документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


(Концепція втратила чинність на підставі Постанови
Кабінету Міністрів України
N 1270 від 7 грудня 2011
р.)

Концепція підвищення безпеки
діючих енергоблоків атомних електростанцій

Загальні положення

Концепція підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій (далі - Концепція) є основоположним документом для продовження реалізації заходів, передбачених Комплексною програмою модернізації та підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій (далі АЕС), схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 р. N 504. Виконання цієї програми у 2002-2005 роках позитивно вплинуло на розвиток ядерної енергетики України, сприяло підвищенню ядерної та радіаційної безпеки, ефективності виробництва електроенергії на АЕС. Так, у 2002-2004 роках кількість порушень у роботі АЕС зменшилася в 2,5 рази і у 2004 році становила 25 порушень на 13 енергоблоків.

Водночас, досвід опрацювання звітів з аналізу безпеки ядерних установок з реакторами типу ВВЕР - 1000 та ВВЕР - 440 українських АЕС, а також світовий досвід організації діяльності з підвищення безпеки АЕС вимагають впровадження додаткових організаційно-технічних заходів за найбільш впливовими напрямами підвищення безпеки, наведеними у цій Концепції. Під час її розроблення враховано досвід, набутий під час реалізації заходів попередніх програм модернізації та підвищення безпеки АЕС, а також досвід проектування та експлуатації атомних енергоблоків.

Виконання заходів з реалізації Концепції розраховано до 2010 року, у тому числі робіт за пілотними проектами - до кінця 2008 року.

Ці заходи не поширюються на енергоблоки N 2 Хмельницької та N 4 Рівненської АЕС, підвищення безпеки яких провадиться за окремими програмами.

Мета Концепції

Метою Концепції є розроблення та реалізація заходів, спрямованих на подальше підвищення безпеки, зменшення негативного впливу АЕС на персонал, населення та довкілля, а також виконання зобов'язань України щодо доведення цільових показників безпеки діючих енергоблоків АЕС до вимог міжнародних норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки.

Виконання зазначених заходів є однією з умов продовження строку експлуатації діючих енергоблоків АЕС понад проектний термін.

Основні напрями підвищення безпеки енергоблоків АЕС

та особливості їх реалізації

Основними напрямами підвищення безпеки енергоблоків АЕС є:

управління течею теплоносія з першого контуру в другий еквівалентним діаметром до 100 мм;

обмеження залежних відмов обладнання та відмов із загальної причини, викликаних внутрішніми подіями;

підвищення надійності виконання функцій тепловідведення з реакторної установки через другий контур;

підвищення надійності захисту першого контуру від високого тиску в холодному стані та від термічного удару;

підвищення надійності виконання функцій тепловідведення та управління тиском першого контуру;

підвищення надійності утримання радіоактивних матеріалів у герметичному об'ємі;

підвищення надійності аварійного електропостачання;

удосконалення управління аварійними процесами;

поглиблення аналізу та обґрунтування безпеки АЕС.

На основі викладених основних напрямів державне підприємство "НАЕК "Енергоатом":

розробляє та узгоджує з Мінпаливенерго і Держатомрегулювання протягом місяця після набрання розпорядженням ( 515-2005 ) чинності Перелік організаційно-технічних заходів з реалізації Концепції (далі - Перелік);

розробляє та узгоджує з Мінпаливенерго і Держатомрегулювання щорічні детальні плани - графіки з реалізації цього Переліку окремо для кожного енергоблока атомної електростанції;

узгоджує з Мінпаливенерго та надає НКРЕ розрахунок коштів, необхідних для виконання щорічних планів - графіків, для обґрунтування тарифу на електроенергію, що виробляється АЕС.

Для виконання заходів з реалізації Концепції залучатимуться:

кредити міжнародних і національних фінансових організацій, кошти внутрішніх та зовнішніх інвестицій;

українські та іноземні проектні, науково-дослідні інститути, монтажні та пусконалагоджувальні організації, заводи - виробники обладнання.

Очікувані результати

Впровадження заходів з реалізації Концепції дозволить:

підвищити показники безпеки діючих енергоблоків АЕС за пріоритетними напрямами, визначеними за результатами звітів з аналізу безпеки реакторних установок;

усунути відхилення від вимог нормативно-правових актів, які набули чинності після введення в експлуатацію енергоблоків АЕС, або зменшити вплив цих відхилень на безпеку шляхом впровадження компенсуючих заходів;

впровадити рекомендації МАГАТЕ щодо підвищення безпеки енергоблоків АЕС з реакторними установками типу ВВЕР;

забезпечити ефективність фізичних бар'єрів безпеки енергоблоків АЕС і засобів їхнього захисту;

удосконалити технічні і організаційні заходи, спрямовані на запобігання відмовам обладнання, переростанню цих відмов в аварійну ситуацію або аварію;

мінімізувати наслідки аварії та забезпечити можливість управління аварією.

Контроль за реалізацією Концепції

Уповноваженим центральним органом виконавчої влади з реалізації Концепції є Мінпаливенерго.

Відповідальним за виконання заходів з реалізації Концепції є державне підприємство "НАЕК "Енергоатом".

Контроль за виконанням щорічних планів-графіків з реалізації Переліку організаційно-технічних заходів здійснює Держатомрегулювання.

Державне підприємство "НАЕК "Енергоатом" щорічно інформує Мінпаливенерго та Держатомрегулювання про стан виконання заходів з підвищення безпеки діючих енергоблоків атомних електростанцій.

^ Наверх