документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент нормативно-методологічного забезпечення
банківського регулювання та нагляду

ЛИСТ
05.02.2010 N 40-511/621-1844

(Лист втратив актуальність на підставі
Листа Національного банку України
N 22-0006/15566 від 20.03.2018
р.)

Головним управлінням
Національного банку України
в Автономній Республіці Крим
та по місту Києву
і Київській області,
територіальним управлінням
Національного банку України,
Департаменту безвиїзного
банківського нагляду,
Департаменту інспектування
банків, Департаменту
кризового менеджменту та
контролю операцій
на відкритому ринку,
банкам України

Щодо Порядку здійснення
аудиторської перевірки річної
фінансової звітності банків
за 2009 рік

У зв'язку із запитами аудиторських фірм щодо виконання вимог Національного банку України (далі - Національний банк), викладених у постанові Правління Національного банку України від 23.12.2009 N 763 "Про порядок здійснення аудиторської перевірки річної фінансової звітності банків за 2009 рік" (далі - Постанова N 763), в частині здійснення оцінки достатності резервів та капіталу банку, Національний банк України надає наступні роз'яснення.

1. Щодо визначення інсайдерів/пов'язаних осіб банку

Зважаючи, що визначення інсайдерів/пов'язаних осіб банку, яке передбачено Інструкцією про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 N 368, враховує вимоги Міжнародних стандартів фінансового обліку 24 "Розкриття інформації про пов'язані сторони", аудиторські фірми при визначенні інсайдерів/пов'язаних осіб банку мають керуватись вимогами зазначеного вище нормативно-правового акта Національного банку.

2. Щодо екстраполяції результатів оцінки якості відібраних
кредитів

Відповідно до пояснень щодо заповнення таблиці "Оцінка достатності резервів і капіталу банку" у колонці 5 розділу I зазначаються дані щодо здійсненої екстраполяції результатів оцінки якості відібраних кредитів на структуру якості кредитних операцій.

Тобто, дані за рядками 1.1 - 1.5 колонок 4 та 5 розділу I Додатка 1 до Постанови N 763 можуть бути ідентичними виключно у тому випадку, коли за результатами перевірки, здійсненої відповідно до вимог Національного банку України, аудитором не було встановлено відхилень.

Екстраполяція результатів оцінки якості відібраних кредитів на структуру кредитних операцій має бути здійснена в наступному порядку:

а) у кожній із категорій кредитної заборгованості (для фізичних осіб - у кожній із категорій відповідного сегменту), що була перевірена, визначається частка (%) заборгованості за кредитами, що підлягає переміщенню до іншої (інших) категорій (далі - частка переміщення).

Частка переміщення визначається як співвідношення обсягу заборгованості за кредитами, що підлягає переміщенню до певної категорії, до загального обсягу заборгованості за кредитами у категорії, що перевірялася. Наприклад:

- частка заборгованості за кредитами, що підлягає переміщенню на одну категорію нижче;

- частка заборгованості за кредитами, що підлягає переміщенню на дві категорії нижче;

- частка заборгованості за кредитами, що підлягає переміщенню на три категорії нижче;

б) розрахована частка переміщення застосовується до заборгованості за кредитами, які не були відібрані до перевірки, поспіль, починаючи з найбільшого кредиту до досягнення значення частки переміщення.

Послідовність застосування часток переміщення визначається аудитором самостійно, виходячи з його професійного судження та необхідності забезпечення об'єктивної оцінки достатності резервів і капіталу банку.

3. Щодо врахування застави при здійсненні стрес-тестування

Вимоги щодо виключення вартості певних видів застави при розрахунку чистого кредитного ризику застосовуються до всього кредитного портфеля банку.

Початком перевірки вважається дата, на яку здійснюється аудиторська перевірка річної фінансової звітності за 2009 рік, тобто на кінець дня 31.12.2009.

Застава нерухомості, оцінка/переоцінка якої була здійснена відповідно до вимог Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" ( 2658-14 ) незалежним суб'єктом оціночної діяльності, що не є пов'язаною особою банку, протягом останніх шести місяців до початку перевірки, приймається до розрахунку чистого кредитного ризику за вартістю, визначеною в звіті про оцінку майна, з застосуванням відповідного коефіцієнту, залежно від категорії кредитної операції, згідно з вимогами Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279 (далі - Постанова N 279).

Застава нерухомості, оцінка/переоцінка якої була здійснена більш ніж за шість місяців до початку перевірки, тобто до 01.07.2009, приймається до розрахунку чистого кредитного ризику з застосуванням коригуючого коефіцієнту 0,75 до вартості, визначеної у звіті про оцінку майна, та відповідного коефіцієнту, залежно від категорії кредитної операції, згідно з вимогами Постанови N 279.

За кредитами, що були відібрані для перевірки відповідно до вимог Постанови N 763, перевірка відповідних підтверджуючих документів щодо оцінки застави має здійснюватись в обов'язковому порядку.

За кредитами, що не були відібрані для перевірки відповідно до вимог Постанови N 763, дата здійсненої останньої оцінки вартості отриманої в заставу нерухомості може братись аудитором на підставі даних банку. При цьому, доцільно зіставити надану банком інформацію щодо дати останньої оцінки вартості застави нерухомості з даними, отриманими аудиторами за результатами оцінки якості відібраних кредитів, на предмет їх відповідності. За наявності суттєвих відхилень, інформація щодо таких фактів має бути зазначена в коментарях до Таблиці, складеної згідно з Додатком 1 Постанови N 763.

4. Щодо порядку відбору кредитів для застосування компонента
стрес-тестування

Відповідно до Додатка 1 до Постанови N 763 "... у колонці 6 розділу I зазначаються дані за результатами аудиторської перевірки з урахуванням компонента стрес-тестування, застосованого до всього обсягу кредитного портфеля, структура якості якого була відкоригована шляхом екстраполяції результатів оцінки якості відібраних кредитів".

Тобто, компонент стрес-тестування має застосовуватись до всього кредитного портфеля, структура якості якого була відкоригована з урахуванням екстраполяції та зазначена аудитором у колонці 5 розділу I Таблиці Додатка 1 до Постанови N 763.

При цьому, для застосування компонента стрес-тестування за кредитами, наданими суб'єктам господарювання, аудитор може відбирати відповідно 5% або 10% обсягу заборгованості за кредитами, які були відібрані відповідно до вимог Постанови N 763, починаючи з найбільшого кредиту у кожній категорії, до досягнення мінімум 5% або 10% заборгованості за відповідною категорією. За відібраними таким чином кредитами здійснюється переміщення кредитної заборгованості на одну категорію нижче.

Для відбору кредитів з метою застосування компонента стрес-тестування за кредитами, наданими фізичним особам, має бути застосований наступний порядок.

За результатами екстраполяції має бути сформовано новий реєстр кредитів, наданих фізичним особам, та здійснено вибірку з застосуванням одного з зазначених нижче підходів:

згідно з порядком, зазначеним у підпункті "б" пункту 2 листа Національного банку України від 15.01.2010 N 40-512/197-639, до досягнення потрібного обсягу, встановленого Постановою N 763 (а саме: по 5% обсягу заборгованості за кредитами з категорії "стандартна", 10% обсягу заборгованості за кредитами кожної з категорій "під контролем", "субстандартна" та "сумнівна"),

або

в кожному сегменті 5%, або 10% обсягу заборгованості за кредитами (залежно від категорії заборгованості), поспіль, починаючи від найбільшого кредиту до досягнення потрібного обсягу.

Просимо керівників банків довести зміст даного листа до відома аудиторських фірм, що здійснюють перевірку річної фінансової звітності банку за 2009 рік.

Виконавчий директор - директор Дирекції
з банківського регулювання та нагляду О.М.Бережний

^ Наверх
наверх