Документ втратив чиннiсть!
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.08.2010 N 382
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
16 листопада 2010 р. за N 1115/18410
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства внутрішніх справ України
N 440 від 23.05.2017)
Про затвердження Змін до Інструкції
з організації діяльності чергових частин
органів і підрозділів внутрішніх справ України,
направленої на захист інтересів суспільства
і держави від протиправних посягань,
затвердженої наказом МВС від 28.04.2009 N 181
Відповідно до Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ), рішення Конституційного Суду України від 29.06.2010 N 17-рп/2010 та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України у відповідність до вимог чинного законодавства наказую:
1. Затвердити Зміни до Інструкції з організації діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, затвердженої наказом МВС від 28.04.2009 N 181, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20.08.2009 за N 786/16802 (далі - Інструкція), що додаються.
2. Начальникам головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізницях у місячний термін організувати вивчення з особовим складом органів і підрозділів внутрішніх справ Змін до Інструкції.
3. Головному штабу МВС (Гришко В.В.) у п'ятиденний термін після підписання наказу забезпечити його подання на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на перших заступників та заступників Міністра за напрямами діяльності.
5. Наказ оголосити особовому складу органів і підрозділів внутрішніх справ України.
6. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр генерал-майор міліції А.В.Могильов
Затверджено
Наказ МВС
13.08.2010 N 382
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
16 листопада 2010 р. за N 1115/18410
Зміни
до Інструкції з організації діяльності
чергових частин органів і підрозділів
внутрішніх справ України, направленої на захист
інтересів суспільства і держави
від протиправних посягань
1. У розділі I:
1.1. Абзац перший пункту 1.1 викласти в такій редакції:
"1.1. Ця Інструкція регламентує організацію діяльності чергових частин структурних підрозділів центрального апарату МВС, головних управлінь, управлінь МВС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на залізницях (далі - ГУМВС, УМВС), міських управлінь, міських, районних, лінійних відділів (управлінь), відділів (відділень) міліції, лінійних відділень (пунктів), навчальних закладів системи МВС, стройових підрозділів".
1.2. У пункті 1.2:
підпункт 1.2.1 викласти в такій редакції:
"1.2.1. Чергова частина МВС - орган управління, збору й обробки оперативної інформації МВС.
В її оперативному підпорядкуванні перебувають чергові частини структурних підрозділів центрального апарату МВС, внутрішніх військ МВС, навчальних закладів системи МВС, а також чергові частини всіх ОВС";
підпункт 1.2.4 виключити.
У зв'язку з цим підпункти 1.2.5-1.2.7 вважати відповідно підпунктами 1.2.4-1.2.6.
1.3. Пункт 1.3 доповнити двома абзацами такого змісту:
"Черговій частині ОВС виділяються спеціально обладнані приміщення, їх кількість та вимоги щодо устаткування визначаються згідно з переліком (додаток 2).
Чергова частина ОВС забезпечується зброєю, боєприпасами, спеціальними засобами, засобами зв'язку, відеоспостереження, оперативною, криміналістичною та організаційною технікою, програмним забезпеченням, автотранспортом та іншим майном згідно з належністю, а також службовою документацією".
1.4. Підпункт 1.4.5 пункту 1.4 після слів "до чергової частини" доповнити словами "забезпечення їх конституційних прав і свобод".
1.5. Пункт 1.5 викласти в такій редакції:
"1.5. Працівники чергової частини несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Їх робота організовується в чотири зміни тривалістю 24 години кожна. Особам добового наряду під час чергування надаються по черзі перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку загальною тривалістю до чотирьох годин, у тому числі до двох годин у денний і двох годин у нічний час".
2. У розділі II:
2.1. Абзац дев'ятий пункту 2.6 викласти в такій редакції:
"проводить щоденний інструктаж добового наряду, що заступає, та підводить підсумки роботи наряду, який змінюється".
2.2. Абзац двадцять другий пункту 2.7 викласти в такій редакції:
"при прийомі - здачі чергування про зареєстровані особливо тяжкі, резонансні злочини та надзвичайні події, ужиті заходи доповідає Міністрові, його заступникам та начальникові оперативного управління".
2.3. Пункт 2.12 виключити.
У зв'язку з цим пункти 2.13-2.17 вважати відповідно пунктами 2.12-2.16.
2.4. Підпункт 2.12.7 пункту 2.12 викласти в такій редакції:
"2.12.7. Відповідальні від керівництва МВС, їх заступники та помічники повинні інформувати чергову частину про місце свого перебування та мати з нею безперервний зв'язок. Заступники та помічники відповідальних відлучаються лише з дозволу відповідального від керівництва МВС, а відповідальні від структурних підрозділів - з дозволу заступника відповідального від керівництва МВС".
2.5. Пункт 2.14 викласти в такій редакції:
"2.14. Після закінчення чергування заступникові й помічникові відповідального від керівництва МВС надається відпочинок, ураховуючи фактично витрачений на чергування час (при роботі до 21.00 - 12 годин, при добовій роботі - 24 години)".
3. У розділі III:
3.1. Підпункт 3.5.1 пункту 3.5 після слів "з числа працівників, які мають вищу" доповнити словами ", як правило, юридичну".
3.2. У пункті 3.6:
3.2.1. У підпункті 3.6.1:
абзац восьмий виключити.
У зв'язку з цим абзаци дев'ятий - двадцять третій вважати відповідно абзацами восьмим - двадцять другим;
в абзаці двадцять першому слова "підводить підсумки роботи членів добового наряду чергової частини," виключити;
абзац двадцять другий викласти в такій редакції:
"доповідає при прийомі - здачі чергування про зареєстровані тяжкі злочини та надзвичайні події, ужиті заходи, виявлені порушення законності начальникові ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ, його заступникам та начальникові оперативного відділу (сектору)".
3.2.2. У підпункті 3.6.3 після абревіатур "ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ," слова "та в інших випадках - із дозволу оперативного чергового" виключити.
3.2.3. У підпункті 3.6.4 слова "Інші члени" замінити словом "Члени".
3.3. Пункт 3.7 виключити.
У зв'язку з цим пункти 3.8-3.11 вважати відповідно пунктами 3.7-3.10.
3.4. Пункт 3.8 викласти в такій редакції:
"3.8. Відповідальними від керівництва ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ призначаються перші заступники та заступники начальників органів, а помічниками відповідальних - керівники структурних підрозділів апаратів ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ та їх заступники, крім керівництва чергових частин.
У структурних підрозділах ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ призначаються лише відповідальні від керівництва (без заступників чи помічників) з числа керівного складу та найбільш підготовлених фахівців".
3.5. У пункті 3.9:
абзац сьомий викласти в такій редакції:
"не менше чотирьох разів на тиждень особисто здійснювати перевірки підпорядкованих органів і підрозділів (зокрема двічі в нічний час) та щодобово організовувати здійснення таких перевірок помічником відповідального, відповідальними від керівництва структурних підрозділів";
підпункт 3.9.1 викласти в такій редакції:
"3.9.1. Відповідальний від керівництва ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ після 21.00 з урахуванням оперативної обстановки, що склалася, може продовжувати чергування за місцем проживання, але у разі необхідності за викликом оперативного чергового прибуває для виконання покладених на нього обов'язків".
3.6. Абзаци перший та другий пункту 3.10 викласти в такій редакції:
"3.10. Помічники відповідальних ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Вони зобов'язані:
перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою, разом із відповідальним від керівництва перевірити готовність членів добового наряду до несення служби, узяти участь у їх інструктажі та отримати табельну вогнепальну зброю".
3.7. Доповнити новими пунктами 3.11 та 3.12 такого змісту:
"3.11. Відповідальний від керівництва структурного підрозділу ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ зобов'язаний:
перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою;
за дорученням відповідального від керівництва, його помічника виїжджати на місця вчинення злочинів або виникнення інших надзвичайних подій для надання практичної допомоги в розкритті злочину, ліквідації наслідків надзвичайних подій;
перевіряти організацію роботи підпорядкованих підрозділів та за наказом відповідального від керівництва брати участь у перевірках інших органів і підрозділів, уживати заходів щодо негайного усунення виявлених недоліків;
після завершення чергування доповісти відповідальному від керівництва рапортом про особисто проведену роботу, виявлені під час перевірок несення служби недоліки, ужиті заходи та пропозиції щодо вдосконалення оперативно-службової діяльності.
3.12. Тривалість несення служби відповідальних від керівництва ГУМВС, УМВС, МУ, ЛУ - тиждень, інших відповідальних - доба. Помічнику відповідального від керівництва після закінчення чергування надається відпочинок, ураховуючи фактично витрачений на чергування час (при роботі до 21.00 - 12 годин, при добовій роботі - 24 години)".
4. У розділі IV:
4.1. Абзаци восьмий та дванадцятий пункту 4.2 викласти в такій редакції:
"контролюють дотримання особовим складом дисципліни, законності, режиму секретності, конституційних прав громадян, які утримуються в кімнатах затриманих та доставлених чергових частин;";
"щодня підводять підсумки роботи чергової зміни за минулу добу та беруть участь у проведенні інструктажу наряду, який заступає на службу;".
4.2. Пункт 4.11 викласти в такій редакції:
"4.11. Відповідальними від керівництва міськрайлінорганів призначаються перший заступник та заступники начальника органу (у виняткових випадках можуть бути призначені начальники структурних підрозділів ОВС), а помічниками - начальники структурних підрозділів міськрайлінорганів та їх заступники. Відповідальні та помічники відповідальних від керівництва ОВС несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Тривалість чергування відповідальних від керівництва - тиждень або доба, а помічників відповідальних - доба".
4.3. Абзаци другий, третій та дев'ятий пункту 4.13 викласти в такій редакції:
"перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою, перевірити готовність добових нарядів чергової частини, ІТТ, слідчо-оперативної групи, інших працівників, що залучаються до чергування, за відсутності начальника ОВС провести інструктаж та отримати табельну вогнепальну зброю;
перевірити законність тримання осіб, які перебувають у КЗД, ІТТ, та за наявності підстав невідкладно вжити заходів щодо поновлення порушених конституційних прав громадян";
"здійснювати перевірки несення служби добовими нарядами ОВС та іншими нарядами, задіяними на охорону громадського порядку".
4.4. У пункті 4.17:
абзац другий після слів "до несення служби" доповнити словами "та отримати табельну вогнепальну зброю";
абзац третій після абревіатури "ГУМВС," доповнити абревіатурою "УМВС".
4.5. Пункт 4.22 викласти в такій редакції:
"4.22. Члени добового наряду несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Забороняється використовувати членів СОГ для виконання завдань, не пов'язаних із несенням служби в добовому наряді".
4.6. Пункт 4.26 викласти в такій редакції:
"4.26. Черговий перевіряє справність охоронно-пожежної сигналізації, виведеної на концентратор охоронної сигналізації чергової частини ОВС. При виявленні пошкоджень вживає заходів щодо їх усунення".
4.7. В абзаці другому пункту 4.27 слова "наявними в них документами" замінити словами "наявними на них документами".
4.8. Абзац перший пункту 4.30 після слів "відлучатися з приміщення чергової частини" доповнити словами "(у межах адміністративного будинку ОВС)".
5. Розділ V викласти в такій редакції:
"V. Права чергового
5.1. Головний інспектор-черговий чергової частини МВС має право:
5.1.1. Віддавати черговим структурних підрозділів МВС та оперативним черговим ГУМВС, УМВС обов'язкові до виконання доручення з питань забезпечення громадського порядку, здійснення невідкладних заходів щодо попередження, припинення та розкриття тяжких, особливо тяжких, резонансних злочинів і надзвичайних подій.
5.1.2. Залучати всі задіяні для охорони громадського порядку наряди міліції незалежно від їх підпорядкування з урахуванням першочерговості виконання завдань.
5.1.3. У разі ускладнення оперативної обстановки вносити зміни в розстановку сил і засобів із наступною доповіддю відповідальному від керівництва МВС.
5.1.4. Вимагати від керівництва структурних підрозділів МВС та ГУМВС, УМВС інформацію, необхідну для виконання покладених на чергову частину завдань.
5.2. Оперативний черговий ГУМВС, УМВС має право:
5.2.1. Віддавати обов'язкові до виконання доручення черговим підпорядкованих ОВС, підрозділів та нарядам, що несуть службу на території обслуговування, а за відсутності керівництва ОВС - усьому особовому складу.
5.2.2. Здійснювати при ускладненні оперативної обстановки через оперативних чергових міськрайлінорганів необхідне маневрування силами й засобами підпорядкованих ОВС із подальшою доповіддю про прийняте рішення керівництву ГУМВС, УМВС.
5.2.3. Залучати для організації охорони місця події, переслідування й затримання злочинців усі задіяні на охорону громадського порядку наряди міліції незалежно від їх підпорядкування з урахуванням першочерговості виконання завдань.
5.2.4. Вводити в дію спеціальні оперативні плани, оголошувати збір усього особового складу або окремого підрозділу по тривозі.
5.2.5. Одержувати від керівників і працівників підрозділів ОВС інформацію, необхідну для виконання покладених на чергову частину завдань.
5.2.6. При ускладненні оперативної обстановки звертатись до головних інспекторів чергових МВС та оперативних чергових сусідніх ОВС для отримання необхідної інформації і допомоги.
5.3. Черговий РУ, міськрайліноргану є старшим оперативним начальником щодо чергових усіх підрозділів і установ, підпорядкованих цьому органу, а також усіх службових нарядів, що виконують на території обслуговування ОВС завдання з охорони громадського порядку, попередження й припинення правопорушень, розкриття злочинів, ліквідації наслідків надзвичайних подій тощо. Він має право:
5.3.1. Віддавати необхідні й обов'язкові для виконання доручення підпорядкованим черговим частинам ОВС, контролювати своєчасність та повноту їх виконання.
5.3.2. При ускладненні оперативної обстановки звертатися до чергових частин вищого рівня та інших ОВС для отримання допомоги силами й засобами, а також отримання необхідної інформації.
5.3.3. Вводити в дію спеціальні оперативні плани, оголошувати збір усього особового складу або окремого підрозділу по тривозі.
5.3.4. Клопотати про заохочення працівників ОВС, членів громадських формувань і осіб, які відзначилися при охороні громадського порядку та боротьбі з правопорушеннями, а при невиконанні чи неналежному виконанні службових обов'язків - про накладення дисциплінарних стягнень відповідно до Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України ( 3460-15 ).
5.3.5. Вимагати від особового складу ОВС підтримання внутрішнього розпорядку, дисципліни, правил пожежної безпеки та санітарних норм.
5.3.6. У разі відсутності начальника ОВС або відповідального від керівництва усувати від служби (із подальшою доповіддю) будь-якого працівника цього органу за дисциплінарний проступок, учинення злочину чи замах на злочин.
5.3.7. Уносити пропозиції щодо поліпшення роботи ОВС, його структурних підрозділів та чергової частини, запровадження новітніх форм і методів роботи.
5.3.8. Вимагати від громадян та посадових осіб, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень та дій, що перешкоджають здійсненню повноважень міліції, виносити усне зауваження особам, а у разі невиконання зазначених вимог - уживати передбачених законами заходів.
5.3.9. Перевіряти у громадян, які підозрюються у вчиненні правопорушень, документи, що посвідчують їх особу.
5.3.10. Поміщати й утримувати в КЗД:
осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, обвинувачених, які переховуються від дізнання, слідства чи суду, засуджених, які ухиляються від виконання кримінального покарання, - на строки і в порядку, передбачених законом;
підозрюваних у вчиненні злочину на підставі протоколу затримання відповідно до статей 106, 115 Кримінально-процесуального кодексу України ( 1002-05 ) (далі - КПК України) - не більше 3 годин із подальшим поміщенням до ІТТ. У тих ОВС, де відсутні ІТТ, та коли час перевезення цієї категорії осіб припадає на темну пору доби, - на термін до 24 годин;
осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, перелічені у пункті 1 частини другої статті 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80732-10 ) (далі - КУпАП).
Терміни тримання цих осіб визначаються згідно зі статтею 263 КУпАП ( 80732-10 );
військовослужбовців, які вчинили діяння, що мають ознаки злочину чи адміністративного правопорушення, - до передачі їх посадовим особам Військової служби правопорядку Збройних Сил України.
5.3.11. Проводити огляд осіб, зазначених у підпункті 5.3.10 пункту 5.3 цього розділу, речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати відповідно до чинного законодавства документи та предмети, що можуть бути речовими доказами або використані на шкоду їх здоров'ю.
5.3.12. Організовувати фотографування, дактилоскопування, звукозапис, відеозйомку та перевірку за базами даних ОВС осіб, які затримані за підозрою у вчиненні злочину, узяті під варту, обвинувачуються у вчиненні злочину або піддані адміністративному арешту, відповідно до Положення про Інтегровану інформаційно-пошукову систему органів внутрішніх справ України, затвердженого наказом МВС від 12.10.2009 N 436, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.12.2009 за N 1256/17272.
5.3.13. Доручати членам добового наряду, іншим працівникам міліції проводити огляд транспортних засобів, предметів та документів доставлених до ОВС за підозрою у скоєнні злочину чи правопорушення.
5.3.14. Направляти на медичний огляд осіб, які звернулися до ОВС із заявою про нанесення їм тілесних ушкоджень, разом з направленням на предмет установлення характеру і тяжкості тілесних ушкоджень (додаток 7), а також інших осіб - з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, разом з направленням для огляду на стан сп'яніння (додаток 8).
5.4. У випадках і в порядку, передбачених статтями 12-15 Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ), черговий та члени добового наряду мають право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та вогнепальну зброю.
5.5. За тимчасової відсутності чергового МВС, ГУМВС, УМВС, ОВС працівник, який його заміщає, після запису в зошиті для записів чергових про прийняття чергування має права чергового.
5.6. Невикористання чи перевищення працівниками добового наряду наданих їм прав, так само як і невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством".
6. У розділі VI:
6.1. У підпункті 6.1.2 пункту 6.1:
абзаци перший та третій викласти у такій редакції:
"6.1.2. При отриманні від заявника інформації про злочин, інше правопорушення чи подію черговий або особа, яка виконує його обов'язки, зобов'язані вимовити одну з таких фраз: "Уважно слухаю Вас", "Готові допомогти", чітко і розбірливо назвати своє прізвище, ім'я, по батькові, посаду та:";
"негайно направити на місце пригоди СОГ, групу оперативного реагування, дільничного інспектора міліції, інші наряди або окремих посадових осіб";
абзаци шостий - тринадцятий виключити.
6.2. Абзац перший пункту 6.3 викласти у такій редакції:
"6.3. При надходженні телеграм, телефонограм, іншої кореспонденції:".
6.3. У пункті 6.5:
підпункт 6.5.3 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Про введення в дію оперативного плану (проведення навчальних тренувань) черговий робить запис у журналі по організаційному забезпеченні спеціальних оперативних планів МВС (додаток 13)";
у підпункті 6.5.4 слово "Перехоплення" замінити словом "Перехват".
6.4. Пункт 6.6 доповнити новим підпунктом такого змісту:
"6.6.10. Про застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів черговий доповідає начальникові ОВС рапортом. Про поранення або смерть, що сталися внаслідок застосування заходів фізичного впливу і спеціальних засобів, а також про всі випадки застосування зброї черговий зобов'язаний негайно письмово повідомити начальника ОВС для інформування прокурора".
6.5. У пункті 6.7:
підпункт 6.7.1 після слів "адміністративне затримання" доповнити словами "(у випадку, якщо протокол про адміністративне затримання не був складений іншою посадовою особою)";
доповнити пункт новим підпунктом такого змісту:
"6.7.4. Про місцеперебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомити її родичів, а на її прохання також адміністрацію за місцем роботи чи навчання".
6.6. У пункті 6.8:
підпункт 6.8.4 викласти в такій редакції:
"6.8.4. При розгляді обставин щодо особи, яка підозрюється в управлінні транспортним засобом у стані сп'яніння, черговий зобов'язаний викликати працівника Державтоінспекції і передати йому затриману особу для прийняття відповідного рішення згідно з вимогами Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та Міністерства охорони здоров'я України від 09.09.2009 N 400/666, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 06.10.2009 за N 931/16947";
підпункт 6.8.6 виключити.
У зв'язку з цим підпункти 6.8.7-6.8.11 вважати відповідно підпунктами 6.8.6-6.8.10.
7. У розділі VII:
7.1. Пункт 7.1 викласти в такій редакції:
"7.1. Для тимчасового тримання затриманих та доставлених осіб у черговій частині ОВС відповідно до ВБН В.2.2-1-2006 "Будинки і споруди. Відомча інструкція з проектування кімнат для затриманих і доставлених чергових частин органів внутрішніх справ. Загальні положення та типові проектні рішення", затверджених наказом МВС від 27.12.2006 N 1261, обладнуються КЗД.
7.1.1. У кожній черговій частині ОВС обладнується не менше трьох КЗД, які повинні розміщуватися тільки на першому поверсі адміністративної будівлі у безпосередній близькості до залу, де перебуває оперативний черговий, з таким розрахунком, щоб особи добового наряду могли контролювати поведінку доставлених, а останні не мали можливості прослуховувати інформацію, що надходить, та службові розмови чергових.
КЗД відокремлюються від коридору перегородкою з вікном розміром 1,2х1,5 м, заскленим поляризованим склом, що не б'ється.
Улаштування КЗД повинно забезпечувати надійну ізоляцію затриманих від зовнішнього середовища та виключати можливість їх зв'язку із суміжними приміщеннями.
Затримані та доставлені особи повинні утримуватися в зазначених вище кімнатах із розрахунку не менше ніж 4 квадратних метри корисної площі на одну особу (без урахування площі, призначеної для умивальника та унітаза).
КЗД повинні бути забезпечені природним та електричним освітленням, вентиляцією, а також виключати можливість проникнення туди вологості та сирості.
КЗД обладнуються засобами охоронної сигналізації, відеонагляду, санітарно-гігієнічними приладами (чашами клозетними, умивальниками) та меблями.
7.1.2. У КЗД встановлюються (міцно кріпляться до підлоги або стін) двоярусні та одноярусні ліжка (тапчани) з габаритними розмірами 1,9х0,7 м та дерев'яним настилом завтовшки не менше ніж 0,04 м. Ліжка повинні бути нерозбірними, без билець, гострих кутів та виступів і мати покриття з м'якої гігієнічної тканини.
На стінах з боку ліжок додатково встановлюється шпунтована дошка завтовшки не менше ніж 0,02 м та шириною 0,2 м.
7.1.3. У КЗД встановлюються металеві двері з шумопоглинальним захисним шаром і розміром полотна 1,9х0,75 м завтовшки не менше ніж 0,06 м. Щілини в дверних притулах не допускаються.
У центрі камерних дверей на висоті 1,5 м від рівня підлоги необхідно передбачати оглядові вічка з розмірами отворів з боку КЗД діаметром 0,24 м, а з коридору - 0,05 м. Вічка повинні бути засклені матеріалом, що не б'ється, а з боку коридору закриті кришкою, що обертається на штирі і відкривається безшумно. Конструкція вічка повинна забезпечувати повний огляд кімнати.
Допускається виконувати оглядові вічка прямокутної форми розміром 0,25х0,1 м, засклені поляризованим склом, що не б'ється і забезпечує можливість одностороннього огляду тільки в бік камери.
Якщо планування кімнати не забезпечує повний її огляд через вічко дверного полотна, з боку коридору в стіні виконуються прорізи на висоті 1,5 м від рівня підлоги з розширенням по 45 град. у бік кімнати затриманих і доставлених. Прорізи повинні бути засклені матеріалом, що не б'ється, а з боку коридору закриті кришкою, що відкривається безшумно.
7.1.4. Двері КЗД обладнуються накладним замком "камерного типу" та двома металевими засувами, розташованими напроти петель дверей, повинні бути навішані з лівого боку відносно входу з таким розрахунком, щоб у відчиненому положенні їх неможливо було зняти з петель, та відчинятися у бік коридору. При замиканні дверей вручну замки повинні замикатися ключем на три оберти, а в разі автоматичного зачинення дверей - автоматично на один оберт.
Кут відчинення дверного полотна повинен фіксуватися обмежувачем (упором) у підлозі з розрахунку одночасного проходу до КЗД не більше однієї особи. При цьому належить передбачати можливість повного відчинення дверей.
7.1.5. Віконні рами в КЗД повинні бути стулчастими і обладнуватися кватирками із замками для вентиляції. Низ віконних прорізів повинен бути на висоті не менше ніж 1,5 м від рівня підлоги. Зовнішнє скло у вікнах - звичайне, внутрішнє - броньоване. Внутрішня рама і скло обладнуються сигналізацією. Отвори кватирок закриваються із зовнішнього боку металевою сіткою з чарунками 0,006х0,006 м, виконаними з дроту діаметром не менше ніж 0,002 м.
7.1.6. У КЗД між віконними рамами необхідно встановлювати металеві ґрати з чарунками не більше ніж 0,12х0,2 м з круглої сталі по вертикалі діаметром не менше ніж 0,019 м і поперечних смуг (штабової сталі) по горизонталі перерізом не менше ніж 0,06х0,012 м - "силові ґрати".
Вертикальні елементи "силових ґрат" з круглої сталі слід пропускати в металеві прямокутні кожухи з опиранням на сталеві кулі по торцях для захисту від перепилювання. Кожухи пропускаються крізь прямокутні отвори горизонтальних смуг, і всі місця сполучення надійно зварюються.
Анкери для кріплення ґрат закладаються в кладку стін не менше ніж на 0,15 м. Діаметр анкерів має бути не менше ніж 0,02 м".
7.2. Після пункту 7.1 доповнити новими пунктами 7.2-7.4 такого змісту:
"7.2. Перед поміщенням затриманої особи до КЗД черговий зобов'язаний:
з'ясувати стан її здоров'я, обставини, що можуть призвести до тяжких наслідків у зв'язку з її затриманням (зупинка виробництва, вибух, заморожування системи опалення, залишення осіб, які потребують постійного нагляду, в обстановці, що загрожує їх життю, тощо), та за наявності таких обставин вжити заходів щодо запобігання тяжким наслідкам;
видати їй Пам'ятку для затриманих осіб (додаток 17);
поінформувати про наявність у кімнаті системи відеоспостереження.
7.3. Забороняється поміщати до КЗД осіб, якщо стосовно них не складений протокол про адміністративне затримання або протокол про затримання підозрюваного у вчиненні злочину.
7.4. Приймання та подання скарг, заяв, листів та інших відомостей затриманими особами:
7.4.1. Затримані мають право звертатися зі скаргами, заявами і листами до посадових осіб органів внутрішніх справ, органів державної влади, прокуратури, суду, громадських організацій, а також до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Європейського суду з прав людини, відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.
7.4.2. Для написання скарги затриманому на його прохання видають папір та кулькову ручку, а бажаючому звернутися до прокурора, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини чи Європейського суду з прав людини - конверт, який заклеюється. Для написання скарги затриманий виводиться в окрему кімнату".
У зв'язку з цим пункти 7.2-7.5 вважати відповідно пунктами 7.5-7.8.
8. У розділі VIII:
8.1. Пункт 8.2 викласти у такій редакції:
"8.2. З метою контролю за несенням служби черговим нарядом ІТТ черговий керується вимогами Інструкції про роботу ізоляторів тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС від 20.01.2005 N 60 ДСК, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.02.2005 за N 268/10548, Інструкції з організації конвоювання затриманих і взятих під варту осіб в органах внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС від 20.01.2005 N 60 ДСК, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.02.2005 за N 269/10549, та Правилами внутрішнього розпорядку в ізоляторах тимчасового тримання органів внутрішніх справ України, затвердженими наказом МВС від 02.12.2008 N 638, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 12.02.2009 за N 137/16153.
Про виявлені під час несення служби недоліки, режим тримання затриманих і взятих під варту осіб черговий доповідає начальникові ОВС для вжиття заходів належного реагування".
9. У розділі X:
абзац одинадцятий пункту 10.3 викласти в такій редакції:
"у разі нападу на ІТТ діяти відповідно до вимог чинного законодавства".
10. У розділі XI:
підпункт 11.1.4 пункту 11.1 викласти в такій редакції:
"11.1.4. Про факти втрати, затримки зі здачею оперативної і криміналістичної техніки та іншого майна працівниками ОВС, а також при виявленні пошкоджень, несправностей, розукомплектування зазначених технічних засобів доповідати рапортом начальникові міськрайліноргану. Несправні (розукомплектовані) технічні засоби зберігаються окремо від справних".
11. У розділі XII:
абзац восьмий підпункту 12.2.2 пункту 12.2 виключити.
12. У розділі XV:
12.1. Пункт 15.1 доповнити новим підпунктом такого змісту:
"15.1.8. Працівники інспекції з особового складу підрозділів кадрового забезпечення МВС, ГУМВС, УМВС під час проведення службових розслідувань за фактами надзвичайних подій".
12.2. У пункті 15.3 цифри "15.1.5-15.1.7" замінити цифрами "15.1.5-15.1.8".
12.3. Доповнити розділ новим пунктом такого змісту:
"15.5. Члени мобільних груп із моніторингу забезпечення прав і свобод людини в діяльності ОВС під час перевірок діють відповідно до вимог наказу МВС від 31.08.2006 N 894 "Про організацію діяльності постійно діючих мобільних груп з моніторингу забезпечення прав і свобод людини та громадянина в діяльності органів внутрішніх справ", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2006 за N 1130/13004".
13. У додатках до Інструкції:
13.1. У додатку 1 "Тактико-технічний паспорт чергової частини":
підпункт 6.7.3 пункту 6.7 розділу VI викласти в такій редакції:
"6.7.3. Наявність кнопки тривожної сигналізації, виведеної на пункт централізованого спостереження відділу Державної служби охорони при МВС України (далі - ДСО)";
підпункт 7.3.2 пункту 7.3 розділу VII викласти в такій редакції:
"7.3.2. З виводом на пункт централізованого спостереження ДСО".
13.2. У додатку 2 "Перелік приміщень і устаткування чергової частини ОВС" доповнити таблицю такими пунктами:
---------------------------------------------------------------------------------------
| 75 |Ліжко або тапчан | шт. | |Виходячи з потреби |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 76 |Умивальник | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 77 |Чаша клозетна | шт. | 1 | |
|----+-------------------------+-------------+--------------+-------------------------|
| 78 |Санітарно-гігієнічні | шт. | |Виходячи з потреби |
| |прилади | | | |
---------------------------------------------------------------------------------------
13.3. Додатки 4, 9, 21 виключити.
У зв'язку з цим:
додатки 5-8 вважати відповідно додатками 4-7;
додатки 10-14 вважати відповідно додатками 8-12;
додатки 15-17 вважати відповідно додатками 14-16.
13.4. У додатку 8 "Картотека невідкладних дій оперативного чергового":
у тексті слово "Перехоплення" замінити словом "Перехват".
у пункті 10 розділу XXV слова "загинули п'ять і більше або постраждало десять і більше чоловік" замінити словами "загинули три і більше або постраждало п'ять і більше осіб".
13.5. Доповнити додатком 13 "Журнал по організаційному забезпеченню спеціальних оперативних планів МВС", що додається.
13.6. У пункті 3 додатка 14 "Книга обліку осіб, які доставлені до чергової частини" слова "протоколу доставлення" замінити словами "протоколу затримання".
13.7. Доповнити додатком 17 "Пам'ятка для затриманих осіб", що додається.
13.8. Додаток 22 вважати додатком 21 і викласти в новій редакції, що додається.
Заступник начальника Головного штабу МВС України полковник міліції М.В.Андруньків
Додаток 13
до Інструкції з організації
діяльності чергових частин
органів і підрозділів
внутрішніх справ України,
направленої на захист
інтересів суспільства
і держави від протиправних
посягань
(у редакції наказу МВС
13.08.2010 N 382)
ЖУРНАЛ
по організаційному забезпеченню спеціальних
оперативних планів МВС
________________________________________________
(назва органу внутрішніх справ)
Розпочато "__" __________ 20__ року
Закінчено "__" __________ 20__ року
Інвентарний N ________
------------------------------------------------------------------
| N | Назва | Підстави | Ким | Дата | Дата |Прізвище|
|з/п|оперативного| введення |введено| і час | і час | черго- |
| | плану |оперативного| |введення| припи- | вого |
| | | плану | | | нення | |
|---+------------+------------+-------+--------+--------+--------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
------------------------------------------------------------------
Пояснення
щодо ведення журналу по організаційному забезпеченню
спеціальних оперативних планів МВС
1. Журнал ведеться оперативним черговим у чергових частинах МВС, ГУМВС, УМВС, міськрайліноргану.
2. Журнал призначений для обліку введення спеціальних оперативних планів (тренувань) та зберігається у черговій частині разом із зазначеними планами.
Додаток 17
до Інструкції з організації
діяльності чергових частин
органів і підрозділів
внутрішніх справ України,
направленої на захист
інтересів суспільства
і держави від протиправних
посягань
(у редакції наказу МВС
13.08.2010 N 382)
Пам'ятка
для затриманих осіб
При затриманні громадян України, іноземців та осіб без громадянства працівники органів внутрішніх справ зобов'язані забезпечити дотримання таких прав та основоположних свобод, передбачених Конституцією України ( 254к/96-ВР ), нормами міжнародного права та відомчими нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 5 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року:
"1. Кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом. (...)
4. Кожен, кого позбавлено свободи внаслідок арешту або тримання під вартою, має право ініціювати провадження, в ході якого суд без зволікання встановлює законність затримання і приймає рішення про звільнення, якщо затримання є незаконним.
5. Кожен, хто є потерпілим від арешту або затримання, здійсненого всупереч положенням цієї статті, має забезпечене правовою санкцією право на відшкодування".
Європейський суд з прав людини на Ваше прохання може вказати державі на обов'язок вжити у певних ситуаціях тимчасові заходи. Прохання про вжиття заходів Європейський суд може задовольнити, якщо існує невідворотний ризик настання для Вас невиправної шкоди.
Прохання про вжиття тимчасових заходів Ви або Ваші представники можуть направити факсом за таким номером: +33 (0)3 88 41 39 00. Титульна сторінка прохання повинна містити напис "Rule 39. Urgent" та номер телефону, за яким можна зв'язатися з Вами або з Вашими представниками.
У проханні обов'язково мають бути наведені детальні обставини щодо реального стверджуваного ризику. До прохання обов'язково повинні додаватися відповідні рішення національних органів та інші документи, які б обґрунтовували Ваше прохання. У разі існування ризику бути екстрагованим чи висланим з країни у проханні потрібно зазначити ймовірну дату та час Вашої екстрадиції чи вислання.
У разі Вашого затримання або арешту (взяття під варту) працівники міліції зобов'язані:
повідомити підстави та мотиви затримання або арешту, роз'яснити право щодо оскарження затримання;
надати у друкованому вигляді положення статей 28, 29, 55, 56, 59, 62 і 63 Конституції України ( 254к/96-ВР );
роз'яснити право захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника.
У разі заявлення Вами усної або письмової вимоги про необхідність участі захисника працівники міліції не мають права вимагати від Вас надання будь-яких пояснень або свідчень до його прибуття. Ваше волевиявлення щодо залучення захисника або відмови від його участі власноруч зазначається у відповідному документі про затримання;
негайно, але не пізніше ніж через дві години після затримання або арешту, повідомити Ваших родичів та у разі вимоги - захисника та адміністрацію за місцем роботи чи навчання.
Забороняється поміщати до кімнати для затриманих та доставлених осіб, якщо стосовно них не складений протокол про адміністративне затримання або протокол про затримання підозрюваного у вчиненні злочину.
Особистий огляд затриманої особи проводиться особою однієї статі із затриманим та в присутності двох понятих тієї самої статі.
Доставленню й затриманню не підлягають:
особи, які знаходяться в непритомному стані, мають небезпечні для життя тілесні ушкодження, симптоми гострих захворювань внутрішніх органів, отруєння сурогатами алкоголю, ужили отруйні або сильнодіючі речовини, заражені небезпечними для здоров'я оточуючих інфекційними хворобами, перебувають у тяжкому стані сп'яніння внаслідок вживання алкоголю, наркотичних засобів або інших одурманюючих речовин, втратили здатність самостійно пересуватися чи можуть завдати шкоди оточуючим або собі, вагітні жінки з ознаками близьких пологів.
Відповідні заходи реагування до таких осіб вживаються після надання їм допомоги медичними працівниками або після їх лікування у закладах охорони здоров'я.
Якщо Вас затримали за адміністративне правопорушення, Ви повинні знати, що:
адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може тривати не більше ніж три години.
Допускається затримання правопорушника до розгляду справи в суді за вчинення дрібного хуліганства, злісної непокори, публічних закликів до невиконання вимог працівника міліції, виявлення неповаги до суду, порушення порядку організації й проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, торгівлю з рук у невстановлених місцях.
Осіб, які порушили правила обігу наркотичних засобів і психотропних речовин, може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи і з'ясування обставин правопорушення - до трьох діб з повідомленням про це письмово прокурора протягом двадцяти чотирьох годин з моменту затримання.
Строк адміністративного затримання обчислюється з моменту доставлення правопорушника для складання протоколу, а для особи, яка була у стані сп'яніння, - з часу її витвереження.
Якщо Вас затримали за підозрою у вчиненні злочину, Ви повинні знати, що:
орган дізнання (слідчий) згідно зі статтями 106, 115 Кримінально-процесуального кодексу України ( 1002-05 ) має право затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який може бути призначене покарання у вигляді позбавлення волі, лише за наявності однієї з таких підстав:
1) коли цю особу застали при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення;
2) коли очевидці, в тому числі й потерпілі, прямо вкажуть на дану особу, що саме вона вчинила злочин;
3) коли на підозрюваному або на його одягу, при ньому або в його житлі буде виявлено явні сліди злочину.
Протягом сімдесяти двох годин після затримання орган дізнання (слідчий):
1) звільняє затриманого, якщо не підтвердилась підозра у вчиненні злочину, вичерпався встановлений законом строк затримання або затримання було здійснене з порушенням вимог чинного законодавства;
2) звільняє затриманого і обирає щодо нього запобіжний захід, не пов'язаний з триманням під вартою;
3) доставляє затриманого до судді з поданням про обрання йому запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.
Якщо протягом 72 годин постанова судді про застосування до затриманої особи запобіжного заходу у вигляді взяття під варту або постанова про звільнення затриманого не надійшла до установи для попереднього ув'язнення, начальник місця попереднього ув'язнення звільняє цю особу, про що складає протокол і направляє повідомлення про це посадовій особі чи органу, який здійснював затримання.
Під час утримання в кімнаті для затриманих та доставлених Вас повинні забезпечити:
триразовим гарячим харчуванням (при утриманні понад 3 години).
Приміщення кімнати повинно мати площу не менше 4 квадратних метрів на особу, природне та електричне освітлення, вентиляцію та санітарно-гігієнічні прилади (чаші клозетні, умивальники).
У разі тимчасового нефункціонування (відсутності) санвузла Вас повинні виводити за потребою не рідше 1 разу на чотири години.
Ви маєте право здійснювати віросповідання будь-якої релігії або висловлювати переконання, пов'язані із ставленням до релігії.
У разі погіршення стану Вашого здоров'я працівники міліції зобов'язані негайно викликати швидку медичну допомогу та надати невідкладну медичну допомогу.
Якщо при затриманні Ваші права були порушені:
Ви маєте право звертатись із скаргами, заявами і листами до посадових осіб органів внутрішніх справ, органів державної влади, прокуратури, суду, громадських організацій, а також до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Європейського суду з прав людини, відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.
Для написання кореспонденції до вищевказаних органів, а також своєму адвокату Вам повинні надати окрему кімнату та видати папір, кулькову ручку і конверт. Заклеєний конверт Ви передаєте оперативному черговому органу внутрішніх справ. Ця кореспонденція не підлягає перегляду.
Згідно зі статтею 27 Закону України "Про міліцію" ( 565-12 ) нагляд за додержанням законності у діяльності міліції здійснюють Генеральний прокурор України і підлеглі йому прокурори. У скарзі на ім'я прокурора має бути зазначено Ваше прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання та викладено обставини, при яких були порушені Ваші права.
Згідно зі статтею 106 Кримінально-процесуального кодексу України ( 1002-05 ) Ви маєте право оскаржити затримання в суді. Ваша скарга негайно надсилається начальником місця попереднього ув'язнення до суду. Скарга розглядається суддею одночасно з поданням органу дізнання про обрання запобіжного заходу. Якщо скарга надійшла після обрання запобіжного заходу, вона розглядається суддею протягом трьох діб з часу надходження.
Якщо подання не надійшло або якщо скарга надійшла після закінчення сімдесятидвогодинного строку після затримання, скарга на затримання розглядається суддею протягом п'яти діб з часу надходження.
Порядок ознайомлення
1. Особі, яка поміщається до кімнати для затриманих та доставлених, видається на руки Пам'ятка для затриманих осіб.
2. У частині "заяви та зауваження, зроблені при затриманні та огляді" протоколу про адміністративне затримання затримана особа власноруч робить запис про отримання Пам'ятки для затриманих осіб.
Додаток 21
до Інструкції з організації
діяльності чергових частин
органів і підрозділів
внутрішніх справ України,
направленої на захист
інтересів суспільства
і держави від протиправних
посягань
(у редакції наказу МВС
13.08.2010 N 382)
Зразки дозволів
на право перевірки
З Додатком 21 можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Накази".