документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З РЕГУЛЮВАННЯ РИНКІВ
ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ УКРАЇНИ

РОЗПОРЯДЖЕННЯ
23.07.2009 N 576

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
9 жовтня 2009 р. за N 948/16964

(Розпорядження втратило чинність на підставі Розпорядження
Національної комісії, що здійснює державне
регулювання у сфері ринків фінансових послуг
N 396 від 23.02.20
16)

Про затвердження Змін до Правил
розміщення страхових резервів із страхування життя

Відповідно до статей 31 та 36 Закону України "Про страхування" ( 85/96-ВР ), статей 27 та 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" ( 2664-14 ) і з метою вдосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг, забезпечення стабільності діяльності страховиків і захисту прав споживачів послуг у сфері страхування Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України ПОСТАНОВИЛА:

1. Затвердити Зміни до Правил розміщення страхових резервів із страхування життя, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 26.11.2004 N 2875, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 22.12.2004 за N 1626/10225 (додаються).

2. Департаменту стандартів регулювання та нагляду за фінансовими установами разом з управлінням правового забезпечення подати це розпорядження до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.

3. Управлінню організаційно-аналітичного забезпечення роботи керівника забезпечити опублікування цього розпорядження в засобах масової інформації після його державної реєстрації.

4. Це розпорядження набирає чинності через 10 днів після його державної реєстрації, але не раніше дня його офіційного опублікування.

5. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на першого заступника Голови відповідно до розподілу обов'язків.

Голова Комісії В.Суслов

Протокол засідання Комісії
від 23.07.2009 N 4
96

Затверджено
Розпорядження Державної
комісії з регулювання
ринків фінансових
послуг України
23.07.2009 N 576

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
9 жовтня 2009 р. за N 948/16964

Зміни
до Правил розміщення страхових резервів
із страхування життя

1. Підпункт 2.1.5 пункту 2.1 глави 2 викласти в такій редакції:

"2.1.5. Акції, облігації підприємств (крім цільових облігацій), іпотечні сертифікати, іпотечні облігації".

2. Главу 3 викласти в такій редакції:

"3. Структура активів, які приймаються для представлення страхових резервів

3.1. Величина окремих категорій активів, у тому числі утворених в іноземній вільно конвертованій валюті, приймається для представлення коштів страхових резервів за їх балансовою вартістю, якщо інше не передбачено цими Правилами, та в таких обсягах:

3.1.1. Грошові кошти на поточних рахунках (за винятком розміщених на поточних рахунках грошових коштів резерву належних виплат страхових сум) - не більше 20 відсотків страхових резервів. Кошти резерву належних виплат страхових сум можуть прийматися для представлення коштів страхових резервів грошовими коштами на поточних рахунках у повному обсязі.

3.1.2. Банківські вклади (депозити), валютні вкладення згідно з валютою страхування - разом сума грошових коштів не більше 70 відсотків страхових резервів.

Обсяг банківських вкладів (депозитів) в іноземній валюті, який приймається для представлення коштів страхових резервів, може бути збільшений на величину, яка відповідає розміру сформованих страхових резервів за договорами страхування життя, за якими страховики несуть відповідальність в іноземній валюті.

При цьому в кожному банку - разом не більше 20 відсотків страхових резервів.

3.1.3. Нерухоме майно - не більше 30 відсотків страхових резервів, при цьому вкладення в один об'єкт нерухомого майна - не більше 10 відсотків страхових резервів.

3.1.4. Цінні папери за вказаним нижче переліком - разом не більше 50 відсотків страхових резервів, з них:

акції українських емітентів - не більше 30 відсотків страхових резервів, при цьому в акції одного емітента - не більше 10 відсотків страхових резервів;

облігації підприємств українських емітентів - не більше 40 відсотків страхових резервів, при цьому не більше 10 відсотків страхових резервів в облігації одного емітента, який здійснює свою діяльність не менше 5 років. Для емітентів, які свою діяльність здійснюють менше 5 років, - не більше 10 відсотків страхових резервів, при цьому не більше 3 відсотків страхових резервів в облігації одного емітента;

акції, облігації іноземних емітентів та цінні папери іноземних держав - не більше 20 відсотків страхових резервів;

облігації місцевих позик - не більше 10 відсотків страхових резервів;

іпотечні сертифікати, іпотечні облігації - разом не більше 10 відсотків страхових резервів.

3.1.5. Цінні папери, що емітуються державою, а саме державні облігації України - разом не більше 80 відсотків страхових резервів.

3.1.6. Права вимоги до перестраховиків - разом не більше 40 відсотків страхових резервів, при цьому права вимоги до перестраховиків-резидентів приймаються для представлення коштів страхових резервів у розмірі не більше 20 відсотків страхових резервів до кожного такого перестраховика-резидента.

Права вимоги до перестраховиків-нерезидентів приймаються для представлення коштів страхових резервів у розмірі - разом не більше 25 відсотків страхових резервів, якщо рейтинг фінансової надійності (стійкості) перестраховика-нерезидента, визначений рейтинговим агентством (A.M.Best, США, Moody's Investors Service, США, Standard & Poor's, США або Fitch Ratings, Великобританія) за міжнародною рейтинговою шкалою, не нижчий рівня кредитного рейтингу зовнішніх довгострокових державних зобов'язань України, визначеного цими рейтинговими агентствами.

Не приймаються до структури активів права вимоги до перестраховиків-нерезидентів за ризиками, пов'язаними з дожиттям застрахованої особи до певного віку, події чи закінчення дії договору, крім ризиків, які пов'язані зі смертю застрахованої особи в будь-якому випадку, та/або з нещасним випадком, що трапився, та/або в разі стійкої непрацездатності (інвалідності) унаслідок хвороби застрахованої особи.

Права вимоги до перестраховиків визначаються як сума часток перестраховиків у страхових резервах.

3.1.7. Довгострокове фінансування (кредитування) житлового будівництва - не більше 10 відсотків страхових резервів.

3.1.8. Інвестиції в економіку України за напрямами, визначеними Кабінетом Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 року N 1211 "Про затвердження напрямів інвестування галузей економіки за рахунок коштів страхових резервів"), крім інвестування в розвиток ринку іпотечного кредитування шляхом придбання цінних паперів, емітованих Державною іпотечною установою, - разом не більше 20 відсотків страхових резервів. При цьому в окремий об'єкт інвестування - не більше 5 відсотків страхових резервів.

Інвестиції в економіку України за напрямом інвестування в розвиток ринку іпотечного кредитування шляхом придбання цінних паперів, емітованих Державною іпотечною установою, - разом не більше 40 відсотків страхових резервів.

При цьому інвестування в розвиток ринку іпотечного кредитування шляхом придбання цінних паперів, емітованих Державною іпотечною установою, за якими не надана державна гарантія, - не більше 20 відсотків страхових резервів.

3.1.9. Банківські метали, в тому числі поточні та вкладні (депозитні) рахунки в банківських металах, - разом не більше 15 відсотків страхових резервів.

3.1.10. Кредити страхувальникам-громадянам - разом не більше 20 відсотків страхових резервів.

3.2. Активи, які приймаються для представлення коштів страхових резервів, мають відповідати таким вимогам:

3.2.1. Акції українських емітентів, облігації підприємств українських емітентів та облігації місцевих позик повинні відповідно до законодавства пройти процедуру лістингу на фондовій біржі, перебувати у біржовому реєстрі та в обігу на фондовій біржі.

У разі делістингу акцій, облігацій підприємств або облігацій місцевих позик зазначені цінні папери приймаються для представлення коштів страхових резервів у розмірі 75 відсотків від найменшого значення таких величин: біржового курсу цінних паперів на дату розрахунку або біржового курсу на останній робочий день перебування цінних паперів у лістингу.

3.2.2. Акції, облігації іноземних емітентів та цінні папери іноземних держав-емітентів включаються до суми прийнятних активів за умови відповідності вимогам щодо допуску таких цінних паперів до обігу їх на території України, встановленим Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, а також відповідності таким вимогам:

суверенні рейтинги в національній валюті, в іноземній валюті, за короткостроковими зобов'язаннями, за довгостроковими зобов'язаннями країни, в якій державою здійснено випуск цінних паперів, мають бути не нижчі за один із таких: "A3" - "Moody's Investors Service" (США), "A" - "Standard & Poor's" (США), "A" - "Fitch Ratings" (Великобританія);

кредитний рейтинг іноземного емітента облігацій має бути не нижчий за один із таких: "A3" - "Moody's Investors Service" (США), "A" - "Standard & Poor's" (США), "A" - "Fitch Ratings" (Великобританія);

іноземний емітент акцій має провадити свою діяльність не менше ніж 2 роки;

акції, облігації іноземних емітентів мають перебувати в обігу протягом останніх 12 місяців до дати розрахунку величини активів, що приймаються для представлення коштів страхових резервів, на організованих фондових ринках та пройти лістинг на одній із таких фондових бірж: Нью-Йоркська фондова біржа (New York Stock Exchange Inc.), Лондонська фондова біржа (London Stock Exchange), Токійська фондова біржа (Tokyo Stock Exchange), Німецька біржа /Франкфуртська фондова біржа/ (Deutsche Borse AG) або на фондовій біржі НАСДАК (National Association of Securities Dealers Inc.).

3.2.3. Кредитний рейтинг банківської установи, в якій розміщені кошти страхових резервів, повинен відповідати інвестиційному рівню за національною шкалою, визначеною законодавством України.

У разі зниження рівня кредитного рейтингу банківської установи, в якій розміщено активи страховика, нижче інвестиційного рівня зазначені активи можуть прийматися для представлення коштів страхових резервів у розмірі 75 відсотків їх вартості.

Для представлення коштів страхових резервів може прийматися дебіторська заборгованість за договорами банківського вкладу з банківськими установами, до яких застосовані заходи впливу у вигляді призначення тимчасової адміністрації, у розмірі 75 відсотків вартості такої заборгованості.

3.2.4. Кредитний рейтинг цінних паперів, емітованих в Україні, в які розміщені кошти страхових резервів, повинен відповідати інвестиційному рівню за національною шкалою, визначеною законодавством України.

Вимоги до кредитного рейтингу цінних паперів застосовуються з урахуванням норм статті 4-1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( 448/96-ВР ).

У разі зниження рівня кредитного рейтингу цінних паперів зазначені цінні папери приймаються для представлення коштів страхових резервів у розмірі 75 відсотків від їх біржового курсу.

3.3. Сума активів, які приймаються для представлення коштів страхових резервів, визначається як сума окремих статей активів балансу з урахуванням таких обмежень:

3.3.1. Активи, обтяжені зобов'язаннями, які не відображені в складі балансових статей балансу, враховуються за їх балансовою вартістю, зменшеною на вартість таких зобов'язань.

3.3.2. Цінні папери, обіг яких зупинено, не приймаються для представлення коштів страхових резервів з дати опублікування інформації про зупинення обігу цінних паперів в одному з офіційних друкованих видань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

3.3.3. Не приймаються для представлення коштів страхових резервів цінні папери емітента, щодо якого:

порушено провадження у справі про банкрутство, винесена ухвала про його санацію;

прийнято рішення вищого органу емітента або рішення суду, що набрало законної сили, про припинення шляхом ліквідації або визнання емітента банкрутом;

визнано недійсною емісію цінних паперів такого емітента, скасовано реєстрацію випуску цінних паперів такого емітента.

3.3.4. Не приймаються для представлення коштів страхових резервів права вимоги до перестраховиків-резидентів, дію ліцензії(й) яких з відповідних видів страхування анульовано на дату розрахунку, та права вимоги до перестраховиків-нерезидентів, які на момент укладення відповідного договору перестрахування не відповідали вимогам, встановленим законодавством з питань регулювання ринків фінансових послуг.

3.3.5. Для представлення страхових резервів із страхування життя не можуть використовуватись позики (кредити, поворотна фінансова допомога, інші позикові кошти), цінні папери із зобов'язаннями зворотного викупу, цінні папери, за якими не здійснено повної оплати їх вартості, кошти, надані банкам на умовах субординованого боргу, помилково перераховані кошти на рахунок страховика, суми страхових платежів, які підлягають поверненню страхувальнику в період, наступний за звітним, відповідно до законодавства.

3.3.6. Для представлення страхових резервів із страхування життя не приймаються акції, емітовані будь-яким страховиком.

3.4. Оцінка активів, які приймаються для представлення коштів страхових резервів, здійснюється за їх справедливою вартістю відповідно до вимог стандартів бухгалтерського обліку та фінансової звітності з урахуванням вимог цих Правил.

3.5. Активи страховика, що відповідають вимогам пунктів 3.1-3.4 цієї глави та приймаються для представлення коштів страхових резервів, при розміщенні в одній юридичній особі можуть становити разом не більше 35 відсотків страхових резервів, зокрема:

грошові кошти на поточних рахунках, банківські вклади (депозити), валютні вкладення, банківські метали на рахунках, відкритих у цій юридичній особі;

акції, облігації підприємств, іпотечні сертифікати, іпотечні облігації, емітентом яких є ця юридична особа;

інвестиції в економіку України за напрямами, визначеними Кабінетом Міністрів України;

довгострокове фінансування (кредитування) житлового будівництва.

3.6. Кошти страхових резервів не можуть бути представлені у вигляді цінних паперів емітентів, щодо яких в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу".

В.о. члена Комісії - директора департаменту стандартів
регулювання та нагляду за фінансовими установами Г.М.Третьякова

^ Наверх
наверх