документiв в базi
550558
Подiлитися 

КОНСУЛЬТУЄ ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
Територіальна державної інспекції з праці в Харківській області

У школі канікули:
скільки працювати вчителям і як оплатити їхню працю

Прислів'я "Хто не працює, той не їсть" вікує вже давно. Мабуть, відправляючи вчителів у відпустку за свій рахунок у канікулярний період, керівники загальноосвітніх навчальних закладів керуються саме цим висловом. Але чи справді педагогам під час канікул нічого робити, і чи повинні вони відвідувати в ці дні навчальний заклад та отримувати зарплату? Про це й піде мова у статті.

Який режим робочого часу вчителів у канікулярний період?

Підкреслимо: періоди осінніх, зимових, весняних та літніх канікул (якщо вони не припадають на щорічну відпустку), встановлених для учнів, є для вчителів робочим часом. Але на канікулах вони ж не проводять заняття?

Дійсно, заняття вони не проводять, але ж робочий час учителів включає не лише навчальну роботу, але й іншу педагогічну діяльність, передбачену посадовими обов'язками і режимом робочого часу, а саме: підготовчу, виховну, методичну, організаційно-педагогічну та ін. Така робота також вимагає витрат робочого часу. Однак робочий час, що використовується на її виконання, на нормативному рівні не нормований.

Відповідно до п. 25 Типових правил N 455 під час канікул, які не збігаються з черговою відпусткою, керівник навчального закладу залучає педагогів до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, який не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул. Організація їх роботи здійснюється згідно з планом роботи в канікулярний період.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Обсяг педагогічного завантаження - одна з суттєвих умов праці педагога. Тому залучати вчителів до педагогічної та організаційної роботи в період канікул у розмірі меншому від їх навчального навантаження до початку канікул в односторонньому порядку не можна. Крім того, пам'ятайте, що педагогічне навантаження вчителю менше тарифної ставки встановлюють пише за його згодою (ч. 2 cт. 25 Закону N 651).

Приклад. Під час тарифікації вчителю встановлено педагогічне навантаження в обсязі 20 годин на тиждень. Отже, в період канікул він повинен залучатися до педагогічної та організаційної роботи в розмірі 20 годин на тиждень.

Це саме стосується й осіб з числа керівного, адміністративно-господарського та навчально-допоміжного персоналу, які ведуть в цьому ж навчальному закладі викладацьку роботу або заняття з гуртківцями.

Вчителі, які здійснюють індивідуальне навчання дітей вдома, в канікулярний період залучаються до педагогічної (методичної, організаційної) роботи з урахуванням кількості годин індивідуального навчання таких дітей, встановленого ним до початку канікул.

Години роботи вчителя в період канікул табелюють у загальному порядку. Оскільки оплата праці здійснюється відповідно до обсягу педагогічного навантаження, то в табелі обліку використання робочого часу проставляють години педагогічної роботи (див. лист Мінсоцполітики від 30.06.2011 р. N 212/13/116-11).

Чи можна відправити у відпустку за свій рахунок?

Недостатнє фінансування навчальних закладів призводить до того, що їх керівники відправляють вчителів на період канікул у відпустку без збереження зарплати. Чи правомірно це?

Нагадаємо, що відпустка без збереження зарплати надається працівнику в обов'язковому порядку за його бажанням (ст. 25 Закону про відпустки). За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження зарплати на термін, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем, але не більше 15 календарних днів на рік (ст. 26 Закону про відпустки).

Як підкреслило Мінсоцполітики в листі від 19.09.2013 р. N 416/13/116-13, примусове відправлення працівників у відпустки без збереження зарплати є грубим порушенням законодавства про працю, за що роботодавець повинен бути притягнутий до відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КпАП порушення вимог законодавства про працю тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб закладу у розмірі від 510 до 1700 грн.

Безумовно, у період канікул учителі можуть скористатися правом на соціальну відпустку "на дітей".

Оплачуємо працю вчителів за період канікул

У цьому питанні керуються п. 71 Інструкції N 102. Приміром, за час роботи в період канікул оплата праці вчителів та осіб з числа керівного, адміністративно-господарського та навчально-допоміжного персоналу, яким дозволяється вести викладацьку роботу або заняття з гуртківцями в тому ж закладі, проводиться з розрахунку зарплати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул, тобто в повному обсязі.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Під час канікул педагогічним працівникам також нараховуються і виплачуються доплати за перевірку зошитів {письмових робіт), за класне керівництво, за завідування кабінетом тощо.

Тож окремих розрахунків при оплаті періоду канікул проводити не потрібно - зарплату виплачують у звичайному порядку.

Якщо вчителя прийняли на роботу під час літніх канікул, зарплата за період до початку навчального року виплачується з розрахунку ставки зарплати, встановленої відповідно до його освіти, категорії і розряду або посадового окладу, залежно від кількості учнів станом на 1 вересня попереднього навчального року (з урахуванням підвищень за наявність звання та наукового ступеня).

Приклад. Учителя малювання вищої категорії (12 тарифний розряд) прийняли на роботу 27.08.2014 р. Стаж його роботи становить 22 роки. Усього в серпні 2014 року за графіком роботи школи 20 робочих днів.

Отже, за 3 робочих дні (з 27 по 29 серпня) вчителю буде нарахована зарплата в такому розмірі, який ми визначили в таблиці.

Найменування виплати  Розрахунок  Сума, грн 
Оклад  1806,00 грн : 20 роб. дн. х 3 роб. дн.  270,90 
Надбавка за вислугу років  270,90 грн х 30%  81,27 
Надбавка за престижність праці  270,90 грн х 20%  54,18 
Усього:  406,35 

І тільки педагоги, які працюють на умовах погодинної оплати і не ведуть занять під час канікул, оплату за цей час не отримують (п. 73 Інструкції N 102).

Якщо в період канікул вчитель захворів

У ст. 4 Закону 2240 сказано: право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.

Оскільки періоди осінніх, зимових, весняних та літніх канікул (якщо вони не припадають на щорічну відпустку), встановлених для учнів, є для вчителів робочим часом, то в разі хвороби на канікулах листок непрацездатності їм оплачують на загальних підставах.

Згідно з п. 20 Порядку N 1266 суму лікарняних розраховують шляхом множення суми денної (годинної) виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної (середньогодинної) зарплати залежно від страхового стажу на кількість днів (годин), які підлягають оплаті за графіком роботи установи (структурного підрозділу або за індивідуальним графіком роботи).

Для педагога робочими днями за графіком роботи, що припадають на дні тимчасової непрацездатності, вважаються робочі дні згідно зі встановленим індивідуальним графіком роботи, за які повинна нараховуватися зарплата відповідно до табеля обліку робочого часу, пропущені через хворобу (на це вказано листі Мінпраці від 19.05.2010 р. N 144/18/99-10).

Підкреслимо: при обчисленні лікарняних слід розраховувати середньоденну зарплату, а не середньогодинну (див. лист Мінпраці від 19.05.2010 р. N 144/18/99-10). І лише якщо педпра-цівнику встановлено педагогічне навантаження менше за тарифну ставку, розраховують середньогодинну зарплату. Про подробиці розрахунку лікарняних педагогам поговоримо в одному з найближчих номерів.

Головні тези

- Періоди канікул, встановлені для учнів, є для вчителів робочим часом.

- Під час канікул керівник навчального закладу залучає педагогів до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, який не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул.

- За час роботи в період канікул оплата праці вчителів проводиться з розрахунку зарплати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул.

Використані документи

КпАП - Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. N 8073-Х.

Закон N 651 - Закон України "Про загальну середню освіту" від 13.05.1999 р. N 651-XIV.

Закон N 2240 - Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 р. N 2240-III.

Закон про відпустки - Закон України "Про відпустки" від 15.11.1996 р. N 504/96-ВР.

Інструкція N 102 - Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міносвіти від 15.04.1993 р. N 102.

Порядок N 1266 - Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. N 1266.

Типові правила N 455 - Типові правила внутрішнього розпорядку для працівників державних навчально-виховних закладів України, затверджені наказом Міносвіти від 20.12.1993 р. N 455.

Світлана Меренкова,
заступник начальника відділу - державний інспектор праці відділу
контролю за дотриманням трудового законодавства Територіальної
державної інспекції з праці в Харківській області

^ Наверх
наверх