2015-09-21 | 2015-11-03 |
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 21 вересня 2015 року N 355
Про Роз’яснення щодо складання протоколу дільничної виборчої
комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення
голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим,
обласних, районних, міських, районних у містах, сільських,
селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ
(Назва Постанови в редакції
Постанови Центральної виборчої комісії
N 523 від 03.11.2015)
(Із змінами, внесеними згідно з
Постановою Центральної виборчої комісії
N 523 від 03.11.2015)
Відповідно до пункту 7 частини третьої, пункту 2 частини четвертої статті 11, частини другої статті 13, частини четвертої статті 19, пунктів 1, 2 частини першої статті 24, частини тринадцятої статті 27, частин одинадцятої, дванадцятої, чотирнадцятої статті 75, частин першої - дев’ятої, дванадцятої, тринадцятої, вісімнадцятої - двадцятої, двадцять третьої, двадцять четвертої, двадцять сьомої - тридцять першої, тридцять третьої, тридцять четвертої статті 79, частин першої - восьмої статті 80, частин першої - третьої, п’ятої статті 81 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись статтями 11 - 13, пунктами 4, 5 статті 17, пунктом 2 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:
1. Затвердити Роз’яснення щодо складання протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ (додається).
(Пункт 1 в редакції Постанови Центральної виборчої комісії N 523 від 03.11.2015)
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Центральної виборчої комісії від 16 травня 2014 року N 620 "Про Роз’яснення щодо складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
3. Цю постанову надіслати обласним, Київській міській державним адміністраціям для доведення до відома територіальних виборчих комісій, а також оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Голова Центральної виборчої комісії М.ОХЕНДОВСЬКИЙ
Додаток
до постанови Центральної виборчої комісії
від 21 вересня 2015 року N 355
Роз’яснення
щодо складання протоколу дільничної
виборчої комісії про підрахунок голосів
виборців на виборчій дільниці після
закінчення голосування на виборах депутатів
Верховної Ради Автономної Республіки Крим,
обласних, районних, міських, районних
у містах, сільських, селищних рад, сільських,
селищних, міських голів та старост сіл, селищ
(Назва додатка в редакції
Постанови Центральної виборчої комісії
N 523 від 03.11.2015)
Це Роз’яснення розроблено з метою однакового застосування відповідних положень Закону України "Про місцеві вибори " (далі - Закон) та постанов Центральної виборчої комісії під час складання на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
1. Загальні положення щодо складання протоколу
1.1. Після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці дільнична виборча комісія у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування, розпочинає підсумкове засідання, на якому здійснюється підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Засідання дільничної виборчої комісії проводиться без перерви і закінчується після складання та підписання відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів та по всіх виборчих округах, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці.
У разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги стосовно порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці з місцевих виборів, а у разі одночасного проведення таких виборів з виборами Президента України, народних депутатів України, всеукраїнським референдумом - заяв і скарг із зазначених виборів, референдуму, комісія розглядає їх на початку засідання, на якому здійснюється підрахунок голосів виборців на дільниці до початку такого підрахунку.
Якщо одночасно з місцевими виборами відбуваються вибори Президента України, народних депутатів України, всеукраїнський референдум, підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з місцевих виборів відбувається після складання та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відповідно з виборів Президента України, народних депутатів України чи всеукраїнського референдуму. При цьому списки виборців з місцевих виборів, контрольні талони виборчих бюлетенів, невикористані виборчі бюлетені опрацьовуються до відкриття виборчих скриньок.
Пакети з протоколами та іншою виборчою документацією до закінчення засідання дільничної виборчої комісії зберігаються у приміщенні, де відбувається засідання, у полі зору членів дільничної виборчої комісії та осіб, присутніх на засіданні комісії.
Після відкриття виборчих скриньок під час підрахунку голосів виборців з кожних місцевих виборів бюлетені з тих місцевих виборів, підрахунок голосів виборців з яких ще не здійснювався, складаються у виборчі скриньки, які постійно перебувають у полі зору членів дільничної виборчої комісії.
Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться дільничною виборчою комісією окремо з кожних місцевих виборів у такій послідовності:
1) підрахунок голосів з виборів відповідно депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради;
2) підрахунок голосів з виборів депутатів районної ради;
3) підрахунок голосів з виборів міського голови;
4) підрахунок голосів з виборів депутатів міської ради;
5) підрахунок голосів з виборів міського голови міста, яке входить до складу іншого міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм;
6) підрахунок голосів з виборів депутатів районної в місті ради, міської ради міста, яке входить до складу міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм;
7) підрахунок голосів з виборів сільського, селищного голови;
8) підрахунок голосів з виборів депутатів сільської, селищної ради;
9) підрахунок голосів з виборів старости села, селища.
Протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці окремо з кожних місцевих виборів, у кожному виборчому окрузі, в якому проводилося голосування на виборчій дільниці (далі - протокол), складається шляхом внесення відомостей до бланків відповідного протоколу, виготовленого територіальною виборчою комісією за формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2015 року N 180 (додатки 1 - 5). При виготовленні відповідних бланків у пункті 11 підприємством-виготовлювачем зазначаються назви місцевих організацій партій, прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення) або прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища (в порядку розміщення у виборчому бюлетені). У разі незазначення відповідних відомостей підприємством-виготовлювачем кількість рядків для внесення, зокрема, відомостей про кількість голосів виборців за кожну місцеву організацію політичної партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), та кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата, повинна бути не меншою від кількості місцевих організацій партій, кандидати в депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради, та кількості зареєстрованих кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища.
1.2. Відомості до протоколу заносяться секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії на підставі оголошення відповідних відомостей головуючим на засіданні комісії. На час проведення засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання заступнику голови або іншому члену комісії.
Протокол заповнюється від руки або за допомогою друкарської машинки. Забороняється заповнення протоколу олівцем, а також внесення до нього будь-яких виправлень без відповідного рішення дільничної виборчої комісії.
1.3. У протоколі вказуються номер виборчої дільниці та відомості щодо місцезнаходження дільничної виборчої комісії із зазначенням села, селища, міста, району в місті, району, області, Автономної Республіки Крим.
У протоколі з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради в територіальному виборчому окрузі та у протоколі з виборів депутатів сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі зазначається також номер відповідного виборчого округу.
1.4. Протокол складається дільничною виборчою комісією в кількості примірників, що на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу комісії. Примірники протоколу нумеруються. У протоколі зазначаються дата і час (година та хвилини) його підписання членами комісії. Усі примірники протоколу мають однакову юридичну силу.
1.5. Кожен примірник протоколу зобов’язані підписати голова, заступник голови, секретар та інші члени дільничної виборчої комісії, присутні на її засіданні.
У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі проти його прізвища зазначається причина такої відсутності.
Непідписання або відмова від підписання протоколу окремими членами дільничної виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.
У разі своєї незгоди з діями комісії чи результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Окрема думка викладається в письмовій формі та обов’язково додається до протоколу.
Протокол підписується та засвідчується печаткою комісії лише після його остаточного заповнення.
У разі виготовлення бланків протоколу на папері формату А4 примірники протоколу прошнуровуються та скріплюються печаткою дільничної виборчої комісії.
1.6. Перший і другий примірники протоколу мають право також підписати кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців.
1.7. Якщо після підписання протоколу дільнична виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку в цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до нього шляхом складання нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".
Протокол з позначкою "Уточнений" складається та підписується в такому ж порядку і кількості, що й попередній протокол, у якому виявлено неточності.
1.8. Кандидатам у депутати, кандидатам на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, довіреним особам кандидатів, уповноваженим особам місцевих організацій партій, офіційним спостерігачам, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців, на їх прохання невідкладно видаються копії протоколу з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі, в тому числі з позначкою "Уточнений", засвідчені підписами голови і секретаря дільничної виборчої комісії та печаткою виборчої комісії, з розрахунку не більш як по одній копії кожного протоколу для кожної місцевої організації політичної партії, яка висунула кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кожного кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища.
Про видачу копій протоколу з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі складається акт за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2015 року N 180 (додатки 11 - 15).
Перший і другий примірники протоколу (а за наявності - відповідні примірники протоколу з позначкою "Уточнений") транспортуються до відповідної територіальної виборчої комісії, яка встановлює підсумки голосування з відповідних місцевих виборів.
Третій примірник протоколу з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі (у тому числі з позначкою "Уточнений") зберігається у секретаря дільничної виборчої комісії, четвертий примірник протоколу (у тому числі з позначкою "Уточнений") невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії, а решта протоколів (у тому числі з позначкою "Уточнений") по одному їх примірнику видається членам дільничної виборчої комісії.
2. Відомості, що заносяться до протоколу
2.1. До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної в місті ради у територіальному виборчому окрузі прописом та цифрами заносяться відомості, передбачені пунктами 1 - 12 частини третьої статті 80 Закону, яким відповідають пункти протоколу (додатки 1, 2 до постанови Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2015 року N 180), а саме:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в територіальному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;
2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;
3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування;
4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;
5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування;
6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування;
7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;
8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню;
9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;
10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;
11) кількість голосів виборців, поданих за кожну місцеву організацію політичної партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення);
12) загальна кількість голосів виборців, поданих за місцеві організації політичних партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення).
До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів сільського, селищного, міського голови прописом та цифрами заносяться відомості, передбачені пунктами 1 - 12 частини другої статті 80 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу (додаток 4 до постанови Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2015 року N 180), а саме:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;
2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;
3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування;
4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;
5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування;
6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування;
7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;
8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню;
9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;
10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;
11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду (сільського, селищного, міського) голови;
12) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду (сільського, селищного, міського) голови.
До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів старости села, селища прописом та цифрами заносяться відомості, передбачені пунктами 1 - 12 частини другої статті 80 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу (додаток 5 до постанови Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2015 року N 180), а саме:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;
2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;
3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування;
4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;
5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування;
6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування;
7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;
8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню;
9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;
10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;
11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду старости;
12) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду старости.
До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі прописом та цифрами заносяться відомості, передбачені пунктами 1 - 12 частини другої статті 80 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу (додаток 3 до постанови Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2015 року N 180), а саме:
1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією;
2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці;
3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування;
4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;
5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування;
6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування;
7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені;
8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню;
9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;
10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;
11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати;
12) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі.
2.2. До пункту "1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі (територіальному, одномандатному), одержаних дільничною виборчою комісією" протоколу заносяться відомості про кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією від відповідної територіальної виборчої комісії, що дорівнює кількості виборчих бюлетенів, зазначеній у витягу із протоколу територіальної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі дільничній виборчій комісії, складеному за формою, встановленою постановою Центральної виборчої комісії від 28 серпня 2015 року N 197 (додатки 16 - 19).
Якщо під час приймання виборчих бюлетенів дільничною виборчою комісією на її засіданні, що відбувалося невідкладно після прибуття членів комісії, які отримали виборчі бюлетені в територіальній виборчій комісії (частина десята статті 75 Закону), було виявлено, що фактична кількість виборчих бюлетенів не відповідає кількості бюлетенів, одержаних від територіальної виборчої комісії, зазначеній у витягу із протоколу територіальної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі дільничній виборчій комісії (частина одинадцята статті 75 Закону), складається у двох примірниках акт про розбіжності між підрахованою кількістю виборчих бюлетенів з відповідних виборів з кількістю, зазначеною у витягу із протоколу територіальної виборчої комісії про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів для голосування у відповідному виборчому окрузі (додатки 20 - 23 до постанови Центральної виборчої комісії від 28 серпня 2015 року N 197).
Якщо фактична кількість виборчих бюлетенів, установлена під час їх перерахунку в разі пошкодження стрічки, якою було опечатано сейф (металеву шафу, кімнату), не відповідає кількості виборчих бюлетенів, одержаних від територіальної виборчої комісії і зазначеній у витягу із протоколу територіальної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі дільничній виборчій комісії (частина дванадцята статті 75, частина п’ята статті 77 Закону), складається акт про виявлені ознаки відкриття сейфа (металевої шафи) та (у разі виявлення) про невідповідність кількості виборчих бюлетенів, виявлених у цьому сейфі (металевій шафі), кількості виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією (додатки 4 - 6 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177).
У таких випадках до відповідного пункту протоколу заносяться відомості про фактичну кількість виборчих бюлетенів на підставі відповідних актів, а складені акти обов’язково додаються до першого примірника протоколу, який одночасно з другим примірником протоколу доставляється до територіальної виборчої комісії.
Якщо до виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі внесено зміни без рішення територіальної виборчої комісії або невідповідно до такого рішення і територіальна виборча комісія здійснила передрук виборчих бюлетенів, до пункту 1 протоколу заноситься сумарна кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією (до кількості виборчих бюлетенів, одержаних першого разу, додається кількість виборчих бюлетенів, отриманих додатково замість зіпсованих бюлетенів).
2.3. Згідно з частиною третьою статті 79 Закону дільнична виборча комісія на підставі списку виборців (зазначених у списку відомостей) встановлює кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці.
Для цього кожен член дільничної виборчої комісії, відповідальний за роботу зі списком виборців, підраховує по кожному аркушу списку відомості про кількість виборців, внесених до списку виборців, на момент закінчення голосування. Після чого член комісії повідомляє підсумкові відомості щодо кількості виборців.
На підставі додавання відповідних підсумкових відомостей про кількість виборців, оголошених усіма членами дільничної виборчої комісії, відповідальними за роботу зі списком виборців, комісія встановлює кількість виборців на виборчій дільниці, які були включені до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування). Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці" відповідних протоколів з кожних місцевих виборів.
2.4. Дільнична виборча комісія на підставі порівняння списку виборців (записів у списку виборців "голосує за місцем перебування") та витягу із списку виборців (відомостей про включених до нього виборців) встановлює кількість виборців на виборчій дільниці, які були включені до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування (на момент закінчення голосування). Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування" протоколу.
2.5. До пункту "4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів" протоколу заносяться відомості про сумарну кількість залишку виборчих бюлетенів з відповідних місцевих виборів, переданих після закінчення голосування голові дільничної виборчої комісії членами комісії, які видавали виборчі бюлетені.
Відповідно до частини четвертої статті 79 Закону дільнична виборча комісія підраховує усі невикористані виборчі бюлетені окремо з кожних місцевих виборів та у кожному виборчому окрузі, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці.
При цьому кожен член дільничної виборчої комісії, який видавав виборчі бюлетені виборцям, почергово окремо з кожних місцевих виборів уголос перераховує виборчі бюлетені, що залишилися у нього (у тому числі бюлетені, зіпсовані виборцями та погашені як невикористані під час голосування на виборчій дільниці, щодо яких у кожному випадку в порядку, визначеному частиною тринадцятою статті 77 Закону, складався акт про погашення зіпсованого виборцем виборчого бюлетеня як невикористаного за відповідними формами, затвердженими постановою Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177 (додатки 7 - 9), та передає їх голові (головуючому на засіданні) комісії.
Після передачі голові (головуючому на засіданні) дільничної виборчої комісії залишку виборчих бюлетенів окремо з кожних місцевих виборів усіма членами дільничної виборчої комісії голова (головуючий на засіданні) дільничної виборчої комісії підсумовує загальну кількість невикористаних виборчих бюлетенів та перевіряє її на відповідність сумарним даним, зазначеним у відомості (відомостях) про передачу членам дільничної виборчої комісії виборчих бюлетенів з відповідних місцевих виборів (для видачі їх виборцям у приміщенні для голосування (та для організації голосування за місцем перебування виборців), складеній (складених) перед початком голосування за відповідними формами, затвердженими постановою Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177 (додатки 32 - 37).
Встановлена дільничною виборчою комісією кількість невикористаних виборчих бюлетенів з кожних місцевих виборів та у кожному з округів оголошується та заноситься до пункту 4 відповідних протоколів з кожних місцевих виборів. Невикористані виборчі бюлетені з кожних місцевих виборів погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута бюлетеня.
У разі якщо до виборчих бюлетенів внесено зміни (з використанням штампа "ВИБУВ") без рішення територіальної виборчої комісії чи внесені зміни, що не відповідають такому рішенню, та про що складено відповідний акт (у двох примірниках і за формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177 (додатки 1 - 3), кількість виборчих бюлетенів, зазначена у такому акті, враховується у сумарній кількості невикористаних виборчих бюлетенів, що заноситься до пункту 4 відповідних протоколів з кожних місцевих виборів.
2.6. Після підрахунку невикористаних виборчих бюлетенів дільнична виборча комісія згідно з частиною шостою статті 79 Закону підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування, за підписами виборців відповідно у списку виборців та у витягу із списку виборців, передбаченому частиною третьою статті 78 Закону, про що оголошує голова комісії.
Для цього кожен член дільничної виборчої комісії, відповідальний за роботу зі списком виборців (з витягом із списку виборців), підраховує по кожному аркушу списку за підписами виборців відомості про кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування. Після чого член комісії підсумовує відомості з усіх отриманих ним аркушів списку виборців (витягу із списку виборців) і передає їх, а також сумарні відомості голові комісії.
Комісія на підставі списку виборців (за підписами виборців у списку виборців), а також порівняння списку виборців (записів у списку виборців "голосував за місцем перебування") та витягу із списку виборців (за підписами виборців у витягу із списку виборців) окремо підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування, про що оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії.
Такі кількості заносяться секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії відповідно до пунктів "5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування" та "6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування" протоколу.
2.7. Згідно з частиною сьомою статті 79 Закону дільнична виборча комісія підраховує кількість контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії, які їх видали, окремо з кожних місцевих виборів та в кожному виборчому окрузі, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Кількість таких талонів у кожному виборчому окрузі оголошується.
Кожен член дільничної виборчої комісії, який видавав виборчі бюлетені у приміщенні для голосування та за місцем перебування виборців, почергово публічно перераховує контрольні талони виборчих бюлетенів окремо з усіх місцевих виборів, що залишилися у нього, та передає їх голові комісії. Сумарна кількість таких талонів оголошується.
У разі відповідності кількості контрольних талонів виданих виборчих бюлетенів у приміщенні для голосування та за місцем перебування виборців, підрахованої членами дільничної виборчої комісії, які видавали виборчі бюлетені, та оголошеної головою (головуючим на засіданні) комісії, кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування та за місцем перебування, підрахованої відповідно до частини шостої статті 79 Закону за підписами виборців у списку виборців та у витягу із списку виборців (пункти 5 та 6 протоколу), така кількість оголошується і заноситься до пункту 7 відповідних протоколів з кожних місцевих виборів.
У разі невідповідності кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців дільнична виборча комісія складає відповідний акт за формою згідно з додатками 10 - 12 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177.
Після цього дільнична виборча комісія приймає рішення про встановлення загальної кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у відповідному виборчому окрузі. Така кількість оголошується і заноситься до пункту "7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені" протоколу.
2.8. Відповідно до частини тринадцятої статті 79 Закону перед відкриттям виборчих скриньок дільнична виборча комісія повинна перевірити, чи дорівнює окремо з кожних місцевих виборів та в кожному виборчому окрузі, в якому проводилося голосування на виборчій дільниці, сума кількості невикористаних виборчих бюлетенів у цьому виборчому окрузі (пункт 4 протоколу) і кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені (пункт 7 протоколу), кількості виборчих бюлетенів у цьому виборчому окрузі, отриманих дільничною виборчою комісією (пункт 1 протоколу). У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає відповідний акт за формами, затвердженими постановою Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177 (додатки 13 - 15).
2.9. Після відкриття виборчих скриньок дільнична виборча комісія відокремлює виборчі бюлетені, що підлягають врахуванню, від виборчих бюлетенів, які не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, а також предмети, виявлені у скриньках.
Усі предмети, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми, складаються окремо та не підраховуються. У разі виникнення сумнівів, чи є предмет виборчим бюлетенем, дільнична виборча комісія вирішує це питання шляхом голосування.
До виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, відносяться:
1) усі виборчі бюлетені для голосування з усіх місцевих виборів, виявлені при відкритті стаціонарної виборчої скриньки, у разі відсутності у виборчій скриньці контрольного листа, про що складається акт за формою згідно з додатками 17 - 19 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177 (частина вісімнадцята статті 79 Закону);
2) усі виборчі бюлетені для голосування з усіх місцевих виборів, виявлені при відкритті переносної виборчої скриньки, у разі відсутності у виборчій скриньці двох контрольних листів, про що складається акт за формою згідно з додатками 17 - 19 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177 (частина вісімнадцята статті 79 Закону);
3) усі виборчі бюлетені для голосування з усіх місцевих виборів, визнані рішенням дільничної виборчої комісії такими, що не підлягають урахуванню, у разі виникнення сумнівів щодо достовірності контрольного листа, що знаходиться у виборчій скриньці (частина дев’ятнадцята статті 79 Закону);
4) виборчі бюлетені для голосування з відповідних місцевих виборів, на яких зазначені назва (позначення, номер) виборчого округу та (або) номер виборчої дільниці не відповідають назві (позначенню, номеру) відповідного виборчого округу та (або) номеру виборчої дільниці, на якій проводиться підрахунок голосів, а також бюлетені, на яких наявний відтиск печатки іншої комісії чи будь-якої іншої печатки (частина двадцята статті 79 Закону).
Не допускається змішування виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, виявлених у виборчих скриньках, з невикористаними виборчими бюлетенями, які не отримували виборці і якими не проводилося голосування (відомості, внесені до пункту 4 протоколу).
Кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню при встановленні загальної кількості виборців, які взяли участь у голосуванні, та при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню" протоколу.
2.10. До пункту "9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні" протоколу заносяться відомості про сумарну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці, тобто у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування окремо з кожних місцевих виборів та в кожному виборчому окрузі. Така кількість дорівнює загальній кількості виборчих бюлетенів, що підлягають врахуванню, виявлених у всіх виборчих скриньках - переносних та стаціонарних окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, за винятком виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню відповідно до частин вісімнадцятої - двадцятої статті 79 Закону, та предметів (частина двадцять третя статті 79 Закону). У разі визнання всіх виборчих бюлетенів, виявлених у всіх виборчих скриньках, такими, що не підлягають врахуванню, у пункті 9 протоколу зазначається нуль.
2.11. До пункту "10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними" протоколу заносяться відомості про сумарну кількість вкинутих до виборчих скриньок виборчих бюлетенів з відповідних місцевих виборів, які вважаються недійсними, та виборчих бюлетенів, визнаних недійсними за рішенням дільничної виборчої комісії.
Недійсними вважаються виборчі бюлетені:
1) на яких відсутня печатка цієї дільничної виборчої комісії;
2) на яких зроблено більш як одну позначку;
3) на яких не поставлено жодної позначки;
4) в яких не відірвано контрольний талон;
5) з яких неможливо з інших причин установити зміст волевиявлення виборця;
6) до яких відповідно до рішення територіальної виборчої комісії про внесення змін до виборчого бюлетеня у разі скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, усіх кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії для голосування в багатомандатному виборчому окрузі після виготовлення виборчих бюлетенів не внесено зміни з використанням штампа "ВИБУВ" або внесено зміни без відповідного рішення територіальної виборчої комісії чи внесено зміни невідповідно до такого рішення.
Згідно з частиною двадцять восьмою статті 79 Закону в разі виникнення сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. Таким чином, до недійсних відносяться також виборчі бюлетені, стосовно яких дільнична виборча комісія у разі виникнення сумнівів щодо їх дійсності прийняла відповідне рішення.
Отже, сумарна кількість виборчих бюлетенів, які вважаються недійсними та визнані недійсними за рішенням дільничної виборчої комісії, становитиме кількість недійсних виборчих бюлетенів, що оголошується і заноситься до пункту 10 відповідних протоколів з кожних місцевих виборів.
2.12. До пункту "11) кількість голосів виборців, поданих за кожну місцеву організацію політичної партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення)" протоколу заносяться відомості про кількість голосів виборців, поданих за місцеву організацію політичної партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), яку встановлено за результатами підрахунку відповідних виборчих бюлетенів з позначкою "плюс" (+) або іншою, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти назви місцевої організації політичної партії, кандидата, закріпленого нею в цьому територіальному виборчому окрузі (у разі закріплення).
У разі якщо з такою позначкою не виявлено жодного виборчого бюлетеня, а отже, за місцеву організацію політичної партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), не подано жодного голосу, в пункті 11 протоколу проти назви такої місцевої організації партії зазначається нуль.
До пункту "11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду (сільського, селищного, міського) голови" протоколу заносяться відомості про кількість голосів виборців, поданих за кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, яку встановлено за результатами підрахунку відповідних виборчих бюлетенів з позначкою "плюс" (+) або іншою, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти прізвища кандидата, за якого голосував виборець.
У разі якщо з такою позначкою за певного кандидата не виявлено жодного виборчого бюлетеня, тобто за нього не подано жодного голосу, в пункті 11 протоколу проти прізвища такого кандидата зазначається нуль.
До пункту "11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду старости" протоколу заносяться відомості про кількість голосів виборців, поданих за кандидата на посаду старости, яку встановлено за результатами підрахунку відповідних виборчих бюлетенів з позначкою "плюс" (+) або іншою, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти прізвища кандидата, за якого голосував виборець.
У разі якщо з такою позначкою за певного кандидата не виявлено жодного виборчого бюлетеня, тобто за нього не подано жодного голосу, в пункті 11 протоколу проти прізвища такого кандидата зазначається нуль.
До пункту "11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати" протоколу заносяться відомості про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, яку встановлено за результатами підрахунку відповідних виборчих бюлетенів з позначкою "плюс" (+) або іншою, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти прізвища кандидата, за якого голосував виборець.
У разі якщо з такою позначкою за певного кандидата не виявлено жодного виборчого бюлетеня, тобто за нього не подано жодного голосу, в пункті 11 протоколу проти прізвища такого кандидата зазначається нуль.
2.13. До пункту "12) загальна кількість голосів виборців, поданих за місцеві організації політичних партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення)" протоколу заносяться сумарні відомості про кількість голосів виборців, поданих за місцеві організації політичних партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення).
До пункту "12) загальна кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду (сільського, селищного, міського) голови" протоколу заносяться сумарні відомості про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
До пункту "12) загальна кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду старости" протоколу заносяться сумарні відомості про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду старости.
До пункту "12) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі" протоколу заносяться сумарні відомості про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі.
Після заповнення пункту 12 протоколу дільнична виборча комісія при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці зобов’язана перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі (пункт 9 протоколу), сумі кількостей недійсних виборчих бюлетенів (пункт 10 протоколу) та виборчих бюлетенів, голоси в яких подані за місцеві організації політичних партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), кандидатів у депутати одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища (пункт 12 протоколу).
У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає відповідний акт за формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177 (додатки 20 - 22).
3. Особливості складання протоколу у випадку
визнання голосування на виборчій дільниці недійсним
3.1. Відповідно до частини першої статті 81 Закону дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним у разі встановлення нею порушень вимог Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:
1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує п’ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, про що у кожному випадку складається акт за формою згідно з додатком 23 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177;
2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, про що складається відповідний акт за формою згідно з додатками 24 - 26 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177;
3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п’ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці, про що складається відповідний акт за формою згідно з додатками 27 - 29 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року N 177.
3.2. У разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради у територіальному виборчому окрузі заносяться лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 8 частини третьої статті 80 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу. При цьому в пункті 8 протоколу зазначається загальна кількість виборчих бюлетенів, виявлених у скриньках. На місці інших відомостей ставиться прочерк.
3.3. У разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі, виборів сільського, селищного, міського голови, старости заносяться лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 8 частини другої статті 80 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу. При цьому в пункті 8 протоколу зазначається загальна кількість виборчих бюлетенів, виявлених у скриньках. На місці інших відомостей ставиться прочерк.
3.4. Рішення дільничної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним та акт (акти), на підставі якого (яких) прийнято це рішення, додаються до першого примірника протоколу.
3.5. Протокол складається комісією у порядку, встановленому статтею 80 Закону, із застосуванням положень розділів 1, 2 цього Роз’яснення.
4. Контроль за правильністю складання протоколу
Правильність складання протоколу перевіряється за наведеною нижче таблицею.
Послідовність перевірки | Відомості протоколу, що підлягають перевірці | Умовне позначення відомостей протоколу | Формула, за якою перевіряються відомості протоколу |
1 | 1. Кількість виборчих бюлетенів, переданих дільничній виборчій комісії територіальною виборчою комісією (згідно з витягом із протоколу територіальної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів) |
К1 | К1=К2+К3 |
2. Кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі (територіальному, одномандатному), одержаних дільничною виборчою комісією (пункт 1 протоколу) |
К2 | ||
3. Кількість виборчих бюлетенів, щодо якої складено акти розбіжності* (частини одинадцята, дванадцята статті 75, частина п’ята статті 77 Закону) |
К3 | ||
2 | 1. Кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі (територіальному, одномандатному), одержаних дільничною виборчою комісією (пункт 1 протоколу) |
К1 | К1=К2+К3+К4 |
2. Кількість невикористаних виборчих бюлетенів (пункт 4 протоколу) |
К2 | ||
3. Загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені (пункт 7 протоколу) |
К3 | ||
4. Кількість виборчих бюлетенів, щодо якої складено акти розбіжності* (частина тринадцята статті 79 Закону) |
К4 | ||
3 | 1. Кількість виборців, які взяли участь у голосуванні (пункт 9 протоколу) |
К1 | К1=К2+К3+К4 |
2. Кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними (пункт 10 протоколу) |
К2 | ||
3. Загальна кількість голосів виборців, поданих за місцеві організації політичних партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидатів на посаду старости, кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі (пункт 12 протоколу) |
К3 | ||
4. Кількість голосів виборців, щодо якої складено акт розбіжності* (частини тридцять перша, тридцять четверта статті 79 Закону) |
К4 |
__________
* Така кількість повинна враховуватись як додатне або від’ємне число залежно від недостатньої чи надлишкової кількості виборчих бюлетенів або голосів виборців на виборчій дільниці.
Секретар Центральної виборчої комісії Т.ЛУКАШ