Бухгалтерський облік векселів
Комерційний вексель - це зобов'язання платника здійснити платіж в певній сумі і в певний строк конкретному постачальнику (підрядчику) за поставлені чи надані послуги.
Вексель - це зобов'язання чітко встановленої форми, в якому вказують найменування кредитора (векселедержателя), позичальника (векселедавця), суму боргу, місце і час платежу. Це гарантійне зобов'язання, що забезпечує дебіторську і кредиторську заборгованість.
Векселі можуть бути двох видів:простий - виписується позичальником із зобов'язанням сплатити борг кредитору і знаходиться у кредитора; переводний - вексель тратта - це вимога кредитора до позичальника сплатити вказану суму третій особі, яка називається ремітентом. Тратта в обов'язковому порядку повинна бути акцептована позичальником і зберігається у третьої особи.
Гарантія сплати по векселю називається аваль і відображається спеціальним підписом на лицевій стороні векселя. Фізична чи юридична особа, яка оформила аваль, відповідає по векселю нарівні з платником, але сплативши за векселем, може вимагати з останнього відшкодування суми платежу.
Облік розрахунків за комерційними векселями ведеться в Україні згідно з регламентуючими документами.
Заборгованість по розрахунках з покупцями, замовниками і іншими дебіторами, що забезпечена одержаними векселями, обліковується підприємством на рахунку 59 "Векселі одержані". Заборгованість по розрахунках з постачальниками, підрядчиками та іншими кредиторами обліковується підприємством на рахунку 66 "Векселі видані".
Бухгалтерський облік векселів виданих
Векселедавець замість оплати за одержані товарно-матеріальні цінності, товари (роботи, послуги) виписує вексель з зобов'язанням його оплати через певний проміжок часу. В умовах широкого використання векселів їх оплата може не відбуватись, а вексель погашається шляхом зарахування взаємних вимог.
Підприємство-векселедавець відображає в бухгалтерському обліку одержання товарно-матеріальних цінностей, товарів (робіт, послуг) з видачею векселя залежно від конкретного змісту господарської операції по дебету рахунків виробничих запасів, витрат на виробництво та інше в кореспонденції з кредитом рахунків 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками", 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами", а саме:
дебет 05 "Матеріали", 06 "Паливо" 07 "Будівельні матеріали і устаткування до встановлення", 20 "Основне виробництво", 44 "Витрати обігу" кредит 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками", 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами"
Видача векселя на суму товарів,що фактично надійшли, виконаних робіт, здійснених послуг записується в обліку:
дебет 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками", 76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами" кредит 66 "Векселі видані".
При цьому відображення витрат у сумі договірних відсотків за відстрочку платежу за товари, роботи, послуги:
дебет 20 "Основне виробництво", 44 "Витрати обігу" кредит 66 "Векселі видані".
Погашення заборгованості, що забезпечена виданими векселями на загальну суму (фактична сума за товари, роботи, послуги та сума сплачених відсотків), здійснюється:
дебет 66 "Векселі видані" кредит 51 "Розрахунковий рахунок".
В умовах широкого вексельного обігу з метою рівномірного включення в витрати виробництва та обігу сум належних до сплати за векселем відсотків підприємство-векселедавець може їх попередньо облікувати на рахунку 31 "Витрати майбутніх періодів", а потім щомісячно рівними частинами (до настання строку платежу за векселем) списувати на рахунки витрат, виробництва та обігу. Таке включення відсотків в собівартість продукції здійснюється у разі, коли підприємство оголосило облікову політику відображення доходів і витрат за фактом надходження або витрачання грошових коштів.
У випадку ж, коли облікова політика передбачає нарахування доходів і витрат у момент їх виявлення, рахунок 31 "Витрати майбутніх періодів" не застосовується.
Відповідно до Положення про склад витрат на виробництво і реалізацію продукції (робіт, послуг), які включаються в собівартість продукції (робіт, послуг), і про порядок формування фінансових результатів, що враховуються при оподаткуванні прибутку, відсотки за позику (а вексель- це комерційна позика) включаються в собівартість продукції. Відсотки по векселях поділяються на сплачені і одержані, причому одержані відсотки зараховуються в кредит рахунка 80 "Прибутки і збитки". Отже і сплачені відсотки доцільно відносити в дебет рахунка 80 "Прибутки і збитки", що дасть змогу на одному рахунку відобразити кінцевий результат за звітний період за всіма проведеними вексельними операціями.
Сплачені відсотки можуть бути записані і по дебету рахунка 20 "Основне виробництво", 26 "Загальногосподарські витрати" чи 44 "Витрати обігу", як того вимагає методика обліку собівартості згідно з податковим законодавством.Але в контексті Інструкції щодо застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку відсотки за векселями та іншими цінними паперами дозволяється обліковувати на рахунку 80 "Прибутки і збитки".
Наприклад, акцептовано перевідний вексель на суму 60 000 грн. в оплату одержаної партії товарів на суму 52 500 грн. Різниця в сумі 7 500 грн. складає відсотки за користування товаром без оплати протягом певного часу.
По факту акцепта вказаного векселя в бухгалтерському обліку будуть проведені наступні записи:
дебет 41 "Товари" кредит 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками"- 52 500 грн.
дебет 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками" кредит 66 "Векселі видані" - 52 500 грн.
дебет 31 "Витрати майбутніх періодів" кредит 66 "Векселі видані" -7 500 грн.
Оплата перевідного векселя на суму 60 000 грн. викличе наступні бухгалтерські записи:
дебет 66 "Векселі видані" кредит 51 "Розрахунковий рахунок" - 60 000 грн.
дебет 26 "Загальногосподарські витрати", 20 "Основне виробництво", 44 "Витрати обігу" кредит 31 "Витрати майбутніх періодів" - 7 500 грн.або
дебет 80 "Прибутки і збитки" кредит 31 "Витрати майбутніх періодів"7 500 грн.
Бухгалтерський облік векселів одержаних
Відповідно до діючого плану рахунків облік векселів одержаних здійснюється на рахунку 59 "Векселі одержані". Відвантажені товари, виконані роботи і послуги, заборгованість за якими оформлена векселями покупця (замовника) чи акцептованим перевідним векселем (якщо виручка визначається по мірі відвантаження продукції (робіт, послуг)), відображаються в обліку як реалізовані в кредит (під вексель) по дебету рахунка 59 "Векселі одержані" і кредиту 46 "Реалізація".
Сума доходу, що підлягає одержанню за векселем продавцем (векселедержателем) за відстрочку платежу, обліковується на рахунку 83 "Доходи майбутніх періодів". При оплаті векселя сума одержаних відсотків відноситься на рахунок 80 "Прибутки і збитки".
Оплачений вексель проводиться по дебету рахунка 51 "Розрахунковий рахунок" і кредиту рахунка 59 "Векселі одержані".
Наприклад, одержано вексель в оплату рахунка-фактури за відвантажені товари на суму 22 000 грн., у тому числі відсотки за векселем 1 500 грн.
По факту акцепта вказаного векселя в бухгалтерському обліку будуть зроблені наступні записи:
дебет 62 "Розрахунки з покупцями і замовниками" кредит 46 "Реалізація" 20 500 грн.
дебет 59 "Векселі одержані" кредит 62 "Розрахунки з покупцями і замовниками" - 20 500 грн.
дебет 59 "Векселі одержані" кредит 83 "Доходи майбутніх періодів" - 1 500 грн.
Сплачено за векселем 22 000 грн. (20 500 грн.- в оплату рахунка-фактури за відвантажену продукцію та 1 500 грн. - в оплату відсотків за векселем). Ця операція викличе два записи на рахунках бухгалтерського обліку:
дебет 51 "Розрахунковий рахунок" кредит 59 "Векселі одержані" 22 000 грн.
дебет 83 "Доходи майбутніх періодів" кредит 80 " Прибутки і збитки" -1 500 грн.
Векселі, що прострочені з оплатою, опротестовані та за якими виставлено позов, обліковуються по дебету рахунка 63 - Розрахунки по претензіях", до якого бажано мати окремий субрахунок "Претензії по векселях". На такому субрахунку буде накопичуватись інформація про ставлення окремих клієнтів до вексельних зобов'язань і доцільність проведення операцій з ними.
Наприклад, заявлено до протесту раніше одержаний перевідний вексель на 17 000 грн. Сплачені витрати по протесту в сумі 108 грн. Це відобразиться в наступних записах:
дебет 63 "Розрахунки по претензіях" -17 108 грн.
кредит 59 "Векселі одержані"- 17 000 грн.
кредит 51 "Розрахунковий рахунок" -108 грн.
Виставлено судовий позов за опротестованим векселем, при цьому на суму сплаченого судового мита та інших судових витрат робиться запис:
дебет 63 "Розрахунки по претензіях" кредит 51 "Розрахунковий рахунок" - 203 грн.
Стягнуто з відповідача за виконавчим листом,виданим під опротестований вексель.Загальна сума,що надійшла на розрахунковий рахунок,складає 17 311грн. рахунка 63 "Розрахунки по претензіях".
Вексельний обіг передбачає можливість передачі векселя, застосування перевідних векселів. Передача векселя здійснюється шляхом передаточного надпису - індосаменту (в перекладі з латинської - "на спині"), який виконується на зворотному боці векселя і передає право одержання вексельної суми від одного векселедержателя іншому. Така ситуація виникає, коли перший векселедержатель розраховується за товари (роботи, послуги) з іншою особою векселем. У випадку, якщо на зворотному боці через багаторазовість індосаменту не лишилось місця, передаточний надпис робиться на аллонжу. Аллонж (додаток) - це лист паперу, який додається до векселя з метою подальшої індосації боргового зобов'язання. На аллонжу повторюються основні реквізити векселя: номер документа, вексельна сума, строк платежу, місце видачі,векселедавець, місце платежу, а також надпис, що передає право по векселю, та підпис особи, яка передає вексель. Особа, яка передає вексель індосант; особа, якій передають вексель - індосат.
Наприклад, вексель на суму 15 000 грн., у тому числі 2 000 грн. за відсотками, шляхом індосаменту в межах строку його дії передано в оплату заборгованості постачальнику на суму 13 500 грн., у тому числі за відсотками - 1500 грн. У бухгалтерському обліку це викличе два самостійних бухгалтерських записи:
дебет 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками" кредит 59 "Векселі одержані" - 15 000 грн.
дебет 83 "Доходи майбутніх періодів" - 2 000 грн.
кредит 60 "Розрахунки з посачальниками"- 1500 грн.
кредит 80 "Прибутки і збитки" - 500 грн.
Одночасно індосований вексель приймається забалансовий рахунок 006 "Забезпечення зобов'язань і платежів", на якому він обліковується для контролю протягом строку позовної давності. Згідно з законодавством, строк позовної давності проти індосантів складає один рік з дня протесту яким вважається строк сплати за векселем.
Якщо протягом строку позовної давності до індосанта буде виставлено позов і він сплатить індосований вексель, то на суму сплачену за векселем зі всіма додатковими витратами, робиться запис по дебету рахунка 63 "Розрахунки по претензіях" і кредиту рахунка 51 "Розрахунковий рахунок". Одночасно сплачений індосований вексель відображається зменшенням сальдо по забалансовому рахунку 006 "Забезпечення зобов'язань і платежів". У такому ж порядку на цьому рахунку відображаються індосовані векселі з погашеним строком позовної давності.
Підприємства-векселедержателі, які виручку від реалізації визначають по мірі надходження коштів за відвантажену продукцію і товари, виконані роботи і надані послуги, одержані векселі відображають в аналітичному обліку до рахунка 45 "Товари відвантажені, виконані роботи і послуги" з вказівкою суми та відсотків за векселями.
При сплаті векселя одержана сума обліковується по дебету рахунків коштів і кредиту рахунків реалізації - на суму вартості товарів, робіт і послуг; кредиту рахунка 80 "Прибутки і збитки" - на суму відсотків. В аналітичному обліку на рахунку 45 "Товари відвантажені, виконані роботи і послуги" погашається заборгованість за векселем.
При передачі векселя по індосаменту іншій особі (підприємству, банку і т.ін.) сума коштів, що надійшли чи зараховані в рахунок векселя, відображається по дебету рахунків коштів чи розрахунків і по кредиту рахунка реалізації - на суму вартості товарів, робіт і послуг, забезпечених даним векселем; кредиту рахунка 80 "Прибутки і збитки" - на суму відсотків, одержаних за векселем. У випадку, якщо сума коштів, які фактично надійшли чи зараховані менше тієї, яку підприємство повинно одержати за векселем, вказана різниця відноситься в дебет рахунка 81 "Використання прибутку". Одночасно робиться запис по кредиту рахунка 45 "Товари відвантажені, виконані роботи і послуги" в дебет рахунка реалізації - на суму собівартості реалізованих товарів (робіт, послуг).
При несплаті векселя у встановлений строк сума заборгованості за векселем записується в дебет рахунка 63 "Розрахунки по претензіях" в кореспонденції з рахунками: 45 "Товари відвантажені, виконані роботи і послуги" і 83 "Доходи майбутніх періодів". В дебет рахунка 63 "Розрахунки по претензіях" списуються також судові витрати і витрати за протестом векселів.
Наприклад, відвантажена продукція по собівартості на суму 18 000 грн., за продажними цінами - на 21 500 грн.
У бухгалтерському обліку 18 000 грн. проведено по дебету рахунка 45 "Товари відвантажені, виконані роботи і послуги" і кредиту рахунка 40 "Готова продукція".
Одержано акцептований вексель за продукцію на суму 24 000 грн., в аналітичному обліку до рахунка 45 "Товари відвантажені, виконані роботи і послуги" буде зроблено запис: вексель одержано на 24 000 грн., у тому числі відсотки за векселем 2 500 грн. (24 000-21 500).
Сплачено за векселем. На розрахунковий рахунок надійшло 24 000 грн. Ця операція вимагає декількох бухгалтерських проводок:
дебет 51 "Розрахунковий рахунок" кредит 46 "Реалізація" - 21 500 грн.
дебет 51 "Розрахунковий рахунок" кредит 80 "Прибутки і збитки"- 2500 грн.
Одночасно, дебет 46 "Реалізація" кредит 45 "Товари відвантажені, виконані роботи і послуги" - 18 000 грн.
Наприклад, відвантажена продукція по собівартості на 5 200 грн., за продажними цінами - 6 200 грн., у забезпечення якої одержано вексель на суму 7 000 грн. У вексельну суму включено відсотки за комерційний кредит у розмірі 800 грн. Вказаний вексель передано по індосаменту постачальнику в погашення кредиторської заборгованості в сумі 6 700 грн.
Наведені господарські операції будуть відображені наступними бухгалтерськими записами:
дебет 45 "Товари відвантажені,виконані роботи і послуги" кредит 40 "Готова продукція" - 5 200 грн.
дебет 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками" - 6 700 грн.
кредит 46 "Реалізація" - 6 200 грн.
кредит 80 "Прибутки і збитки" - 500 грн.
Одночасно, дебет 46 "Реалізація" кредит 45 "Товари відвантажені, виконані роботи і послуги" - 5 200 грн.
Але якщо вексель, одержаний на попередніх умовах, буде передано постачальнику в оплату заборгованості на суму 6100 грн., то основні бухгалтерські записи будуть мати такий вигляд: дебет 60 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками" - 6100 грн.
дебет 81 "Використання прибутку"- 100 грн.
кредит 46 "Реалізація" - 6200 грн.
Як відомо, зарубіжний досвід визначив чотири основні принципи бухгалтерського обліку: концепція нарахування і відповідності; концепція діючого підприємства; концепція обачливості (обережності); концепція спадковості (1).
На прикладі останньої операції яскраво видно застосування принципу обережності в національному обліку, суть якого в тому, що нереалізований прибуток в обліку не відображається, а одержаний збиток - обов'язково.
Але цей принцип не застосовується в обліку векселів, одержаних за умов, коли виручка від реалізації визначається по мірі відвантаження продукції, виконанні робіт та наданні послуги. Так, недоцільним є відображення на рахунку 83 "Доходи майбутніх періодів" відсотків за одержаними, але не оплаченими векселями.
Крім того, в умовах широкого вексельного обігу доцільно плату за відсотки по векселях відображати на рахунку 80 "Прибутки і збитки" з метою виявлення результату роботи підприємства з векселями. Аналогічно, при передачі векселя по індосаменту і одержання збитку доцільно його обліковувати не на рахунку 81 "Використання прибутку", а на рахунку 80 "Прибутки і збитки".