ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
ПОСТАНОВА
24.06.2009 р. N 8/532
м. Київ
Про визнання протиправною та скасування
Постанови від 10.09.2008 р. N 816 в частині
Окружний адміністративний суд міста Києва колегією суддів Пилипенко О.Є. (головуючий), Арсірій Р.О., Кочан В.М., при секретарі Коваль А.В.
За результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи
За позовом Заступника Генерального прокурора України
До Кабінету Міністрів України
Третя особа Державне підприємство "Зовнішньоторговельна фірма"ТАСКО-експорт"
Про визнання протиправною та скасування Постанови від 10.09.2008 р. N 816 в частині
За участю представників сторін
від позивача: Ходаківський М.П. за дов. N 05/1/2-32-09 від 26.01.2009 р.
від відповідача: Ковтун Л.В. за дов. N 29-22/191 від 23.12.2008 р.
від третьої особи: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Заступник Генерального прокурора України звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання незаконною та скасування постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 N 816 "Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.1999 N 1228" у частині розширення списку товарів військового призначення і товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, що підлягають експорту та імпорту державним підприємством "Зовнішньоторговельна фірма "ТАСКО-експорт".
Позовні вимоги мотивовані тим, що спірна постанова прийнята поза межами повноважень та не у спосіб передбачений законодавством. В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на Конституцію України, Закони України "Про прокуратуру", "Про зовнішньоекономічну діяльність", "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання".
Відповідач просив відмовити в задоволенні адміністративного позову, в наданих суду запереченнях посилається на те, що при прийнятті спірної постанови, Уряд виходив виключно з вимог Конституції Українита Законів України "Про зовнішньоекономічну діяльність", "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання". Відповідач в обґрунтування своєї позиції зазначив, що оскаржуваною постановою розширено номенклатуру товарів військового призначення для державного підприємства "Зовнішньоторговельна фірма"ТАСКО-експорт"шляхом надання йому права здійснювати експорт та імпорт товарів за позиціями ML6, ML9, ML10, ML14 списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, а не надано повноваження на право здійснення таких міжнародних передач. Також зауважив, що ч. 3 ст. 20 Закону україни "Про зовнішньоекономічну діяльність"та ст. 6 Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання"не передбачають необхідності погодження рішень Кабміну щодо розширення номенклатури товарів військового призначення для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, які вже мають повноваження, з відповідними комітетами Верховної Ради.
Третя особа в судові засідання не з'являлася, письмових пояснень по суті адміністративного позову не надала.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення учасників судового процесу, суд приходить до наступних висновків.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 10.09.2008 р. N 816 "Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.1999 N 1228".
Проведеною Генеральною прокуратурою України перевіркою встановлено, що вказана постанова у частині розширення списку товарів військового призначення і товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, що підлягають експорту та імпорту Державним підприємством "Зовнішньоторговельна фірма "ТАСКО-експорт"є незаконною, оскільки суперечить нормам чинного законодавства України.
У зв'язку з цим та відповідно до ст. ст. 20, 21 Закону України "Про прокуратуру" Генеральним прокурором України було винесено 17.10.2008 р. Протест на постанову Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 р. N 816 "Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.1999 р. N 1228".
Листом від 30.10.2008 р. (вх. N 198405 від 31.10.2008 р.), Прем'єр-міністр України повідомила Генеральну прокуратуру України про відхилення протесту.
Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону України "Про прокуратуру", у разі відхилення протесту прокурор може звернутись до суду про визнання акта незаконним.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, колегія суддів вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.
Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (ч. 2 ст. 6 Конституції України).
Організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади визначаються Конституцією і законами України (ч. 2 ст. 120 Конституції України).
Згідно зі ст. 113 Конституції України, Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Оскаржуваною постановою розширено список товарів військового призначення і товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, підлягають експорту та імпорту Державним підприємством "Зовнішньоторговельна фірма "ТАСКО-експорт".
Відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", Кабінет Міністрів України має погоджувати свої рішення про призначення уповноважених суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, які можуть здійснювати зазначені експорт та імпорт, і регулювання відповідних експортно-імпортних операцій з відповідними Комітетами Верховної Ради України.
У даному випадку має місце регулювання експортно-імпортних операцій шляхом заміни у постанові позицій "ML5, ML8b"позиціями "ML5, ML6, ML8b, ML9, ML10, ML14", тобто збільшено ряд позицій, на які надано суб'єкту зовнішньоекономічної діяльності повноваження на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Згідно ст. 6 Закону України "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання"Верховна Рада України визначає законодавчі основи державної політики в галузі державного експортного контролю, а координацію діяльності та здійснення контролю за діями органів виконавчої влади в галузі державного експортного контролю покладено на Раду національної безпеки і оборони України.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок надання суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, затвердженого постановою Кабміну від 08.06.1998 р. N 838, Держекспертконтроль на підставі поданих суб'єктом зовнішньоекономічної документів готує проект відповідної постанови Кабінету Міністрів України, в якому зазначаються найменування суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та найменування категорій товарів, щодо яких передбачається надання повноважень кожному із цих суб'єктів, або висновок про недоцільність надання суб'єктам, які звернулися з відповідними заявами, зазначених повноважень.
Згідно п. 11 вказаного Положення, проект відповідно постанови узгоджується з центральними органами виконавчої влади, Державною компанією "Укрспецекспорт", а також надсилається на розгляд Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю. Узгоджений проект постанови разом з витягом з рішення зазначеної Комісії надсилається в установленому порядку Держекспортконтролем Кабінетові Міністрів України.
Стосовно відсутності погодження проекту оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України з Міжвідомчою комісією з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю відповідач пояснив, що Секретаріат Кабміну листом від 15.08.2008 р. N 10386/0/2-08 запропонував Комісії розглянути надісланий Мінпромполітики - головного розробника проекту постанови Уряду до 25.08.2008 р. В зазначений строк відповідь від Комісії не надійшла, тому відповідач вирішив, що проект акта є погодженим без зауважень.
З наданої до матеріалів справи копії листа Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю від 12.11.2008 р. N 4/7-4174-1-24-дск вбачається, що так, дійсно від Секретаріату Кабміну надійшов лист з пропозицією розглянути проект постанови Уряду до 25.08.2008 р. В свою чергу, Міністерство промислової політики України листом від 14.08.2008 р. N 4/3-1-244 (вх. Від 21.08.2008 р. N 6/08424) надало проект постанови Кабінету Міністрів України для його розгляду на черговому засіданні Міжвідомчої комісії. Проте, розглянути у запропонований термін зазначений проект постанови на засідання Комісії не було можливим, оскільки Комісія засідає раз на місяць, у вказаний відповідачем період Комісія не збиралася, так як переважна частина її членів перебувала у відпусках, і не було кворуму для прийняття рішень.
Тому, Уряд не дочекавшись рішення Комісії, 10 вересня 2008 року ухвалив постанову N 816 "Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.1999 N 1228", якою розширив повноваження Державного підприємства "Зовнішньоторговельна фірма"ТАСКО-експорт", надавши підприємству право на здійснення експорту та імпорту товарів військового призначення за позиціями ML5, ML6, ML8b, ML9, ML10, ML14 Списку товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Крім того, в вищевказаному листі Комісія зазначила, що спірну постанову було видано із порушенням вимог п. 11 Положення про порядок надання суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
За фактом ухваленої постанови, Комісія на своєму засіданні 02.10.2008 р. розглянула питання "Про постанову Кабінету Міністрів України "Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 1999 р. N 1228" від 10.09.2008 р. N 816".
З наданого витягу Протоколу N 15 засідання Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю при Раді національної безпеки і оборони України вбачається, що оскаржувана постанова істотно розширила перелік категорій товарів, які можуть експортуватися та імпортуватися Державним підприємством "Зовнішньоторговельна фірма"ТАСКО-експорт", що фактично дублює відповідні повноваження Державної компанії "Укрспецекспорт"та призведе до посилення конкуренції між українськими спецекспортерами на зовнішніх ринках озброєнь.
Статтею 19 Конституції Українипередбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Беручи до уваги вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що постанову Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 N 816 "Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.1999 N 1228" у частині розширення списку товарів військового призначення і товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, що підлягають експорту та імпорту державним підприємством "Зовнішньоторговельна фірма "ТАСКО-експорт" належить визнати незаконною та скасувати, як таку, що прийнята поза межами повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, тому у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В супереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішення.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача належить задовольнити, а саме необхідно визнати незаконною та скасувати постанову Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 N 816 "Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.1999 N 1228" у частині розширення списку товарів військового призначення і товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, що підлягають експорту та імпорту Державним підприємством "Зовнішньоторговельна фірма "ТАСКО-експорт".
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати незаконною та скасувати постанову Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 N 816 "Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.1999 N 1228" у частині розширення списку товарів військового призначення і товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, що підлягають експорту та імпорту Державним підприємством "Зовнішньоторговельна фірма "ТАСКО-експорт".
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя О.Є. Пилипенко
Суддя Р.О. Арсірій
Суддя В.М. Кочан
Дата підписання повного тексту постанови: 03.07.2009 р.