документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ
09.08.2010 N 11-110/4073-13707

(Лист визнано таким, що втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 50-0007/15458 від 20.03.
2018)

Щодо роз'яснення з питань оприбуткування готівки

До Національного банку України останнім часом надходять численні звернення від суб'єктів господарювання стосовно практичного застосування листа Державної податкової адміністрації України від 05.05.2010 р. N 8795/7/23-7017/538 щодо роз'яснення з питань оприбуткування готівки, за основу якого взято лист Національного банку України від 16.04.2010 р. N 11-110/2010-6116.

Вказане роз'яснення Національного банку України (далі - Національний банк) надано на запит Державної податкової адміністрації України (далі - ДПАУ) від 15.03.2010 р. N 2758/5/23/7016/316 щодо порядку оприбуткування готівки в касах підприємств - юридичних осіб, які проводять розрахунки через реєстратори розрахункових операцій з відображенням у книзі обліку розрахункових операцій та касовій книзі підприємства.

При цьому як запит ДПАУ, так і роз'яснення Національного банку стосувалися оприбуткування готівки в касах підприємств, які застосовують реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО). Питання порядку, повноти та своєчасності оприбуткування готівки відокремленими підрозділами підприємств не розглядалися.

У той же час особливості оприбуткування готівки в касах відокремлених підрозділів, які здають готівку до каси підприємства - юридичної особи, регулюються вимогами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637 (із змінами) (далі - Положення).

Так, відповідно до підпункту "б" пункту 5.1 Положення для підприємств (у наведеному випадку для відокремлених підрозділів), у яких час закінчення робочого дня (зміни), що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, строки здавання готівкової виручки (готівки) встановлюються наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня.

При цьому відокремлені підрозділи мають щоденно оприбутковувати готівку в порядку, передбаченому пунктом 2.6 Положення, для тих, хто застосовує РРО.

Разом з тим зауважуємо, що відокремлені підрозділи підприємств, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або розрахункової книжки та веденням книг обліку розрахункових операцій, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, касової книги не ведуть (абзац 4 пункту 4.2 Положення).

Слід також зазначити, що Положенням передбачена можливість здавання готівкової виручки (готівки) відокремленими підрозділами підприємства - юридичної особи як безпосередньо до каси такої юридичної особи, так і до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичної особи (пункт 2.8 Положення).

Отже, у випадках коли підприємство - юридична особа має відокремлені структурні підрозділи, які застосовують РРО та час роботи яких не співпадає з часом роботи підприємства - юридичної особи, здавання готівкової виручки до каси підприємства наступного дня за днем її надходження до каси відокремленого підрозділу не є порушенням порядку оприбуткування, визначеного вимогами Положення.

Зважаючи на вищевикладене та з метою запобігання неоднозначному тлумаченню вказаного роз'яснення з питань оприбуткування готівки просимо довести цього листа Національного банку підлеглим структурним підрозділам податкової служби для використання в роботі.

<...>

Виконавчий директор з питань готівково-грошового обігу
Національного банку України О.Дащенко

^ Наверх