Документ втратив чиннiсть!
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського обліку
ЛИСТ
27.11.2015. N 60-09012/93197
(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 60-0006/14897 від 16.03.2018 р.)
Асоціації українських банків
Асоціації "Український кредитно-банківський союз"
Незалежній асоціації банків України
Головам правління банків України
Департаменту банківського нагляду
Департаменту методології
Департаменту інспекційних перевірок банків
Роз'яснення щодо відображення в бухгалтерському
обліку окремих операцій
Національний банк України надає роз'яснення щодо відображення в бухгалтерському обліку окремих операцій відповідно до вимог МСФЗ.
1. Щодо відображення в бухгалтерському обліку операцій репо
Згідно з КЗ51 МСБО (IAS) 39 "Фінансові інструменти: визнання та оцінка", якщо покупець відповідно до умов договору репо має право подальшого перепродажу цінних паперів або передачі їх в заставу третім особам, то продавець має перекласифікувати передані ним цінні папери в статтю "Фінансові активи, передані в заставу" або "Дебіторська заборгованість за зворотним викупом".
Змінами до п. 28 постанови N 400 передбачено, що цінні папери, продані за операцією репо, відповідно до якої покупець має право їх продати або надати у заставу, перекласифіковуються з торгового портфеля або портфеля на продаж, у дебіторську заборгованість за операціями репо, яка обліковується за справедливою вартістю через прибуток або збиток.
У разі продажу цінних паперів третій стороні, покупець відображає кредиторську заборгованості за операціями репо, яка обліковується за справедливою вартістю через прибуток або збиток.
Результат переоцінки до справедливої вартості цінних паперів, що обліковуються на рахунках дебіторської та кредиторської заборгованості за операціями репо, та результат від продажу третій стороні банк відображає за балансовим рахунком 6202.
Переоцінка дебіторської та кредиторської заборгованості до справедливої вартості здійснюється на брутто основі, тобто, ринкова вартість має включати купон (для боргових цінних паперів).
Попередньо накопичена переоцінка за цінними паперами, що перекласифіковуються у дебіторську заборгованість, у прибутках/збитках - 6203 або капіталі - 5102, не переноситься на 6393, а продовжує обліковуватися до припинення визнання Банком цінного паперу через стандартний продаж або погашення у майбутньому.
Модель бухгалтерських проводок у продавця (позичальника) цінних паперів відповідно до п. 28 Інструкції N 400:
Дт | Кт | Коментар |
Дебіторська заборгованість за операціями репо | Номінал ЦП, Накопичені проценти, Дт/Кт Дисконт/ Премія, Дт/Кт Переоцінка |
перекласифікація ЦП з портфелю ЦП у дебіторську заборгованість |
Дебіторська заборгованість за операціями репо / 6202 | 6202 / Дебіторська заборгованість за операціями репо | переоцінка (дооцінка/уцінка) ДЗ до справедливої вартості у зв'язку із зміною СВ ЦП |
Номінал ЦП, Накопичені проценти, Дт/Кт Дисконт/ Премія, Дт/Кт Переоцінка |
Дебіторська заборгованість за операціями репо | "зворотна" перекласифікація дебіторської заборгованості в портфель ЦП за справедливою вартістю |
Модель бухгалтерських проводок у покупця (кредитора) цінних паперів відповідно до п. 28 Інструкції N 400:
Дт | Кт | Коментар |
Кор. рах, поточний рахунок | Кредиторська заборгованість за операціями репо | продаж ЦП придбаних за договором зворотного репо. результат від продажу третій стороні банк відображає за балансовим рахунком 6202 |
Кредиторська заборгованість за операціями репо / 6202 | 6202 / Кредиторська заборгованість за операціями репо | переоцінка (дооцінка/уцінка) КЗ до справедливої вартості у зв'язку із зміною справедливої вартості ЦП |
Кредиторська заборгованість за операціями репо | Кор. рах, поточний рахунок | придбання ЦП для виконання другої частини договору зворотного репо. Результат, що виникає при придбанні, банк відображає за балансовим рахунком 6202 |
Бухгалтерський облік кредиту наданого (у кредитора) та отриманого (у позичальника) за операцією репо здійснюється відповідно до вимог Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України.
2. Щодо застосування вимог Інструкції з бухгалтерського обліку
кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і
використання резервів під кредитні ризики в банках України
1. Банк відображає в бухгалтерському обліку прибуток або збиток "першого дня" за операціями з акціонерами на суму різниці між справедливою вартістю фінансового інструменту та сумою договору за відповідними рахунками з обліку дисконту (премії) в кореспонденції з балансовим рахунком 5105 АП "Результати коригування вартості фінансових інструментів під час первісного визнання". Сума, що відображається за балансовим рахунком 5105, включається до нерозподіленого прибутку частинами протягом періоду утримання фінансового інструменту або під час його вибуття такими проводками:
- у разі визнання збитку "першого дня":
Дебет 5030 (5031)
Кредит 5105;
- у разі визнання прибутку "першого дня"
Дебет 5105
Кредит 5030 (5031).
2. Щодо відображення в бухгалтерському обліку процентного доходу за кредитами, що оцінюються для визначення суми резерву на портфельній основі.
Згідно з п. 64 МСБО (IAS) 39 "Фінансові інструменти: визнання та оцінка" якщо суб'єкт господарювання визначає, що немає об'єктивного свідчення зменшення корисності для окремо оціненого фінансового активу (незалежно суттєвий чи ні), він включає актив у групу фінансових активів з подібними характеристиками кредитного ризику та оцінює їх у сукупності (портфельна оцінка).
Отже, відповідно до вимог МСФЗ за фінансовими активами, за якими немає ознак знецінення для окремо оціненого активу, резерв формується для групи активів на основі минулого досвіду щодо збитків від активів з подібними характеристиками кредитного ризику. Процентний дохід за такими фінансовими активами визнається в бухгалтерському обліку без врахування суми сформованого резерву.
За фінансовими активами, за якими є ознаки знецінення та оцінка на зменшення корисності здійснюється на портфельній основі, процентний дохід визнається з урахуванням суми резерву.
Резерв, який визначається для групи подібних активів на портфельній основі, включається до балансової вартості фінансового активу на пропорційній основі.
3. Щодо визнання процентних доходів за фінансовими активами
Аналіз пропозицій банків щодо можливих варіантів визнання процентних доходів за фінансовими активами, в тому числі у разі зменшення їх корисності, показав, що запровадити єдиний прийнятний для всіх механізм є неможливим.
Тому банкам постановою Правління Національного банку України від 26.11.2015 N 827 "Про затвердження Змін до Правил бухгалтерського обліку доходів і витрат банків України" дозволено здійснювати коригування балансової вартості фінансових активів у зв'язку зі зменшенням їх корисності та переглядом попередньо оцінених майбутніх грошових потоків, що не пов'язано із зменшенням корисності, а також визнавати процентні доходи за ними в кореспонденції з рахунками для обліку неамортизованого дисконту/премії або в кореспонденції з рахунками з обліку нарахованих доходів класів 1, 2, 3 з характеристикою "активно-пасивні". Дата набрання чинності нових змін до Правил бухгалтерського обліку доходів і витрат банків України1 - 02.12.2015.
__________________
1 затверджених постановою Правління Національного банку України від 18 червня 2003 року N 255, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 липня 2003 року за N 583/7904.
4. Щодо складання фінансової звітності
1. Відповідно до вимог постанови Правління Національного банку України від 18 серпня 2015 року N 540, якою внесено зміни до Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24 жовтня 2011 року N 373 банки самостійно визначають склад та структуру приміток з урахуванням вимог МСФЗ, додатки 2 та 3 до цієї Інструкції виключено.
Методичні рекомендації щодо порядку складання приміток до фінансової звітності банків будуть доведені в грудні 2015 року.
2. Згідно з п. 16 постанови N 540, яка набуває чинності з 1 грудня 2015 року, банк складає проміжну фінансову звітність за I - III квартали звітного року,
Отже, проміжну фінансову звітність за 4 квартал 2015 року банки не складають.
Банки складають проміжну фінансову звітність у комплекті скороченої фінансової звітності відповідно до вимог МСБО 34 "Проміжна фінансова звітність" починаючи з першого кварталу 2016 року.
Головний бухгалтер - директор Департаменту Б. В. Лукасевич