ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНЕ КАЗНАЧЕЙСТВО УКРАЇНИ
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
НАКАЗ
18.06.2008 N 401/214/32
Про затвердження Порядку взаємодії між органами
державної податкової служби, Державного
казначейства України та прокуратури
щодо захисту інтересів держави при здійсненні
судочинства за позовами про відшкодування
податку на додану вартість
З метою врегулювання питання щодо взаємодії між органами державної податкової служби, Державного казначейства України та прокуратури щодо захисту інтересів держави при здійсненні судочинства за позовами про відшкодування податку на додану вартість наказуємо:
1. Затвердити Порядок взаємодії між органами державної податкової служби, Державного казначейства України та прокуратури щодо захисту інтересів держави при здійсненні судочинства за позовами про відшкодування податку на додану вартість, що додається.
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступників Генерального прокурора України, Голови Державної податкової адміністрації України, Голови Державного казначейства України відповідно до розподілу обов'язків.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ від 14 вересня 2006 року N 45/551/223 "Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби, Державного казначейства України та прокуратури щодо захисту інтересів держави при здійсненні судочинства за позовами про відшкодування податку на додану вартість".
Голова Державної податкової адміністрації України С.Буряк
Голова Державного казначейства України Т.Слюз
Генеральний прокурор України О.Медведько
Затверджено
Наказ Державної податкової
адміністрації України,
Державного казначейства
України, Генеральної
прокуратури України
18.06.2008 N 401/214/32
Порядок
взаємодії між органами державної податкової служби,
Державного казначейства України та прокуратури
щодо захисту інтересів держави при здійсненні
судочинства за позовами про відшкодування
податку на додану вартість
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблений для забезпечення ефективної взаємодії органів державної податкової служби, Державного казначейства України та прокуратури у процесі судового розгляду справ за позовами про відшкодування податку на додану вартість, оскарження відповідних рішень, постанов, ухвал (далі - судові рішення), прийнятих судами з порушенням норм матеріального і процесуального права, виконання рішень у цих справах.
1.2. Правовою основою взаємодії між органами державної податкової служби, Державного казначейства України та органами прокуратури України є Конституція України ( 254к/96-ВР ), Закони України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ), "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ), "Про прокуратуру" ( 1789-12 ), Положення про Державне казначейство, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. N 1232, Кримінально-процесуальний кодекс України ( 1001-05, 1002-05, 1003-05 ), Кодекс адміністративного судочинства України ( 2747-15 ), Господарський процесуальний кодекс України ( 1798-12 ), інші нормативно-правові акти та цей Порядок.
1.3. Метою взаємодії є запобігання необгрунтованому та незаконному стягненню податку на додану вартість на підставі судових рішень та вжиття інших заходів щодо захисту інтересів держави відповідно до чинного законодавства.
2. Органи державної податкової служби
2.1. Інформують органи прокуратури для вирішення питання наявності підстав щодо представництва інтересів держави в суді в справах про відшкодування податку на додану вартість у межах норм чинного законодавства.
Звернення органів державної податкової служби до органів прокуратури повинні містити мотивовану позицію органу державної податкової служби з посиланням на матеріали справи. До звернення додаються докази, копії судових документів та інших матеріалів справи.
2.2. За вимогою прокурора надають копії матеріалів перевірок, проведених органами державної податкової служби, що свідчать про порушення законодавства платниками податків і мають безпосереднє відношення до судової справи, вказаної у зверненні.
2.3. У межах компетенції вживають всіх передбачених законодавством заходів щодо забезпечення доказової бази в процесі судового розгляду справи.
2.4. При внесенні органом державної податкової служби касаційної скарги (скарги про перегляд рішення за винятковими обставинами) вживають заходів щодо зупинення виконання судових рішень.
2.5. Одночасно з поданням апеляційної або касаційної скарги письмово повідомляють відповідні органи Державного казначейства України про оскарження судових рішень, а також про наявність обставин, що зумовлюють зупинення виконання судового рішення у справах про відшкодування податку на додану вартість (у разі якщо відповідний орган Державного казначейства України не залучено судом для участі у справі).
2.6. Після надходження від органу Державного казначейства України копії виконавчого документа у справах про відшкодування податку на додану вартість забезпечують контроль за правильністю відшкодування та у разі виникнення у подальшому будь-яких змін (відмова платника від бюджетного відшкодування; відшкодування сум податку на додану вартість на підставі висновків податкових органів або в рахунок погашення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів; скасування судового рішення; перебування у провадженні кримінальних справ, що розслідуються у зв'язку з порушенням податкового законодавства платником, на користь якого постановлено судові рішення; прийняття судового рішення про зупинення, відстрочення виконання рішення суду; визнання судом виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню) не пізніше двох робочих днів у письмовій формі інформують відповідний орган Державного казначейства України.
У випадку відмови платника від бюджетного відшкодування чи відшкодування сум податку на додану вартість на підставі висновків податкових органів або в рахунок погашення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів у встановленому порядку формують та передають відповідному органу Державного казначейства України довідку про залишок невідшкодованого податку за звітний період.
3. Органи Державного казначейства
3.1. У разі пред'явлення суб'єктом господарювання позову про відшкодування з бюджету податку на додану вартість до відповідного органу Державного казначейства України не пізніше наступного робочого дня після отримання позовної заяви направляють її копію відповідним органам державної податкової служби та прокуратури, а після порушення провадження у справі заявляють у суді клопотання про залучення цих органів до розгляду справи.
3.2. Вживають заходів щодо зупинення виконання судових рішень про відшкодування з бюджету податку на додану вартість за наявності ухвал суду, даних про оскарження рішень суду прокурорами та інших даних про обставини, що зупиняють чи унеможливлюють у подальшому виконання рішень суду.
4. Органи прокуратури
4.1. За результатами розгляду звернень органів державної податкової служби та органів Державного казначейства України вирішують питання про вступ у справу на захист інтересів держави, здійснюють представництво інтересів держави в судах у справах про відшкодування податку на додану вартість.
4.2. Оскаржують судові рішення, винесені з порушенням норм матеріального та процесуального права, незалежно від участі органів прокуратури у розгляді вказаних справ, у разі необхідності ініціюють оскарження судового рішення прокурором вищого рівня в установленому порядку.
4.3. За фактами підроблення документів (договорів, податкових накладних, вантажних митних декларацій тощо) організовують перевірки в порядку, передбаченому статтею 97 Кримінально-процесуального кодексу України ( 1002-05 ), та перевіряють законність рішень, прийнятих податковою міліцією під час досудового слідства у кримінальних справах зазначеної категорії.
4.4. У межах своєї компетенції прокурори відповідного рівня, їх заступники, керівники самостійних підрозділів інформують протягом трьох днів органи Державного казначейства України про апеляційне, касаційне оскарження (ініціювання перегляду судових рішень за нововиявленими або винятковими обставинами) або винесення постанов у ході досудового слідства у кримінальній справі.
5. Державне казначейство України щовівторка надає інформацію Генеральній прокуратурі України про судові рішення, що надійшли на виконання протягом цього тижня та щодо яких відсутні дані про наявність обставин, що призупиняють виконання цих судових рішень. Генеральна прокуратура України протягом п'яти календарних днів після отримання щотижневої інформації Державного казначейства України письмово повідомляє цей орган про наявні дані щодо зазначених обставин стосовно цих судових рішень, а у разі проведення додаткової перевірки - протягом тридцяти календарних днів.
6. Перерахування коштів здійснюється Державним казначейством України з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок платника податків після отримання згідно із цим Порядком інформації та даних про відсутність обставин, що призупиняють виконання судових рішень.
У разі ненадання, згідно із цим Порядком, органам Державного казначейства України інформації про наявні дані та результати перевірок Державне казначейство України перераховуватиме кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок платника податків у сумі, визначеній положеннями Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України та Державного казначейства України, затвердженого спільним наказом від 27.04.2004 р. N 82/245 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.05.2004 р. за N 645/9244.
7. Органам прокуратури, державної податкової служби та Державного казначейства України при розгляді справ зазначеної категорії з метою запобігання постановленню судових рішень з порушенням норм матеріального і процесуального права вживати інших заходів відповідно до законодавства України.