документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ
07.10.2010 N 11-113/4995-17406

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 50-0007/15458 від 20.03.
2018)

Щодо ведення касової книги

(Витяг)

Національний банк України розглянув лист <...> щодо ведення касової книги відокремленими підрозділами підприємства і повідомляє таке.

Особливості оприбуткування готівки в касах відокремлених підрозділів регулюються вимогами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі - Положення), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637 (зі змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за N 40/10320.

Так, відповідно до п. 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО) або використанням розрахункової книжки (далі - РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Усі надходження і видачу готівки підприємства відображають у касовій книзі, записи в якій здійснюються касиром на підставі касових ордерів (пункти 4.2 та 4.3 Положення). Разом із тим відокремлені підрозділи підприємств, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або розрахункової книжки та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, касової книги не ведуть (абзац 4 пункту 4.2 Положення).

Таким чином, у разі, якщо відокремлені підрозділи виручку від продажу товарів фіксують через РРО, здійснюють лише операції щодо інкасації (здавання) виручки до банку, але не виконують операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковими касовими ордерами, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, то такі відокремлені підрозділи згідно з вимогами пункту 4.2 Положення касової книги не ведуть.

Слід зауважити, що останнім часом до Національного банку України надходять звернення від суб'єктів господарювання стосовно практичного застосування листа Державної податкової адміністрації України (далі - ДПАУ) від 05.05.2010 р. N 8795/23-7017/538 щодо роз'яснення з питань оприбуткування готівки, за основу якого взято лист Національного банку України від 16.04.2010 р. N 11-110/2010-6116.

Вказане роз'яснення національного банку України було надано на запит ДПАУ щодо порядку оприбуткування готівки в касах підприємств - юридичних осіб, які проводять розрахунки через РРО з відображенням у КОРО та касовій книзі підприємства.

При цьому як запит ДПАУ, так і роз'яснення Національного банку стосувалися оприбуткування готівки в касах підприємств, які застосовують РРО. Питання порядку, повноти та своєчасності оприбуткування готівки відокремленими підрозділами підприємства не розглядалися.

Також повідомляємо, що зважаючи на вищевикладене та з метою запобігання неоднозначного тлумачення вказаного роз'яснення з питань оприбуткування готівки, Національний банк України листом від 09.08.2010 р. N 11-110/4073-13707 надав ДПАУ роз'яснення стосовно особливостей оприбуткування готівки відокремленими підрозділами та звернувся з проханням довести зміст цього листа до підлеглих структурних підрозділів податкової служби для використання в роботі.

Виконавчий директор з питань готівково-грошового
обігу Національного банку України О.Дащенко

^ Наверх