Документ втратив чиннiсть!
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
УКАЗ
(Указ втратив чинність на підставі Указу
Президента України
N 462/2010 від 31 березня 2010 року)
Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України
від 21 жовтня 2009 року N 1117
( Додатково див. Конституційне подання Президента
від 04.11.2009 )
Кабінет Міністрів України 21 жовтня 2009 року видав постанову N 1117 "Про утворення Урядової комісії з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України".
Зазначеною постановою утворено Урядову комісію з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України, затверджено Положення про Урядову комісію (пункти 1, 2). Положенням про Урядову комісію з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України встановлено, що зазначена Урядова комісія є консультативно-дорадчим органом при Кабінеті Міністрів України; Комісія утворюється для забезпечення, зокрема, узгоджених дій органів виконавчої влади з питань формування і реалізації державної політики у сфері оборони, створення і подальшого розвитку сектору безпеки (пункт 1); основними завданнями Урядової комісії визначено, зокрема, сприяння забезпеченню координації дій органів виконавчої влади з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України (підпункт 1 пункту 4). Підпунктом 2 пункту 4 зазначеного Положення на Урядову комісію покладено завдання із підготовки пропозицій Кабінету Міністрів України стосовно призначення на посади осіб вищого офіцерського складу та присвоєння їм військових звань.
Ця постанова Кабінету Міністрів України не відповідає Конституції України ( 254к/96-ВР ), виходячи з такого.
За Конституцією України ( 254к/96-ВР ) Президент України є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України; призначає на посади та звільняє з посад вище командування Збройних Сил України, інших військових формувань; забезпечує національну безпеку; здійснює керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави; очолює Раду національної безпеки і оборони України; присвоює вищі військові звання (пункти 1, 17, 18 та 24 частини першої статті 106) ( 254к/96-ВР ).
Органом, який відповідно до Основного Закону ( 254к/96-ВР ) держави здійснює координацію і контроль діяльності органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони, є Рада національної безпеки і оборони України (частина друга статті 107) ( 254к/96-ВР ).
У той же час ні Конституцією України ( 254к/96-ВР ), ні законами України, зокрема Законами України "Про основи національної безпеки України" ( 964-15 ), "Про Кабінет Міністрів України" ( 279-17 ), координація дій з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України не віднесена до повноважень Кабінету Міністрів України.
Тож, ураховуючи, що відповідно до Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( 279-17 ) Уряд України може утворювати постійні, тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи для забезпечення здійснення своїх повноважень (частина перша статті 51) ( 279-17 ), покладення постановою від 21 жовтня 2009 року N 1117 на консультативно-дорадчий орган при Кабінеті Міністрів України зазначених завдань не відповідає Конституції України ( 254к/96-ВР ).
Крім того, на порушення Основного Закону України ( 254к/96-ВР ) зазначеною постановою Уряду передбачено включення до складу Урядової комісії з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України Голови Служби безпеки України, Голови Служби зовнішньої розвідки України, начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України без їх згоди.
За Конституцією України ( 254к/96-ВР ) Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який здійснює свої повноваження у встановлених Конституцією України ( 254к/96-ВР ) межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6, частина перша статті 113) ( 254к/96-ВР ).
Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, Генеральний штаб Збройних Сил України до системи органів виконавчої влади не належать і Кабінету Міністрів України не підпорядковуються.
Служба безпеки України є державним правоохоронним органом спеціального призначення, підпорядкованим Президенту України і підконтрольним Верховній Раді України (стаття 1 Закону України "Про Службу безпеки України" ( 2229-12 ), Рішення Конституційного Суду України від 20 жовтня 2009 року N 27-рп/2009), а Служба зовнішньої розвідки України - державним органом, підпорядкованим Президентові України та підконтрольним Президентові України і Верховній Раді України (стаття 1 Закону України "Про Службу зовнішньої розвідки України") ( 3160-15 ). Генеральний штаб Збройних Сил України належить до військового командування, є органом військового управління, головним військовим органом (статті 1, 11 Закону України "Про оборону України") ( 1932-12 ).
За таких умов та з огляду на положення частини другої статті 51 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( 279-17 ) щодо порядку залучення до участі в роботі консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, що утворюються Кабінетом Міністрів України, включення Урядом Голови Служби безпеки України, Голови Служби зовнішньої розвідки України, начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України до складу консультативно-дорадчого органу при Кабінеті Міністрів України без їх згоди є перевищенням передбачених Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України повноважень Уряду України.
Таким чином, видаючи зазначену постанову, Кабінет Міністрів України діяв з перевищенням повноважень та у спосіб, що не передбачений Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України, а отже, порушив, крім зазначених вище, також норми частини другої статті 19 Конституції України ( 254к/96-ВР ), яка зобов'язує органи виконавчої влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України, частини третьої статті 113 ( 254к/96-ВР ) щодо обов'язку Кабінету Міністрів України у своїй діяльності керуватися, зокрема, Конституцією України ( 254к/96-ВР ), частини першої статті 117 Конституції України ( 254к/96-ВР ), за якою Уряд видає постанови і розпорядження в межах своєї компетенції.
Виходячи з викладеного, відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України ( 254к/96-ВР ) постановляю:
1. Зупинити дію постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2009 року N 1117 "Про утворення Урядової комісії з питань забезпечення обороноздатності та національної безпеки України".
2. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Президент України В.ЮЩЕНКО
м. Київ, 4 листопада 2009 року
N 900/2009