості, зобов'язання чи гарантії.

Зазначені відомості, а також зобов'язання чи гарантії іноземного суб'єкта господарської діяльності за згодою Держекспортконтролю можуть не вноситися до зовнішньоекономічного договору (контракту) у випадках здійснення експорту товарів до держав - учасниць міжнародних режимів експортного контролю за переліком, що додається до цього Положення.

Зовнішньоекономічний договір (контракт) про експорт товарів військового призначення через іноземного суб'єкта господарської діяльності - посередника може бути укладений лише за наявності у нього повноважень на здійснення зовнішньоекономічних операцій з товарами військового призначення, наданих уповноваженим на це державним органом держави, на території якої зареєстровано зазначеного посередника. ( Пункт 15 в редакції Постанови КМ N 244 від 14.03.2001 )

16. У разі коли за підсумками переговорів укладено зовнішньоекономічний договір (контракт), суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності не пізніше ніж у 15-денний термін подає Держекспортконтролю звіт про підсумки переговорів, до якого додає:

копію укладеного зовнішньоекономічного договору (контракту); інші документи на вимогу Держекспортконтролю. До документів, укладених іноземною мовою, додаються їх офіційні переклади. ( Пункт 16 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

Додаток
до Положення про порядок державного
контролю за проведенням переговорів,
пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічних
договорів (контрактів) про
здійснення міжнародних передач товарів
військового призначення та подвійного
використання (в редакції постанови Кабінету
Міністрів України від 15 червня 1999 р. N 1042)

Перелік
держав - учасниць міжнародних
режимів експортного контролю

Країна  РКРТ  ГЯП  АГ  ВД 
Австралія 
Австрія 
Аргентина 
Бразилія     
Бельгія 
Болгарія     
Велика Британія 
Греція 
Данія 
Ізраїль       
Ісландія     
Ірландія 
Іспанія 
Італія 
Канада 
Китай       
Корея (Південна)     
Латвія       
Люксембург 
Нідерланди 
Німеччина 
Нова Зеландія 
Норвегія 
Польща 
Португалія 
ПАР     
Росія   
Румунія   
Словаччина 
США 
Туреччина     
Угорщина 
Україна   
Фінляндія 
Франція 
Чехія 
Швейцарія 
Швеція 
Японія 

+ - країни - учасниці режимів.

* - країни, які зобов'язалися дотримуватися керівних принципів РКРТ.

( Додаток в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )

^ Наверх
наверх