Документ втратив чиннiсть!
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
НАКАЗ
09.07.2010 N 538
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
3 серпня 2010 р. за N 606/17901
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства внутрішніх справ України
N 1068 від 22.12.2017)
Про затвердження Положення про проходження
служби основним особовим складом ДСПФС СВАРЧ МНС
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2001 N 1334 "Про затвердження Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб і типової форми контракту, що укладається з рятувальниками під час прийняття їх на роботу", з метою визначення особливості комплектування основного особового складу за професійною придатністю і станом здоров'я, організації проходження служби в міжаварійний період та під час виникнення надзвичайних ситуацій, а також трудових відносин, прав і обов'язків особового складу Державної спеціалізованої протифонтанної служби "Спеціальна воєнізована аварійно-рятувальна частина" МНС наказую:
1. Затвердити Положення про проходження служби основним особовим складом Державної спеціалізованої протифонтанної служби "Спеціальна воєнізована аварійно-рятувальна частина" МНС (далі - Положення), що додається.
2. Департаменту управління рятувальними силами (Марченко Г.Б.), Державній спеціалізованій протифонтанній службі "Спеціальна воєнізована аварійно-рятувальна частина" МНС (Шипак М.С.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Антонця В.М.
Міністр Н.Шуфрич
Затверджено
Наказ МНС
09.07.2010 N 538
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
3 серпня 2010 р. за N 606/17901
Положення
про проходження служби основним особовим
складом Державної спеціалізованої протифонтанної
служби "Спеціальна воєнізована
аварійно-рятувальна частина" МНС
I. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблено відповідно до пункту 4 Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2001 N 1334.
1.2. Державна спеціалізована протифонтанна служба "Спеціальна воєнізована аварійно-рятувальна частина" МНС (далі - ДСПФС СВАРЧ) заснована на професійній основі та на принципах єдиноначальності, централізації управління, статутної дисципліни, особистої відповідальності особового складу. Головним завданням ДСПФС СВАРЧ є попередження і ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій (далі - НС) техногенного та природного характеру на об'єктах нафтогазового комплексу, газотранспортної системи України, хімічно небезпечних та інших об'єктах підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктах та на окремих територіях у межах визначених МНС зон відповідальності.
1.3. Положення визначає особливості комплектування основного особового складу за професійною придатністю та станом здоров'я, проходження служби у режимі повсякденної діяльності (далі - міжаварійний період) і під час виникнення надзвичайних ситуацій, а також трудові відносини, права та обов'язки основного особового складу.
1.4. Основний особовий склад ДСПФС СВАРЧ є воєнізованим особовим складом.
Основний особовий склад ДСПФС СВАРЧ комплектується на контрактній основі.
1.5. До основного особового складу ДСПФС СВАРЧ належать працівники, які організовують і виконують аварійно-рятувальні роботи (у тому числі надають постраждалим невідкладну медичну допомогу) та забезпечують готовність аварійно-рятувальних підрозділів до їх проведення. Перелік посад основного особового складу ДСПФС СВАРЧ наведено в додатку.
Основний особовий склад ДСПФС СВАРЧ поділяється на керівний (молодший, середній, старший, вищий) та рядовий (далі - оперативний особовий склад).
1.6. Основними принципами, на яких ґрунтується діяльність ДСПФС СВАРЧ та його особового складу, є:
єдиноначальність і централізація керівництва;
пріоритетність завдань, пов'язаних із рятуванням життя постраждалих та збереженням довкілля;
постійна готовність підрозділів ДСПФС СВАРЧ до виїзду на аварійний об'єкт за сигналом "Збір-аварія" для надання допомоги постраждалим, ліквідації аварій та їх наслідків у будь-який час доби;
використання економічних методів керівництва діяльністю підрозділами;
постійне підтримання високого рівня професіоналізму особового складу відповідно до вимог міжнародних стандартів у цій сфері;
виправданий ризик виконавців і керівників аварійно-рятувальних робіт за прийняті рішення;
здійснення заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій;
раціональна дислокація підрозділів служби з урахуванням кількості та небезпечності об'єктів, що обслуговуються;
добір особового складу за станом здоров'я, постійне підтримання необхідного фізичного та психологічного рівня підготовки оперативного особового складу;
взаємодія з іншими аварійно-рятувальними службами та формуваннями;
використання позитивного світового досвіду у проведенні аварійно-рятувальних робіт;
соціальна захищеність особового складу.
II. Комплектування основного
особового складу ДСПФС СВАРЧ
2.1. Комплектування основного особового складу ДСПФС СВАРЧ проводиться відповідно до штатного розпису, затвердженого командиром ДСПФС СВАРЧ за погодженням з МНС.
2.2. Професійний відбір керівного та рядового особового складу (далі - оперативний особовий склад) ДСПФС СВАРЧ проводиться з урахуванням специфічних умов праці (застосування ізолювальних дихальних апаратів на стисненому повітрі, підвищена температура, загазованість навколишнього середовища тощо) відповідно до додатка 6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 N 246, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.07.2007 за N 846/14113.
Оперативний особовий склад проходить медичні огляди згідно з чинним законодавством.
Комплектування оперативного особового складу здійснюється із числа спеціалістів, які мають досвід роботи, відповідний стаж і кваліфікацію за фахом (для основного особового складу) та пов'язані з технологічним процесом потенційно небезпечних об'єктів, що обслуговуються.
Початком проходження служби працівниками, які належать до основного особового складу ДСПФС СВАРЧ, є день прийняття їх на роботу, який визначається відповідним наказом на підставі укладеного контракту. Контракт укладається з працівниками на момент прийняття їх на роботу за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2001 N 1334 "Про затвердження Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб і типової форми контракту, що укладається з рятувальниками під час прийняття їх на роботу".
2.3. Зарахування осіб, що вперше приймаються на посади основного особового складу, проводиться з призначенням випробувального терміну (за напрямом професійної діяльності).
2.4. Строк випробування працівників при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, - шести місяців.
Якщо працівник у період випробувального терміну був відсутній на роботі у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності або з інших поважних причин, строк випробування продовжується на відповідну кількість днів, протягом яких він був відсутній.
2.5. Особи, що приймаються на посади оперативного особового складу, проходять попереднє навчання, стажування та атестацію.
2.6. Оперативний рядовий склад комплектується особами, які мають повну загальну середню освіту, професійно-технічну освіту та пройшли безпосередню підготовку в навчальних (навчально-тренувальних) центрах.
На посади оперативного рядового складу приймаються особи віком від 21 до 40 років зі стажем роботи на відповідних підприємствах, в тому числі на підприємствах нафтогазового комплексу України не менше двох років.
2.7. Оперативний молодший керівний склад комплектується з осіб, які мають повну загальну середню освіту, професійно-технічну освіту, не менше двох років стажу роботи на підприємствах нафтогазового комплексу, газотранспортної системи України або профільних підприємствах за напрямом діяльності та пройшли попередню підготовку і стажування в навчальних (навчально-тренувальних) центрах, а також із найбільш підготовлених осіб рядового складу (респіраторників, рятувальників), які мають досвід оперативної роботи не менше двох років.
2.8. Оперативний середній керівний склад комплектується з осіб, які мають базову вищу або повну вищу освіту, стаж роботи на підприємствах нафтогазового комплексу, газотранспортної системи України або профільних підприємствах за напрямом діяльності не менше двох років та пройшли попередню підготовку та стажування в навчальних (навчально-тренувальних) центрах.
2.9. Оперативний старший керівний склад комплектується з числа найбільш підготовлених осіб середнього керівного складу, які працюють на керівних посадах не менше чотирьох років, мають досвід ведення аварійно-рятувальних робіт та повну вищу освіту.
2.10. Оперативний вищий керівний склад комплектується з числа найбільш підготовлених осіб старшого керівного складу, які мають організаторські навички, відповідні ділові якості, досвід керівництва аварійно-рятувальними роботами, повну вищу освіту та стаж роботи на командно-керівних посадах не менше п'яти років.
2.11. Граничний вік перебування на цих посадах визначається законодавством України про працю.
2.12. Командир ДСПФС СВАРЧ призначається і звільняється з посади Міністром України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
2.13. Призначення на посаду, переведення на іншу посаду та звільнення працівників ДСПФС СВАРЧ проводяться командиром служби.
2.14. Оперативний особовий склад проходить атестацію відповідно до Порядку атестації аварійно-рятувальних служб та рятувальників, затвердженого наказом МНС від 19.06.2003 N 201, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.07.2003 за N 640/7961 (із змінами).
III. Підготовка особового складу
3.1. Підготовка особового складу ДСПФС СВАРЧ організовується і проводиться відповідно до Законів України "Про освіту" ( 1060-12 ), "Про професійно-технічну освіту" ( 103/98-ВР ), "Про охорону праці" ( 2694-12 ), постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2001 N 1334 "Про затвердження Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб і типової форми контракту, що укладається з рятувальниками під час прийняття їх на роботу", наказу Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 N 15 "Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 231/1051, Положення про професійне навчання кадрів на виробництві, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства освіти і науки України від 26.03.2001 N 127/151, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06.04.2001 за N 315/5506, Положення про організацію навчально-виробничого процесу на виробництві, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства освіти і науки України від 27.12.2006 N 500/861, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17.01.2007 за N 32/13299, Правил безпеки в нафтогазодобувній промисловості України, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 06.05.2008 N 95, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02.06.2008 за N 497/15188.
3.2. Підготовка особового складу включає в себе:
професійну підготовку особового складу;
спеціальну підготовку особового складу;
підвищення кваліфікації особового складу;
навчання з питань охорони праці особового складу.
3.3. Професійна підготовка - організований та цілеспрямований процес оволодіння особовим складом знаннями, уміннями та навичками, необхідними для виконання професійних завдань.
Професійна підготовка особового складу включає в себе попередню професійну підготовку особового складу за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник". Попередня професійна підготовка складається з професійно-теоретичної підготовки, професійно-практичної підготовки (виробниче навчання та виробнича практика), кваліфікаційної атестації.
Після кваліфікаційної атестації працівники під керівництвом досвідчених, кваліфікованих працівників до початку самостійної роботи проходять стажування на робочому місці протягом не менше 15 змін.
Термін стажування, визначений контрактом, є випробувальним терміном.
Підготовку керівних працівників та фахівців (керівного складу) освітньо-кваліфікаційних рівнів "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст", "магістр". Здійснюється у відповідних вищих навчальних закладах за відповідними напрямами, спеціальностями (спеціалізаціями).
3.4. Спеціальна підготовка є виконанням функціональних обов'язків особовим складом у міжаварійний період і проводиться в ДСПФС СВАРЧ згідно з навчальними програмами та графіками несення служби. Під час спеціальної підготовки проводяться:
а) тренування з метою удосконалення здатності організму до роботи в екстремальних умовах, формування відповідних вольових і психофізичних якостей;
б) заняття з:
теоретичної підготовки;
підвищення фізичної працездатності і теплової витривалості;
вивчення та оволодіння прийомами застосування аварійно-рятувального оснащення, а також надання першої медичної допомоги потерпілим;
вивчення планів реагування на надзвичайні ситуації на об'єктах і територіях, що обслуговуються;
здійснення аналізу ведення аварійно-рятувальних робіт та ліквідації надзвичайних ситуацій.
в) тактичні заняття.
3.5. Підвищення кваліфікації особового складу для освітньо-кваліфікаційного рівня "кваліфікований робітник" здійснюється на виробничо-технічних курсах та курсах цільового призначення.
Підвищення кваліфікації керівних працівників та фахівців за освітніми рівнями "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст", "магістр" - спеціалізація, довгострокове підвищення кваліфікації, короткострокове підвищення кваліфікації, стажування.
3.5.1. Підвищення кваліфікації основний особовий склад ДСПФС СВАРЧ проходить не рідше одного разу на п'ять років з відривом від роботи у навчальних закладах МНС.
3.5.2. Особовий склад ДСПФС СВАРЧ може проходити підвищення кваліфікації за кордоном.
3.6. Професійна підготовка особового складу ДСПФС СВАРЧ здійснюється:
навчальним центром ДСПФС СВАРЧ, іншими відповідними професійно-технічними навчальними закладами, навчальними та навчально-методичними центрами - працівників ДСПФС СВАРЧ за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник";
відповідними вищими навчальними закладами (для окремих категорій осіб) - осіб керівного складу та фахівців ДСПФС СВАРЧ за освітньо-кваліфікаційними рівнями "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст" та "магістр".
3.7. Організація та проведення навчань з питань охорони праці в ДСПФС СВАРЧ проводяться відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 N 15 "Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 231/1051.
IV. Організація проходження служби
4.1. Порядок проходження служби передбачає три режими функціонування:
режим повсякденної діяльності;
режим підвищеної готовності;
режим надзвичайної ситуації і послідовність виконання покладених на аварійно-рятувальну службу завдань та виконання службових обов'язків основним особовим складом у цих режимах.
4.2. Під час проходження служби особовий склад може перебувати у становищі "на службі" або "поза службою".
Для оперативного особового складу становище "на службі" включає час чергування (у підрозділі чи вдома), у тому числі час проведення спеціальної підготовки, виконання робіт, а також час виконання службових обов'язків за посадою при виконанні аварійно-рятувальних робіт та у відрядженні. Оперативний особовий склад перебуває у положенні "поза службою" у дні відпочинку за графіком та у дні відпустки.
Для працівників ДСПФС СВАРЧ становище "на службі" визначається часом виконання службових обов'язків відповідно до розпорядку та тривалості щотижневого службового часу, "поза службою" - перебування поза виконанням службових обов'язків.
На період ліквідації аварії працівники ДСПФС СВАРЧ можуть за необхідності за наказом командира ДСПФС СВАРЧ переводитися із становища "поза службою" в становище "на службі" для виконання своїх прямих обов'язків або виконання окремих доручень, вирішення інших завдань у межах компетенції цих осіб.
4.3. У режимі повсякденної діяльності основний особовий склад служби виконує свої функціональні обов'язки відповідно до розпорядку дня, графіків роботи (графіків несення служби та спеціальної підготовки) із розрахунку на календарний місяць (обліковий період).
4.4. У режимі підвищеної готовності оперативний особовий склад ДСПФС СВАРЧ виконує роботи, визначені для режиму повсякденної діяльності, і додатково:
приводить у стан підвищеної готовності наявні сили та засоби;
формує оперативні групи для виявлення причин погіршення обстановки безпосередньо в районі можливого виникнення НС, готує пропозиції щодо її нормалізації та резерв;
за необхідності переміщує наявні сили і засоби в район можливого виникнення НС та здійснює обслуговування об'єктів і територій резервним складом;
організовує роботи, пов'язані з реагуванням на НС або усуненням загрози її виникнення.
4.5. Перехід від режиму повсякденної діяльності (підвищеної готовності) до режиму надзвичайної ситуації починається з моменту надходження виклику з об'єкта, що обслуговується, і виїзду аварійно-рятувальних підрозділів та спеціальної техніки.
4.6. У режимі надзвичайної ситуації, залежно від складності аварії, керівництво ДСПФС СВАРЧ здійснює координацію сил і засобів, необхідних для ліквідації аварії, встановлює особливий режим праці і відпочинку в підрозділах, які можуть бути залучені до ліквідації аварії. У таких випадках основний особовий склад, що перебуває за графіком на відпочинку, переводиться у становище "на службі".
4.7. Особи оперативного складу, що перебувають у становищі "поза службою", після оповіщення про режим надзвичайної ситуації зобов'язані прибути до підрозділу та ознайомитися з порядком несення служби в режимі надзвичайної ситуації і перейти в становище "на службі".
4.8. Після проведення аварійно-рятувальних робіт у разі отримання професійним рятувальником будь-якої травми йому гарантовано надаються лікування та медико-психологічна реабілітація у центрах медико-психологічної реабілітації, діючих при санаторно-курортних закладах.
V. Трудові відносини
5.1. Трудові відносини у ДСПФС СВАРЧ регулюються Кодексом законів про працю України ( 322-08 ), Законом України "Про аварійно-рятувальні служби" ( 1281-14 ), Законом України "Про охорону праці" ( 2694-12 ), Статутом про дисципліну працівників спеціальних (воєнізованих) аварійно-рятувальних служб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2000 N 1540, умовами контракту та цим Положенням.
5.2. Керівники підрозділів відповідають за постійну готовність підрозділів до ведення аварійно-рятувальних робіт, дисципліну і створення безпечних умов праці.
5.3. ДСПФС СВАРЧ проводять періодичні перевірки готовності підрозділів до дій у надзвичайних ситуаціях з оперативної, технічної та інших видів діяльності.
5.4. Посадові особи, відповідальні за охорону праці в ДСПФС СВАРЧ, зобов'язані провести з особами, що приймаються на посади основного особового складу, інструктажі з питань охорони праці, ознайомити під розписку про умови праці та про наявність небезпечних і шкідливих виробничих факторів, можливі наслідки їх впливу на здоров'я відповідно до Закону України "Про охорону праці" ( 2694-12 ).
5.5. В умовах надзвичайних ситуацій керівником аварійно-рятувальних робіт є командир (заступник командира) взводу, що прибув на місце надзвичайної ситуації першим. Після прибуття на місце надзвичайної ситуації командира ДСПФС СВАРЧ (заступника командира) він приймає керівництво аварійно-рятувальними роботами на себе.
Основний особовий склад підрозділів служби, залучений до ліквідації надзвичайної ситуації згідно з планами взаємодії, переходить у його підпорядкування та виконує його розпорядження.
5.6. Надання відпусток особам основного особового складу ДСПФС СВАРЧ проводиться відповідно до чинного законодавства.
Припинення виконання службових обов'язків особами основного особового складу ДСПФС СВАРЧ здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом законів про працю України та умовами контрактів.
VI. Облік проходження служби
6.1. На працівників, які належать до особового складу ДСПФС СВАРЧ, оформляються особові справи.
6.2. Особові справи та трудові книжки осіб, зарахованих на посади основного особового складу, заповнюються та зберігаються у відділі (секторі) кадрів ДСПФС СВАРЧ.
Особові справи можуть видаватися особам, які займають керівні посади, тільки з дозволу командира ДСПФС СВАРЧ або особі, на яку заведено особову справу. Забороняється розголошувати конфіденційну інформацію, яка міститься у справах.
Проходження служби особовим складом (відпустки, переміщення по службі, атестація) відображається в особовій картці.
6.3. Ознайомлення особового складу із внесеними у трудові книжки записами проводиться під підпис в особовій картці щороку.
Командир ДСПФС СВАРЧ М.С.Шипак
Додаток
до Положення про проходження
служби основним особовим
складом ДСПФС СВАРЧ МНС
Перелік
посад основного особового складу ДСПФС СВАРЧ МНС
До переліку посад основного особового складу ДСПФС СВАРЧ МНС належать:
командир (начальник) спеціалізованої протифонтанної служби;
перший заступник командира (начальника) служби;
заступник командира (начальника) служби;
помічник командира (начальника) служби;
начальник відділу оперативного реагування на надзвичайні ситуації;
начальник відділу головного механіка та енергетика;
командир загону;
командир окремого взводу;
заступник командира загону;
помічник командира загону;
начальник відділу;
заступник начальника відділу оперативного реагування на надзвичайні ситуації;
заступник начальника відділу головного механіка та енергетика;
начальник навчального центру;
командир взводу;
начальник групи;
заступник командира окремого взводу;
заступник начальника навчального центру;
головний фахівець;
провідний фахівець;
провідний інженер з профілактичних робіт;
головний метролог;
начальник навчального полігона;
начальник сектору;
заступник командира взводу;
заступник начальника групи;
заступник начальника сектору;
помічник командира взводу;
провідний інженер;
провідний інженер-механік;
провідний інженер-енергетик;
начальник дільниці;
фахівець;
інженер;
інженер-механік;
інженер-енергетик;
психолог;
лікар;
фельдшер;
старший майстер;
майстер;
механік;
інспектор;
інструктор;
технік-лаборант;
технік;
старший оперативний черговий;
оперативний черговий;
старший диспетчер;
диспетчер;
командир відділення;
респіраторник;
рятувальник;
лаборант.