2003-07-08 | 2011-03-31 |
Документ втратив чиннiсть!
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
08.07.2003 N 302
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
30 липня 2003 р. за N 658/7979
(Рішення втратило чинність на підставі Рішення
Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
N 161 від 12.02.2013)
Про затвердження Правил проведення перевірок діяльності
саморегулівних організацій на ринку цінних паперів
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Державної
комісії з цінних паперів та фондового ринку
N 376 від 31.03.2011 )
З метою забезпечення виконання Указу Президента України "Про додаткові заходи щодо вдосконалення діяльності Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку" від 25 вересня 2002 року N 861/2002 Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку вирішила:
1. Затвердити Правила проведення перевірок діяльності саморегулівних організацій на ринку цінних паперів (додаються). ( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 376 від 31.03.2011 )
2. Скасувати рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.97 N 37 "Про затвердження Правил проведення перевірок та ревізій емітентів, осіб, що здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій на дотримання вимог законодавства про цінні папери".
3. Виконавчому секретарю М.Каскевичу забезпечити:
передачу Правил проведення перевірок діяльності саморегулівних організацій на ринку цінних паперів у новій редакції для затвердження до Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва;
державну реєстрацію цього рішення у Міністерстві юстиції України;
публікацію цього рішення відповідно до чинного законодавства. ( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 376 від 31.03.2011 )
4. Рішення набирає чинності через тридцять днів після державної реєстрації.
5. Контроль за виконанням рішення покласти на Виконавчого секретаря М.Каскевича.
Голова Комісії О.Мозговий
Затверджено
Рішення Державної комісії
з цінних паперів та
фондового ринку
08.07.2003 N 302
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
30 липня 2003 р. за N 658/7979
Правила
проведення перевірок діяльності саморегулівних
організацій на ринку цінних паперів
( У заголовку та тексті Правил слова "емітент та", " емітент
або", "емітент" у відповідних числах та відмінках, а також
слова "Розмір статутного фонду емітента*", "Сплата
статутного фонду емітента*", "Відомості про здійснені
випуски емітентом цінних паперів та їх реєстрацію*",
"* Дані тільки для емітентів" виключено на підставі
Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового
ринку N 376 від 31.03.2011 )
1. Загальні положення
1.1. Ці Правила розроблено відповідно до Законів України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( 448/96-ВР ), "Про цінні папери і фондову біржу" ( 1201-12 ), "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" ( 710/97-ВР ), "Про підприємства в Україні" ( 887-12 ), "Про господарські товариства" ( 1576-12 ), Указу Президента України від 25 вересня 2002 року N 861/2002 "Про додаткові заходи щодо вдосконалення діяльності Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку".
1.2. Цей документ установлює єдиний порядок проведення контролю за додержанням саморегулівними організаціями чинного законодавства на ринку цінних паперів, який здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (її центральний апарат та територіальні органи) шляхом проведення планових і позапланових перевірок (далі - орган контролю) самостійно чи разом з іншими відповідними органами.
2. Організація та підготовка до проведення перевірок
2.1. Планові перевірки додержання чинного законодавства про цінні папери саморегулівними організаціями проводяться органом контролю не частіше одного разу на рік.
2.2. Позапланові перевірки проводяться у разі надходження до органу контролю в письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення саморегулівною організацією законодавства про цінні папери, а також при надходжені до органу контролю рішень, наказів, ухвал судів, постанов слідчих про проведення перевірок саморегулівної організації.
2.3. Для проведення перевірки органом контролю призначається керівник і члени робочої групи та видається посвідчення на проведення перевірки у двох примірниках (додаток 1).
Проведення перевірок здійснюється уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі доручення відповідно до закону.
Мінімальна кількість членів робочої групи має становити дві особи.
2.4. Облік виданих письмових посвідчень ведеться за місцем їх видання та реєструється в журналі обліку посвідчень для проведення перевірок.
2.5. Посвідчення на проведення перевірок надаються на терміни, які забезпечують своєчасне та якісне проведення перевірок, але не більше 30 робочих днів.
2.6. У зв'язку з особливістю діяльності саморегулівної організації, що перевіряється, та значними обсягами робіт терміни перевірки можуть бути продовжені особою, яка надала посвідчення на перевірку, за обґрунтованим письмовим зверненням керівника робочої групи ще на п'ятнадцять робочих днів.
2.7. Про проведення планової перевірки орган контролю направляє письмове повідомлення саморегулівній організації не менше ніж за п'ять календарних днів до початку її проведення.
3. Права, обов'язки та відповідальність робочої групи
3.1. Керівник та члени робочої групи при проведенні перевірки мають право:
безперешкодно входити за службовим посвідченням до підприємств, які здійснюють діяльність на ринку цінних паперів;
мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
вимагати для перевірки необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень;
вилучати на строк до трьох діб документи, які підтверджують факти порушення вимог чинного законодавства на ринку цінних паперів;
брати пояснення у посадових осіб саморегулівної організації за їх згодою.
3.2. Керівник та члени робочої групи при проведенні перевірки зобов'язані:
вручити керівнику саморегулівної організації чи особі, яка його заміщає, другий примірник посвідчення на проведення перевірки та отримати від цієї особи відмітку про це на першому примірнику посвідчення. У разі відмови представника саморегулівної організації поставити відмітку про отримання першого примірника посвідчення керівник робочої групи робить відповідний запис про те, що представник саморегулівної організації від підпису відмовився, та засвідчує це власним підписом;
повідомити керівника саморегулівної організації чи особу, яка його заміщає, про права, обов'язки та повноваження робочої групи, причину та мету перевірки, про права, обов'язки та відповідальність саморегулівної організації, установити перелік необхідних документів та терміни їх надання, узгодити інші організаційні питання щодо проведення перевірки;
у разі відмови керівника саморегулівної організації чи особи, яка його заміщає, надати документи чи належним чином засвідчені копії документів (витяги з документів) на усний запит членів робочої групи, керівнику саморегулівної організації чи особі, яка його заміщає, підготувати та надати письмовий запит із зазначеним терміном надання необхідної інформації (додаток 2), а в разі відмови в отриманні письмового запиту надати його особі, на яку покладені обов'язки з реєстрації вхідної кореспонденції саморегулівної організації, або направити запит на адресу саморегулівної організації рекомендованим листом з повідомленням про вручення;
у разі недопущення робочої групи органу контролю до проведення перевірки, ненадання їй необхідних для перевірки документів, застосування до неї насильства необхідно звернутись до правоохоронних органів для вжиття заходів щодо забезпечення проведення перевірки в примусовому порядку.
3.3. Керівник та члени робочої групи під час проведення перевірки несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
4. Права, обов'язки та відповідальність посадових осіб
саморегулівної організації
4.1. Посадові особи саморегулівної організації під час проведення перевірки мають право:
4.1.1. Отримувати від керівника робочої групи таку інформацію:
про порядок проведення перевірки;
про права та обов'язки робочої групи;
про причину та мету перевірки;
про права та обов'язки посадових осіб саморегулівної організації;
4.1.2 Отримати в робочої групи другий примірник посвідчення на проведення перевірки та поставити відмітку про це на першому примірнику посвідчення.
4.1.3. На прохання робочої групи надавати письмові пояснення.
4.2. Посадові особи саморегулівної організації під час проведення перевірки зобов'язані:
підтвердити повноваження посадових осіб саморегулівної організації відповідними документами;
забезпечити робочій групі необхідні умови для проведення перевірки;
своєчасно надавати робочій групі повну та достовірну інформацію щодо діяльності саморегулівної організації на ринку цінних паперів;
на запит керівника робочої групи надавати копії необхідних документів для приєднання їх до акта перевірки.
4.3. Саморегулівна організація та її посадові особи під час проведення перевірки відповідають за невиконання своїх обов'язків.
5. Порядок проведення перевірки та оформлення результатів
5.1. Під час проведення перевірки робоча група детально вивчає, аналізує та оцінює всі необхідні документи, які стосуються діяльності саморегулівної організації на ринку цінних паперів. Особлива увага при перевірці звертається на недоліки при провадженні діяльності на ринку цінних паперів саморегулівної організації, які можуть призвести до невиконання ним своїх зобов'язань перед державою, інвесторами або іншими учасниками фондового ринку.
5.2. За результатами перевірки робоча група складає акт перевірки у двох примірниках за встановленою формою (додаток 3), який підписує керівник, члени робочої групи не пізніше дати закінчення терміну дії посвідчення на проведення перевірки. Один примірник акта перевірки під особистий підпис видається керівнику саморегулівної організації чи особі, яка його заміщає, другий - зберігається органом контролю, який здійснив перевірку. Сторінки акта перевірки нумеруються.
5.3. До примірника акта перевірки, який зберігається органом контролю, обов'язково додаються документи (копії документів) згідно з переліком (зазначеним в акті перевірки).
5.4. Не допускається викладати в акті перевірки дані, які не підтверджені документами.
5.5. У разі усунення саморегулівною організацією під час перевірки порушень та недоліків у діяльності про це робляться відповідні записи в акті перевірки.
5.6. Будь-які виправлення та доповнення в акті перевірки після його підписання членами робочої групи повинні обов'язково підтверджуватись підписами членів робочої групи.
5.7. У разі ненадання саморегулівною організацією, що перевірялися, документів, які вимагалися для перевірки, незалежно від причин (втрата, відсутність на роботі відповідної посадової особи учасника фондового ринку, відмова в наданні тощо) в акті перевірки робиться запис про те, що відповідні документи не були надані, із зазначенням причин.
5.8. У разі вилучення у встановленому порядку під час перевірки документів, що підтверджують факти порушення на ринку цінних паперів, до акта перевірки додається протокол вилучення документів.
5.9. При складанні акта перевірки повинна бути додержана об'єктивність і вичерпність опису виявлених фактів і даних.
5.10. Якщо один з членів робочої групи не згодний із змістом акта перевірки, він має право викласти в письмовій формі свою окрему думку з обгрунтуванням і додати її до акта перевірки.
5.11. У разі відмови посадових осіб саморегулівної організації підписати та отримати примірник акта перевірки керівник робочої групи про це в місці для підпису акта перевірки робить відповідний запис, і протягом п'яти робочих днів акт перевірки направляється на адресу саморегулівної організації поштою.
5.12. Зауваження до акта перевірки можуть надаватися саморегулівною організацією протягом трьох робочих днів після отримання акта перевірки.
6. Порядок вилучення документів під час перевірки
та робота з ними
6.1. Керівник робочої групи під час перевірки саморегулівної організації має право вилучати на строк до трьох діб документи, які підтверджують факти порушення на ринку цінних паперів.
6.2. Вилучення документів проводиться відповідно до вимог чинного законодавства України.
6.3. Копія протоколу вилучення документів надається представнику саморегулівної організації під особистий підпис на протоколі вилучення із зазначенням дати надання.
6.4. У разі відмови представника саморегулівної організації підписати протокол про вилучення документів керівник робочої групи робить відповідний запис про це в протоколі вилучення.
6.5. Кожне виправлення, підчистка, нерозбірливий запис, нечіткий відбиток печатки на документах, які вилучаються, повинні бути відображені в протоколі вилучення.
6.6. Керівник робочої групи несе відповідальність за зберігання та використання за призначенням документів, які були вилучені під час перевірки. Забороняється робити будь-які дії, які можуть спричинити пошкодження або зміни змісту документа, який вилучено.
6.7. Керівник робочої групи під час роботи з вилученими документами має право:
робити копії з вилучених документів;
при потребі залучати до роботи з вилученими документами інших працівників органу контролю, спеціалістів інших установ за їх згодою.
6.8. Відлік терміну вилучення документів починається з наступного дня за днем вилучення.
6.9. Про повернення вилучених документів представником саморегулівної організації робиться відповідний запис на протоколі вилучення.
6.10. У разі відмови представника саморегулівної організації, які перевіряються, вчасно прийняти вилучені документи керівник робочої групи складає акт про відмову від прийняття вилучених документів, а вилучені документи направляє на адресу саморегулівної організації рекомендованим листом.
6.11. У разі, якщо при поверненні вилученого документа на ньому виявлені пошкодження або виправлення, які не відображені в протоколі вилучення, керівник робочої групи та представник саморегулівної організації, у якого вилучався документ, складають та підписують акт про виявлені пошкодження або виправлення на документах, які повертаються, із зазначенням всіх виявлених пошкоджень та виправлень.
7. Вжиття заходів за порушення саморегулівною
організацією на ринку цінних паперів
Вжиття заходів за порушення саморегулівною організацією на ринку цінних паперів здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
Начальник контрольно-правового управління
Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Р.Матвієнко
Додаток 1
до Правил проведення
перевірок діяльності
саморегулівних
організацій на ринку цінних
паперів
(на бланку)
__________________________________________________________________
від "___" ____________ 200_ р.
N ________________ _______________ примірник
ПОСВІДЧЕННЯ
Видане керівнику робочої групи __________________________________
(прізвище, ініціали)
та членам робочої групи: ________________________________________
(прізвище, ініціали)
з проведення перевірки _________________________________________
(найменування
__________________________________________________________________
саморегулівної організації, код за ЄДРПОУ)
щодо додержання вимог чинного законодавства на ринку цінних
паперів у термін з "___"_________ 200_ р. до "___"_________200_ р.
____________________ ___________ ____________________
(посада керівника) (підпис) (ініціали, прізвище)
печатка
Перевірку продовжено до "___" __________ 200_ р.
_____________________ ___________ ____________________
(посада керівника) (підпис) (прізвище, ініціали)
печатка
Примірник посвідчення отримав
____________________________ ____________ ___________
(прізвище, ініціали, посада) (підпис) (дата)
Додаток 2
до Правил проведення
перевірок діяльності
саморегулівних
організацій на
ринку цінних паперів
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
ЗАПИТ ПРО НАДАННЯ ІНФОРМАЦІЇ
Керівнику ________________
__________________________
__________________________
"___" __________ 200_р. __________________________
Я, _______________________________________________, керівник
(прізвище, ім'я та по батькові)
робочої групи з перевірки дотримання вимог чинного законодавства
на ринку цінних паперів
__________________________________________________________________
(найменування саморегулівної організації, код за ЄДРПОУ)
на підставі посвідчення на проведення перевірки, виданого ________
__________________________________________________________________
(дата, N) (посада, прізвище, ім'я та по батькові)
за дорученням від ____ N ____, як уповноважена особа Комісії
вимагаю, на підставі п.4.2 Правил проведення перевірок діяльності
саморегулівних організацій на ринку цінних паперів, У
термін до ________ год. "____"____________ 200__ року надати для
приєднання до матеріалів акта перевірки засвідчені належним чином
копії таких документів:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Керівник робочої групи __________________________________________
(підпис) (прізвище, ініціали)
Додаток 3
до Правил проведення
перевірок діяльності
саморегулівних
організацій на
ринку цінних паперів
____________ примірник
АКТ
проведення ______________________ перевірки
(планової/позапланової)
провадження діяльності на ринку цінних паперів
__________________________________________________________________
(повне найменування саморегулівної організації)
_______________________________ "____" _____________ 200__р.
(місце складання акта перевірки) (дата підписання акта перевірки)
Початок-закінчення перевірки: з "__"____ 200_р. до "__"____ 200_р.
Місцезнаходження _________________________________________________
(поштовий індекс, місто, район, область, вулиця, номер будинку)
Код за ЄДРПОУ ____________________________________________________
Банківські реквізити _____________________________________________
Засоби зв'язку ___________________________________________________
(код міста, телефон, факс)
Перевірка проводилась робочою групою у складі:
Керівник групи _______________________________ __________________
(прізвище, ім'я та по батькові) (посада)
Член групи _________________________________ ____________________
(прізвище, ім'я та по батькові) (посада)
Перевірка проводилась у присутності посадових осіб
__________________________________________________________________
(саморегулівної організації)
______________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові) (посада)
______________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові) (посада)
Підстава для проведення перевірки ________________________________
Причина, у зв'язку з якою проводилась перевірка __________________
Період діяльності саморегулівної організації, за який
проведено перевірку: з "__" ___________ 200_ р. до
"__" ____________ 200_ р.
Перелік питань, які перевірялись:
------------------------------------------------------------------
| 1 | |
|---+------------------------------------------------------------|
| 2 | |
|---+------------------------------------------------------------|
|...| |
------------------------------------------------------------------
Дані про державну реєстрацію саморегулівної організації
__________________________________________________________________
(дата, номер видачі свідоцтва, ким видано, зазначені
__________________________________________________________________
види діяльності)
Перелік учасників саморегулівної організації **___________________
Відомості про філії, представництва та дочірні підприємства ______
__________________________________________________________________
(саморегулівної організації)
Унесення змін до установчих документів та їх реєстрація __________
__________________________________________________________________
(дата, номер реєстрації, ким зареєстровано)
--------------
( Примітку "*" виключено на підставі Рішення Державної
комісії з цінних паперів та фондового ринку N 376 від
31.03.2011 )
** Дані тільки для саморегулівної організації.
Описова частина
Перелік документів, які були надані
саморегулівною організацією для проведення перевірки:
------------------------------------------------------------------
| N | Назва документа | Реквізити документа |
|---+-------------------------+----------------------------------|
| 1 | | |
|---+-------------------------+----------------------------------|
|...| | |
------------------------------------------------------------------
Питання 1. ______________________________________________________
Питання 2. ______________________________________________________
. . . . . . . .
Питання ... _____________________________________________________
Резолютивна частина
Виявлені порушення:
------------------------------------------------------------------
| N | Виявлене порушення | Пункт та/або |Нормативно-правовий акт,|
| | | стаття |вимоги якого порушено |
|---+--------------------+--------------+------------------------|
| 1 | | | |
|---+--------------------+--------------+------------------------|
|...| | | |
------------------------------------------------------------------
Перелік документів, які додаються до акта перевірки:
------------------------------------------------------------------
| N | Назва документа | Реквізити документа | Кількість сторінок |
|---+-----------------+---------------------+--------------------|
| 1 | | | |
|---+-----------------+---------------------+--------------------|
|...| | | |
------------------------------------------------------------------
Акт перевірки складено у двох примірниках:
Перший примірник - __________________________________________
Другий примірник - _______________________________________
Підписи членів робочої групи:
_______________________________ ___________ "__" _____ 200_р.
(прізвище, ім'я та по батькові) (підпис)
_______________________________ ___________ "__" _____ 200_р.
(прізвище, ім'я та по батькові) (підпис)
Примірник акта отримав: _________________ ________ "__"____ 200_р.
(прізвище, ініціали) (підпис)