документiв в базi
550558
Подiлитися 

Документ втратив чиннiсть!


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент нормативно-методологічного забезпечення
банківського регулювання та нагляду
Департамент безвиїзного банківського нагляду

ЛИСТ
13.08.2009 N 40-211/4368-15337

(Лист втратив актуальність на підставі
Листа Національного банку України
N 22-0006/15566 від 20.03.2018
р.)

Головним управлінням
Національного банку України
в Автономній Республіці Крим
та по м. Києву і Київській
області, територіальним
управлінням Національного
банку України, навчальним
закладам Національного
банку України,
Центру наукових досліджень
Національного банку України,
Навчальному центру
Національного банку України,
Асоціації українських
банків,
Асоціації "Український
кредитно-банківський союз",
банкам України

Про застосування норм постанови
Правління Національного банку
України від 22.07.2009 N 421

З метою забезпечення належного застосування банками положень постанови Правління Національного банку України від 22.07.2009 N 421 "Про окремі питання діяльності банків в період фінансово-економічної кризи" (далі - Постанова N 421), яка набрала чинності з 22.07.2009, Національний банк України надає наступні роз'яснення.

1. Щодо поширення дії Постанови N 421.

Дія Постанови N 421 поширюється на банки, які на звітну щомісячну дату (за даними файлу #02) мають поточні збитки, отримані в результаті формування резервів для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями, здійсненими на підставі кредитних договорів, укладених до 01.10.2008, у тому числі реструктуризованих.

Наголошуємо, що відповідно до вимог статті 69 Закону про банки ( 2121-14 ) та нормативно-правових актів Національного банку України прибутковість або збитковість банку визначається на підставі фінансової звітності.

2. Щодо зупинення виплати дивідендів акціонерам чи розподілу капіталу в будь-якій іншій формі.

Згідно з пунктом 2 Постанови N 421 виплата акціонерам дивідендів, у тому числі, нарахованих до набрання чинності Постанови N 421, зупиняється.

3. Щодо зупинення виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород працівникам банків.

Встановлена пунктом 2 Постанови N 421 заборона не містить виключень щодо категорії працівників банку та розповсюджується на всі додаткові виплати (надбавки, доплати, премії, винагороди та інші заохочувальні, компенсаційні і гарантійні виплати), які встановлюються банками самостійно у колективному договорі.

Встановлена заборона не поширюється на основну заробітну плату, до якої, відповідно до статті 2 Закону України "Про оплату праці" ( 108/95-ВР ), відноситься винагорода за виконану роботу (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Основна заробітна плата встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

З урахуванням зазначеного, встановлена заборона не поширюється на виплати, які є складовою частиною заробітної плати працівників та виплачуються на постійній основі за виконання ними функціональних обов'язків, які прямо пов'язані з обслуговуванням клієнтів і наданням банківських послуг та залежать від обсягу виконаних робіт.

4. Щодо інформування Дирекції з банківського регулювання та нагляду у разі виділення коштів на спонсорство та доброчинність.

З огляду на те, що спонсорство і доброчинність є прямими витратами банку, суттєві їх обсяги можуть мати негативні наслідки для фінансового стану банку, який вже має збиток, тому у разі прийняття банком рішення про виділення коштів на спонсорство і доброчинність, в установлені Постановою N 421 строки, банк має повідомити Дирекцію з банківського регулювання та нагляду інформацію (у довільній письмовій формі) із обов'язковим обґрунтуванням необхідності та доцільності виділення коштів, зазначенням підстав для цього, цілей, на які виділенні кошти, суми, дати перерахування та реквізитів, найменування отримувача коштів.

5. Щодо припинення здійснення витрат за консультаційними послугами фінансового характеру.

Це положення Постанови N 421 поширюється на випадки отримання консультаційних послуг, які надавалися на платній основі. Після набрання чинності Постанови N 421 банки, які мають збитки, зобов'язані вжити заходів, які спрямовані на скорочення витрат на консультаційні послуги.

За наявності у банку збиткової діяльності договори, які вже були укладені банком на отримання консультаційних послуг до набрання чинності Постанови N 421, мають бути переглянуті та проаналізовані на предмет їх доцільності, а при необхідності - розглянута можливість їх розірвання або відстрочення розрахунків.

Зазначені обмеження не поширюються на інформаційноконсультаційні послуги, які отримуються з метою забезпечення здійснення основної (операційної) діяльності банку (наприклад, отримання інформації від інформаційної агенції Рейтерс).

6. Щодо недопущення збільшення обсягів капітальних інвестицій та нематеріальних активів.

Контроль за обсягами капітальних інвестицій та нематеріальних активів здійснюється з урахуванням накопиченої амортизації (зносу). Заборона щодо збільшення обсягів капітальних інвестицій та нематеріальних активів не поширюється на операції, що здійснені згідно з договорами, які були укладені банками до набуття чинності Постанови N 421.

Майно, яке перейшло банку у власність на підставі реалізації прав заставодержателя відповідно до умов договору застави, або набуте банком з метою запобігання збиткам не розглядається як капітальна інвестиція, за умови вжиття банком усіх необхідних заходів, спрямованих на реалізацію такого майна у найкоротший термін.

7. Щодо заборони здійснювати викуп власних акцій.

Згідно зі статтею 33 Закону про банки ( 2121-14 ) банкам не дозволяється придбання власних акцій, якщо це може призвести до падіння регулятивного капіталу нижче за мінімальний рівень. Крім того, у разі, якщо купівля власних акцій може призвести до погіршення фінансового стану банку, Національний банк України має право заборонити банку купівлю власних акцій або паїв.

8. Щодо бланкового кредиту.

З урахуванням результатів аналізу існуючої світової та вітчизняної банківської практики, науково-теоретичних визначень поняття "бланковий кредит", для цілей застосування Постанови N 421 під бланковим кредитом слід розуміти кредит, забезпечення за яким не відповідає вимогам пункту 7.1 та абзацу 2 пункту 7.2 Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279.

9. Щодо заборони надання бланкових кредитів.

Заборона надання бланкових кредитів згідно цієї постанови не поширюється на:

- кредити, надані згідно з договорами, укладеними до набрання чинності Постанови N 421. Проте, реструктуризація таких договорів шляхом пролонгації термінів їх погашення можлива лише за умови надання позичальниками ліквідного забезпечення;

- кредити "овердрафт", що надаються юридичним особам, за умови забезпечення щомісячного повного погашення заборгованості (основний борг та відсотки);

- кредити, що надаються в рамках зарплатних проектів з використанням карток;

- міжбанківські кредити "овернайт".

10. Щодо заборони на надання кредитів інсайдерам.

Заборона стосовно надання кредитів інсайдерам згідно з Постановою N 421 не поширюється:

- на кредити, надані згідно з договорами, укладеними до набрання чинності Постанови N 421;

- на кредити, у тому числі з використанням карток, що надані на загальних підставах співробітникам банку, які не є акціонерами банку (за виключенням управлінського персоналу, який відноситься до перших керівників банку відповідно до пункту 1.10 глави 1 розділу VI Інструкції N 368)(1).

_______________

(1) Інструкція про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затверджена постановою Правління НБУ від 28.08.2001 N 368.

11. Чи поширюється обмеження щодо заборони на набуття банком права власності на недержавні цінні папери, які є предметом забезпечення за існуючими кредитними договорами, у разі звернення стягнення на таку заставу?

Встановлена пунктом 3 Постанови N 421 заборона придбавати недержавні цінні папери від свого імені не поширюється на випадки, коли банк набуває право власності на недержавні цінні папери внаслідок реалізації ним прав заставодержателя відповідно до умов договору застави, за умови вжиття банком заходів, спрямованих на реалізацію цих цінних паперів у найкоротший термін.

12. Чи поширюється заборона на здійснення операцій з векселями, зокрема, при здійсненні операцій врахування векселів?

Так, поширюється. Операції з врахування векселів відносяться до кредитних та включаються до загального обсягу кредитних ризиків банку.

13. Чи розповсюджуються обмеження, передбачені пунктом 3 Постанови 421 щодо придбання банком недержавних цінних паперів у разі, якщо емітентами таких цінних паперів є державні підприємства, єдиним власником якого є держава та в забезпечення виконання зобов'язань яких надані державні гарантії Кабінету міністрів України?

Розповсюджується. Встановлене обмеження не розповсюджується на придбання банками казначейських та інших цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України, та на цінні папери, емітовані Національним банком України.

Виконавчий директор - директор Дирекції з
банківського регулювання та нагляду В.В.Пасічник

^ Наверх
наверх