0001-01-01 | 2001-03-14 |
Документ втратив чиннiсть!
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
N 58 від 08.05.98
м.Київ
(Рішення втратило чинність на підставі Рішення
Державної комісії з цінних паперів та
фондового ринку
N 1450 від 14.09.2010)
Про затвердження Порядку видачі Дозволу на депозитарну
діяльність торговцям цінними паперами
Відповідно до вимог Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" ( 710/97-ВР ) Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку ПОСТАНОВЛЯє:
1. Затвердити Порядок видачі Дозволу на депозитарну діяльність торговцям цінними паперами.
2. Порядок набуває чинності згідно з чинним законодавством.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Члена Комісії Головка А.Т.
Голова Комісії О.Мозговий
Протокол засідання Комісії
від 14 квітня 1998 р. N 21
Затверджено
рішенням Державної комісії з
цінних паперів та фондового
ринку від 8 травня 1998 р. N 58
Порядок
видачі Дозволу торговцям цінними паперами на
здійснення професійної депозитарної діяльності зберігача
Порядок видачі Дозволу торговцям цінними паперами на здійснення депозитарної діяльності зберігача (далі - Порядок) розроблено відповідно до Законів України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (448/96-ВР), "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" ( 710/97-ВР ).
Порядок регламентує надання Дозволу торговцям цінними паперами на здійснення професійної депозитарної діяльності зберігача цінних паперів (далі - зберігача).
Розділ 1. Загальні положення
1.1. Дозвіл торговцям цінними паперами на здійснення професійної діяльності зберігача надається Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісією) і є підставою для провадження ними професійної діяльності із зберігання і обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах та операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів.
1.2. Дозвіл на здійснення зберігання і обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах та операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів (далі - Дозвіл) можуть одержати торговці цінними паперами, статутні документи яких передбачають таку діяльність.
1.3. Відповідно до статті 1 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" торговець цінними паперами має право здійснювати професійну діяльність зберігача цінних паперів після надання йому Дозволу на зберігання та обслуговування обігу цінних паперів і операцій емітента з цінними паперами на рахунках у цінних паперах.
1.4. За видачу Дозволу стягується плата у розмірі, встановленому Комісією за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Розділ 2. Умови видачі дозволу торговцям цінними паперами
Для отримання Дозволу торговець цінними паперами (далі - торговець) повинен відповідати наступним вимогам:
2.1. Статутними документами торговця повинно передбачатися здійснення професійної депозитарної діяльності в якості зберігача.
2.2. Підрозділ, який буде здійснювати професійну депозитарну діяльність, повинен бути організаційно та функціонально відокремлений від інших підрозділів торговця. Керівник цього підрозділу повинен бути безпосередньо підпорядкований керівнику або заступнику керівника торговця. Підрозділ повинен мати окреме приміщення та обмежений доступ інших працівників.
2.3. Мінімальний розмір статутного фонду торговця на момент подання заяви на отримання Дозволу повинен бути повністю сплаченим і складатися із суми не менш ніж еквівалент 100000 ЕКЮ (у грошових коштах) для здійснення професійної депозитарної діяльності та мінімальної суми, встановленої для торговця.
Торговець, з метою захисту інвесторів, формує гарантійний фонд в залежності від обсягу цінних паперів, що знаходяться у нього на зберіганні у сумі не менш ніж 100000 ЕКЮ. Комісія може встановлювати додаткові вимоги щодо надійності та безпечної діяльності тих зберігачів, які будуть обслуговувати значні обсяги цінних паперів або будуть мати особливості у своїй діяльності при обслуговуванні депонентів чи депонованих ними цінних паперів.
2.4. У статутному фонді торговця частка іншого зберігача або торговця, інвестиційного фонду або інвестиційної компанії, страхової компанії не може перевищувати п'яти відсотків.
2.5. Для отримання Дозволу торговець повинен мати керівника та відповідну кількість фахівців, яка встановлюється Комісією. Керівник та фахівці повинні мати кваліфікацію спеціаліста з депозитарної діяльності з цінними паперами, що підтверджується кваліфікаційним посвідченням встановленого зразка.
Здійснення операцій, що безпосередньо стосуються професійної депозитарної діяльності, дозволяється виключно фахівцям, які мають кваліфікаційне посвідчення. Це повинно бути обумовлено у посадових інструкціях.
2.6. Штатні працівники депозитарного підрозділу торговця, які безпосередньо виконують депозитарні функції не мають права суміщати роботу в інших підрозділах.
2.7. Торговець повинен відповідати технічним вимогам щодо використання технічних засобів, обладнання та приміщень, для чого мають бути документально підтверджені:
- наявність комп'ютерного, комунікаційного та програмного забезпечення;
- наявність приміщення, обладнаного для зберігання цінних паперів і грошової готівки згідно з вимогами Національного банку України та МВС України.
Торговець, який не має власного сховища для зберігання цінних паперів, повинен укласти договір аренди сховища з самою юридичною особою, а не з її філією і це сховище може використовуватися лише одним торговцем.
Якщо активи торговця складають більш ніж 1000000 млн.грв., то він обов'язково повинен мати власне сховище, якщо менше цієї суми - може використовувати сейф.
2.8. Якщо торговець є інвестиційною компанією, то мінімальний розмір його статутного фонду на момент подання заяви на отримання дозволу повинен бути повністю сплаченим і складатися із суми не менш ніж еквівалент 200000 ЕКЮ (у грошових коштах) для здійснення професійної депозитарної діяльності та мінімальної суми, встановленої для торговця та інвестиційної компанії.
Торговець, який є інвестиційною компанією, з метою захисту інвесторів формує гарантійний фонд в залежності від обсягу цінних паперів, що знаходяться у нього на зберіганні у сумі не менш ніж 200000 ЕКЮ.
2.9. Працівникам депозитарного підрозділу торговця, які безпосередньо виконують депозитарні функції, забороняється використовувати інформацію щодо цінних паперів, до якої вони мають доступ для укладення угод щодо цінних паперів у власних інтересах.
Розділ 3. Порядок подання документів для отримання дозволу
торговцями цінними паперами
3.1. Заява про видачу Дозволу на професійну депозитарну діяльність подається заявником до Комісії разом з переліком документів, що має містити:
3.1.1. Заяву про видачу Дозволу за підписом керівника заявника, в тому числі в електронній формі (додаток N 1).
3.1.3. Нотаріально засвідчені копії установчих документів (статуту та установчого договору), змін та доповнень до них щодо професійної депозитарної діяльності зберігача та інших видів професійної діяльності на ринку цінних паперів.
3.1.4. Нотаріально засвідчені копії дозволів та ліцензій, виданих державними органами на здійснення певних видів професійної діяльності на ринку цінних паперів.
3.1.5. Довідку про технічні засоби, які використовує зберігач, а саме:
- наявність комп'ютерного, комунікаційного обладнання та комп'ютерного забезпечення;
- наявність приміщення, обладнаного для зберігання цінних паперів відповідно до вимог НБУ та МВС.
3.1.6. Довідку про співпрацю з будь-яким іноземним депозитарієм.
3.1.7. Копію договорів з фондовими біржами та/або організаційно оформленими торговельно-інформаційними системами.
3.1.8. Нотаріально засвідчену копію висновку аудитора (аудиторської фірми) про перевірку фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності за останні три роки, або з моменту створення, про склад та сплату статутного фонду, який повинен містити такі відомості:
- номер та дату договору між аудитором (аудиторською фірмою) і товариством на виконання аудиторських послуг;
- серію і номер ліцензії на аудиторську діяльність, дату і номер рішення Аудиторської палати України про видачу ліцензії аудитору (аудиторській фірмі);
- загальний обсяг статутного фонду відповідно до установчих документів;
- порядок формування статутного фонду з визначенням частки кожного засновника відповідно до установчих документів акціонера (в абсолютному та процентному значенні) та висновок щодо спроможності засновників сплатити відповідні внески до статутного фонду, обсяг сплаченої частини, з зазначенням найменування банківської установи та номера розрахункового рахунка, до якого внесені грошові кошти із статутного фонду, посилання на документи, що підтверджують сплату (назва документа, номер, дата складання);
- фактично внесений обсяг сплаченої частки статутного фонду кожним засновником, виражений в абсолютній сумі та у відсотках, форму внесків.
3.1.9. Довідку податкової інспекції про відсутність заборгованості по податках.
3.1.10. Список штатних працівників зберігача, які будуть безпосередньо займатися депозитарною діяльністю.
3.1.11. Список та нотаріально засвідчені копії кваліфікаційних посвідчень штатних працівників зберігача, які атестовані згідно з п.2.5.
3.1.12. Перелік операцій та видів професійної діяльності, які бажає здійснювати зберігач, бізнес-план діяльності, який має містити розрахунок плану доходів, витрат та прибутків на кінець першого фінансового року і бути затвердженим загальними зборами зберігачами.
3.1.13. Положення про внутрішній аудит, затверджене загальними зборами зберігача.
3.1.15. Оригінал чи нотаріально засвідчену копію Внутрішнього положення про провадження професійної депозитарної діяльності зберігача, яке затверджене загальними зборами зберігача та повинно містити:
1) організаційно-функціональну схему управління професійною депозитарною діяльністю зберігача, яка повинна відбити схему підрозділів зберігача в залежності від завдань, що на них покладені;
2) перелік та порядок основних процедур професійної депозитарної діяльності;
3) перелік та форми вхідних та вихідних документів;
4) перелік та опис заходів загальної безпеки і збереження інформації під час провадження професійної депозитарної діяльності;
5) перелік та вартість послуг, що надаються депонентам, який повинен містити перелік операцій та тарифів, що надаються депонентам. До переліку операцій повинні бути віднесені:
а) відкриття рахунка у цінних паперах;
б) зберігання цінних паперів;
в) видача виписок з рахунка у цінних паперах;
г) облік цінних паперів на рахунку у цінних паперах;
д) корпоративні дії емітента;
е) блокування цінних паперів;
є) виконання розпоряджень;
ж) переказ та переміщення цінних паперів;
з) застава та дарування цінних паперів;
и) закриття рахунка у цінних паперах;
і) інші операції, передбачені чинним законодавством.
6) посадові інструкції з визначенням кваліфікаційних вимог;
7) довідник, в якому вказується повна схема та послідовність записів, що відносяться до тієї чи іншої депозитарної операції;
8) перелік процедур звітності перед депонентами за договорами про відкриття рахунків у цінних паперах при прийомі цінних паперів на зберігання;
9) перелік процедур по виконанню корпоративних дій емітента.
3.1.16. Регламент здійснення професійної депозитарної діяльності зберігача, орієнтований на клієнтів і який містить перелік, порядок і терміни виконання операцій зберігачем, способи зберігання цінних паперів, порядок прийому первинних документів і вимоги до їх оформлення, а також вичерпний перелік причин відмови від прийому документів. До регламенту повинні бути прикладені зразки форм доручень і запитів. Регламент повинен бути доступний клієнтам для вільного ознайомлення.
Регламент повинен містити:
а) Порядок прийому депонентів, в тому числі депонентів, які є посередниками та/або інвестиційними фондами (компаніями);
б) умови відкриття рахунка у цінних паперах;
в) підстави для відмови у відкритті рахунка у цінних паперах;
г) процедуру відкриття рахунків у цінних паперах;
д) порядок оформлення та подання документів при прийомі депонентів;
е) опис статусу рахунків у цінних паперах, умови зміни статусу рахунків у цінних паперах та вимоги, які депонент повинен виконати для того, щоб розпоряджатися рахунком.
є) порядок обслуговування розпоряджень та інше.
3.1.17. Регламент щодо здійснення функцій номінального утримувача.
3.1.18. Список керівного складу заявника (керівник, його заступники, головний бухгалтер) із зазначенням таких даних: прізвища, імені та по батькові, займаної посади, освіти, виробничого стажу, засобів зв'язку (телефону, факсу, телетайпу, Е-mail), а також інформація про притягнення посадових осіб в їх попередній роботі до суду чи перебування під слідством за адміністративні порушення, чи кримінальні злочини із зазначенням виду правопорушення чи злочину, дати та виду накладеної санкції та органу, що її наклав. До списку додається копія трудової книжки керівника та головного бухгалтера, завірені у встановленому порядку.
3.1.19. Відомості про накладені на заявника санкції за господарські та фінансові порушення органами державної влади, судом, арбітражним або третейським судом протягом трьох останніх років до моменту подання заяви, або з моменту створення, із зазначенням дати накладення санкції, органу, що наклав санкцію, причин її накладення, виду та розміру санкцій, ступеня виконання санкції до моменту подання заяви.
У разі, якщо заявник існує менше трьох років, вказані відомості подаються про засновників чи юридичну особу, правонаступником якої є заявник.
3.1.20. Список усіх суб'єктів підприємницької діяльності, зареєстрованих в Україні, де заявник виступає засновником, акціонером, учасником з виділенням таких, в яких на нього припадає понад 5 відсотків статутного фонду. Список повинен містити: код єДРПОУ, повне найменування, місцезнаходження, розмір дольової участі, виражений в абсолютній сумі та у відсотках по кожному суб'єкту підприємницької діяльності.
3.1.21. Електронні копії вказаних документів, які складаються у форматі, визначеному Комісією (комп'ютерну дискету 3,5").
3.1.22. Копію платіжного доручення про перерахування плати за видачу Дозволу.
3.1.23. Якщо заявник є інвестиційною компанією, то до вищевказаних документів додаються:
- перелік усіх інвестиційних фондів та взаємних фондів щодо яких інвестиційна компанія є інвестиційним керуючим із зазначенням адреси, номерів телефонів, факсу, телетайпу та Е-mail;
- копії свідоцтв про реєстрацію випуску інвестиційних сертифікатів;
- копії інвестиційних декларацій за останній рік;
- розрахунки показників фінансового стану згідно з вимогами Комісії;
- довідку про розрахунок вартості чистих активів інвестиційної компанії.
3.2. Усі документи, що подаються заявником, повинні бути складені українською мовою, їх сторінки прошиті та пронумеровані , не можуть за терміном перевищувати двох місяців давності з моменту їх складання та повинні бути підписані керівником та засвідчені печаткою юридичної особи.
3.3. Заявник несе відповідальність за достовірність інформації, що вказана у наданих для отримання Дозволу документах.
Розділ 4. Рішення за наслідками розгляду заяви
4.1. За наслідками розгляду заяви протягом 60 календарних днів приймається рішення:
- про видачу Дозволу заявнику на зберігання і обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах та операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів як зберігачу цінних паперів;
- про відмову у видачі Дозволу на зберігання і обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах та операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів як зберігачу цінних паперів;
4.2. Підставою для відмови у видачі Дозволу може бути:
- невідповідність наданих документів вимогам цього Порядку;
- наявність в наданих документах недостовірних даних;
- відсутність хоча б одного документа з визначеного переліку;
- наявність у поданих документах відомостей, що дозволяють зробити висновок про невідповідність поданих документів чинному законодавству та/або вимогам, встановленим Комісією;
- неповнота інформації згідно з вимогами цього;
- виявлення факту порушення заявником чинного законодавства з питань, що віднесенні до компетенції Комісії, також може бути підставою для відмови.
Розділ 5. Дозвіл на здійснення професійної депозитарної
діяльності
5.1. Дозвіл видається заявникові за формою, затвердженою Комісією (додаток N 2).
5.2. Дозвіл видається терміном на 3 (три) роки і діє на всій території України.
5.3. Подовження терміну дії Дозволу здійснюється в порядку, встановленому для його одержання.
5.4. Професійна депозитарна діяльність по закінченні терміну дії Дозволу не допускається.
5.5. Дозвіл підписується Головою Комісії чи уповноваженою ним посадовою особою.
5.6. Дозволи реєструються за відповідними номерами у реєстрі виданих заявникам Дозволів на професійну депозитарну діяльність, який ведеться Комісією (додаток N 3).
Після реєстрації Дозвіл вручається заявнику.
5.7. Дозвіл не підлягає передачі іншим особам.
Розділ 6. Державний контроль
6.1. Контроль за діяльністю торговців в якості зберігачів цінних паперів здійснює Комісія, її територіальні управління у відповідності з Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (448/96-ВР), іншими законодавчими актами України.
6.2. Комісія має право у разі порушення законодавства щодо цінних паперів та нормативних актів Комісії зупинити або анулювати дію Дозволу на здійснення професійної депозитарної діяльності.
6.3. Зупинення або анулювання Дозволу здійснюється за рішенням Комісії.
6.4. Підставою для зупинення дії Дозволу є порушення, встановлених законодавством та нормативними актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, умов та порядку здійснення професійної депозитарної діяльності.
6.5. Підставою для анулювання дії Дозволу є повторне або грубе порушення встановлених законодавством та нормативними актами Комісії, умов та порядку здійснення професійної депозитарної діяльності.
Додаток N 1
до Порядку видачі Дозволу на
здійснення депозитарної діяльності
зберігача
Державній комісії з цінних
паперів та фондового ринку
Заява
Прошу видати Дозвіл на право здійснення депозитарної діяльності зберігача _____________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
(повна назва юридичної особи)
Поштова адреса _______________________________________________________________________________________________________,
Код єДРПОУ
Телефон ____________ Телефакс __________
Документи, необхідні для видачі Дозволу на здійснення депозитарної діяльності зберігача, додаються:
1. _________________________________________________________________
2. _________________________________________________________________
З чинним законодавством, що стосується депозитарної діяльності, ознайомлений.
"___"______________ 199_ року. |
_________________________________ (підпис посадової особи заявника) |
N реєстрації заяви_______________
Додаток N 2
до Порядку видачі Дозволу на
здійснення депозитарної діяльності
зберігача
Герб України
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Дозвіл
на право здійснення депозитарної діяльності
"___"__________ 199_ р.
N_________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
(найменування юридичної особи, код єДРПОУ)
_______________________________________________________________________________________________________________________
(юридична адреса, телефон, факс)
має право здійснювати на території України _________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________
(найменування виду діяльності)
Термін дії Дозволу до "___"__________ 19__ р.
Голова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку |
___________________________ (підпис) |
М.П. |
Термін дії Дозволу продовжений до "___"__________ 19__ р.
Голова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку |
___________________________ (підпис) |
М.П. |
Додаток N 3
до Порядку видачі Дозволу на
здійснення депозитарної діяльності
зберігача
Реєстр
виданих Дозволів на депозитарну діяльність
+----------------------------------------------------------------+
¦ N ¦N дозво-¦Повне най-¦Місце ¦Термін ¦Термін¦Відмітка¦Відмітка¦
¦п/п¦лу, дата¦менування ¦знаход-¦дії до-¦дії ¦про от- ¦про ану-¦
¦ ¦видачі ¦суб'єкта ¦ження, ¦зволу ¦продо-¦римання ¦лювання ¦
¦ ¦ ¦підприєм- ¦засоби ¦ ¦вжено ¦дозволу ¦дозволу ¦
¦ ¦ ¦ницької ¦зв'язку¦ ¦ ¦ ¦ ¦
¦ ¦ ¦діяльності¦ ¦ ¦ ¦ ¦ ¦
+---+--------+----------+-------+-------+------+--------+--------¦
¦ 1 ¦ 2 ¦ 3 ¦ 4 ¦ 5 ¦ 6 ¦ 7 ¦ 8 ¦
+----------------------------------------------------------------+