документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ
26.07.2010 N 11-113/3824-12809

(Письмо утратило актуальность на основании Письма
Национального банка Украины
N 50-0007/15458 от 20.03.
2018)

Стосовно документального оформлення внесення благодійних внесків готівкою

Національний банк України розглянув лист щодо надання роз'яснення стосовно документального оформлення внесення благодійних внесків готівкою і в межах компетенції повідомляє таке.

Відповідно до частин четвертої - шостої статті 61 Закону України "Про освіту" ( 1060-12 ) додатковими джерелами фінансування державних навчальних закладів є, зокрема: добровільні грошові внески, матеріальні цінності, одержані від підприємств, установ, організацій, окремих громадян. Такі кошти не вважаються прибутком і не оподатковуються. Зазначені кошти знаходяться у розпорядженні навчального закладу за умови, якщо вони спрямовуються на статутну діяльність навчального закладу. Навчальні заклади самостійно розпоряджаються прибутками від господарської та іншої передбаченої їх статутами діяльності (частина четверта статті 63 вказаного Закону) ( 1060-12 ).

Згідно з вимогами Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2000 р. N 1222, благодійні внески у грошовій формі зараховуються на рахунок "Суми за дорученням", тобто шляхом здійснення певної касової операції. При цьому частина таких коштів може спрямовуватися на виплату заробітної плати працівників установ і закладів освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання відповідно до кошторисів зазначених установ і закладів з дотриманням вимог Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" ( 531/97-ВР ) у разі, коли такий напрям видатків визначений благодійником.

Слід зазначити, що відповідно до пункту 3.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637 (далі - Положення), на яке є посилання у листі, касові операції оформлюються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Згідно з вимогами пункту 3.3 Положення приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства. Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.

Крім того, розрахунки між закладами освіти та фізичними особами - громадянами України можуть проводитися шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів (п. 2.2 Положення), тобто надходити на рахунки таких закладів у безготівковому порядку.

Готівкова виручка (готівка) закладів освіти може використовуватися ними для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами (обов'язковими платежами) (п. 2.9 Положення). Відповідно до п. 3.4 Положення видача готівки з кас має проводитися за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями.

Таким чином, внесення батьками учнів готівкових коштів до закладів освіти без оформлення касових документів, що підтверджують їх здавання, є порушенням вимог Положення.

Заступник Голови Національного банку України В.Кротюк

^ Наверх