документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського обліку

ЛИСТ
01.06.2011 N 12-110/801-6826

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 60-0006/14897 від 16.03.2018
р.)

Територіальним управлінням
Національного банку України,
департаментам та самостійним
структурним підрозділам НБУ,
Асоціації українських
банків,
Асоціації "Український
кредитно-банківський союз",
банкам України

Щодо використання позабалансових
рахунків для здійснення окремих
операцій з іноземною валютою

На запити банків надаємо роз'яснення щодо відображення в бухгалтерському обліку операцій в іноземній валюті за позабалансовими рахунками.

В бухгалтерському обліку зобов'язання та вимоги за укладеними, але ще не виконаними договорами відображаються за позабалансовими рахунками розділів 90-93 Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України(1) (далі - План рахунків).

_______________

(1) Затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.06.2004 N 280 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.07.2004 за N 918/9517 (зі змінами);

Правила відображення в бухгалтерському обліку операцій банків встановлюються окремими нормативно-правовими актами Національного банку України. Реєстрація операцій здійснюється за рахунками Плану рахунків, який забезпечує мультивалютний облік операцій, суть якого полягає в обліку операцій в іноземній валюті за тими самими рахунками, що і операцій у гривні.

Так, відповідно до Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України(2) банк на дату укладення договору про розміщення вкладу (депозиту) на міжбанківському ринку, тобто до руху коштів, відображає за активними та пасивними позабалансовими рахунками одночасно вимоги за розміщеним вкладом (депозитом) та зобов'язання щодо перерахування коштів згідно з укладеним договором банківського вкладу (депозиту). Відповідно за договором про залучення вкладу (депозиту) на міжбанківському ринку банк на дату укладення такого договору відображає за активними та пасивними позабалансовими рахунками одночасно вимоги щодо отримання коштів та зобов'язання за залученим вкладом (депозитом).

_______________

(2) Затвердженої постановою Правління Національного банку України від 27.12.2007 N 481 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.2008 за N 48/14739 (зі змінами);

Згідно з вимогами Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами в банках України(3) у разі купівлі (або продажу) цінних паперів на дату укладення договору, тобто до руху коштів, на суму договору банк одночасно відображає свої вимоги щодо отримання цінних паперів (або коштів) та зобов'язання щодо відсилання коштів (або цінних паперів) за позабалансовими рахунками.

_______________

(3) Затвердженої постановою Правління Національного банку України від 03.10.2005 N 358 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.10.2005 за N 1265/11545.

Відображення в бухгалтерському обліку операцій з похідними фінансовими інструментами визначає Інструкція з бухгалтерського обліку операцій з похідними фінансовими інструментами в банках України(4).

_______________

(4) Затверджена постановою Правління Національного банку України від 31.08.2007 N 309 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.09.2007 N 1104/14371.

Операції з купівлі (продажу, обміну) іноземної валюти на умовах своп розглядаються як дві окремі операції. Бухгалтерський облік таких операцій здійснюється залежно від умов їх укладення.

Якщо перша операція здійснюється на умовах тод, то на дату укладення договору банк одразу відображає операцію з купівлі (продажу, обміну) іноземної валюти за кореспондентськими рахунками. У разі здійснення першої операції на умовах том або спот банк відображає одночасно вимоги щодо отримання однієї іноземної валюти та зобов'язання з поставки іншої іноземної валюти за відповідними балансовими рахунками з обліку дебіторської та кредиторської заборгованості. За другою операцією, що здійснюється на умовах форвард, вимоги щодо отримання однієї іноземної валюти та зобов'язання щодо поставки іншої іноземної валюти банк відображає одночасно за відповідними позабалансовими рахунками.

Враховуючи викладене, зазначаємо, що за операціями з фінансовими інструментами (за якими одночасно виникають вимоги та зобов'язання) банк на дату укладення договору відображає в бухгалтерському обліку як вимоги, так і зобов'язання за відповідними позабалансовими рахунками.

Заступник Голови В.І.Ричаківська

^ Наверх