документiв в базi
550558
Подiлитися 
  2007-03-212008-04-092010-06-23  

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 21 березня 2007 р. N 537
Київ

Про затвердження Порядку використання у 2007 році
коштів, передбачених у державному бюджеті для
фінансової підтримки розвитку туризму

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 326 від 09.04.20
08
N 501 від 23.06.20
10 )

( Установити, що у 2008 році кошти, передбачені Міністерству
культури і туризму у державному бюджеті ( 107-17 ) для
фінансової підтримки розвитку туризму, використовуються
відповідно до Порядку, затвердженого цією Постановою,
згідно з Постановою КМ N 326 від 09.04.2008 )

( Дію Постанови продовжено на 2009 рік з урахуванням
положень Закону України "Про Державний бюджет України
на 2009 рік" ( 835-17 ) та особливостей, викладених в
Постанові КМ N 32 від 14.01.2009 )

( Установити, що у 2010 році кошти, передбачені у державному
бюджеті ( 2154-17 ) за програмою "Фінансова підтримка
розвитку туризму", використовуються відповідно до Порядку,
затвердженого цією Постановою, згідно з Постановою КМ
N 501 від 23.06.2010 )

Кабінет Міністрів України постановляє:

Затвердити Порядок використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті ( 489-16 ) для фінансової підтримки розвитку туризму, що додається.

Прем'єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 березня 2007 р. N 537

Порядок
використання у 2007 році коштів, передбачених у
державному бюджеті ( 489-16 ) для фінансової підтримки
розвитку туризму

Загальні питання

1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті ( 489-16 ) МКТ за програмою "Фінансова підтримка розвитку туризму" (далі - бюджетні кошти).

2. Головним розпорядником бюджетних коштів є МКТ, розпорядником нижчого рівня - Держтуризмкурортів.

Напрями використання бюджетних коштів

3. Бюджетні кошти спрямовуються на:

1) забезпечення підвищення якості та рівня безпеки національного туристичного продукту шляхом розроблення і впровадження стандартів у галузі туризму та вимог до об'єктів туристичної інфраструктури, гармонізованих з міжнародними стандартами;

2) проведення орієнтованої на зовнішній ринок рекламно-інформаційної кампанії "Україна запрошує":

створення і розповсюдження інформаційних матеріалів (друкованої, фото- та відеопродукції, дисків для лазерних систем зчитування різними мовами), що характеризують Україну як туристично привабливу державу на зовнішньому ринку, а також розміщення таких матеріалів у зарубіжних засобах масової інформації;

організація в Україні і за кордоном презентацій, які розкривають туристичний потенціал України;

розміщення інформаційних матеріалів, що характеризують Україну як туристично привабливу державу, з використанням засобів зовнішньої реклами за кордоном;

участь у міжнародних туристичних виставках і ярмарках, що проводяться за кордоном;

3) проведення туристичних виставок і ярмарків в Україні та участь в них;

4) інформаційну підтримку та оновлення офіційного сайту Держтуризмкурортів та національного туристичного веб-порталу українською та іноземними мовами;

5) проведення інформаційно-рекламних акцій з просування національного туристичного продукту на внутрішньому ринку;

6) проведення семінарів, конференцій і засідань за круглим столом за участю вітчизняних фахівців з метою вивчення питання щодо впровадження міжнародних стандартів у галузі туризму;

7) забезпечення ведення обліку та здійснення моніторингу туристичних ресурсів шляхом створення і ведення реєстрів курортних територій, об'єктів відвідувань (музеїв, пам'яток архітектури, культури, історії) та туристичної інфраструктури, турагенств і туроператорів;

8) забезпечення міжнародної діяльності у галузі туризму шляхом фінансування спільних туристичних проектів за укладеними міжнародними договорами, приведення українського законодавства про туризм у відповідність з директивами Європейського Союзу, здійснення перекладу міжнародних договорів українською мовою, участі в роботі міжурядових комісій і міжвідомчих робочих груп;

9) оплату витрат, пов'язаних з відрядженням членів офіційних делегацій, склад яких погоджено з Віце-прем'єр-міністром України (відповідно до розподілу функціональних повноважень), для участі у заходах щодо розвитку туризму, що здійснюються в Україні та за кордоном. ( Пункт 3 доповнено підпунктом 9 згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

Вимоги щодо використання бюджетних коштів

4. Бюджетні кошти використовуються Держтуризмкурортів у межах бюджетних призначень з урахуванням плану заходів щодо розвитку туризму (далі - план заходів), затвердженого Держтуризмкурортів за погодженням з МКТ і Мінфіном, та необхідності виконання бюджетних зобов'язань минулих років, взятих на облік в органах Державного казначейства, у разі їх відповідності паспорту бюджетної програми та напрямам, визначеним планом заходів. ( Абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

У разі потреби Держтуризмкурортів вносить до плану заходів зміни за погодженням з МКТ і Мінфіном. ( Абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

Для здійснення передбачених у плані заходів Держтуризмкурортів видає наказ, в якому зазначається найменування заходу, відповідальний за його виконання, дата і місце здійснення, сума витрат. До наказу додається кошторис витрат, пов'язаних з підготовкою та здійсненням заходу, з відповідними розрахунками та обґрунтуваннями. ( Пункт 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

Заходи здійснюються без залучення посередників. ( Пункт 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

Не допускається спрямування бюджетних коштів на: ( Пункт 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

придбання товарів, робіт і послуг, які безпосередньо не пов'язані із здійсненням заходів та участю в них; ( Пункт 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

оплату посередницьких послуг; ( Пункт 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

фінансування заходів, на проведення яких здійснюються видатки за рахунок коштів, передбачених на виконання інших бюджетних програм. ( Пункт 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

5. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законодавством порядку. ( Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 326 від 09.04.2008 )

Виконавцем робіт відповідно до цього Порядку є переможець процедури закупівлі товарів, робіт і послуг.

6. Попередня оплата товарів, робіт і послуг, яка здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2006 р. N 1404 "Питання попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" (Офіційний вісник України, 2006 р., N 41, ст. 2752), не може перевищувати 30 відсотків їх вартості (попередня оплата товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, зазначених у підпункті 2 пункту 3 цього Порядку, може перевищувати зазначений розмір).

Остаточні розрахунки здійснюються згідно з умовами договору про закупівлю товарів, робіт і послуг на підставі актів приймання-передачі виконаних робіт та документального підтвердження вартості витрат і проведених розрахунків.

7. Операції, пов'язані з використанням бюджетних коштів, проводяться відповідно до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого Державним казначейством. ( Пункт 7 в редакції Постанови КМ N 501 від 23.06.2010 )

8. З метою недопущення виникнення кредиторської заборгованості на кінець року до тендерної документації та договору про закупівлю товарів, робіт і послуг включається вимога щодо коригування визначеної в договорі суми та зобов'язань сторін договору в разі зменшення бюджетних призначень під час уточнення показників державного бюджету.

Звітність про використання бюджетних
коштів та контроль за їх витрачанням

9. МКТ затверджує результативні показники щодо виконання плану заходів з його поквартальною розбивкою.

Відомості про зазначені показники надсилаються Мінфіну у двотижневий строк.

Інформацію про стан виконання показників МКТ подає Мінфіну у тижневий строк після завершення звітного періоду та одинадцяти місяців.

У разі невиконання показників МКТ утворює комісію, яка розглядає питання щодо подальшого фінансування виконання плану заходів. ( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

Про рішення комісії МКТ письмово повідомляє Мінфін у триденний строк після його прийняття. ( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

Якщо план заходів виконується не на належному рівні, Мінфін і МКТ проводять узгоджувальні наради, за результатами яких подають Міністрові фінансів пропозиції щодо подальшого фінансування виконання зазначеного плану. ( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

10. За нецільове використання бюджетних коштів відповідальність несуть головний розпорядник, розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня та виконавці.

10-1. Виконавці подають щомісяця до 1 числа МКТ інформацію про використання бюджетних коштів для її узагальнення та надсилання до 5 числа Мінфіну. ( Порядок доповнено пунктом 10-1 згідно з Постановою КМ N 501 від 23.06.2010 )

( Пункт 11 виключено на підставі Постанови КМ N 326 від 09.04.2008 )

12. Складення та подання фінансової звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.

^ Наверх
наверх