Документ втратив чиннiсть!
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
02.10.2007 N 11-115/3667-10072
<...>
(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 50-0007/15458 від 20.03.2018)
Про надання роз'яснення
Національний банк України розглянув Ваше звернення, надіслане народним депутатом України Видріним Д.Г. листом від 20.09.2007 N 20-9/25, щодо надання роз'яснень по застосуванню деяких нормативно-правових актів Національного банку України і повідомляє.
Щодо роз'яснення вимог Правил використання готівкової іноземної валюти на території України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 30.05.2007 N 200.
Відповідно до вимог Правил використання готівкової іноземної валюти на території України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 30.05.2007 N 200 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.06.2007 за N 656/13923 (далі - Правила), фізичні особи та повноважні представники юридичних осіб - нерезидентів - суб'єктів підприємницької діяльності можуть використовувати на територіях митниць готівкову іноземну валюту як засіб платежу у визначених пунктами 6.1 та 6.2 глави 6 Правил випадках.
У чинній редакції Правил дійсно відсутнє умовне обмеження щодо можливості здійснення зазначених розрахунків "в разі відсутності коштів у грошовій одиниці України й неможливості здійснення валютно-обмінної операції через пункт обміну", яке було в свій час передбачено абзацом першим глави 2 Правил в редакції постанови Правління Національного банку України від 26.03.98 N 119, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.04.98 за N 245/2685 (із змінами), відсутність зазначеного обмеження у чинних Правилах обумовлена тим, що перевірка у фізичних осіб та представників юридичних осіб наявності (або відсутності) готівкових гривень та визначення можливості (або неможливості) здійснення валютно-обмінних операцій не віднесена до компетенції органів, що приймають зазначені платежі.
Щодо питання чи дійсно чинне законодавство не містить вимог стосовно обов'язкового розроблення та затвердження відповідним внутрішнім наказом (розпорядженням) установи окремого порядку розрахунку ліміту каси для небанківських фінансових установ та якими нормативними документами слід керуватися небанківським фінансовим установам при розробці свого порядку розрахунку ліміту каси та підтвердження і документального оформлення розрахованої суми ліміту каси такої установи?
У разі, якщо у запиті мова йде про іноземну валюту, то фінансові установи, які одержали генеральну ліцензію Національного банку України на здійснення валютних операцій, самостійно визначають для власних кас порядок розрахунку ліміту каси в іноземній валюті з урахуванням особливостей діяльності та режиму роботи, обсягів готівкових надходжень (видатків), строків здавання готівки тощо і на підставі зазначеного встановлюють розмір ліміту для власних кас (відповідно до пункту 8.12 глави 8 Правил). При цьому слід зазначити, що Правила не встановлюють спеціальних вимог щодо затвердження та документального оформлення розрахунків та встановлення розмірів лімітів в іноземній валюті для власних кас фінансових установ, які одержали генеральну ліцензію Національного банку України на здійснення валютних операцій.
Що ж стосується національної валюти, то відповідно до пункту 5.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України 15.12.2004 N 637 (із змінами) (далі - Положення), небанківські фінансові установи самостійно визначають порядок розрахунку ліміту каси з урахуванням особливостей діяльності та режиму роботи цих установ, обсягу готівкових надходжень (видатків), строків здавання готівки тощо і на підставі зазначеного встановлюють розмір ліміту каси у національній валюті. При цьому установлений ліміт каси у національній валюті затверджується внутрішнім наказом (розпорядженням) підприємства (п. 5.2 Положення).
У той же час Положення не містить вимоги щодо обов'язкової розробки та затвердження відповідним внутрішнім наказом (розпорядженням) установи порядку самостійного встановлення ліміту каси в національній валюті для небанківських фінансових установ. Однак, на розсуд керівництва небанківської фінансової установи нею може бути розроблений порядок самостійного встановлення ліміту каси для такої установи із відповідним його затвердженням внутрішнім наказом (розпорядженням).
Виконавчий директор з питань
готівково-грошового обігу О.М.Толстой