КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
IV сесія VII скликання
РІШЕННЯ
08.10.2015 N 114/2017
Про внесення змін до рішення Київської міської ради
від 02 жовтня 2013 року N 27/9615 "Про затвердження
Програми зайнятості населення м. Києва на період до 2017 року"
Відповідно до пункту 22 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 18 Закону України "Про зайнятість населення" та з метою забезпечення продуктивної зайнятості та соціального захисту безробітного населення в місті Києві Київська міська рада вирішила:
1. Внести до рішення Київської міської ради від 02 жовтня 2013 року N 27/9615 "Про затвердження Програми зайнятості населення м. Києва на період до 2017 року" такі зміни:
1.1. Підпункт 2.2 пункту 2 рішення викласти в такій редакції:
"2.2. Надавати щоквартально до 01 числа другого місяця, що настає за звітним періодом, постійній комісії Київської міської ради з питань охорони здоров'я та соціальної політики інформацію про хід виконання Програми зайнятості населення м. Києва на період до 2017 року".
1.2. У пункті 6 рішення слова "гуманітарної політики" замінити словами "охорони здоров'я та соціальної політики".
2. Затвердити зміни до Програми зайнятості населення м. Києва на період до 2017 року, затвердженої рішенням Київської міської ради від 02 жовтня 2013 року N 27/9615, згідно з додатком.
3. Офіційно оприлюднити це рішення в газеті Київської міської ради "Хрещатик".
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київської міської ради з питань охорони здоров'я та соціальної політики.
Київський міський голова В. Кличко
Додаток
до рішення Київської міської ради
08.10.2015 N 114/2017
Зміни
до Програми зайнятості населення м. Києва на
період до 2017 року, затвердженої рішенням Київської
міської ради від 02 жовтня 2013 року N 27/9615
Розділи "Основні показники ринку праці м. Києва", "Показники професійної підготовки та використання робочої сили", "Працевлаштування на нові робочі місця", "Надання соціальних послуг Державною службою зайнятості України", "Показники сприяння зайнятості інвалідів", "Напрями та заходи щодо поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення до 2017 року" Програми викласти в такій редакції:
"Основні показники ринку праці м. Києва
Найменування | 2013 рік звіт |
2014 рік звіт |
2015 рік очікуване |
2016 рік прогноз |
2017 рік прогноз |
1. Чисельність зайнятого населення віком 15 - 70 років (у середньому за період), тис. осіб - усього | 1413,1 | 1368,1 | 1365,0 | 1370,0 | 1380,0 |
з неї зайнятого населення працездатного віку | 1292,5 | 1264,0 | 1261,0 | 1265,0 | 1275,0 |
2. Рівень зайнятості, у % до чисельності населення: віком 15 - 70 років |
64,9 | 62,6 | 62,5 | 62,7 | 63,1 |
працездатного віку | 71,4 | 69,3 | 69,0 | 69,4 | 69,7 |
віком 15 - 24 роки | 27,4 | 24,5 | 25,0 | 25,5 | 25,7 |
3. Чисельність безробітного населення віком 15 - 70 років, визначена за методологією МОП (у середньому за період), тис. осіб - усього | 77,5 | 98,7 | 95,8 | 94,0 | 90,0 |
працездатного віку | 77,5 | 98,7 | 95,8 | 94,0 | 90,0 |
4. Рівень безробіття, визначений за методологією МОП, у % до чисельності економічно активного населення: віком 15 - 70 років |
5,2 | 6,7 | 6,5 | 6,4 | 6,1 |
працездатного віку | 5,7 | 7,2 | 7,1 | 6,9 | 6,6 |
віком 15 - 24 роки | 13,7 | 15,8 | 15,7 | 15,5 | 15,2 |
Показники професійної підготовки та використання робочої сили
Найменування | 2013 рік звіт |
2014 рік звіт |
2015 рік очікуване |
2016 рік прогноз |
2017 рік прогноз |
1. Кількість випускників навчальних закладів, тис. осіб - усього | 138,8 | 128,3 | 134,6 | 134,5 | 134,5 |
у тому числі: | |||||
- випускників вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, усього | 122,7 | 113,0 | 120,0 | 120,0 | 120,0 |
- випускників вищих навчальних закладів I - II рівнів акредитації, усього | 7,9 | 7,9 | 7,9 | 7,9 | 7,9 |
- випускників професійно-технічних навчальних закладів, усього | 8,2 | 7,4 | 6,7 | 6,6 | 6,6 |
з них працевлаштовані як молоді працівники | 7,3 | 6,5 | 6,0 | 5,8 | 5,9 |
2. Кількість укладених договорів про стажування між роботодавцем і особою, яка продовжує навчання, тис. одиниць - усього | 1,7 | 2,5 | 2,8 | 2,9 | 3,0 |
з них такі, що передбачають отримання заробітної плати, тис. одиниць | 1,7 | 2,5 | 2,8 | 2,9 | 3,0 |
3. Середньооблікова штатна чисельність працівників, тис. осіб | 1267,4 | 1221,1 | 1205,0 | 1215,0 | 1220,0 |
4. Кількість працівників, які знаходяться у відпустках без збереження заробітної плати (на період припинення виконання робіт), тис. осіб | 6,4 | 8,4 | 10,0 | 9,0 | 8,0 |
у % до середньооблікової штатної чисельності працівників | 0,5 | 0,7 | 0,8 | 0,7 | 0,7 |
5. Кількість працівників, які переведені з економічних причин на неповний робочий день (тиждень), тис. осіб | 37,5 | 63,4 | 70,0 | 65,0 | 60,0 |
у % до середньооблікової штатної чисельності працівників | 3,0 | 5,2 | 5,8 | 5,3 | 4,9 |
6. Кількість працівників, які підвищили свою кваліфікацію, тис. осіб | 90,5 | 84,8 | 85,0 | 87,0 | 90,0 |
у % до середньооблікової штатної чисельності працівників | 7,1 | 7,0 | 7,1 | 7,2 | 7,4 |
7. Кількість працівників, які пройшли первинну професійну підготовку та перепідготовку, тис. осіб | 12,4 | 13,9 | 14,0 | 14,3 | 14,5 |
у % до середньооблікової штатної чисельності працівників | 0,98 | 1,2 | 1,2 | 1,2 | 1,2 |
8. Кількість осіб старше 45 років, що отримали ваучер | 911 | 190 | 200 | 200 | 200 |
Працевлаштування на нові робочі місця
Найменування | 2013 рік звіт |
2014 рік звіт |
2015 рік очікуване |
2016 рік прогноз |
2017 рік прогноз |
1. Працевлаштування на нові робочі місця, осіб - усього | 93544 | 63178 | 65000 | 67000 | 70000 |
з них: 1.1. юридичними особами |
70389 | 44964 | 46500 | 48000 | 50000 |
1.2. фізичними особами-підприємцями та іншими фізичними особами - платниками податку з доходів фізичних осіб (включаючи робочі місця для найманих працівників) | 23155 | 18214 | 18500 | 19000 | 20000 |
2. Чисельність працівників, за яких роботодавцю надається компенсація фактичних витрат по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, осіб - усього | 177 | 286 | 285 | 290 | 300 |
в тому числі: | |||||
2.1. працівників у юридичних осіб, усього | 29 | 32 | 35 | 35 | 40 |
за яких компенсовано: | |||||
50 % суми нарахованого єдиного внеску, осіб | - | - | - | - | - |
100 % суми нарахованого єдиного внеску, осіб | 29 | 32 | 35 | 35 | 40 |
2.2. працівників у фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб - платників податку з доходів фізичних осіб, усього | 148 | 254 | 250 | 255 | 260 |
за яких компенсовано: | |||||
50 % суми нарахованого єдиного внеску, осіб | - | - | - | - | - |
100 % суми нарахованого єдиного внеску, осіб | 148 | 254 | 250 | 255 | 260 |
Надання соціальних послуг Державною службою зайнятості України1
(осіб)
Найменування | 2013 рік звіт |
2014 рік звіт |
2015 рік очікуване |
2016 рік прогноз |
2017 рік прогноз |
1. Чисельність осіб, що перебувають на обліку та отримують послуги протягом періоду | 5246 | 10656 | 11000 | 8500 | 6500 |
2. Чисельність осіб, які мають статус безробітного | 28168 | 39432 | 48300 | 46000 | 45000 |
3. Чисельність працевлаштованих осіб з числа тих, що перебувають на обліку | 3270 | 4380 | 4400 | 4410 | 4420 |
4. Чисельність працевлаштованих осіб з числа зареєстрованих безробітних | 8805 | 9186 | 9235 | 9240 | 9250 |
5. Чисельність зареєстрованих безробітних, які проходитимуть професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації | 6091 | 6292 | 6060 | 6070 | 6080 |
6. Чисельність осіб, залучених до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру | 3854 | 3910 | 3925 | 3930 | 3935 |
з них зареєстрованих безробітних | 3854 | 3910 | 3925 | 3930 | 3935 |
7. Чисельність осіб, яким надано послуги з питань організації підприємницької діяльності та ведення власної справи | 1047 | 1244 | 1090 | 1095 | 1098 |
з них організували власну справу | 780 | 1033 | 850 | 850 | 850 |
__________________
1 Реалізація заходів здійснюватиметься в межах кошторисних призначень
Показники сприяння зайнятості інвалідів
(осіб)
Найменування | 2013 рік звіт |
2014 рік звіт |
2015 рік очікуване |
2016 рік прогноз |
2017 рік прогноз |
1. Чисельність працюючих інвалідів на підприємствах, установах та організаціях згідно із звітами, поданими до відділень Фонду соціального захисту інвалідів | 62083 | 57866 | 63600 | 63700 | 63800 |
2. Кількість створених робочих місць за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів | 12 | 1 | 20 | 23 | 30 |
3. Чисельність інвалідів, що перебувають на обліку в Державній службі зайнятості України | 900 | -* | -* | -* | -* |
3.1. з них зареєстровані безробітні | 855 | 1170 | 1200 | 1100 | 950 |
4. Чисельність інвалідів, працевлаштованих за сприяння Державної служби зайнятості України | 236 | 263 | 263 | 265 | 267 |
4.1. з них зареєстровані безробітні | 231 | 253 | 253 | 255 | 257 |
4.1.1 у тому числі отримувачі одноразово виплаченої допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності | 20 | 27 | 20 | 20 | 20 |
5. Чисельність інвалідів, залучених до участі у громадських роботах | 17 | 37 | 37 | 37 | 37 |
5.1. з них з числа зареєстрованих безробітних | 17 | 37 | 37 | 37 | 37 |
6. Чисельність інвалідів, які проходили професійне навчання - усього | 517 | 359 | 340 | 325 | 320 |
зокрема за рахунок: | |||||
6.1. коштів Фонду соціального захисту інвалідів | 405 | 261 | 240 | 225 | 220 |
6.2. коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття | 112 | 98 | 100 | 100 | 100 |
7. Чисельність інвалідів, працевлаштованих строком не менше ніж на два роки на нові робочі місця за направленням Державної служби зайнятості України, за яких роботодавцю надається компенсація витрат, пов'язаних із сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів | 0 | - | - | 2 | 3 |
8. Чисельність інвалідів, працевлаштованих на підприємства, установи, організації шляхом надання дотацій за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів, зареєстрованих у Державній службі зайнятості України як безробітні | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
_____________________
* Не передбачено статистичною звітністю Державної служби зайнятості
Напрями та заходи щодо поліпшення ситуації
у сфері зайнятості населення до 2017 року
N п/п | Найменування заходу | Виконавці (місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, установи, організації, сторони соціального діалогу) |
Термін виконання |
1 | 2 | 3 | 4 |
Розширення сфери застосування праці та стимулювання заінтересованості роботодавців у створенні нових робочих місць | |||
1. | Сприяти збереженню існуючих робочих місць та розширенню сфери прикладання праці за рахунок створення нових робочих місць, в тому числі шляхом надання роботодавцям компенсації єдиного соціального внеску, допомоги по частковому безробіттю, організації громадських та інших робіт тимчасового характеру | Департамент соціальної політики, Департамент промисловості та розвитку підприємництва, Департамент житлово-комунальної інфраструктури, Департамент транспортної інфраструктури, Київський міський центр зайнятості, районні в місті Києві державні адміністрації із залученням Спільного представницького органу роботодавців м. Києва |
2013 - 2017 роки |
2. | Проводити постійну інформаційно-роз'яснювальну роботу щодо переваг офіційно оформлених трудових відносин з метою створення умов для соціального захисту працівників | Департамент соціальної політики, Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київський міський центр зайнятості, районні в місті Києві державні адміністрації |
2013 - 2017 роки |
3. | З метою сприяння зайнятості населення під час реалізації державних цільових програм, інфраструктурних та інвестиційних проектів забезпечувати постійне інформування Київського міського центру зайнятості про створення нових робочих місць, сприяти укомплектуванню таких робочих місць, в тому числі за рахунок безробітних громадян | Департамент економіки та інвестицій, Департамент промисловості та розвитку підприємництва, Департамент транспортної інфраструктури, Київський міський центр зайнятості, КП "Київське інвестиційне агентство", районні в місті Києві державні адміністрації |
2015 - 2017 роки |
4. | Застосовувати комплекс заходів, спрямованих на запобігання масовому вивільненню працівників, у тому числі з використанням механізму надання допомоги по частковому безробіттю | Районні в місті Києві державні адміністрації, Київський міський центр зайнятості за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва |
2015 - 2017 роки |
5. | З метою сприяння розширенню сфери малого та середнього підприємництва в місті, збільшення рівня зайнятості у цій сфері здійснювати постійний моніторинг стану та перспектив розвитку малого та середнього бізнесу. Забезпечити: - створення сприятливого підприємницького середовища за допомогою фінансових інструментів; - надання консультацій, відповідної професійної підготовки з орієнтації на підприємницьку діяльність; - виплату одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності |
Департамент промисловості та розвитку підприємництва, районні в місті Києві державні адміністрації, Київський міський центр зайнятості |
2015 - 2017 роки |
6. | Забезпечити проведення адресних семінарів для безробітних з орієнтації на підприємницьку діяльність із залученням соціальних партнерів та підприємницьких структур | Київський міський центр зайнятості за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва | 2015 - 2017 роки |
7. | Спрямувати роботу робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення в м. Києві та відповідних районних робочих груп на реалізацію заходів щодо підвищення соціальної відповідальності суб'єктів господарювання за створення умов до легального прикладання праці з метою недопущення згортання сфери офіційного оформлення праці | Департамент соціальної політики, Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві, Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві, Головне управління Держпраці у Київській області, Київський міський центр зайнятості, районні в місті Києві державні адміністрації за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва |
2015 - 2017 роки |
8. | Забезпечити захист прав найманих працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю суб'єктами господарювання та фізичними особами-підприємцями | Головне управління Держпраці у Київській області спільно з Київською міською радою профспілок, Спільним представницьким органом роботодавців м. Києва |
2015 - 2017 роки |
9. | Проводити постійну та системну роботу з роботодавцями (семінари, дні відкритих дверей, ярмарки та міні-ярмарки вакансій, конгреси для роботодавців, відвідування підприємств, зустрічі з претендентами, конкурсні відбори, презентації роботодавця тощо) з питань дотримання вимог законодавства у сфері зайнятості населення та загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, в тому числі для отримання від них повної, достовірної інформації про попит на робочу силу (вакансії) | Київський міський центр зайнятості, Департамент соціальної політики, районні в місті Києві державні адміністрації за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва |
2013 - 2017 роки |
10. | Сприяти організації громадських робіт з визначеними роботодавцями для забезпечення тимчасовою зайнятістю зареєстрованих безробітних та працівників, які втратили частину заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення до 50 % передбаченої законодавством тривалості робочого часу, відповідно до встановленого порядку | Київський міський центр зайнятості, Департамент соціальної політики, районні в місті Києві державні адміністрації за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва |
2013 - 2017 роки |
11. | Організовувати строком до шести місяців інші роботи тимчасового характеру за рахунок коштів роботодавців та інших не заборонених законодавством джерел для додаткового стимулювання мотивації до праці та матеріальної підтримки безробітних та інших категорій осіб | Київський міський центр зайнятості, районні в місті Києві державні адміністрації за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва |
2013 - 2017 роки |
Підвищення професійного рівня та конкурентоспроможності економічно активного населення | |||
12. | Надавати консультативно-методичну допомогу підприємствам, установам та організаціям міста у здійсненні професійного навчання працівників на виробництві. Проводити моніторинг стану професійного навчання кадрів на виробництві, вивчати та поширювати передовий досвід з питань професійного розвитку працівників | Департамент соціальної політики, районні в місті Києві державні адміністрації за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва |
2013 - 2017 роки |
13. | Сприяти підвищенню професійної якості працівників та розвитку системи професійного навчання кадрів на виробництві, в тому числі шляхом ініціювання включення до колективних договорів підприємств, установ та організацій питань щодо організації та проведення професійного навчання кадрів на виробництві | Департамент соціальної політики, районні в місті Києві державні адміністрації, Київська міська рада профспілок, Спільний представницький орган роботодавців м. Києва |
2013 - 2017 роки |
14. | Сприяти організації стажування студентів, учнів (слухачів) вищих та професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях | Департамент освіти і науки, молоді та спорту за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва | 2013 - 2017 роки |
15. | Надавати профорієнтаційні послуги особам, які звертаються до Київського міського та районних центрів зайнятості шляхом проведення індивідуальних профконсультацій та групових профорієнтаційних заходів, спрямованих на підвищення конкурентоспроможності, формування мотивації до пошуку роботи та легальне працевлаштування | Київський міський центр зайнятості | 2013 - 2017 роки |
16. | Надавати профорієнтаційні послуги особам віком старше 45 років, які звертаються до Київського міського та районних центрів зайнятості, з метою формування в них конструктивної стратегії поведінки на ринку праці, сприяння підвищенню соціальної та професійної мобільності, мотивації до легальної зайнятості | Київський міський центр зайнятості | 2013 - 2017 роки |
17. | Активізувати взаємодію учасників соціального діалогу у сфері професійної орієнтації молоді з метою мотивації до вибору актуальних на ринку праці професій, необхідних у реальному секторі економіки | Київський міський центр зайнятості, Департамент освіти і науки, молоді та спорту, районні в місті Києві державні адміністрації за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва та Київської міської ради профспілок |
2013 - 2017 роки |
18. | Здійснювати аналіз ситуації на ринку праці шляхом вивчення вимог роботодавців до рівня кваліфікації працівників, видів виконуваних робіт та визначення перспективних напрямів професійного навчання безробітних, в першу чергу під конкретні замовлення роботодавців | Київський міський центр зайнятості | 2015 - 2017 роки |
19. | Проводити роботу щодо підвищення конкурентоспроможності та професійної мобільності безробітних громадян, в тому числі демобілізованих учасників АТО, шляхом організації професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації відповідно до потреб ринку праці та вимог роботодавців | Київський міський центр зайнятості | 2013 - 2017 роки |
20. | З метою розширення можливостей для підвищення конкурентоспроможності деяких категорій громадян забезпечити одноразове отримання ваучера, для підтримки їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності | Київський міський центр зайнятості | 2013 - 2017 роки |
21. | Сприяти підвищенню рівня охоплення працюючих колективно-договірним регулюванням | Департамент соціальної політики, районні в місті Києві державні адміністрації, Київська міська рада профспілок, Спільний представницький орган роботодавців м. Києва |
2015 - 2017 роки |
22. | Проводити формування обсягів набору учнів професійно-технічними навчальними закладами та брати участь у формуванні обсягів набору студентів вищими навчальними закладами у відповідності до потреб ринку праці | Департамент освіти і науки, молоді та спорту спільно з вищими та професійно-технічними навчальними закладами, Київський міський центр зайнятості |
2015 - 2017 роки |
23. | Сприяти погашенню заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях міста Києва в межах компетенції | Структурні підрозділи виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районні в місті Києві державні адміністрації, Головне управління Держпраці у Київській області, Головне управління МВС України у м. Києві, Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві, Головне територіальне управління юстиції у м. Києві, Київська міська рада профспілок, Спільний представницький орган роботодавців м. Києва |
2015 - 2017 роки |
24. | Проводити роботу по залученню роботодавців для визначення перспективних потреб ринку праці міста Києва щодо формування реального плану регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах м. Києва | Департамент освіти і науки, молоді та спорту, Департамент соціальної політики, Спільний представницький орган роботодавців м. Києва |
2015 - 2017 роки |
Підвищення мобільності робочої сили на ринку праці та удосконалення регулювання трудової міграції | |||
25. | З метою збалансування на ринку праці попиту і пропонування робочої сили, здійснювати аналіз підготовки кадрів за державним замовленням ВУЗами та ПТНЗ відповідно до потреб міста, моніторинг звернень до районних центрів зайнятості випускників навчальних закладів та сприяння їх зайнятості. Результати аналізу направляти Раді ректорів Київського вузівського центру, Міністерству освіти і науки України, Міністерству економічного розвитку і торгівлі України, Міністерству соціальної політики України | Департамент соціальної політики, Департамент освіти і науки, молоді та спорту, Київський міський центр зайнятості |
Щорічно лютий (за попередній рік) |
26. | Сприяти удосконаленню взаємодії навчальних закладів та роботодавців, підвищенню якості професійної підготовки кадрів навчальними закладами відповідно до потреб сучасного виробництва та сфери послуг | Департамент освіти і науки, молоді та спорту, Київський міський центр зайнятості за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва |
2013 - 2017 роки |
27. | З метою сприяння економічної активності незайнятого населення забезпечити реєстрацію в районних центрах зайнятості громадян незалежно від реєстрації місця проживання і перебування та надання послуг в організації їх зайнятості | Київський міський центр зайнятості за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва | 2013 - 2017 роки |
28. | Організовувати співробітництво з суб'єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні шляхом обміну даними про вільні робочі місця (вакансії) та проведення спільних заходів (проектів) | Київський міський центр зайнятості за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва | 2013 - 2017 роки |
29. | З метою запобігання недобросовісній конкуренції та створення рівних можливостей для громадян у пошуку роботи, при розгляді питань щодо видачі роботодавцям дозволів на застосування праці іноземців, враховувати дотримання терміну надання інформації про вакансії перед зверненням за дозволом, а також відповідність рівня освіти, кваліфікації іноземця вимогам, зазначеним роботодавцем в інформації про попит на робочу силу (вакансії) | Київський міський центр зайнятості за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва | 2013 - 2017 роки |
30. | З метою усунення дисбалансу кадрів на ринку праці сприяти популяризації та підвищенню престижності робітничих професій, подолання існуючих стереотипів стосовно робітничих спеціальностей шляхом масових інформаційних та профорієнтаційних заходів за участю роботодавців, у першу чергу серед учнів загальноосвітніх шкіл та молоді, яка вперше шукає роботу | Київський міський центр зайнятості, Департамент освіти і науки, молоді та спорту, районні в місті Києві державні адміністрації за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва |
2015 - 2017 роки |
Сприяння зайнятості громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці | |||
31. | З метою вирішення проблемних питань забезпечити надання соціальних послуг та вжиття заходів сприяння зайнятості, передбачених законодавством, для внутрішньо переміщених осіб та осіб, звільнених з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, які звертаються в пошуках роботи до Київського міського та районних центрів зайнятості | Департамент соціальної політики, Київський міський центр зайнятості, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва |
2015 - 2017 роки |
32. | Здійснювати аналіз виконання роботодавцями квоти для працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню | Київський міський центр зайнятості за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва | 2013 - 2017 роки |
33. | Активізувати роботу щодо організації зайнятості осіб, які потребують соціального захисту, шляхом надання повного адресного спектру послуг, передбачених законодавством, зокрема, працевлаштування на новостворені робочі місця за рахунок надання компенсацій роботодавцям та в рахунок 5 % нормативу робочих місць, шляхом організації підприємницької діяльності | Київський міський центр зайнятості, районні в місті Києві державні адміністрації |
2013 - 2017 роки |
34. | Забезпечити організацію та проведення навчання для молоді, що бажає займатися підприємницькою діяльністю, здійснювати організаційно-правові заходи щодо популяризації ідей підприємництва в молодіжному середовищі | Комунальна установа виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київський молодіжний центр" | 2015 - 2017 роки |
35. | Сприяти в отриманні першого робочого місця молоді, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби | Київський міський центр зайнятості, комунальна установа виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київський молодіжний центр" за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва |
2013 - 2017 роки |
36. | Активізувати співпрацю соціальних партнерів з питань організації зайнятості неповнолітніх, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, неповнолітніх, звільнених після відбуття покарання | Служба у справах дітей та сім'ї, Київський міський центр зайнятості, відділ кримінальної міліції у справах неповнолітніх ГУ МВС України у м. Києві, Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, комунальна установа виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київський молодіжний центр" |
2013 - 2017 роки |
37. | З метою вирішення проблем працевлаштування серед неповнолітніх та дітей-сиріт передбачити розгляд на засіданнях комісій з питань захисту прав дитини районних в місті Києві державних адміністрацій справ неповнолітніх безробітних, по яким згідно із законодавством прийнято рішення про зняття з обліку в службі зайнятості | Районні в місті Києві державні адміністрації, Служби у справах дітей районних в місті Києві державних адміністрацій, районні соціальні служби у справах дітей, сім'ї та молоді, Головне управління Держпраці у Київській області, Київський міський центр зайнятості |
2015 - 2017 роки |
38. | Створювати під час літніх канікул трудові об'єднання молоді та організовувати тимчасові робочі місця на період літніх канікул для студентів та старшокласників | Київський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, комунальна установа виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київський молодіжний центр" |
2013 - 2017 роки |
39. | Здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій м. Києва щодо дотримання законодавства про працю неповнолітніх | Головне управління Держпраці у Київській області, Служба у справах дітей та сім'ї |
2013 - 2017 роки |
40. | Надавати профорієнтаційні послуги випускникам загальноосвітніх навчальних закладів, які не працевлаштовані та не навчаються, з метою усвідомлення вибору ними актуальних на ринку праці професій, а також подальшого навчання та працевлаштування, зокрема за робітничими професіями | Районні в місті Києві державні адміністрації, Київський міський центр зайнятості за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва та Київської міської ради профспілок |
2013 - 2017 роки |
41. | Проводити профорієнтаційну роботу, в тому числі з використанням мобільних транспортних засобів | Київський міський центр зайнятості, Департамент освіти і науки, молоді та спорту, районні в місті Києві державні адміністрації за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва та Київської міської ради профспілок |
2013 - 2017 роки |
42. | Надавати адресні профорієнтаційні послуги особам з інвалідністю з урахуванням їх особистих потреб, ступеня втрати здоров'я, обмеження життєдіяльності та потреб ринку праці | Київський міський центр зайнятості, Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Департамент соціальної політики, Київський міський центр соціальної, професійної та трудової реабілітації інвалідів, районні в місті Києві державні адміністрації за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва та Київської міської ради профспілок |
2013 - 2017 роки |
43. | З метою розширення можливостей працевлаштування інвалідів, які не досягли пенсійного віку, забезпечити проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи з роботодавцями (інформування про професійно-кваліфікаційний склад інвалідів, проведення зустрічей роботодавців з інвалідами, міні-ярмарків вакансій, розміщення інформації про інвалідів, які шукають роботу, в мережі Internet тощо), першочергово з підприємствами, організаціями, установами, які не виконали норматив | Київський міський центр зайнятості за участю Спільного представницького органу роботодавців м. Києва | 2013 - 2017 роки |
44. | Забезпечити направлення на навчання, перепідготовку та підвищення кваліфікації громадян з інвалідністю з метою підвищення їх конкурентноздатності на ринку праці та прискорення працевлаштування | Київський міський центр зайнятості, Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів у м. Києві, Департамент соціальної політики |
2013 - 2017 роки |
45. | Надавати інформаційно-консультаційні послуги інвалідам і роботодавцям з питань соціального захисту громадян з інвалідністю | Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів у м. Києві | 2015 - 2017 роки |
46. | З метою повернення бездомних громадян та осіб, звільнених після відбуття покарання, до повноцінного та гідного життя надавати їм всебічну допомогу в оформленні документів, отриманні робочого місця та, у разі необхідності, направлення на навчання, перенавчання або підвищення кваліфікації, участі в оплачуваних громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру | Управління Державної пенітенціарної служби у м. Києві та Київській області, Київський міський центр зайнятості, Головне управління Державної міграційної служби України у місті Києві |
2013 - 2017 роки |
47. | Посилити інформування широких кіл громадськості міста щодо послуг Київського міського та районних центрів зайнятості шляхом проведення різнопланових інформаційно-масових заходів (прес-конференцій, круглих столів, прес-турів, Днів відкритих дверей, ярмарків вакансій тощо), розміщення в засобах масової інформації (преса, телебачення, радіо, Інтернет-ресурси) | Київський міський центр зайнятості | 2013 - 2017 роки |
".
Київський міський голова В. Кличко