ДЕРЖАВНА АУДИТОРСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
16.07.2018 N 157
Про затвердження Примірної інструкції щодо підготовки
міжрегіональними територіальними органами Держаудитслужби інформації
про заходи державного фінансового контролю
(Заголовок із змінами, внесеними згідно з Наказом
Державної аудиторської служби України
N 181 від 16.08.2018)
(Із змінами і доповненнями, внесеними Наказом
Державної аудиторської служби України
N 181 від 16.08.2018)
Відповідно до пункту 9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 р. N 43, та з метою забезпечення єдиного підходу до порядку інформування органів виконавчої влади та місцевого самоврядування про стан фінансово-бюджетної дисципліни у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, сфері (галузі) або на окремому підприємстві, установі, організації наказую:
1. Затвердити Примірну інструкцію щодо підготовки міжрегіональними територіальними органами Держаудитслужби інформації про заходи державного фінансового контролю, що додаються.
(Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з наказом Державної аудиторської служби України від 16.08.2018 р. N 181)
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Держфінінспекції від 15 лютого 2013 р. N 47 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки територіальними органами Держфінінспекції України інформації про результати контрольно-ревізійної роботи".
Голова Л. Гаврилова
Затверджено
Наказ Державної аудиторської служби України
16.07.2018 N 157
Примірна інструкція
щодо підготовки міжрегіональними територіальними органами
Держаудитслужби інформації
про заходи державного фінансового контролю
(Заголовок Примірної інструкції із змінами, внесеними згідно
з Наказом Державної аудиторської служби України
N 181 від 16.08.2018)
(У тексті Примірної інструкції слова "ці Методичні рекомендації"
у всіх відмінках замінено словами "ця Примірна інструкція"
у відповідних відмінках; слово "слід" замінено словом "рекомендовано"
згідно з наказом Державної аудиторської служби України
N 181 від 16.08.2018)
I. Загальні положення
1. Ця Примірна інструкція розроблено з метою визначення єдиних підходів до порядку підготовки і надання міжрегіональними територіальними органами Держаудитслужби (далі - органи Держаудитслужби) органам державної влади і місцевого самоврядування (далі - органи влади) інформації про стан фінансово-бюджетної дисципліни у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, сфері (галузі), за окремою тематикою (напрямом) або на окремому підприємстві, установі чи організації, які належать до сфери управління цих органів (далі - інформація), та розробки пропозицій щодо прийняття ними управлінських рішень для усунення виявлених порушень і недоліків, забезпечення ефективного використання державних і комунальних ресурсів (далі - державні ресурси) та підвищення фінансово-бюджетної дисципліни.
2. Ця Примірна інструкція мають рекомендаційний характер.
II. Види та строки надання інформації
про заходи державного фінансового контролю
1. Інформацію органам державної влади і місцевого самоврядування рекомендовано надавати періодично (далі - періодичне інформування) та поточно (далі - поточне інформування).
Періодичне інформування передбачає надання інформації за узагальненими результатами заходів державного фінансового контролю.
Поточне інформування передбачає надання інформації:
за результатами ревізії та аудиту місцевих бюджетів;
за результатами контролю окремої теми відповідно до плану проведення заходів державного фінансового контролю органу Держаудитслужби;
за результатами одного чи декількох заходів державного фінансового контролю у разі виявлення фактів неефективного використання державних ресурсів, значних сум порушень чи загрози їх допущення, що потребує негайного прийняття відповідними органами влади управлінських рішень з метою усунення і попередження надалі таких фактів та поліпшення ефективності управління державними ресурсами;
за дорученнями органів влади.
2. Періодичне інформування рекомендовано здійснювати за узагальненими результатами роботи протягом одинадцяти робочих днів після формування звітності про заходи державного фінансового контролю за відповідний звітний період, але не рідше ніж один раз на півріччя.
Офісам Держаудитслужби та їх управлінням в областях про стан фінансово-бюджетної дисципліни в адміністративно-територіальній одиниці рекомендовано інформувати відповідно Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, Верховну Раду Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські ради, районні, районні у містах державні адміністрації, виконавчі органи міських рад, районні та міські ради.
3. Поточне інформування рекомендовано здійснювати у строк не пізніше одинадцяти робочих днів після реєстрації документа, складеного за результатами заходів державного фінансового контролю, а у разі надходження зауважень (заперечень) до нього - не пізніше 4-х робочих днів після надіслання висновків на них.
Органам Держаудитслужби рекомендовано здійснювати поточне інформування тих органів влади, до компетенції яких належить прийняття управлінських рішень щодо розв'язання викладених в інформації проблем фінансово-бюджетної дисципліни чи інформування яких передбачено планом проведення заходів державного фінансового контролю.
III. Порядок підготовки інформації
за результатами заходів державного фінансового контролю
1. При підготовці інформації органам влади рекомендовано використовувати звітні дані, відомості про результати заходів державного фінансового контролю, інформацію про результати окремих заходів державного фінансового контролю, проведених у звітному періоді.
2. Інформацію рекомендовано викладати стисло і чітко, узагальнено, без нагромадження тексту описом методів здійснення контролю, здійснення об'єктом контролю бухгалтерських операцій, зазначення реквізитів листів тощо.
Інформацію не варто перевантажувати численними прикладами щодо результатів заходів державного фінансового контролю. Тенденції щодо рівня фінансово-бюджетної дисципліни, проблеми при використанні державних ресурсів рекомендовано підтверджувати 2 - 3 вагомими прикладами. Загальний обсяг інформації не має перевищувати 7 сторінок.
З метою кращого сприйняття інформації разом з аналітичною інформацією може подаватися довідковий матеріал (у вигляді графіків, діаграм і таблиць), на який рекомендовано робити посилання у тексті документа.
3. Інформація, як правило, складається з аналітичної частини та рекомендацій.
Аналітична частина містить визначення проблеми, розв'язання якої пропонується для розгляду органу влади, та загальну інформацію про неї.
У рекомендаціях наводиться обґрунтування доцільності прийняття рекомендованого варіанта розв'язання порушеної проблеми, визначення механізму його впровадження, а також механізму моніторингу виконання встановлених завдань та результатів їх упровадження.
4. Аналітична частина періодичної інформації містить такі умовні розділи:
1) загальні дані про результати проведених за звітний період заходів державного фінансового контролю, що включають:
кількість проведених за звітний період заходів державного фінансового контролю - ревізій, державних фінансових аудитів (аудитів місцевих бюджетів, бюджетних програм, суб'єктів господарювання), перевірок закупівель, моніторингу закупівель; кількість об'єктів, за результатами контролю яких виявлені порушення законодавства; перелік сфер (галузей), в яких виявлено неефективне використання державних ресурсів;
загальні обсяги виявлених порушень законодавства, в тому числі за їх видами - нецільове, незаконне використання державних ресурсів, їх недостачі та недоотримання, інші порушення фінансово-бюджетної дисципліни рекомендовано розшифрувати не менше ніж на 60 % їх суми (заниження в обліку вартості активів, взяття до сплати зобов'язань понад затверджені асигнування, порушення процедур публічних закупівель тощо).
(Абзац третій підпункту 1 пункту 4 розділу ІІІ із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної аудиторської служби України N 181 від 16.08.2018)
Обсяг розділу - не більш як половина сторінки;
2) стан фінансово-бюджетної дисципліни в найпроблемніших сферах, галузях чи адміністративно-територіальній одиниці, що містять найбільш значні та поширені різновиди (типи) порушень у розрізі галузей, сфер діяльності, адміністративно-територіальних одиниць; результати ревізій (перевірок закупівель, моніторингу закупівель) окремих об'єктів контролю, які відображають найбільші суми порушень, що заслуговують особливої уваги з боку органів влади; основні фактори, що вплинули на допущення порушень.
Кожен різновид (тип) порушень рекомендовано супроводжувати конкретними прикладами із зазначенням повної назви об'єкта контролю, його підпорядкованості (міністерству тощо), прізвища, ім'я та по батькові його відповідальних осіб та суті порушення.
(Абзац другий підпункту 2 пункту 4 розділу ІІІ із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної аудиторської служби України N 181 від 16.08.2018)
Обсяг розділу - не більш як дві сторінки;
3) вжиті заходи щодо усунення порушень та підвищення рівня фінансово-бюджетної дисципліни, що включають:
відомості про застосовані (ініційовані) заходи впливу до порушників фінансово-бюджетної дисципліни; притягнення до відповідальності осіб, винних у допущенні порушень;
розміри відшкодованих та поновлених нецільових, незаконних витрат, недостач (розкрадань) державних ресурсів, суми додаткових надходжень до бюджетів чи об'єктів контролю за результатами ревізій (перевірок закупівель, моніторингу закупівель);
стан взаємодії з Національним антикорупційним бюро України, Національним агентством з питань запобігання корупції, правоохоронними та іншими контролюючими органами, їх реагування на звернення органів Держаудитслужби щодо усунення виявлених ревізіями (перевірками закупівель, моніторингом закупівель) порушень законодавства;
проблеми щодо усунення порушень за результатами контролю окремих сфер чи об'єктів контролю. Зазначається інформація про те, як цю проблему розв'язували в минулому і чому попередні спроби її розв'язання були неуспішними або недостатніми для її розв'язання загалом.
Обсяг розділу - не більш як одна сторінка;
4) стан ефективності використання державних ресурсів у найпроблемніших сферах, галузях чи адміністративно-територіальних одиницях, що включає:
основні проблеми, що спричинили неефективне використання державних ресурсів та пропозиції щодо поліпшення ефективності їх використання у досліджених державним фінансовим аудитом сферах, галузях;
ефект від упровадження наданих органом Держаудитслужби пропозицій за результатами державних фінансових аудитів та стан їх упровадження; проблеми щодо врахування відповідних пропозицій.
Обсяг розділу - не більш як дві сторінки.
5. Аналітичну частину поточної інформації рекомендовано викладати за встановленими правилами з огляду на об'єкт, щодо якого здійснюється інформування (місцевий бюджет, окреме підприємство, установа, організація чи тема плану проведення заходів державного фінансового контролю органу Держаудитслужби).
6. У рекомендаціях, як правило, зазначаються:
варіанти розв'язання порушених проблем, викладених в аналітичній частині інформації; результати впровадження кожного з таких варіантів (економічний та соціальний аспекти), а також можливі ризики їх реалізації; стан попереднього опрацювання шляхів розв'язання проблем з іншими органами державної влади та правоохоронними органами (за можливості);
суть та переваги рекомендованого варіанта розв'язання проблеми; джерела фінансування та обсяги витрат, що необхідні для його реалізації;
заходи для реалізації рекомендованого варіанта;
пропозиції щодо відповідальних виконавців, термінів виконання, а також механізмів моніторингу виконання встановлених завдань та результатів їх упровадження.
Варіант розв'язання порушених проблем рекомендовано сформулювати максимально конкретно із зазначенням конкретних заходів. Для прикладу, якщо пропонується внесення змін до окремого нормативно-правового акта, доцільно зазначити його точну назву та реквізити, а також рекомендовану редакцію потрібних змін.
(Абзац шостий пункту 6 розділу ІІІ у редакції Наказу Державної аудиторської служби України N 181 від 16.08.2018)
Обсяг розділу - не більш як півтори сторінки.
7. Інформацію підписує керівник органу Держаудитслужби, а в разі його відсутності - особа, яка його заміщує.
8. Якщо за результатами діяльності органу Держаудитслужби за звітний період або за результатами окремого заходу державного фінансового контролю немає проблем, які потребують розв'язання з боку органів влади, на адресу органів влади до відома рекомендовано надсилати інформацію, яка складається лише з аналітичної частини без окреслення проблем. При цьому рекомендується зробити висновок про стан фінансово-бюджетної дисципліни в перевірених сферах, галузях чи адміністративно-територіальних одиницях,
(Пункт 8 розділу ІІІ із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної аудиторської служби України N 181 від 16.08.2018)
IV. Моніторинг стану розгляду органами влади інформації
про результати заходів державного фінансового контролю
та стану реалізації наданих органами Держаудитслужби пропозицій
1. Органу Держаудитслужби, який надіслав інформацію, доцільно здійснювати моніторинг стану її розгляду та реалізації наданих пропозицій (далі - моніторинг) на етапах:
прийняття органом влади рішення за результатами розгляду такої інформації та інформування органу Держаудитслужби про прийняте рішення;
виконання структурними підрозділами органів влади, розпорядниками бюджетних коштів, іншими учасниками бюджетного процесу чи суб'єктами господарювання державного та комунального секторів економіки прийнятих органами влади управлінських рішень;
отримання ефекту (економічного, соціального, організаційного тощо) від реалізації управлінського рішення.
2. Орган Держаудитслужби припиняє моніторинг у разі:
прийняття управлінського рішення, в якому враховано пропозиції органу Держаудитслужби, до повного його виконання (реалізації) та отримання відповідного ефекту;
прийняття керівником органу Держаудитслужби рішення про недоцільність подальшого моніторингу.
3. Про результати моніторингу органи Держаудитслужби інформують Держаудитслужбу протягом 5-ти робочих днів після отримання ними відповідного управлінського рішення органу влади, прийнятого за результатами розгляду інформацій, наданих відповідними органами Держаудитслужби.
4. Структурний підрозділ з метою аналізу якості надісланої органами Держаудитслужби інформації щорічно до 25 січня готує та подає на підпис Голові Держаудитслужби оглядовий лист органам Держаудитслужби щодо встановлених недоліків при підготовці відповідної інформації чи фактів у порядку обміну досвідом.
Директор Департаменту стратегічного планування,
звітності та методології І. Волянський