документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент валютного регулювання

ЛИСТ
23.04.2010 N 13-214/2198-6590

Територіальним управлінням
Національного банку України
Банкам України та їх філіям
Асоціації українських банків
Асоціації "Український
кредитно-банківський союз"

(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 29-213/5074-5078 від 21.05.20
12)

Щодо порядку реєстрації іноземних інвестицій,
здійснених у грошовій формі

У зв'язку зі зверненнями територіальних управлінь Національного банку України, іноземних інвесторів та уповноважених банків України щодо порядку реєстрації іноземних інвестицій, здійснених у грошовій формі, Національний банк України роз'яснює таке.

На виконання вимог Закону України від 23.06.2009 N 1533-VI "Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи" (далі - Закон) Правління Національного банку України 23.12.2009 прийняло постанову N 762 "Про врегулювання питань щодо здійснення та реєстрації іноземних інвестицій"(1), нормами якої затверджено Положення про порядок державної реєстрації Національним банком України іноземних інвестицій (далі - Положення).

_______________

(1) Зареєстровану в Міністерстві юстиції України 01.03.2010 за N 196/17491.

Згідно з пунктом 1.1 глави 1 Положення його норми поширюються на операції щодо здійснення іноземними інвесторами іноземних інвестицій виключно у вигляді грошових коштів та виключно після набрання чинності Законом ( 1533-17 ). Тобто, державна реєстрація іноземних інвестицій, здійснених до 24.11.2009, знаходиться поза межами компетенції Національного банку України.

Щодо заповнення Заяви про державну реєстрацію іноземної інвестиції (далі - Заява) та Інформаційного повідомлення про державну реєстрацію іноземної інвестиції (далі - Повідомлення)

1. Щодо форми Заяви

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 Положення іноземний інвестор або уповноважена ним в установленому порядку особа (далі - заявник) має подати до відповідного територіального управління Національного банку України (далі - Управління НБУ) заяву про державну реєстрацію іноземної інвестиції, складену за формою, наведеною в додатку 1 до цього Положення.

Враховуючи положення частини першої статті 10 Конституції України ( 254к/96-ВР ), а також те, що форма Заяви визначена українською мовою, вона має заповнюватись заявником українською мовою.

При цьому, з метою коректного відображення назви іноземного інвестора - юридичної особи/прізвища та імені іноземного інвестора - фізичної особи, а також місцезнаходження/місце проживання іноземного інвестора, допускається зазначення цієї інформації у Заяві та Повідомленні іноземною мовою у відповідності до наданих із Заявою документів.

Також звертаємо увагу, що у випадку коли заявником є уповноважена іноземним інвестором особа в першому реченні Заяви після слів "(далі - Закон)" необхідно навести інформацію не про іноземного інвестора, а про уповноважену ним особу (заявника).

2. Щодо заповнення пункту 3 Заяви та пункту 2 Повідомлення

Відповідно до вимог Положення у пункті 3 Заяви та пункті 2 Повідомлення слід відображати форму здійснення іноземної інвестиції згідно зі статтею 3 Закону України "Про режим іноземного інвестування" ( 93/96-ВР ). При цьому, мова йде не про необхідність цитування конкретного абзацу згаданої статті, а про відображення суті проведеної іноземним інвестором операції у контексті зазначеної статті.

Так наприклад, у випадку коли іноземний інвестор вкладає кошти з метою формування статутного фонду юридичної особи, достатнім буде зазначити "внесок для формування статутного фонду юридичної особи" або "внесок для збільшення статутного фонду юридичної особи" (якщо мова йде про збільшення статутного капіталу); у випадку придбання частки статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю - "придбання частки статутного фонду юридичної особи"; у випадку придбання акцій - "придбання акцій українського емітента"; у випадку придбання квартири, будинку, нежитлового приміщення - "придбання нерухомого майна"; у випадку здійснення іноземним інвестором інвестиційної діяльності на підставі укладеного з резидентом договору (контракту) про спільну інвестиційну діяльність (виробничу кооперацію, спільне виробництво тощо), не пов'язану із створенням юридичної особи - "спільна інвестиційна діяльність без створення юридичної особи"; у випадку розміщення коштів на вкладному рахунку з метою формування інвестиційного вкладу - "формування інвестиційного вкладу" тощо.

Тобто, у пунктах 3 Заяви та 2 Повідомлення не має потреби дублювати будь-який абзац статті 3 Закону України "Про режим іноземного інвестування" ( 93/96-ВР ), а слід зазначити суть проведеної іноземним інвестором операції. При цьому, не заперечується відображення у цих пунктах додаткової інформації, що розкриває форму інвестиційної операції.

3. Щодо заповнення суми інвестованих коштів і дати інвестування

Відповідно до вимог Положення у пункті 2 Заяви та пункті 1 Повідомлення слід відображати суму інвестованих коштів (цифрами та словами) в гривні та дату інвестування.

У випадку, коли іноземний інвестор здійснює інвестицію в один і той же об'єкт інвестиції на протязі 30 днів(2) декількома траншами, він має право подати один пакет документів до Управління НБУ для реєстрації такої інвестиції, зазначивши у пункті 2 Заяви суму та дату кожного траншу. Управління НБУ відповідно зазначає суму і дату кожного траншу в пункті 1 Повідомлення(3).

_______________

(2) Встановлений Положенням строк, протягом якого іноземний інвестор має подати відповідні документи до Управління НБУ для державної реєстрації іноземної інвестиції.

(3) Зазначене також стосується іноземних інвестицій, здійснених у період з 24.11.2009 до 15.03.2010.

Якщо внесення траншів здійснюється протягом більш тривалого проміжку часу (тобто іноземний інвестор не в змозі сформувати один пакет документів за декількома траншами протягом 30 днів з моменту здійснення першого), іноземний інвестор подає документи до Управління НБУ за кожним траншем окремо або за кількома траншами у розрізі 30 днів відповідно до вимог Положення. При цьому, на підставі першої Заяви та доданих до неї відповідних документів, Управління НБУ має оформити у порядку визначеному Положенням Повідомлення. А реєстрація наступного траншу має оформлюватись шляхом внесення змін до Повідомлення. Форма Змін до Повідомлення наведена у додатку 3 до Положення. У формі необхідно відобразити інформацію про суму та дату додаткового траншу, а також інші зміни, що виникають, у зв'язку зі зміною суми інвестованих коштів.

4. Щодо заповнення в Заяві та Повідомленні
інформації про об'єкт інвестування

У пункті 4 Заяви та пункті 3 Повідомлення слід відображати інформацію про сам об'єкт іноземного інвестування, а також про участь іноземного інвестора у ньому, виходячи із суми інвестиції, що зазначена у пункті 2 Заяви та пункті 1 Повідомлення, тобто, участь іноземного інвестора стосовно об'єкта інвестиції має бути відповідною сумі здійсненої інвестиції, зазначеної у пункті 2 Заяви та пункті 1 Повідомлення.

У випадку придбання іноземним інвестором частки у статутному фонді резидента - юридичної особи, що не виражена цінними паперами, у тому числі під час формування статутного фонду або його збільшення, необхідно зазначити повну назву юридичної особи - об'єкта інвестування, її місцезнаходження та ідентифікаційний код за ЄДРПОУ, частку в статутному фонді, що належить іноземному інвестору відповідно до вкладених (перерахованих) коштів для її придбання, що зазначена у пункті 2 Заяви та пункті 1 Повідомлення відповідно, а також номінальну вартість цієї частки.

Приклад: іноземний інвестор AIC LTD має намір внести до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальність "Промінь" 100000,00 грн., що складає 20% від зареєстрованого обсягу статутного фонду цього товариства (500000,00 грн.).

У період з 24.11.2009 по 15.03.2010 іноземний інвестор здійснив внесок до статутного фонду ТОВ "Промінь" загальною сумою 40000,00 грн.:

- 25.11.2009 - 10000,00 грн.;

- 26.12.2009 - 14000,00 грн.;

- 25.01.2010 - 16000,00 грн.

Іноземний інвестор, відповідно до вимог Положення у строк до 15.04.2010 подає до Управління НБУ документи, визначені у пункті 2.1 глави 2 Положення.

У цьому випадку у пункті 4 Заяви доцільно зазначити таке: "Частка (загальною номінальною вартістю 40000,00 грн., що складає 8%(4) зареєстрованого статутного капіталу) Товариства з обмеженою відповідальністю "Промінь" (м. Київ, вул. Ревуцького, 80; код ЄДРПОУ - 12345678).

_______________

(4) 40000,00 грн. * 100 % / 500000,00 грн. = 8 %

У випадку придбання іноземним інвестором акцій українського емітента, слід зазначити повну назву емітента цих акцій, його місцезнаходження та ідентифікаційний код за ЄДРПОУ, кількість акцій, що придбаває іноземний інвестор за кошти, зазначені у пункті 2 Заяви та пункті 1 Повідомлення відповідно, а також номінальну вартість цих акцій.

У випадку придбання інших цінних паперів українських емітентів, необхідно зазначити їх назву, кількість, що придбаває іноземний інвестор за кошти, зазначені у пункті 2 Заяви та пункті 1 Повідомлення відповідно, їх номінальну вартість, назву емітента, його місцезнаходження та ідентифікаційний код за ЄДРПОУ (крім облігацій внутрішньої державної позики).

У випадку придбання облігацій внутрішньої державної позики необхідно зазначити вид цінних паперів, кількість, що придбаває іноземний інвестор за кошти, зазначені у пункті 2 Заяви та пункті 1 Повідомлення відповідно, а також їх номінальну вартість.

У випадку придбання іноземним інвестором нерухомого майна, слід відображати вид нерухомого майна (квартира, будинок, нежитлове приміщення тощо), місцезнаходження цього майна та у разі неповної сплати за цей об'єкт зазначити примітку "сплачено частково". Якщо через деякий час іноземним інвестором здійснено подальший повний розрахунок за цей об'єкт, то при внесенні змін до Повідомлення, примітку необхідно виключити.

У випадку розміщення іноземним інвестором коштів в уповноваженому банку на умовах інвестиційного вкладу у пункті 4 Заяви та пункті 3 Повідомлення слід зазначити назву уповноваженого банку - юридичної особи, його адресу та номер рахунку, на якому розміщено (сформовано) інвестиційний вклад.

При цьому, у пункті 4 Заяви та пункті 3 Повідомлення допускається відображення додаткової інформації, що характеризує об'єкт іноземного інвестування.

Щодо переліку документів, що необхідно подати до Управління НБУ для державної реєстрації іноземної інвестиції

1. Щодо необхідності подання оригіналу або засвідченої в нотаріальному порядку копії договору (угоди, контракту) про здійснення іноземної інвестиції

Перелік документів, що має подавати іноземний інвестор до Управління НБУ для державної реєстрації іноземної інвестиції, визначений у пункті 2.1 глави 2 Положення.

До зазначеного переліку, серед інших обов'язкових документів, належить оригінал або засвідчена в нотаріальному порядку копія договору (угоди, контракту) про здійснення іноземної інвестиції.

У випадку формування статутного фонду юридичної особи або його збільшення на виконання зазначеної вимоги Положення достатнім є подання оригіналу або нотаріально засвідченої копії відповідного рішення засновників або уповноваженого ними органу (протокол загальних зборів засновників, учасників товариства тощо).

У випадку здійснення іноземним інвестором іноземної інвестиції через посередника (на підставі договору доручення або комісії) має подаватись оригінал або нотаріально засвідчена копія цього договору, а також оригінал або нотаріально засвідчена копія договору про здійснення інвестиції цим посередником за дорученням іноземного інвестора.

2. Щодо виписки (довідки) уповноваженого банку (далі - виписка)

Відповідно до пункту 2.1 глави 2 Положення виписка має підтверджувати здійснення іноземним інвестором іноземної інвестиції з його інвестиційного рахунку.

Виходячи із вищезазначеного, виписка має відображати назву іноземного інвестора - юридичної особи/прізвище та ім'я іноземного інвестора - фізичної особи, номер інвестиційного рахунку іноземного інвестора, відкритого у цьому банку, суму та дату списання коштів з інвестиційного рахунку іноземного інвестора, дані про одержувача коштів (назву юридичної особи/прізвище та ім'я фізичної особи), призначення платежу, що відображає суть інвестиційної операції.

У випадку, коли іноземний інвестор здійснює інвестиційну діяльність через рахунок посередника, заявник має надати Управлінню НБУ виписку, що підтверджує не лише списання коштів з інвестиційного рахунку іноземного інвестора на рахунок посередника, а й списання коштів з рахунку посередника для здійснення іноземним інвестором іноземної інвестиції.

З урахуванням статті 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" ( 2121-14 ) та норм Положення про порядок створення і державну реєстрації банків, відкриття їх філій, представництв, відділень(5), крім уповноваженого банку - юридичної особи, виписку іноземному інвестору може бути видано також філією або відділенням банку, в якій/якому відкрито інвестиційний рахунок іноземному інвестору. Ця виписка має бути засвідчена керівником філії/відділення банку (або уповноваженої ним особи) та відбитком печатки філії/відділення банку.

_______________

(5) Затвердженого постановою Правління Національного банку України від 31.08.2001 N 375 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.10.2001 за N 906/6097 (із змінами).

Щодо строку подання документів, для державної реєстрації іноземної інвестиції

Відповідно до пункту 2.1 глави 2 Положення заявнику для реєстрації іноземної інвестиції необхідно в строк, що не перевищує 30 календарних днів з дати здійснення іноземної інвестиції, подати до відповідного Управління НБУ документи, перелік яких визначено у цьому ж пункті.

У разі перевищення цього строку заявник має додатково надати до Управління НБУ обґрунтоване пояснення щодо затримки в поданні документів.

Крім того, у даний час розглядається питання стосовно внесення змін до Переліку і тарифів послуг з реєстрації установ банків, надання ліцензій (дозволів) на здійснення банківських операцій, операцій з валютними цінностями та інших послуг, що надаються Національним банком України та його територіальними управліннями(6), з метою встановлення підвищеного у декілька разів тарифу за послуги Управління НБУ щодо видачі Повідомлення, документи для оформлення якого були подані з перевищенням встановленого строку.

_______________

(6) Затвердженого постановою Правління Національного банку України від 12.08.2003 N 333 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.09.2003 за N 787/8108 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 19.03.2004 N 120, зі змінами).

Щодо відмови у видачі Повідомлення, а також внесення змін до нього

Виключний перелік підстав для відмови у видачі Повідомлення, а також внесення змін до нього, визначений у пункті 3.8 глави 3 Положення.

Згідно пункту 3.9 глави 3 Положення про відмову у видачі Повідомлення, внесення змін до Повідомлення Управління НБУ письмово протягом 5 робочих днів з дня прийняття відповідного рішення повідомляє заявника із зазначенням підстав.

Зазначений строк не враховується до загального строку розгляду документів для державної реєстрації іноземної інвестиції, що визначається виходячи з пунктів 3.2 та 3.3 глави 3 Положення.

Щодо оплати за видачу Повідомлення

Відповідно до пункту 3.5 глави 3 Положення Повідомлення надсилається заявникові або передається йому під підпис за умови подання документа, що свідчить про внесення заявником плати за реєстрацію іноземної інвестиції.

При цьому оплату за видачу інформаційного повідомлення має право здійснити як сам іноземний інвестор, так і уповноважена на ці дії особа.

Виконавчий директор з питань валютного регулювання та контролю А.І.Балюк

^ Наверх
наверх