документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
III сесія VI скликання

РІШЕННЯ
09.07.2009 N 1000/2056

(Рішення втратило чинність на підставі Рішення
Київської міської ради
N 221/8505 від 01.11.20
12)

Про Програму забезпечення безпеки
туристів і екскурсантів у м. Києві до 2015 року

Відповідно до пункту 22 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пункту 3 статті 8 Закону України "Про туризм", рішення Київської міської ради від 12.02.2004 N 20/1229 "Про нову редакцію Програми розвитку туризму в місті Києві до 2010 року", рішення Київської міської ради від 18.03.2004 N 88/1298 "Про затвердження Порядку надання туристичних послуг у місті Києві", на виконання Міжгалузевої програми забезпечення захисту та безпеки туристів на 2007-2012 роки, затвердженої спільним наказом Міністерства культури і туризму, Міністерства внутрішніх справ та Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи України від 28.11.2007 N 73/387/811, та з метою створення ефективної системи захисту і безпеки перебування у м. Києві туристів і екскурсантів, безпечного здійснення видів туристичної діяльності, інформаційного забезпечення туристів і суб'єктів туристичної діяльності з питань безпеки Київська міська рада вирішила:

1. Затвердити Програму забезпечення безпеки туристів і екскурсантів у м. Києві до 2015 року у новій редакції згідно з додатком.

2. Визначити Головне управління комунального господарства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відповідальним за реалізацію Програми забезпечення безпеки туристів і екскурсантів у м. Києві до 2015 року.

3. Визнати таким, що втратило чинність, розпорядження Київської міської державної адміністрації від 28.08.97 N 1321 "Про Програму забезпечення захисту та безпеки туристів на 1997-2010 роки", беручи до уваги пункт 1 цього рішення.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань культури та туризму.

Київський міський голова Л.Черновецький

Додаток
до рішення Київради
від 09.07.2009 N 1000/2056

Програма
забезпечення безпеки туристів і
екскурсантів у м. Києві до 2015 року

Паспорт Програми

1. Програма забезпечення безпеки туристів і екскурсантів у м. Києві до 2015 року (далі - Програма).

2. Термін реалізації Програми:

початок - 2009 рік

закінчення - 2015 рік

3. Спрямованість Програми

Соціальна 
Науково-технічна 
  Промислова 
  Агропромислова 
Транспорт і зв'язок 
Екологічна 
Регіональна 
Зовнішньоекономічна 
Інша 

4. Замовник Програми:

Головне управління комунального господарства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

5. Підстава для розробки Програми:

- Рішення Київської міської ради "Про нову редакцію Програми розвитку туризму в м. Києві до 2010 року" від 12.02.2004 N 20/1229;

- Міжгалузева програма забезпечення захисту та безпеки туристів на 2007-2012 роки, затверджена спільним наказом Міністерства культури і туризму, Міністерства внутрішніх справ та Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи України від 28.11.2007 N 73/387/811.

6. Мета Програми: створення ефективної системи захисту і безпеки перебування у м. Києві туристів і екскурсантів, та вітчизняних туристів за кордоном, безпечного здійснення видів туристичної діяльності, які є пріоритетними для столиці України, інформаційного забезпечення туристів і суб'єктів туристичної діяльності з питань безпеки.

7. Очікувані результати реалізації Програми: забезпечення функціонування системи моніторингу виконання суб'єктами туристичної діяльності і споживачами туристичних послуг вимог чинних нормативно-правових документів щодо безпеки всіх видів туристичної діяльності, надання їм, при необхідності, всіх видів допомоги, підготовка і підвищення кваліфікації працівників туристичної індустрії з питань безпеки.

8. Джерела фінансування: кошти бюджетів різних рівнів, підприємств, організацій та установ галузі туризму, кошти інвесторів та залучені кошти (кредитні ресурси), благодійні внески та інші джерела.

9. Вартість Програми: фінансування заходів з виконання Програми передбачається при складанні бюджетів на відповідні роки.

10. Розробники Програми: Головне управління комунального господарства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Центр з сертифікації продукції, послуг та систем якості, Науково-дослідний інститут туризму та курортів.

11. Контроль та координація: Головне управління комунального господарства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

1. Загальні положення

Програма забезпечення безпеки туристів і екскурсантів у м. Києві до 2015 року є складовою частиною системи нормативно-правових документів, яка на рівні міста повинна забезпечити управління туристичною діяльністю та належну співпрацю між органами управління туризмом і суб'єктами туристичної діяльності.

Програма розроблена на виконання рішення Київради "Про нову редакцію Програми розвитку туризму в м. Києві до 2010 року" від 12.04.2004 N 20/1229, а також з врахуванням вимог ряду інших документів, а саме:

- Закону України "Про туризм", у редакції Закону від 18.11.2003 N 1282-IV;

- Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" від 24.02.94 N 4004-XII, зі змінами;

- Стратегії соціально-економічного розвитку м. Києва "Київ-2015: Стратегія розвитку", схваленої розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 29.11.2004 N 2168;

- постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2002 N 583 "Про затвердження Програми розвитку туризму в Україні на 2002-2010 роки";

- Міжгалузевої програми забезпечення захисту та безпеки туристів на 2007-2012 роки, затвердженої спільним наказом Міністерства культури і туризму, Міністерства внутрішніх справ та Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи України від 28.11.2007 N 73/387/811;

- Концепції забезпечення безпеки та правопорядку під час проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.09.2008 N 1244-р;

- Генерального плану міста Києва на період до 2020 року, затвердженого рішенням Київради від 28.03.2002 N 370/1804.

Ця Програма передбачає реалізацію комплексних заходів (додаток), що повинні вирішити питання захисту та безпеки туристів і екскурсантів під час отримання ними послуг, створення умов безпеки і атмосфери, які б сприяли залученню до столиці України зростаючого потоку вітчизняних і зарубіжних туристів, враховуючи при цьому наявні туристично-рекреаційні ресурси і інфраструктуру відпочинку.

Основними цілями Програми є:

- забезпечення виконання суб'єктами туристичної діяльності вимог чинних нормативно-правових документів щодо створення системи безпечних і комфортних умов перебування у м. Києві вітчизняних і зарубіжних туристів та забезпечення таких же умов жителям Києва при здійсненні ними подорожей по Україні та за кордон;

- врегулювання правових і організаційних відносин між суб'єктами туристичної діяльності і органами державного управління туризмом різного рівня з питань забезпечення безпеки туристичних і екскурсійних послуг;

- створення системи надання туристам і екскурсантам, при необхідності, правової, матеріальної, медичної й інформаційної допомоги;

- забезпечення безпеки туристів і екскурсантів у місцях проведення масових туристичних заходів (змагань, зльотів, виставок, ярмарків тощо) та у місцях проживання;

- своєчасне інформування суб'єктів туристичної діяльності про можливі небезпеки чи загрози небезпеки при здійсненні певних видів туристичної діяльності в конкретних умовах, необхідність виконання ними профілактичних заходів;

- охорона туристично-рекреаційних ресурсів м. Києва та прилеглих територій та охорона навколишнього природного середовища.

Враховуючи зростаючі потоки туристів, особливості інфраструктури відпочинку та наявні туристично-рекреаційні ресурси Києва й околиць, у Програмі розглянуті основні напрямки забезпечення безпеки туристів і екскурсантів при наданні:

- туристичних і екскурсійних послуг;

- послуг проживання і харчування;

- транспортних послуг;

- послуг активного туризму.

Програма передбачає розгляд найбільш важливих організаційних питань, а також питань підготовки та підвищення кваліфікації працівників суб'єктів туристичної діяльності, без вирішення яких неможливо забезпечити повноцінну безпеку туристів і екскурсантів.

Критеріями (ознаками) дієвості запровадження і виконання положень зазначеної Програми повинні стати:

- створення належних умов захисту та безпеки туристів і екскурсантів при здійсненні туристичної та екскурсійної діяльності у м. Києві, що повинно сприяти привабливості столиці України для вітчизняних та зарубіжних гостей як туристичного центру європейського рівня;

- своєчасна реєстрація, облік і розслідування фактів порушень вимог щодо захисту та безпеки туристів і екскурсантів, а також їх врахування у подальшій діяльності;

- забезпечення належної уваги керівників туристичних підприємств до питань охорони праці своїх працівників та їх соціального захисту;

- поширення серед працівників суб'єктів туристичної діяльності і туристів необхідних знань і практичних навичок з питань захисту і безпеки при здійсненні туристичної діяльності;

- зниження для гостей міста рівня ризиків при можливих надзвичайних ситуаціях техногенного і природного характеру, створення ефективної системи захисту при їх виникненні;

- прийнятний для розвинутих туристичних країн рівень громадської безпеки;

- належний екологічний стан навколишнього природного середовища.

2. Стан та перспективи забезпечення захисту
та безпеки туристів і екскурсантів

Туризм для міського господарства Києва є важливою галуззю, про що свідчать зростаючі потоки вітчизняних та іноземних туристів, а також збільшення грошових, і, зокрема, валютних надходжень до бюджету міста. Про динамічний розвиток і ефективність туристичної індустрії свідчать економічні показники діяльності туристичних і екскурсійних організацій, готелів, закладів харчування, музеїв тощо.

Крім того, туризм вносить вагомий вклад у створення нових робочих місць та забезпечення зайнятості, сприяє розвитку інших галузей міського господарства-транспорту, будівництва, торгівлі, культури, різноманітних видів послуг.

На 01.01.2009 у м. Києві відповідно до отриманих ліцензій туристичні послуги надавали 1569 суб'єктів туристичної діяльності. Крім того, гостей міста обслуговували 122 заклади тимчасового розміщення (готелі, мотелі, кемпінги тощо), у яких нараховується біля 9000 номерів, сотні закладів харчування різних типів і класів, фахівці туристичного супроводу (екскурсоводи, гіди-перекладачі, інструктори з видів туризму тощо), кількість яких не встановлена через відсутність системи обліку. В обслуговуванні туристів і екскурсантів активну участь брали організації транспорту, зв'язку, торгівлі, культури тощо.

Місто Київ щорічно відвідують біля 500 тисяч вітчизняних та майже 400 тисяч іноземних туристів; 1300 тисяч українських громадян, серед яких переважали кияни, через туристичні фірми столиці здійснили подорожі за кордон.

Екскурсійними послугами користуються біля 300 тисяч осіб (без врахування музейних екскурсійних відвідувань), що не можна вважати достатнім. Обсяг наданих туристичних послуг становить майже 4180 млн. гривень. Тільки безпосередньо в туристичній сфері працювало біля 20 тисяч осіб.

Враховуючи кількість суб'єктів туристичної діяльності та туристів і екскурсантів, яких вони обслуговують, питання захисту та безпеки туристів і екскурсантів потребують належної уваги.

На сучасному етапі розвитку туристичної діяльності нормативно-правовими документами (і загальнодержавного значення, і Києва, зокрема) передбачено необхідність виконання суб'єктами туристичної діяльності, а також туристами і екскурсантами встановлених вимог щодо безпеки. У той же час цими документами не передбачено систему збору й аналізу інформації щодо порушення законодавства з питань безпеки, ефективного моніторингу (контролю) за виконанням встановлених вимог, чітких вимог щодо кваліфікації обслуговуючого персоналу і його підготовки.

Актуальність вирішення проблем захисту та безпеки туристів і екскурсантів обумовлена необхідністю створення та закріплення позитивного іміджу столиці України з наступним збільшенням туристичних потоків, чіткого і своєчасного виконання всіма учасниками туристичної діяльності встановлених законодавством умов безпеки відповідно до мети туристичної подорожі, встановлення партнерських взаємовідносин між органами управління туризмом різного рівня і суб'єктами туристичної діяльності.

Для визначення мети та цілей щодо захисту та безпеки туристів і екскурсантів у м. Києві Програма передбачає такі напрямки діяльності:

- вдосконалення та розробку нормативно-правових документів з питань безпеки туристичної діяльності;

- запровадження системи постійного й ефективного моніторингу за виконанням суб'єктами туристичної діяльності встановлених вимог, з врахуванням пріоритетних напрямків туристичної діяльності у м. Києві (діловий, конгресний, подієвий, лікувальний, культурно-пізнавальний туризм, екскурсійна діяльність);

- проведення організаційних заходів на рівні міста і районів щодо благоустрою й облаштування місць надання туристичних послуг і місць проведення масових туристичних заходів, а також забезпечення належного рівня громадської безпеки;

- охорону праці працівників галузі, їх підготовку та соціальний захист;

- створення і запровадження системи збору, реєстрації й аналізу фактів порушень з питань безпеки.

Реалізація Програми і передбачених напрямків діяльності дозволить забезпечити права й інтереси споживачів щодо їх захисту та безпеки, зокрема особистої, під час отримання туристичних і екскурсійних послуг, покращити взаємодію і взаєморозуміння з питань безпеки між учасниками туристичної діяльності, охорону туристично-екскурсійних ресурсів, а отже підвищити туристичну привабливість Києва.

3. Нормативно-правове забезпечення та регулювання
діяльності щодо захисту та безпеки туристів і екскурсантів

Вимоги до діяльності щодо захисту та безпеки туристів і екскурсантів у м. Києві встановлено рядом загальнодержавних фундаментальних і спеціальних нормативно-правових документів, а також спеціальних нормативних документів, затверджених рішеннями Київради.

Під безпекою туристичних послуг розуміється відсутність будь-яких ризиків для життя, здоров'я та майна туристів і навколишнього природного середовища при нормальних (стабільних) умовах їх проектування, організації, надання і споживання.

Безпека в галузі туризму залежить від багатьох об'єктивних і суб'єктивних факторів, що стосуються можливих ризиків при наданні транспортних, готельних, туристичних, екскурсійних, страхових, інформаційних та інших послуг, а також ризиків, пов'язаних з можливими природними і техногенними катастрофами великого міста.

Регулювання діяльності з забезпечення захисту та безпеки при здійсненні туристичної діяльності в Україні і місті Києві, зокрема, здійснюється на підставі:

- законів і кодексів України:

- "Про туризм", у редакції Закону від 18.11.2003 N 1282-IV;

- "Про захист прав споживачів" від 12.05.91 N 1023-XII, зі змінами;

- "Про столицю України - місто-герой Київ" від 15.01.99 N 401-XIV;

- "Про цивільну оборону" від 03.02.93 N 2974-XII, зі змінами;

- "Про пожежну безпеку" від 17.12.93 N 3745-XII, зі змінами;

- "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" від 24.02.94 N 4004-XII, зі змінами;

- "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.91 N 1264-XII, зі змінами;

- "Про охорону праці" від 14.10.92 N 2694-XII, зі змінами;

- "Про аварійно-рятувальні служби" від 14.12.99 N 1281-XIV, зі змінами;

- "Про курорти" від 05.10.2000 N 2026;

- "Про Службу безпеки України" від 21.12.2000 N 2171-III, зі змінами;

- "Про боротьбу з тероризмом" від 20.03.2003 N 25;

- "Про захист населення від інфекційних хвороб" від 06.04.2000 N 1645-III;

- Кримінального кодексу України від 05.04.2001 N 2341, зі змінами;

- Цивільного кодексу України від 16.01.2003 N 435-IV, зі змінами;

- Господарського кодексу України від 16.01.2003 N 436-IV;

- постанов Кабінету Міністрів України:

- "Про затвердження Державної програми соціально-економічного розвитку Києва на період до 2010 року" від 15.12.97 N 1409;

- "Про затвердження Програми розвитку туризму в Україні на 2002-2010 роки" від 29.04.2002 N 583;

- "Про затвердження заходів щодо розвитку іноземного та внутрішнього туризму" від 27.06.2003 N 390-р;

- інших нормативно-правових документів (загальнодержавних):

- Ліцензійних умов провадження туроператорської та турагентської діяльності - наказ Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства культури і туризму України від 11.09.2007 N 111/55;

- Положення про порядок видачі дозволів на право здійснення туристичного супроводу фахівцями туристичного супроводу - наказ Держтурадміністрації України від 24.09.2004 N 83;

- Міжгалузевої програми забезпечення захисту та безпеки туристів на 2007-2012 роки - спільний наказ Міністерства культури і туризму, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 28.11.2007 N 73/387/811;

- Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту - постанова КМУ від 18.02.97 N 176;

- Правил проведення туристських подорожей з учнівською і студентською молоддю України - наказ Міносвіти від 06.04.99 N 96;

- Правил користування готелями і аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг - наказ Держтурадміністрації України від 16.03.2004 N 19;

- ГОСТу 28681.3-95 "Требования по обеспечению безопасности туристов и экскурсантов", введеного в Україні з 01.01.97 Держстандартом України;

- ГОСТу 28681.1-95 "Проектирование туристских услуг", введеного в Україні з 01.01.97 Держстандартом України;

- Глобального етичного кодексу туризму;

- спеціальних нормативно-правових документів міста Києва:

- Концепції розвитку туризму в м. Києві до 2010 року - рішення Київради від 26.12.2002 N 230/390;

- Програми розвитку туризму в м. Києві до 2010 року - рішення Київради від 12.02.2004 N 20/1229;

- Порядку надання туристичних послуг у м. Києві - рішення Київради від 18.03.2004 N 88/1298;

- Порядку проведення екскурсійної діяльності у м. Києві - рішення Київради від 18.03.2004 N 89/1299.

Основними напрямами нормативно-правового забезпечення діяльності щодо охорони та безпеки туристів і екскурсантів у м. Києві Програмою визначено:

1. Підготовка пропозицій щодо розробки нових нормативно-правових документів з питань безпеки та вдосконалення чинних документів з питань забезпечення організації:

- в'їзного (іноземного) туризму;

- внутрішнього туризму, зокрема активного;

- послуг транспорту;

- готельних послуг і послуг харчування;

- діяльності закладів курортно-рекреаційної сфери;

- екскурсійної діяльності.

2. Підготовка пропозицій щодо конкретних організаційних заходів, які необхідно здійснити, зокрема створення підрозділу муніципальної туристичної міліції, охорони навколишнього середовища, створення окремих смуг руху для екскурсійного транспорту тощо. Створення місць паркування туристичного транспорту.

3. Створення системи контролю за забезпеченням виконання суб'єктами туристичної діяльності вимог чинних нормативних документів щодо питань безпеки, узагальнення та обміну набутим досвідом.

4. Підвищення ефективності системи підготовки і підвищення кваліфікації працівників суб'єктів туристичної діяльності, у програмах яких належне місце повинно бути відведене і питанням захисту та безпеки туристів і екскурсантів. Розробка критеріїв щодо знань працівників галузі з питань безпеки.

4. Фінансове забезпечення Програми

Виконання комплексних заходів Програми передбачається за рахунок коштів місцевого бюджету Києва, бюджетів районних у м. Києві державних адміністрацій, а також коштів зацікавлених підприємств та інвесторів з підготовкою відповідної проектно-кошторисної документації.

Обсяги фінансування зазначених заходів Програми визначаються відповідно до можливості бюджету м. Києва, прийнятих інвестиційних пропозицій і програм. Фінансування заходів виконання Програми передбачається при складанні бюджетів на відповідні роки.

5. Організаційна діяльність із забезпечення
безпеки туристів і екскурсантів

Враховуючи становище Києва як провідного туристичного центру України, через який проходять найбільші в державі туристичні потоки і зосереджено понад 25 % усіх суб'єктів туристичної діяльності і працюючих у галузі, питання захисту та безпеки туристів і екскурсантів вимагає надійного організаційного забезпечення.

Здійснення запропонованих комплексних заходів необхідно запроваджувати з урахуванням:

- вимог чинних нормативно-правових документів та необхідності їх вдосконалення й уточнення;

- вивчення й аналізу вітчизняного та зарубіжного досвіду з питань безпеки туристів і екскурсантів з врахуванням особливостей здійснення туристичної діяльності в Україні і великих містах;

- наявної туристичної інфраструктури та існуючої системи забезпечення безпеки громадян і гостей міста;

- встановлення єдиних і чітких вимог щодо забезпечення безпеки для всіх суб'єктів туристичної діяльності;

- розуміння важливості виконання туризмом соціальної і виховної функції;

- необхідності упередження можливих для туристів ризиків екологічного, техногенного і соціального характеру;

- виконанням м. Києвом столичних функцій;

- вимог до питань безпеки різних категорій туристів, зокрема іноземних.

Організаційні зусилля, передбачені Програмою, при плануванні і здійсненні як прийому вітчизняних і іноземних туристів в Києві, так і організацій подорожей жителів Києва за його межі, повинні бути спрямовані на:

- встановлення чітких і обов'язкових для виконання всіма суб'єктами туристичної діяльності вимог щодо безпеки туристів і екскурсантів;

- створення ефективної й оперативної системи контролю за виконанням суб'єктами туристичної діяльності вимог чинних нормативних документів;

- створення належних умов захисту і безпеки при організації і здійсненні:

- екскурсійної діяльності;

- транспортних послуг на території Києва;

- транспортних послуг при організації подорожей мешканців Києва по Україні та за кордон;

- обслуговуванні гостей в закладах тимчасового розміщення і харчування;

- організації відпочинку киян у приміській зоні;

- спортивних і активних подорожей;

- виконання вимог чинного законодавства щодо страхового захисту туристів та екскурсантів і працівників галузі;

- облаштування і створення умов безпеки у місцях, де проводяться туристичні зльоти та змагання з видів туризму та інші туристичні заходи;

- обов'язкове і своєчасне інформування туристів і екскурсантів про можливі ризики екологічного, техногенного чи соціального характеру, санітарно-епідеміологічні вимоги (обмеження відвідування, щеплення тощо) до відпочинку у певних регіонах, зокрема і за кордоном.

6. Кадрове забезпечення

Одним з важливих напрямів реалізації Програми є вирішення питання наявності у працівників галузі теоретичних знань і практичних навичок з питань безпеки, що неможливо без функціонування чіткої системи їх підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації та встановлених критеріїв для фахівців різних категорій. І особливо це важливо, враховуючи, що в місті в обслуговуванні туристів зайняті десятки тисяч обслуговуючого персоналу туристичних фірм, готелів, закладів харчування, культури, послуг тощо.

За роки незалежності України в системі підготовки фахівців туристичної галузі відбулися позитивні зміни. Перш за все, зросла кількість навчальних закладів різного рівня акредитації і форм власності, які надають спеціальну туристичну освіту. У всіх навчальних закладах державними освітніми стандартами передбачено вивчення курсів дисциплін з охорони праці в галузі, основ безпеки життєдіяльності, основ екології і тому фахівці з спеціальною освітою володіють необхідними знаннями з питань забезпечення безпеки туристів і екскурсантів.

Вимоги до обслуговуючого персоналу туристичних підприємств, закладів розміщення і харчування, фахівців туристичного супроводу з деяких питань безпеки обумовлені рядом нормативних документів - Ліцензійними умовами, правилами, інструкціями, стандартами.

Керівники і працівники туристичних підприємств і організацій, фахівці туристичного супроводу, керівники і працівники об'єктів туристичної інфраструктури повинні підвищувати свою кваліфікацію в акредитованих навчальних закладах.

За останні роки зросла кількість навчальних закладів різного рівня акредитації та форми власності, які надають спеціальну туристичну освіту.

У всіх навчальних закладах державними освітніми програмами передбачено вивчення курсів з охорони праці, основ безпеки життєдіяльності, основ екології, тому фахівці зі спеціальною освітою мають можливість оволодіти необхідними знаннями з питань забезпечення безпеки туристів і екскурсантів.

У той же час не обумовлена періодичність поновлення набутих знань, зокрема, з питань безпеки, та критерії до підготовки фахівців різних спеціальностей і категорій.

У туристичній галузі досить гостро стоїть питання запровадження критеріїв (вимог) для фахівців різних категорій і поновлення функціонування системи перепідготовки та підвищення кваліфікації цих працівників.

Для вирішення питань забезпечення суб'єктів туристичної діяльності кваліфікованими працівниками, які б володіли обов'язково і питаннями безпеки, необхідно:

- розробити та встановити чіткі критерії, зокрема і з питань безпеки, яким повинні відповідати працівники конкретних категорій і які повинні бути включені до кваліфікаційних характеристик;

- внести пропозиції щодо встановлення періодичності підвищення кваліфікації для різних категорій працівників галузі;

- внести пропозиції щодо вдосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників галузі;

- вивчати та запроваджувати в практику досвід кращих вітчизняних і зарубіжних підприємств з питань забезпечення захисту та безпеки туристів і екскурсантів;

- запровадити страховий захист працівників туристичної галузі;

- впровадити в практику розгляд питань забезпечення захисту та безпеки туристів і екскурсантів на практичних і науково-практичних семінарах.

7. Очікувані результати та ефективність Програми

Від реалізації комплексних заходів щодо забезпечення захисту та безпеки туристів і екскурсантів у м. Києві очікуються відповідні, перш за все, соціальні, а опосередковано й економічні результати. Соціальна ефективність виконання вказаних заходів буде виражатись у:

- створенні та винесенні на туристичні ринки більш конкурентоспроможного і привабливого, з огляду на питання безпеки, туристичного продукту, здатного задовольнити зростаючі запити і потреби вітчизняних та зарубіжних туристів;

- створенні і функціонуванні ефективної системи моніторингу виконання суб'єктами туристичної діяльності вимог чинних нормативних документів з питань безпеки туристичної і екскурсійної діяльності;

- ефективному захисті прав і інтересів споживачів;

- створенні безпечних умов позаміського відпочинку киян та облаштування місць масових туристичних заходів з врахуванням санітарно-епідеміологічних, протипожежних та екологічних вимог;

- створення системи реєстрації, обліку й аналізу фактів порушення вимог безпеки та їх врахування у подальшій діяльності;

- підвищенні соціального захисту працівників галузі;

- підготовці фахівців, які, крім інших вимог, будуть відповідати і сучасним вимогам щодо забезпечення захисту та безпеки туристів і будуть більш конкурентоспроможними на ринку праці;

- створенні і функціонуванні системи надання туристам і екскурсантам, у разі необхідності, потрібної допомоги;

- охороні природно-рекреаційних ресурсів.

Економічна ефективність Програми буде виражатись у збільшенні фінансових надходжень до бюджету внаслідок збільшення потоків вітчизняних і іноземних туристів, зменшенні витрат бюджету на соціальний захист працівників галузі.

8. Реалізація та контроль виконання Програми

Реалізацію комплексних заходів Програми здійснюють відповідальні виконавці на підставі річних планів роботи. Координацію і контроль за діяльністю відповідних структур і виконавців, пов'язаних з виконанням Програми, здійснює Головне управління комунального господарства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації). Відповідальний виконавець може на конкурентних засадах залучати до виконання окремих заходів чи їх етапів інші організації.

Заступник міського голови - секретар Київради О.Довгий

Додаток
до Програми
забезпечення безпеки
туристів і екскурсантів
у м. Києві до 2015 року

Комплексні заходи
забезпечення безпеки туристів і екскурсантів у м. Києві до 2015 року

NN п/п  Зміст роботи  Відповідальні виконавці  Термін виконання 
РОЗДІЛ 1. Організаційні заходи 
1.1.  Проводити постійний моніторинг виконання суб'єктами туристичної діяльності заходів щодо забезпечення безпеки туристів і екскурсантів під час надання туристичних послуг відповідно до вимог чинного законодавства  Головне управління комунального господарства Районні у м. Києві державні адміністрації
 
2009-2015
 
1.2.
 
Здійснювати заходи щодо забезпечення безпеки туристів і екскурсантів у місцях масових туристичних заходів та місцях надання туристичних послуг, послуг з проживання Зокрема, при надходженні звернень від делегацій щодо забезпечення безпеки в місцях перебування - запропонувати послуги охорони СПМО "Титан" (супровід делегацій) УДСО при ГУ МВС України в м. Києві  Головне управління комунального господарства Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою) Головне управління з питань надзвичайних ситуацій Районні у м. Києві державні адміністрації  2009-2010
 
1.3.
 
Відповідно до вимог Порядку надання туристичних послуг у м. Києві запровадити систему реєстрації та аналізу інформації про нещасні випадки з туристами, а також правопорушень, допущених при здійсненні туристичної діяльності  Головне управління комунального господарства Головне управління з питань надзвичайних ситуацій Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою)  2009-2010
 
1.4.
 
Практикувати розгляд питань щодо забезпечення безпеки туристів і екскурсантів, виконання розроблених заходів з цього питання на засіданнях міжвідомчої ради по туризму та екскурсіях, а також на нарадах та семінарах з суб'єктами туристичної діяльності  Головне управління комунального господарства
 
Постійно
 
1.5.
 
Розробити вимоги до керівників туристичних груп (гідів) з метою забезпечення належної якості туристичних послуг і забезпечення захисту та безпеки туристів, надання першої медичної допомоги, профілактики інфекційних та паразитарних захворювань та запровадити їх підготовку та підвищення кваліфікації  Головне управління комунального господарства Міська санітарно-епідеміологічна станція (за згодою) Акредитовані навчальні заклади туристичного профілю (за згодою)  2009-2010
 
1.6.
 
За зверненням замовника на підставі характеристик екскурсійних маршрутів, типу рухомого складу та графіка руху надавати технічні умови з вимогами щодо розроблення паспорта маршруту  Головне управління транспорту Комунальна служба перевезень Управління Державної автомобільної інспекції Головне управління комунального господарства  2009-2015
 
1.7.
 
Здійснювати контроль за дотриманням нормативно-правових документів з питань забезпечення безпеки у закладах розміщення і харчування та відповідно до міжнародної практики
 
Головне управління комунального господарства Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою) Головне управління з питань надзвичайних ситуацій  2009-2015
 
1.8.
 
Інформувати органи виконавчої влади про порушення встановлених вимог безпеки при проведенні масових туристичних і екскурсійних заходів
 
Управління державної автомобільної інспекції (за згодою) Головне управління комунального господарства  Постійно
 
РОЗДІЛ 2. Забезпечення захисту та безпеки при здійсненні туристичної діяльності 
2.1.
 
Забезпечити моніторинг виконання суб'єктами туристичної діяльності вимог чинних нормативно-правових документів щодо:
- інформування туристів з питань можливої небезпеки під час подорожі, необхідності виконання обов'язкових вимог і запобіжних заходів;
- страхового захисту туристів і екскурсантів, а також працівників суб'єктів туристичної діяльності;
- попередження щодо виникнення випадків інфекційних та паразитарних захворювань серед туристів, уникнення завезення цих хвороб на територію Києва;
- належного оформлення документів, в яких обумовлено питання безпеки (договорів, інструктажів, підтвердження замовлень тощо), зокрема письмового інформування туристів про санітарно-епідеміологічну ситуацію в країні виїзду та необхідність проведення профілактичних заходів, а також забезпечення туристів необхідними пам'ятками;
- створення безпечних умов у місцях надання туристичних послуг та місцях проживання;
- забезпечення туристів і екскурсантів кваліфікованими фахівцями туристичного супроводу;
- навчання туристів засобам та прийомам профілактики, попередження нещасних випадків та надання першої медичної допомоги;
- забезпечення надання оперативної допомоги споживачам, які постраждали під час подорожі;
- інформування органів виконавчої влади про надзвичайні випадки, в яких опинились туристи, нещасні випадки з туристами на території Києва та жителями Києва у місцях відпочинку в Україні та за кордоном 
Головне управління комунального господарства Головне управління з питань захисту прав споживачів Районні у м. Києві державні адміністрації Міська та районні санітарно-епідеміологічні станції (за згодою)
 
Постійно
 
2.2.
 
Здійснити благоустрій стоянок туристично-екскурсійного транспорту, зон відпочинку, при необхідності здійснювати супровід туристичних груп, які відпочивають на внутрішніх водоймах, спеціалізованими рятувальними постами за окремими замовленнями туристичних фірм та укладеними угодами  Головне управління комунального господарства ДКП "Плесо" КО "Київзеленбуд"
 
2009-2010
 
2.3.
 
Проводити комплексні обстеження туристичних об'єктів, пунктів відстою туристичних поїздів, основних екскурсійних маршрутів, стоянок туристично-екскурсійного транспорту, місць тимчасового проживання та масового відпочинку перед початком туристичного сезону, звернувши основну увагу на пожежні, санітарно-епідеміологічні, технічні та інші вимоги нормативних документів з питань безпеки
 
Головне управління комунального господарства Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою) Міська санітарно-епідеміологічна станція (за згодою) Головне управління з питань надзвичайних ситуацій Районні у м. Києві державні адміністрації  Щорічно
 
2.4.
 
Розробити систему оповіщення рятувальних, правоохоронних та інших служб, які забезпечують безпеку, про виникнення надзвичайної ситуації, що сталась з туристами під час здійснення екскурсій, подорожей, в тому числі за допомогою мобільного зв'язку  Головне управління з питань надзвичайних ситуацій Головне управління комунального господарства
 
2009-2010
 

2.5.
 
Розробити заходи щодо визначення точного місця знаходження туристів або туристичних груп у разі виникнення надзвичайної ситуації за допомогою електронних приладів або через мережі мобільного зв'язку  Головне управління з питань надзвичайних ситуацій Головне управління комунального господарства
 
2009-2010
 
2.6.
 
Вивчити можливість залучення коштів суб'єктів туристичної діяльності при страхуванні туристів для фінансування заходів забезпечення безпеки туристів і екскурсантів у м. Києві  Головне управління комунального господарства Головне управління з питань надзвичайних ситуацій  2009-2010
 
2.7.
 
Забезпечити охорону громадського порядку в місцях тимчасового проживання туристів, місцях масового відпочинку, місцях проведення масових туристичних заходів та на туристичних об'єктах, зокрема, при надходженні звернень від адміністрації готелів підрозділами УДСО при ГУ МВС України в м. Києві буде забезпечено охорону громадського порядку в приміщеннях готелів на підставі укладених договорів  Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою) Головне управління комунального господарства
 
Постійно
 
2.8.
 
Забезпечити контроль за організацією і здійсненням перевезень організованих туристичних груп і груп дітей автомобільним транспортом (оформлення дозволів, схем і графіків руху, списків учасників) відповідно до вимог чинного законодавства
 
Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою) Головне управління освіти і науки Головне управління комунального господарства Районні у м. Києві державні адміністрації  Постійно
 
2.9.
 
Організувати інформування суб'єктів туристичної діяльності щодо санітарно-епідеміологічних заборон, застережень чи обмежень на відвідування певних територій в Україні та за кордоном, пов'язаних з санітарними умовами, природними і техногенними катастрофами чи їх можливістю, через службу допомоги Київського міського голови киянам - "Call-центр"  Міська санітарно-епідеміологічна станція (за згодою) Головне управління з питань надзвичайних ситуацій Головне управління комунального господарства
 
Постійно
 
2.10.
 
Вивчити питання створення системи аналізу та контролю за діяльністю туристичних підприємств і закладів тимчасового розміщення щодо виконання термінів і режиму перебування на території Києва іноземних туристів, їх своєчасного виїзду з України відповідно до вимог чинного законодавства  Головне управління комунального господарства Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою) Головне управління СБУ у м. Києві та Київській області (за згодою)  Постійно
 
2.11.
 
Сприяти Головному управлінню СБУ у м. Києві та Київській області у виконанні вимог законів України "Про Службу безпеки України" та "Про боротьбу з тероризмом", а також при проведенні заходів оперативно-службової діяльності у місцях тимчасового проживання, відпочинку туристів та на туристичних об'єктах шляхом співпраці з суб'єктами туристичної діяльності  Головне управління комунального господарства
 
Постійно
 
2.12.
 
Надавати в установленому порядку дипломатичним представництвам та консульським установам іноземних держав інформацію щодо порушення їх громадянами режиму чи правил перебування на території України, а також про факти затримання чи нещасні випадки  Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою) Головне управління комунального господарства
 
Відповідно до запитів
 
2.13.
 
Виготовити та встановити в центральній частині міста вказівники до основних туристично-екскурсійних об'єктів, санітарних місць, закладів розміщення і харчування, транспортних вузлів, державних органів, органів правопорядку  Головне управління комунального господарства Районні у м. Києві державні адміністрації Головне управління транспорту Управління Державної автомобільної інспекції (за згодою) КК "Київавтодор"
 
2009-2012
 
РОЗДІЛ 3. Заклади розміщення і харчування 
3.1.
 
Проводити моніторинг обов'язкової сертифікації готельних послуг і послуг харчування у м. Києві
 
Головне управління комунального господарства Головне управління з питань захисту прав споживачів Органи сертифікації послуг Системи УкрСЕПРО (за згодою)  Постійно
 
3.2.
 
Забезпечити постійний контроль за дотриманням і виконанням підприємствами готельного господарства і харчування вимог чинних нормативних документів щодо забезпечення безпеки туристів
 
Головне управління комунального господарства Головне управління з питань захисту прав споживачів Міська санітарно-епідеміологічна станція (за згодою) Районні у м. Києві державні адміністрації  Постійно
 
3.3.
 
Вивчити питання створення єдиного обліку осіб, які тимчасово перебувають на території міста Києва та реєструються під час поселення в готелях, гуртожитках, курортно-оздоровчих закладах  Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою) Головне управління комунального господарства  2009-2010
 
3.4.
 
Розробити та виготовити пам'ятку для іноземних туристів щодо особливостей їх перебування в Україні, зокрема дотримання вимог безпеки
 
Головне управління комунального господарства Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою)  2009-2010
 
РОЗДІЛ 4. Безпека на транспорті 
4.1.
 
Розробити пропозиції щодо облаштування транспортних коридорів санітарними об'єктами і об'єктами туристичної інфраструктури у межах м. Києва
 
Головне управління комунального господарства Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою) Головне управління транспорту КК "Київавтодор"  2009
 
4.2.
 
Розробити схему місць висадки пасажирів, паркування, стоянок та зупинок екскурсійного транспорту біля об'єктів екскурсійного показу
 
Головне управління транспорту Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КК "Київавтодор" Головне управління комунального господарства Районні у м. Києві державні адміністрації Головне управління охорони культурної спадщини Головне управління земельних ресурсів Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою)  2011
 
4.3.
 
Згідно з вимогами ДСТУ 4269:2003 "Послуги туристичні. Класифікація готелів" відвести та облаштувати місця для гостьових стоянок біля готелів "Дніпро", "Експрес", "Козацький", "Либідь", "Салют", "Славутич", "Хрещатик"
 
Районні у м. Києві державні адміністрації Головне управління транспорту Головне управління комунального господарства Керівники готелів (за згодою) КК "Київавтодор"  2009-2010
 
4.4.
 
Визначити місця паркування туристичного автотранспорту при в'їзді в м. Київ на основних транспортних напрямах та розробити вимоги щодо забезпечення їх функціонування
 
Головне управління транспорту Районні у м. Києві державні адміністрації Головне управління земельних ресурсів Головне управління комунального господарства АТ "Київпроект" КК "Київавтодор"  2009-2011
 
4.5.
 
Здійснювати контроль за перевезенням туристів і екскурсантів (усіма видами транспорту) та наявністю у перевізників дозвільних документів (ліцензій), договорів з клієнтами, інших документів та дозволів
 
Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою) Головне управління транспорту Головне управління комунального господарства  Щорічно
 

4.6.
 
Запровадити періодичний контроль підготовки транспортних засобів (туристичних поїздів, теплоходів, автобусів) перед туристичним сезоном
 
Головне управління МВС України в м. Києві (за згодою) Головне управління транспорту Головне управління комунального господарства  Щорічно
 
4.7.
 
Здійснювати впровадження, утримання та контроль за облаштуванням існуючих об'єктів дорожнього та туристичного сервісу із дотриманням проектних рішень щодо забезпечення безпеки дорожнього руху на вулично-дорожній мережі міста
 
Головне управління транспорту Управління Державної автомобільної інспекції КК "Київавтодор" КП "Київдорсервіс" Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища  2009-2015
 
РОЗДІЛ 5. Активний туризм. Підготовка кадрів. Інформаційне забезпечення 
5.1.
 
Розробляти єдиний міський календар туристичних і культурно-мистецьких заходів та спортивних змагань з туризму
 
Головне управління комунального господарства Районні у м. Києві державні адміністрації Головне управління по фізичній культурі та спорту Головне управління освіти і науки  Щороку
 
5.2.
 
Забезпечити контроль за облаштуванням місць і трас туристичних змагань, інших місць масових туристичних заходів відповідно до вимог безпеки
 
Головне управління комунального господарства Районні у м. Києві державні адміністрації  Постійно
 
5.3.
 
Забезпечити підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації інструкторів з видів туризму, керівників туристичних груп, екскурсоводів, гідів-перекладачів, інших працівників суб'єктів туристичної діяльності, суддів туристичних змагань
 
Головне управління комунального господарства Головне управління освіти і науки Акредитовані навчальні заклади туристичного профілю (за згодою)  Постійно
 
5.4.
 
Вивчити питання створення міської маршрутно-кваліфікаційної комісії (ММКК) та визначити її повноваження  Головне управління комунального господарства  2009-2010
 
5.5.
 
Створити туристичний клуб, туристичну бібліотеку та міський пункт прокату туристичного спорядження  Головне управління комунального господарства  2009-2010
 
5.6.
 
Забезпечити дотримання вимог безпеки туристами при організації зимового відпочинку на гірськолижному комплексі "Протасів Яр", в Голосіївському лісопарку та інших місцях  Районні у м. Києві державні адміністрації Головне управління з питань надзвичайних ситуацій  2009-2015
 
5.7.
 
Забезпечити організацію та проведення науково-методичних та науково-практичних семінарів, нарад і конференцій з питань організації туристичної діяльності, питань безпеки зокрема
 
Головне управління освіти і науки Федерація спортивно-оздоровчого туризму м. Києва (за згодою) Головне управління комунального господарства  Щорічно
 
5.8.
 
Передбачити проведення спеціалізованих семінарів підвищення кваліфікації працівників галузі (гідів, екскурсоводів, працівників готелів) та підготовку волонтерів, задіяних у проведенні в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу  Головне управління комунального господарства Головне управління освіти і науки
 
2009-2012
 
5.9.
 
Забезпечити випуск картографічних, рекламно-інформаційних матеріалів для туристів, учасників і гостей Євро-2012  Головне управління комунального господарства  2009-2015
 
5.10.
 
При здійсненні туристичної діяльності забезпечити у межах своїх повноважень виконання вимог чинного законодавства щодо охорони навколишнього природного середовища, об'єктів історико-культурної спадщини, раціонального використання туристично-рекреаційних ресурсів  Головне управління комунального господарства Управління охорони навколишнього природного середовища Районні у м. Києві державні адміністрації  Постійно
 
5.11.
 
Забезпечити висвітлення в пресі, на телебаченні та радіо питань щодо захисту та безпеки туристів і екскурсантів
 
Головне управління комунального господарства Головне управління з питань взаємодії із засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю  Постійно
 

Заступник міського голови - секретар Київради О.Довгий

^ Наверх
наверх