КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
V сесія V скликання
РІШЕННЯ
22.11.2007 N 1259/4092
Про затвердження Міської програми енергозбереження,
режиму економії енергоресурсів підприємствами,
установами та організаціями незалежно
від форм власності та підпорядкування на 2007-2010 роки
Відповідно до пункту 22 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та на виконання підпункту 2.1 пункту 2 рішення Київської міської ради від 09.01.2006 N 627/3088 "Про заходи щодо забезпечення енергоносіями споживачів м. Києва" Київська міська рада вирішила:
1. Затвердити Міську програму енергозбереження, режиму економії енергоресурсів підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування на 2007-2010 роки (далі - Міська програма), що додається.
2. Головним управлінням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районним у м. Києві державним адміністраціям та підприємствам, установам, організаціям, відповідальним за виконання заходів, керуватися Міською програмою при розробці щорічних планів з впровадження енергозберігаючих заходів.
3. Головним управлінням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районним у м. Києві державним адміністраціям узагальнену інформацію про стан виконання Міської програми щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, подавати до Головного управління палива, енергетики та енергозбереження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
4. Встановити, що фінансовим забезпеченням загальноміських заходів з енергозбереження є кошти державного бюджету, власні кошти підприємств, установ, організацій, інвестиційні кошти та кошти бюджету м. Києва.
5. Головним розпорядникам бюджетних коштів передбачити кошти для фінансування заходів з енергозбереження, запланованих Міською програмою на основі бюджетних запитів при формуванні проектів бюджетів за відповідний рік, в межах фінансових можливостей.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу.
Київський міський голова Л.Черновецький
Додаток
до рішення Київради
від 22.11.2007 N 1259/4042
Міська програма
енергозбереження, режиму економії енергоресурсів
підприємствами, установами та організаціями
незалежно від форм власності та підпорядкування на 2007-2010 роки
Паспорт програми
Найменування програми:
Міська програма енергозбереження, режиму економії енергоресурсів підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування 2007-2010 роки (далі - Міська програма).
Замовник - координатор програми:
Київська міська державна адміністрація.
Виконавці програми:
- Головне управління палива, енергетики та енергозбереження виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);
- Головне управління житлового господарства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);
- Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);
- Головне управління комунального господарства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);
- Головне управління культури та мистецтв виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);
- Головне управління освіти і науки виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);
- Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);
- Головне управління транспорту, зв'язку та інформатизації виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);
- Головне управління промислової, науково-технічної та інноваційної політики виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації);
- Районні у м. Києві державні адміністрації;
- Підприємства, установи та організації м. Києва незалежно від форм власності та підпорядкування.
Мета програми:
- Створення економічних та організаційних умов для ефективного використання енергетичних ресурсів і забезпечення реалізації державної політики в галузі енергозбереження, орієнтованої на поєднання державного регулювання та ринкових механізмів.
Завдання програми:
- Забезпечення реалізації державної енергозберігаючої політики, щорічного зниження питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів та досягнення відповідних показників енергоефективності в окремих секторах промислово-економічного комплексу й міського господарства Києва в цілому.
Терміни реалізації програми:
2007-2010 роки.
Обсяги і джерела фінансування програми:
Передбачається, що фінансовим забезпеченням реалізації Програми є кошти державного, міського та районних бюджетів, власні кошти підприємств, установ та організацій, кредитів банків, залучення інвестицій, тощо.
Очікувані кінцеві результати від реалізації програми:
- зниження питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у м. Києві;
- запровадження економічних стимулів енергозбереження;
- нарощування обсягів і покращання якості послуг, що надаються підприємствами теплоенергетики споживачам і населенню міста;
- оновлення основних фондів підприємств теплоенергетики столиці;
- підвищення надійності системи теплоенергоспоживання;
- реалізація конкурентоспроможних науково-дослідних та науково-технічних розробок щодо створення та впровадження енергозберігаючого (обладнання, енергозберігаючих технологій тощо);
- поліпшення екологічної ситуації;
- приведення організаційних структур управління енергетикою столиці у відповідність до ринкових механізмів та сучасних вимог організації енергозбереження великого міста.
Система організації контролю за виконанням програми:
- загальний контроль за реалізацією програми здійснюється Головним управлінням палива, енергетики та енергозбереження, Головним управлінням житлового господарства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації);
- міські виконавці заходів програми несуть відповідальність за їх якісне і своєчасне виконання, раціональне використання коштів і матеріальних ресурсів, що виділяються на реалізацію програми;
- відповідальні замовники та виконавці заходів програми надають Головному управлінню палива, енергетики та енергозбереження та Головному управлінню житлового господарства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) щоквартальні звіти про хід роботи;
- за відсутності фінансування заходів програми, міські замовники і виконавці, за узгодженням із міським замовником-координатором, вносять до Київської міської ради пропозиції про зміну термінів їх виконання;
- хід і результати виконання заходів програми можуть розглядатися на засіданнях сесії Київської міської ради із заслуховуванням звітів керівників органів виконавчої влади міста, замовників і виконавців.
ВСТУП
Київська міська програма енергозбереження на період до 2010 року (далі - Програма) розроблена на виконання статті 6 Закону України "Про енергозбереження", пункту 8 розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.12.2005 N 577-р "Про заходи щодо енергозабезпечення споживачів", пункту 2.1 рішення Київської міської ради від 09.01.2006 N 627/3088 та пункту 6 розпорядження Київської міської державної адміністрації від 01.02.2006 N 136 "Про затвердження плану заходів щодо забезпечення сталої роботи підприємств теплоенергетики м. Києва, зменшення обсягів використання природного газу та інших енергетичних ресурсів", а також відповідно до стратегічних напрямів соціально-економічного розвитку міста Києва на період до 2015 року (Київ-2015. Стратегія розвитку).
Програма розроблялася з урахуванням реальних економічних, фінансових та інших ресурсних можливостей столиці.
При розробленні Програми проведено аналіз існуючого стану енергозабезпечення та енергозбереження в м. Києві за 1995, 2001-2005 рр., стану виконання нормативно-правових актів з енергозбереження, здійснено уточнення реального потенціалу енергозбереження в господарському комплексі столиці.
При розробленні Програми враховувалися завдання щодо енергозбереження, визначені в низці окремих міських комплексних галузевих середньострокових та довгострокових програм.
Програма розроблена з метою створення економічних та організаційних умов для ефективного використання енергетичних ресурсів і забезпечення реалізації державної політики в галузі енергозбереження, орієнтованої на поєднання державного регулювання та ринкових механізмів.
Ця Програма передбачає спадковість її положень із положеннями Комплексної програми енергозбереження м. Києва, затвердженої розпорядженням КМДА від 23.01.98 N 88.
1. Загальні положення
1.1. Програма являє собою нормативно-організаційний інструмент реалізації комплексу енергозберігаючих заходів, який забезпечує переведення економіки міста на енергозберігаючий шлях розвитку з дотриманням встановлених екологічних вимог.
При реалізації цієї Програми забезпечуватиметься досягнення у встановлені терміни певних показників енергоефективності в окремих секторах промислово-економічного комплексу й міського господарства Києва в цілому.
Програма є основою для здійснення міської політики в галузі енергозбереження.
1.2. Правовою підставою проведення міської державної політики в галузі енергозбереження в місті Києві є Конституція України, Закон України "Про енергозбереження", інші правові та нормативні акти, що стосуються проблем енергоспоживання та енергозбереження.
1.3. Основним завданням Програми є забезпечення щорічного зниження питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у м. Києві за рахунок:
- ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів при їхньому виробництві, транспортуванні, збереженні та споживанні;
- розвитку виробництва альтернативних видів енергетичних ресурсів, здатних заміняти енергетичні ресурси більш дорогих і дефіцитних видів, із дотриманням принципу зниження негативного впливу енергоспоживання на навколишнє природне середовище;
- створення і використання енергоефективних технологій, застосування паливно-енергоспоживаючого та діагностичного устаткування, конструкційних та ізоляційних матеріалів;
- застосування приладів для обліку витрат енергетичних ресурсів і для контролю за їхнім використанням, систем автоматизованого управління енергоспоживанням;
- забезпечення точності, достовірності та єдності виміру в частині обліку енергетичних ресурсів, що відпускаються та використовуються;
- подальшого вдосконалення нормативно-правового та організаційно-економічного підґрунтя сталого функціонування теплоенергетики столиці;
1.4. Програма спрямована на реалізацію в м. Києві державної енергозберігаючої політики шляхом:
- забезпечення інноваційної направленості програмних положень щодо енергозабезпечення;
- залучення до реалізації в м. Києві програмних енергозберігаючих заходів вітчизняних і зарубіжних інвесторів;
- забезпечення охорони навколишнього природного середовища при реалізації енергозберігаючих проектів і заходів;
- обов'язкового впровадження приладів обліку енерго- та водопостачання на виробництві, в житлово-комунальному господарстві, в адміністративних будівлях і бюджетних установах;
- здійснення контролю за витратами палива, енергії та води на всіх етапах їхнього споживання;
- впровадження нормативної системи оцінок показників енергоспоживання та енергоефективності по галузях міського господарства і видах економічної та промислової діяльності господарюючих суб'єктів;
- підвищення зацікавленості виробників, постачальників і користувачів енергетичних ресурсів у зростанні ефективності їхнього використання;
- поєднання інтересів користувачів, постачальників і виробників енергетичних ресурсів у раціональному їх використанні;
- зменшення бюджетних витрат на оплату енергоресурсів;
- підвищення конкурентоспроможності продукції, яка виробляється в місті, за рахунок зниження енергетичної складової в її собівартості.
1.5. В результаті реалізації Програми буде забезпечено:
- зниження витрат на енергозабезпечення міста за рахунок підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів, запровадження економічних стимулів енергозбереження;
- дотримання обґрунтованих лімітів (нормативів) використання енергетичних ресурсів;
- стале нарощування обсягів і покращання якості послуг, що надаються підприємствами теплоенергетики споживачам і населенню міста;
- оновлення основних фондів підприємств теплоенергетики столиці;
- підвищення надійності системи теплоенергоспоживання;
- прискорення реалізації конкурентоспроможних науково-дослідних та науково-технічних розробок щодо створення та впровадження енергозберігаючого (обладнання, енергозберігаючих технологій тощо);
- поліпшення екологічної ситуації за рахунок мінімізації фактора енергозабруднення;
- приведення організаційних структур управління енергетикою столиці у відповідність до ринкових механізмів та сучасних вимог організації енергозбереження великого міста.
2. Потенціал енергозбереження в м. Києві.
Стан енергоспоживання і головні напрями
енергозбереження в основних галузях економіки міста
На сьогодні в м. Києві споживаються значні обсяги паливно-енергетичних ресурсів при тому, що їх використання значною мірою є неефективним.
У столиці, як і взагалі в Україні, в середньому на одиницю валового внутрішнього продукту (ВВП) витрачається 0,79 кг умовного палива. Світове співтовариство цей показник має на рівні 0,24 - 0,25 кг умовного палива.
Використовуючи методику визначення потенціалу енергозбереження, прийняту в Комплексній державній програмі енергозбереження України, потенціал енергозбереження для м. Києва відносно рівня 1990 р. може складати 3,7 - 4,2 млн. т у. п.
Основні види паливно-енергетичних ресурсів, які використовуються в м. Києві:
Електроенергія
Споживачами електроенергії в місті є:
- міський електротранспорт;
- житлово-комунальне господарство;
- об'єкти соціальної інфраструктури;
- промислові підприємства.
Теплова енергія
Споживачами теплової енергії є:
- об'єкти житлового фонду столиці;
- об'єкти соціальної інфраструктури;
- адміністративні будинки;
- промислові підприємства.
Котельно-пічне паливо:
- вугілля
Споживачами вугілля є:
- населення, що мешкає в приватних будинках з опаленням вугіллям та дровами;
- ТЕЦ (АК "Дарницька ТЕЦ");
- котельні малої потужності;
- природний газ
Споживачами природного газу є:
- підприємства теплоенергетики;
- АЕК "Київенерго", АК "Дарницька ТЕЦ";
- промислові та комунально-побутові підприємства (державне підприємство "Завод "Генератор", ТОВ "Кнауфгіпс Київ", ВАТ "Галактон", ЗАТ "Оболонь", РВУ "Київавтогаз", ЗАТ "Київський склотарний завод", ДП "Київський авіаційний завод "Авіант", ВАТ "Корчуватський КБМ" та ін.).
На зазначені категорії споживачів міста припадає 92,5 % від загального обсягу споживання природного газу:
- мазут топковий як резервний вид палива;
- дрова як тверде паливо для населення, що мешкає в приватних будинках з опаленням вугіллям та дровами.
Інші паливно-мастильні матеріали (світлі нафтопродукти).
Основними споживачами світлих нафтопродуктів є:
- вантажний автотранспорт;
- пасажирський автотранспорт.
Зазначені вище суб'єкти господарювання як основні споживачі паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) знаходитимуться у центрі уваги при розробці поточних планів енергозбереження та складанні графіків їх впровадження.
2.1. Стан енергоспоживання в м. Києві
Стан енерговиробництва та енергоспоживання в м. Києві за останні роки характеризується такими показниками:
Структура споживання паливно-енергетичних ресурсів у 1995, 2000-2004 рр.*
____________ * Статистичний щорічник м. Києва за 2004 р. с. 41.
(тис. т умовного палива)
1995 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | |
Всього | 12840,5 | 6043,6 | 5915,6 | 6483,3 | 7042,7 | 8842,1 |
у тому числі: | ||||||
котельно-пічне паливо | 4625,4 | 4278,5 | 4227,3 | 4674,0 | 5091,5 | 5166,9 |
теплоенергія | 5395,3 | 838,0 | 871,5 | 960,4 | 1069,0 | 3126,9 |
електроенергія | 2819,8 | 927,1 | 816,8 | 848,9 | 882,2 | 548,3 |
У структурі споживання паливно-енергетичних ресурсів у 2004 р. вагома частина припадала на котельно-пічне паливо (58,4 % від загалу), теплоенергію - понад третину (35,4 %), електроенергію - 6,2 %.
Таким чином, вжиття низки заходів щодо ефективного використання котельно-пічного палива, прискорене оновлення основних фондів підприємств теплопостачання, підвищення ефективності енергопостачання та використання енергоресурсів суттєво сприятиме енергозбереженню.
Використання котельно-пічного палива за основними галузями економіки м. Києва в 1995, 2000-2004 рр.*
____________ * Статистичний щорічник м. Києва за 2004 р. с. 41.
(тис. т умовного палива)
1995 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | |
Всього | 4625,4 | 4278,5 | 4227,3 | 4674,0 | 5091,5 | 5166,9 |
Промисловість | 4135,2 | 3859,2 | 4110,3 | 4576,7 | 4991,6 | 5070,1 |
Транспорт | 39,3 | 23,3 | 65,5 | 28,1 | 29,5 | 35,7 |
Будівництво | 99,3 | 21,9 | 23,4 | 13,4 | 15,6 | 14,8 |
Інші галузі | 351,6 | 374,1 | 28,1 | 55,8 | 54,8 | 46,3 |
Дані таблиці свідчать про те, що найбільші обсяги використання котельно-пічного палива припадають на промисловість (98,1 % від загалу), а динаміка його використання протягом останніх років вказує на те, що щорічно в середньому на 0,1 відсоткових пункти частка промисловості в загальному його використанні зростає.
Вжиття промисловими підприємствами міста дієвих заходів із власних програм енергозбереження, використання альтернативних видів палива, модернізація обладнання, впровадження нових технологічних енергозберігаючих та маловідходних процесів виробництва, зниження питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на основні види продукції, робіт, послуг сприятимуть підвищенню ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів.
Споживання окремих видів палива та пально-мастильних матеріалів по м. Києву в 1995, 2000-2004 рр.*
____________ * Статистичний щорічник м. Києва за 2004 р. с. 42.
1995 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | |
Вугілля, тис. т | 94,5 | 180,6 | 91,4 | 138,7 | 123,8 | 217,6 |
Природний газ, млн. м | 4060,5 |
3910,1 |
4002,2 |
4334,1 |
4670,5 |
4657,1 |
Автомобільний бензин, тис. т | 93,6 |
154,5 |
156,2 |
143,6 |
195,6 |
314,2 |
Дизельне пальне, тис. т | 319,3 |
143,3 |
154,9 |
156,8 |
189,8 |
240,8 |
Мазут топковий, тис. т | 386,3 |
47,3 |
7,2 |
19,6 |
11,9 |
6,8 |
Скраплений газ, тис. т | 3,8 |
1,9 |
2,0 |
1,9 |
1,9 |
3,0 |
Дрова опалювальні, тис. щільн. м3 | 31,5 |
39,1 |
31,9 |
50,2 |
54,4 |
40,6 |
Витрати палива та пально-мастильних матеріалів за напрямами споживання по м. Києву в 2000-2005 рр.
(відсотків)
2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | |
Всього | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
у тому числі: | ||||||
на перетворення в інші види палива та енергії | 79,6 |
78,3 |
81,3 |
80,3 |
77,3 |
77,2 |
для неенергетичних цілей | 0,2 |
0,2 |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
кінцеве споживання | 10,4 | 11,8 | 9,8 | 9,8 | 10,0 | 10,1 |
реалізація населенню | 9,8 | 9,7 | 8,8 | 9,8 | 12,6 | 12,6 |
Аналіз динаміки витрат палива та пально-мастильних матеріалів свідчать про те, що на перетворення в інші види палива та енергії використовується в середньому близько чотирьох п'ятих від їхнього загалу.
Слід зазначити, що протягом останніх років закріпилася стала тенденція до поступового зменшення цієї частки:
2002 - 81,3 % від загалу;
2003 - 80,3 %;
2004 - 77,3 %;
2005 - 77,2 %.
Дещо зростають обсяги кінцевого споживання:
2002 - 9,8 % від загалу;
2003 - 9,8 %;
2004 - 10,0 %;
2005 - 10,1 %.
Порівняно з 2003 р. у 2005 р. на 3,8 відсотків зросла питома норма витрат палива та матеріалів для реалізації населенню.
2.2. Пріоритетні напрями реалізації потенціалу енергозбереження в основних галузях і сферах економіки м. Києва
2.2.1. Енергозбереження в промисловості
У промисловому комплексі столиці за останні роки закріпилась стала тенденція до зростання обсягів виробництва. Порівняно з 1990 р. обсяги промислового виробництва зросли в 1,9 рази. Приріст обсягу виробництва промислової продукції до попереднього року склав:
2003 - 14,5 %;
2004 - 18,6 %;
2005 - 15,4 %.
Випуск продукції збільшився за всіма основними видами промислової діяльності. Зокрема, виробництво будматеріалів збільшилося в 2005 році на 19,0 %.
Разом з тим, треба зазначити, що нарощування обсягів промислового виробництва, в тому числі випуску будівельних матеріалів, відбулось в умовах відсутності кардинального переозброєння та оновлення основних фондів і пов'язано в основному зі значним збільшенням енерговитрат. Зазначене впливає на зниження конкурентоспроможності продукції промислового комплексу столиці. В умовах подорожчання енергоресурсів проведення ефективної енергозберігаючої політики має вирішальне значення.
Реалізація низки дієвих заходів сприятиме вирішенню проблем енергозбереження промислових споживачів і забезпечення платежів за використані паливно-енергетичні ресурси.
Основними напрямами підвищення ефективності енергоспоживання в промисловому комплексі столиці є:
- вдосконалення енергоспоживаючого обладнання, в тому числі за рахунок реконструкції промислових агрегатів (котлів, теплообмінних установок та ін.);
- заміна та вибір найбільш ефективних енергоносіїв, в тому числі за рахунок використання більш якісних з них (палива, пари, гарячої води, стисненого повітря та ін.) в технологічних і енергетичних процесах;
- зниження втрат енергоносіїв;
- встановлення приладів теплового контролю для раціонального використання палива;
- забезпечення підприємств оптимальними системами управління енергозбереженням і системами обліку енергоспоживання;
- заміна старих котлів на нові, більш економічні;
- автоматизація процесів управління і контролю за промисловими котлами;
- автоматизація систем електроосвітлення, заміна електроламп на більш ефективні, забезпечення графіка роботи електроосвітлення, своєчасне очищення вікон, ліхтарів тощо;
- вдосконалення обліку і контролю за витратами енергоресурсів у поєднанні зі впровадженням системи стимулювання енергозбереження;
- проведення енергетичної паспортизації підприємств, інвентаризації користувачів теплоенергетичних ресурсів, заповнення енергетичних паспортів підприємств, а також енергетичне обстеження (аудит) енергетичного господарства підприємства;
- розробка питомих витрат використання теплоенергетичних ресурсів за видами продукції, робіт, послуг;
- встановлення вузлів обліку теплової енергії та води для підприємств, які отримують тепло від міських теплоцентралей;
- використання сучасних систем опалення, вентиляції та кондиціонування;
- застосування систем променевого опалення великих виробничих приміщень на основі газових трубчатих нагрівачів, бо ці системи мають переваги перед традиційними обігрівачами, оскільки дозволяють організувати направлений обігрів безпосередньо на робочі місця;
- раціональний розподіл споживання електричної енергії з переведенням найбільш енергоємних процесів на нічний час;
- використання альтернативних джерел енергії, застосування нових технологій, які допоможуть забезпечити високу ефективність роботи устаткування та не потребують його заміни;
- зниження матеріалоємності та енергоємності продукції, створення та впровадження у виробництво нових енергоефективних видів продукції, енергоефективних технологій та устаткування.
2.2.2. Енергозбереження на об'єктах будівельної індустрії міста
Реструктуризація та якісне оновлення виробництва, покращення середовища життєдіяльності населення відбуваються за безпосередньої участі будівельного комплексу столиці, інтенсивність інвестиційно-інноваційної діяльності в якому визначає темпи відтворювального процесу та ринкових перетворень. Специфіка життєдіяльності столиці зумовила протягом останніх років прискорені темпи розвитку значного за потужністю будівельного комплексу, які помітно перевершують ці показники інших регіональних будівельних комплексів.
Водночас залишається високим ступінь зносу основних фондів будівельної галузі, який з 1998 р. підвищився з 47,5 до 48,7 %.
Важлива мета енергозбереження у будівельному комплексі міста - забезпечення енергоефективного спорудження об'єктів цивільного та виробничого призначення на території міста Києва.
Комплексне вирішення проблеми теплоізоляції будинків, при їхній реконструкції, забезпечить збільшення питомого опору теплопередачі зовнішніх стін, вікон та балконних дверей. Для цього необхідне застосування:
- новітніх теплоізоляційних матеріалів та енергозберігаючих вікон;
- оснащення будівель сучасними теплопунктами з використанням пластинчатих теплообмінників, систем обліку та регулювання енергоспоживання;
- попередньо ізольованих труб, що дає можливість зменшити втрати тепла та забезпечити захист від зовнішньої корозії завдяки водонепроникним властивостям і використанню системи виявлення пошкодження;
- нових теплоізоляційних матеріалів на основі широко доступних мінеральних теплоізоляційних наповнювачів (керамзиту, перліту, золи, шлаків тощо);
- волокнистих теплоізоляційних та вогнетривких матеріалів. При цьому трудовитрати знижуються на 35 - 60 %; втрати тепла - в 3 - 8 разів; витрати залізобетону - на 75 та більше відсотків; вартість будівництва - на 30 - 70 %. Термін служби трубопроводів зростає в 2 - 3 рази.
При побудові оптимальних систем газопостачання необхідно широко використовувати газорегулюючі пристрої для зниження вхідного високого тиску.
Виробничі потужності промисловості будівельних матеріалів дозволяють виготовляти значний обсяг будівельних матеріалів і конструкцій, дуже високий - попит на які на внутрішньому ринку зумовлюється їх споживчими якостями, відносно низькою вартістю.
Щодо промисловості будівельних матеріалів, то першочерговими заходами з енергозбереження для цього виду промислової діяльності є:
- збільшення випуску матеріалів і конструкцій із заданими властивостями, які забезпечують зменшення маси та підвищення енергоефективності конструктивних елементів будівель;
- поліпшення якісних характеристик традиційних видів продукції, розширення асортименту нових виробів із заданими властивостями на основі синтетичної сировини, композиційних матеріалів тощо як передумова прискорення темпів та покращання ресурсозберігаючих характеристик процесу спорудження й експлуатації об'єктів;
- збільшення питомої ваги виробів з легких, пористих і ніздрюватих бетонів, багатошарових панелей.
Сучасні архітектурно-будівельні та конструктивні рішення, а також норми теплозбереження (в житловому будівництві, особливо малоповерховому) вимагають оновлення керамічної продукції, доведення обсягів випуску лицьової цегли до 50 % від загального обсягу виробництва керамічних матеріалів.
Крім того, Програмою передбачаються такі важливі напрями з енергозбереження в будівельному комплексі міста:
- проведення обстеження й енергетичного аудиту підприємств будівельної індустрії, оформлення їхніх енергетичних паспортів;
- зниження втрат паливно-енергетичних ресурсів при виробництві будівельних матеріалів завдяки здійсненню заходів з енергозбереження;
- застосування енергозберігаючих технологій при виробництві й використанні будівельних матеріалів;
- освоєння випуску ефективних теплоізоляційних матеріалів;
- проведення реконструкції раніше побудованих панельних і п'ятиповерхових житлових будинків;
- застосування труб з поліпропілену для міжбудинкових мереж на нових споруджених будинках, а також при реконструкції й ремонті старих будинків;
- широке застосування в будівництві й ремонті вікон і дверей із пластика або алюмінієвих сплавів з підвищеними теплотехнічними властивостями.
Особлива увага має приділятися устаткуванню, яке використовується у виробництві будівельних матеріалів.
2.2.3. Енергозбереження на транспорті
Поступове збільшення чисельності населення столиці протягом останніх років та розширення житлових масивів потребує реалізації низки заходів з підвищення ефективності функціонування громадського пасажирського транспорту, оновлення його рухомого складу, відкриття нових маршрутів, скорочення енергоспоживання.
Програмою передбачаються такі основні заходи з енергозбереження на міському пасажирському транспорті:
- використання альтернативних видів моторного палива;
- вдосконалення сервісного обслуговування транспортних засобів з метою підвищення ефективності енергоспоживання;
- удосконалення діагностування, контролю за витратами палива;
- модернізація автомобільного та автобусного парків;
- використання частотно-регулювальних електроприводів на електротранспорті;
- скорочення порожнього пробігу тролейбусів у депо до й після їхньої роботи на маршрутах;
- створення мережі захисту від електрокорозії міських підземних комунікацій;
- придбання високоефективних пристроїв для зчіпки тролейбусів марки Т-1 і використання їх на найбільш навантажених маршрутах і в пікові години перевезень;
- оптимізація керування рухом громадського транспорту;
- забезпечення надійними засобами зв'язку, комп'ютерною мережею з відповідним програмним забезпеченням для оперативного управління міським пасажирським електротранспортом;
- проведення досліджень та розробка ТЕО будівництва "легкого метро" та "мініметро" з урахуванням енергозберігаючих технологій (на базі вітчизняних розробок та патентів типу "монорейкова система Попова", "Капвей" тощо). Мета - створення нового виду енергоефективного міського пасажирського транспорту, який дозволить зменшити забруднення довкілля та витрати традиційних нафтових палив за рахунок зменшення автобусних маршрутних перевезень;
- забезпечення освоєння серійного виробництва сучасних вітчизняних вагонів метрополітену з імпульсним тяговим приводом, що сприятиме зменшенню витрат електроенергії на електротягу;
- створення та впровадження низки сучасних тунельних та поверхових ескалаторів із залученням енергозберігаючих технологій, що сприятиме зменшенню витрат електроенергії на роботу тунельних та поверхових ескалаторів;
- розроблення та впровадження на сучасних вагонах метро асинхронного тягового приводу та комп'ютеризованої системи управління 5-ти та 7-вагонним потягом, що сприятиме зменшенню витрат електроенергії на електротягу.
Особливо перспективним з точки зору зменшення забруднення довкілля в місті є широке впровадження паливного етанолу та стисненого природного газу як моторного палива - насамперед для муніципального транспорту. Системою економічних та адміністративних важелів, які передбачаються Програмою використання природного газу як моторного палива на автотранспорті міста Києва на період до 2010 року, в столиці буде забезпечено впровадження розробок київських наукових і проектних організацій, спрямованих на використання екологічно чистих моторних палив на транспорті міста.
2.2.4. Енергозбереження в житлово-комунальному господарстві та бюджетній сфері
Житлове господарство міста Києва охоплює понад 10 тис. багатоповерхових житлових будинків на 1 млн. квартир площею понад 61 млн. м2. Частка житлових площ з центральним опаленням зросла до 99,3 %, водогоном та каналізацією - до 98,7 %, гарячим водопостачанням - до 97,1 %, ваннами - до 97,9 %. Розширення масштабів обладнання житла електроплитами - до 24,5 % - викликало скорочення питомої ваги житлового фонду, який постачався газом (до 74,9 %).
Незадовільна якість та повільні темпи модернізації матеріально-технічної бази і технологій надання послуг зумовлюють надмірну ресурсоємність житлово-комунального господарства.
Для поліпшення цієї ситуації необхідне:
- комплексне впровадження енергозберігаючих заходів у житлово-комунальному господарстві і соціальній сфері, що суттєво впливає на скорочення споживання палива та енергії в загальному економічному балансі міста;
- підвищення теплозахисних якостей огороджувальних конструкцій, утеплення сходових клітин, дверей і вікон тощо;
- здійснення організаційних заходів зі скорочення непродуктивних витрат палива та енергії з використанням удосконалених приладів побутового призначення;
- використання економічних систем та приладів освітлення;
- виконання робіт з оновлення теплоізоляції;
- модернізація системи опалення, передусім удосконалення вбудованих теплових пунктів;
- встановлення сучасних систем регулювання на базі контролера, регулюючого клапану та насосів, які підтримують потрібну температуру теплоносія залежно від температури зовнішнього повітря.
Енергозбереження в житловому фонді перших масових серій передбачається шляхом:
- утеплення вікон на основі впровадження склопакетів (додаткове засклення, влаштування навісних лоджій, встановлення нових вікон та балконних дверей);
- утеплення зовнішніх стін (з облицюванням цеглою або іншими дрібноштабовими матеріалами, з оштукатуренням фасадів, із захисним декоративним екраном);
- утеплення покриття будівель (утеплення покриття та ремонт покрівлі, влаштування двосхилої покрівлі, влаштування мансардного поверху);
- утеплення перекриттів над підвалами;
- утеплення вхідних дверей до будівлі (утеплення та ремонт вхідних дверей, влаштування тамбурів);
- встановлення поквартирних лічильників витрат води та газу;
- обладнання теплопунктів зі встановленням теплолічильників.
Зокрема, передбачається необхідність:
- протягом I-го кварталу щорічно забезпечувати затвердження чи перегляд у встановленому порядку для кожного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, комунальної теплоенергетики та міського електротранспорту норм витрат паливно-енергетичних ресурсів, передбачивши зниження їхнього питомого споживання;
- під час формування місцевого бюджету на кожний рік передбачати максимально можливі обсяги коштів на впровадження енергозберігаючих технологій, в тому числі будинкових засобів обліку, та регулювання споживання води і теплової енергії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 N 1957;
- постійно аналізувати стан справ з реалізації регіональних програм з енергозбереження та вживати додаткових заходів щодо зменшення питомих витрат та втрат паливно-енергетичних ресурсів і води на підприємствах житлово-комунальної сфери;
- забезпечити проведення енергетичного аудиту в житловому фонді та на підприємствах галузі з розробленням на його основі відповідних заходів з підвищення ефективності використання обладнання та зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів і води;
- запроваджувати матеріальне стимулювання колективів і окремих працівників підприємств за економію паливно-енергетичних ресурсів відповідно до Положення, затвердженого наказом Держкоменергозбереження України від 21.06.2000 N 47/127 і зареєстрованого Мін'юстом України 10.07.2000 N 405/4626;
- під час укладання чи перегляду контрактів з керівниками підприємств комунальної власності передбачати одним з основних показників зниження питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів;
- сприяти створенню спеціальних фондів об'єднань співвласників багатоквартирних будинків та використанню коштів цих фондів на проведення робіт з удосконалення експлуатації внутрішньобудинкових інженерних систем і на придбання та встановлення засобів обліку та регулювання споживання води і тепла;
- організувати широке інформування населення через засоби масової інформації з метою висвітлення нагальних проблем економного споживання енергоресурсів, поширення інформації про реальні витрати ресурсів на житлово-комунальні послуги і пропаганди застосування сучасних енергозберігаючих технологій та обладнання.
Для зниження енергоємності житлово-комунальних послуг передбачається забезпечити:
- створення та використання більш економічних енергоспоживаючих побутових систем та приладів, модернізацію існуючого обладнання, зміну режимів його роботи;
- автоматизацію регулювання і управління режимами роботи побутових енергоспоживаючих систем та приладів;
- оснащення енергоприймачів регулюючими та вимірювальними пристроями;
- розвиток децентралізованого теплопостачання шляхом ліквідації ЦТП з переходом на ІТП, при якому виключаються витрати теплоенергії при транспортуванні до споживачів;
- стандартизацію будинків та споруд;
- використання ефективних матеріалів та виробів для підвищення термічного опору огороджувальних конструкцій; впровадження лічильників води та теплової енергії, утеплення дверей, вікон, сходових клітин тощо;
- проведення організаційних заходів, що спрямовані на стимулювання діяльності побутових підприємств із скорочення марних витрат палива та енергії;
- створення єдиної інформаційної мережі з контролю за якістю наданих комунальних послуг;
- впровадження оплати вартості енергоносіїв, яка відповідає реальним витратам.
Передбачається здійснювати також таку роботу щодо підвищення ефективності енергоспоживання в житлово-комунальному господарстві та соціальній сфері міста:
- енергетичні обстеження малих та автономних котелень;
- встановлення приладів обліку холодної і гарячої води в житловому фонді;
- реконструкція систем опалення житлового фонду;
- заміна існуючих світильників на енергоекономічні;
- застосування при будівництві та реконструкції теплових пунктів нових ефективних теплообмінних апаратів та обладнання;
- монтаж та встановлення автоматизованих систем контролю та обліку електроенергії;
- здійснення теплоізоляції наземних та внутрішньобудинкових трубопроводів;
- встановлення побудинкових лічильників холодної та гарячої води;
- створення єдиної інформаційної мережі з контролю за якістю та кількістю наданих комунальних послуг;
- утеплення стін житлових будинків;
- засклення вікон сходових кліток;
- ремонт дверей, сходових кліток та входів у підвали.
2.2.5. Енергозбереження в енергетичному комплексі
Теплоенергетика столиці забезпечує потреби споживачів:
- електроенергією |
- на 100 %; |
- централізованою тепловою енергією | - на 92 %. |
На балансі теплоенергетики міста знаходяться:
- три ТЕЦ потужністю:
• встановленою електричною |
- 1360 МВт; |
• тепловою | - 3842 Гкал/год.; |
- 0,56 тис. котелень сумарною тепловою потужністю - 10,0 тис. Гкал/год.;
- понад 2,9 тис. км теплових мереж у двотрубному обчисленні (з них десята частка перебувають у ветхому та аварійному стані, майже третина замортизована);
- близько 4,6 тисяч центральних теплових пунктів (ЦТП) і бойлерних (у ветхому та аварійному стані знаходиться майже третина).
Основним видом палива для ТЕЦ є природний газ, на частку якого припадає 94 %, використовуються також топковий мазут (до 2 %) і вугілля (до 4 %).
Устаткування ТЕЦ загалом відповідає сучасним екологічним вимогам і нормативам.
Для підвищення ефективності енергоспоживання в енергетичному комплексі міста передбачається:
- підвищення ефективності виробництва енергії на основі запровадження суворого контролю за основними процесами спалювання палива; використання енергетичних приладів з високим ККД;
- оптимізація транспортування енергії (використання попередньо ізольованих сталевих і пластмасових труб для тепломереж; облік теплової та електричної енергії; поточний ремонт і заміна теплообмінників на пластинчаті);.
- модернізація систем регулювання енерговикористання: встановлення систем автоматизованого управління та дистанційного контролю; впровадження гнучкої енергетичної стратегії, яка орієнтована на використання місцевих і вторинних джерел енергії; комбіноване виробництво теплової та електричної енергії;
- реконструкція котелень з оснащенням утилізаторами та приладами регулювання і обліку, заміна на сучасні зразки та модернізація насосів і електродвигунів, запірно-регулювальної арматури в інженерних мережах;
- ліквідація витоків теплоносія через запірну арматуру або нещільності на з'єднаннях. Підвищення коефіцієнту завантаження обладнання, яке використовує енергію;
- повернення конденсату до котелень, встановлення достатнього рівня компенсації реактивної потужності, дотримання режимів роботи обладнання, що використовує паливо;
- своєчасне проведення режимно-налагоджувальних робіт, дотримання норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів.
Застосовування частотно-регульованих електроприводів, тиристорних регуляторів напруги, які дозволяють суттєво знизити споживання електроенергії, підвищити надійність роботи обладнання, а також знизити витрати на його ремонт та забезпечити автоматизацію технологічного процесу. Економія електроенергії у споживачів при частотному регулюванні електродвигунів складає від 20 до 50 %. Термін окупності обладнання - від 6 до 12 місяців.
При побудові оптимальних систем енергопостачання важливого значення набуває пошук оптимальних співвідношень рівнів централізованого та децентралізованого теплопостачання, можливі рівні використання комбінованих систем оптимального використання паливно-енергетичних ресурсів, вибір раціональних комбінацій традиційних та нетрадиційних джерел живлення, підвищення якості обробки води для теплофікаційних систем, налагоджування гідравлічного та температурного режимів систем опалення та вентиляції.
Впровадження сучасного енергозберігаючого обладнання дасть змогу вивільнити й значну частину виробничих площ. В Києві зараз функціонує майже півтори тисячі центральних теплових пунктів. Це досить об'ємні технічні будівлі, вщерть насичені старою технікою, яка шумить і споживає багато енергії. Вся ця техніка має бути замінена енергозберігаючим обладнанням і приладами, які розмістяться на 20 % площі будівлі. Таким чином, майже 80 % площі будівель, розкинутих по всьому місту, можуть бути використані за іншим призначенням.
2.2.6. Енергозбереження в системах освітлення міста
Забезпечення енергозбереження в системах освітлення міста передбачається шляхом виконання таких заходів:
- вчасно очищати від забруднення скло світильників, відбивачі й колби ламп освітлення. Очищення має здійснюватися 1 раз на чотири місяці - для установок зовнішнього освітлення, 1 раз на три місяці - для світильників у звичайних приміщеннях і 2 рази на місяць - у приміщеннях зі значним виділенням пилу й диму;
- застосовувати газорозрядні лампи замість ламп накалювання там, де така заміна може бути здійснена, крім ділянок, пов'язаних з обробкою деталей, що обертаються, відповідно до вимог санітарних норм;
- обладнати відбивачами прості люмінесцентні світильники, а при ремонті - електронними високочастотними баластами;
- застосовувати металогалогенні лампи у світильниках внутрішнього освітлення, встановлених на висоті понад 5 м;
- застосовувати малогабаритні люмінесцентні лампи в коридорах, приймальнях, на сходах і в туалетних кімнатах;
- використовувати регулятори напруги для систем освітлення потужністю понад 15 кВт;
- використовувати комп'ютерні автоматичні системи керування освітленням залежно від рівня природного освітлення.
Послідовна, цілеспрямована робота щодо оснащення житлового фонду міста, адмінбудівель, об'єктів соціальної інфраструктури приладами обліку споживання паливно-енергетичних ресурсів, насамперед теплової енергії, істотне збільшення кількості квартирних приладів обліку витрат цих ресурсів, скорочення заборгованості населення та споживачів за використані енергоносії сприятиме більш ефективному і раціональному використанню та забезпеченню значної економії енергоресурсів.
* * *
Такі пріоритетні напрями енергозбереження в основних галузях та сферах економіки міста.
Активна політика міської влади з енергозбереження і забезпечення подальшого розвитку енергетичного потенціалу м. Києва, який покликаний стало забезпечувати енергоресурсами всі виробничі сфери економіки та соціально-побутовий комплекс, суттєво сприятиме реалізації основних стратегічних пріоритетів соціально-економічного розвитку столиці України.
3. Основні перспективні цільові напрями робіт з енергозбереження
Передбачається, що всі суб'єкти енергоспоживання при розробці власних програм енергозбереження мають враховувати необхідність реалізації і таких загальноміських заходів, що регламентують роботи в місті, за якими впроваджуватимуться:
1. Комплекси і пристрої контролю, обліку та управління енергозбереженням, зокрема лічильники споживання ПЕР, води тощо, а також регулюючі пристрої, з'єднувальна, регулююча та водорозбірна арматура.
2. Енергоекономічна архітектура, а також енергозберігаючі матеріали та, конструкції, для енергозбереження у будівництві, в т. ч. використання сучасних ефективних засобів експлуатації будинків, будівництво огороджуючих конструкцій (стін, вікон, перекриттів та покриттів) з точки зору економії тепла та енергії.
3. Нові енергоефективні та екобезпечні технології виробництва, передачі, перетворення і використання ПЕР (електротехнології, акумуляція та утилізація теплоти, економічні засоби транспортування твердих і рідких палив та ін.).
4. Енергоефективне екологічно чисте паливне обладнання для підготовки, переробки та спалювання палива; паливна апаратура для використання палива низької якості та ін.
5. Ефективне обладнання для електростанцій, що працюють на традиційному паливі з метою підвищення ККД устаткування, що виробляє пар; зменшення питомих витрат енергії на власні потреби електростанцій; газотурбінне обладнання малої та середньої потужностей; міні-ТЕЦ з використанням місцевих енергоресурсів; високоефективні технології та обладнання пилогазоочищення.
6. Енергозберігаючі безпечні та екологічно чисті технології міської енергетики для підвищення ефективності електро-, газо-, тепловиробництва і постачання, опалення, обігріву, когенерації, вентиляції, освітлення тощо.
7. Сучасне енергетичне та електротехнічне обладнання, системи автоматичного керування (пристрої СЕ; устаткування з використанням напівпрониклих мембран у енергоємних виробничих процесах; акумулювання електроенергії на транспорті; схеми та обладнання для теплоутилізації, зменшення втрат у теплових та електричних мережах; системи автоматизації, контролю та регулювання технологічних процесів виробництва та ін.).
8. Екобезпечне обладнання та технології, в тому числі альтернативні джерела енергії.
9. Використання вторинних енергоресурсів, побутових і промислових відходів.
10. Енергозберігаюча техніка для приватних будинків, садиб і окремих виробництв; технології та обладнання для виробництва біогазу.
11. Енергозбереження на основі застосування високоефективної електропобутової техніки.
- Комплекси та системи енергобезпеки, моніторингу впливу енергетики та заходів з енергозбереження на навколишнє середовище (технологічні та конструкційні рішення, спрямовані на істотне підвищення надійності обладнання, його вибухо- та пожежобезпеку; ефективні системи групового та особистого захисту персоналу і населення від впливу електромагнітних полів, радіаційного випромінювання та міграції радіонуклідів у навколишньому середовищі; обладнання для оцінки шкідливого впливу на людину).
- Консалтингове та аудиторське обслуговування, інформаційно-програмне забезпечення менеджменту з енергозбереження.
3.1. Екологічні аспекти енерговикористання та альтернативні джерела енергії
Стан навколишнього природного середовища м. Києва, як в цілому і Україні, тісно пов'язаний з економічним. Криза в економіці не дозволяє компенсувати навіть 10 % втрат від шкоди, завданої природному середовищу міста. В такій ситуації зрозуміло, що економічне пожвавлення у майбутньому неминуче призведе до зростання техногенного навантаження на довкілля. Тому одним із пріоритетів еколого-економічної політики міста є створення і реалізація ефективної стратегії сповільнення темпів погіршення його стану.
Щодо обсягів викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря м. Києва, то впродовж останніх років спостерігається тенденція до їх зменшення, але при цьому відмічено зростання питомої ваги від пересувних джерел. Таким чином набуває особливої гостроти питання переводу автотранспорту, в тому числі приватного, на використання неетилового бензину, альтернативних видів моторного палива (біопалива).
Основними джерелами забруднення атмосферного повітря та загалом негативного впливу на екологічний стан м. Києва є автотранспорт (75 - 80 %); ТЕЦ-5, ТЕЦ-6, філіал "Завод "Енергія", станції теплопостачання (СТ-1 та СТ-2) та котельні АЕК "Київенерго" (7 - 9 %); АК "Дарницька ТЕЦ (1,5 - 2 %); ВАТ "Завод полімерних матеріалів "Укрпластик"; ВАТ "Асфальтобетонний завод"; КП "Київтрактородеталь"; ВАТ КЕВРЗ; Бортницька станція аерації (БСА) АК "Київводоканал".
Програмою передбачено зменшення екологічно небезпечного впливу викидів на навколишнє природне середовище у м. Києві при реалізації енергозберігаючих проектів і заходів:
- поліпшення екологічної ситуації за рахунок мінімізації фактора енергозабруднення;
- зниження негативного впливу енергоспоживання на навколишнє природне середовище;
- впровадження екобезпечного обладнання та технологій;
- використання вторинних енергоресурсів, побутових і промислових відходів.
З метою покращення екологічної ситуації у м. Києві та реалізації задекларованих Екологічною Угодою Міст дій (05.06.2006 р. у м. Сан-Франциско, США) передбачається здійснити заходи по збільшенню використання альтернативних видів енергії і забезпечити досягнення рівню в межах десяти відсотків енергетичного навантаження міста:
- розробка та впровадження проекту оптимального використання теплової енергії виробленої котлами заводу "Енергія" АЕК "Київенерго", які працюють на відходах побутового сміття (300 - 500 тис. Гкал/рік);
- будівництво в м. Києві двох заводів по спалюванню відходів побутового сміття з проектною потужністю 1000 тис. тонн/рік (1200 - 1300 тис. Гкал/рік);
- розробка та впровадження систем теплонасосного теплопостачання з використанням тепла каналізаційних стоків в умовах м. Києва;
- розробка та застосування систем сонячного теплопостачання (геліосистеми) в закладах освіти м. Києва.
Виконання заходів передбачених Програмою в теплоенергетиці забезпечить зменшення обсягів викидів забруднюючих атмосферне повітря речовин від стаціонарних джерел на 4 - 5 % або 1,2 - 1,5 тис. тонн щорічно.
3.2. Для реалізації перспективних напрямів робіт з енергозбереження будуть реалізовуватися такі конкретні заходи всіма суб'єктами енергоспоживання (з урахуванням специфіки і можливостей):
1. Впровадження систем контролю та обліку
1.1. Автоматизовані системи обліку та контролю за використанням паливно-енергетичних ресурсів і води.
1.2. Лічильники електроенергії, тепла, газу, води.
2. Електрозбереження
2.1. Компенсатори реактивної потужності, в тому числі автоматичні системи регулювання.
2.2. Регульований електропривід з тиристорним регулюванням.
2.3. Економічні системи освітлення.
2.4. Сучасні ефективні електродвигуни.
2.5. Стабілізатори та регулятори змінного струму.
2.6. Системи автоматичного керування технологічними процесами.
2.7. Системи регулювання та обмеження електроспоживання промислових і побутових навантажень.
2.8. Забезпечення електромагнітної сумісності спотворюючих навантажень з електромережею (гальваніка, ударні навантаження тощо).
2.9. Використання нетрадиційних та поновлювальних джерел енергії для автономних і децентралізованих споживачів.
2.10. Забезпечення зонного обліку та багатоставочного тарифу споживання електроенергії.
2.11. Автоматизація технологічних процесів.
2.12. Регулювання роботи енергетичних систем загальнопромислового призначення (компресорів, насосів, вентиляційних установок тощо).
2.13. Використання скидного тепла нагріву силових трансформаторів та автотрансформаторів.
3. Теплозбереження
3.1. Автоматизація центральних та індивідуальних теплових пунктів.
3.2. Впровадження систем акумуляційного опалення будинків.
3.3. Налагодження гідравлічного та температурного режимів систем опалення і вентиляції.
3.4. Впровадження регуляторів температури (індивідуальних регуляторів, систем оптимального регулювання температури в приміщенні).
3.5. Утилізація тепла вихідних газів.
3.6. Утилізація вторинних енергетичних ресурсів.
3.7. Використання геліосистем для підігріву води.
3.8. Використання низькопотенційної теплоти, в тому числі за допомогою теплонасосних установок.
3.9. Використання систем когенерації (одночасне виробництво електричної та теплової енергії, використання надлишкового тиску пари).
3.10. Покращання теплозахисту приміщень та будівель.
3.11. Розробка теплоізоляційних матеріалів, конструкцій, устаткування.
3.12. Підвищення якості обробки води в теплофікаційних системах.
3.13. Локальний підігрів води.
4. Паливозбереження
4.1. Утилізація вихідних газів котелень.
4.2. Наладка котельних агрегатів, насамперед оптимізація режимів роботи пальників котелень.
4.3. Автоматизація роботи котелень, бойлерних.
4.4. Використання тепла вихідних газів для підігріву повітря, що йде на горіння.
4.5. Локальний обігрів за рахунок індивідуальних інфрачервоних газових обігрівачів.
4.6. Використання біогазу.
4.7. Використання як палива вторинних матеріалів, енергоресурсів та відходів інших галузей, побутового сміття.
5. Газозбереження
Одним із пріоритетних напрямів енергозбереження буде економія газоспоживання. Для цього передбачається ліквідація основних причин його перевитрат.
По-перше, це перевитрати газу понад встановлені норми через недосконалість газових приладів і технологій та головним чином через відсутність газових лічильників у споживачів газу. Ці втрати можуть бути скорочені шляхом встановлення газових лічильників, удосконалення газових приладів, запровадження енергозберігаючих технологій.
По-друге, це втрати газу, пов'язані зі врізанням під тиском у діючі газопроводи, продувкою газопроводів, спрацьовуванням запобіжних клапанів на регуляторних пунктах, порушеннями герметичності газопроводів.
По-третє, це втрати газу через зниження ККД газових приладів (плит, водонагрівачів, котлів місцевого опалення) і, як наслідок, зниження тиску газу в розподільчих газопроводах нижче норм, установлених БНіП та Правилами безпеки в газовому господарстві. Втрати газу можуть перевищувати 20 - 25 % від загальних обсягів споживання.
Передбачається усунути основні причини нераціонального використання газу на промислових підприємствах: робота котлів без режимних карт; не працює автоматика "газ-повітря"; котли працюють на занижених ККД у порівнянні з параметрами, отриманими в результаті режимно-налагоджувальних робіт; нераціональні теплові схеми котелень; незадовільний облік споживання газу; понаднормативний відсоток безперервної продувки котлів; незадовільне виконання водяного режиму тощо.
4. Система загальноміських заходів з енергозбереження на 2007-2010 рр.
Програмою передбачається розробка та реалізація системи заходів з енергозбереження, які будуть здійснюватися в довгостроковій, середньостроковій та в короткостроковій перспективі (з мінімальним, переважно річним, терміном виконання).
Разом з виконанням короткострокових заходів з енергозбереження передбачається, що найближчим часом, в 2007 році, буде започаткована робота з розробки та підготовки до реалізації енергозберігаючих заходів, які розраховані на довгострокову та середньострокову перспективу.
До довгострокових високозатратних заходів, що мають забезпечити енергозбереження в м. Києві, відносяться:
1. Будівництво нових генеруючих потужностей з використанням енергоефективних технологій відповідно до затверджених містобудівних планів розвитку територій міста і районів, показників тепло-, електро-, водо- і газопостачання м. Києва.
2. Прокладка нових і реконструкція діючих теплових магістралей з використанням труб з пінополіуретановою теплоізоляцією, що забезпечує зниження теплових втрат в 2 - 3 рази, а також труб з полімерних матеріалів.
3. Прокладка нових і реконструкція діючих водопровідних і каналізаційних мереж з використанням труб з внутрішнім покриттям і пластикових труб.
4. Будівництво теплонасосних установок (ТНУ), котрі використовують тепло землі, низькопотенційне тепло промислових і побутових стоків, вентиляційне повітря в інтеграції з централізованими системами теплопостачання, в тому числі використання ТНУ для підвищення термічного ККД ТЕЦ.
5. Впровадження проекту "Облаштування електрогенеруючого обладнання потужністю 3,5 МВТ на заводі "Енергія".
6. Прокладка нових і реконструкція діючих електричних мереж з використанням кабелю із зшитого поліетилана.
7. Теплоізоляція зовнішніх стінових і горищних огорож будинків з використанням жорстких плит і гнучких матів, повна заміна віконних блоків.
8. Впровадження системи електропостачання міського електротранспорту з рекуперацією електроенергії, що забезпечує 20 % економії енергії натягу рухомого складу.
До середньострокових заходів, що мають забезпечити енергозбереження в м. Києві, відносяться:
1. Оптимізація процесів горіння палива у котлах і впровадження оптимальних систем регулювання режимів згоряння палива з використанням ефективних пальних приладів, що відповідають екологічним нормам і вимогам, засобів автоматики та контролю, в тому числі в частині контролю за викидами забруднюючих речовим в атмосферу.
2. Оптимізація режимів роботи систем опалення, вентиляції та кондиціювання на основі використання автоматизованих теплових пунктів і термостатичних регуляторів.
3. Оптимізація водопідготовки на джерелах тепла з використанням сучасних засобів протинакипної і протикорозійної обробки води, які забезпечують виключення викидів забруднюючих речовин у мережі міської каналізації та водні об'єкти.
4. Впровадження раціональних схем теплоспоживання установок на центральних теплових пунктах, які забезпечують мінімальне використання мережевої води.
5. Заміна найбільш зношених ділянок теплових мереж, що знаходяться в аварійному стані, на труби із заводською теплоізоляцією на основі пінополіуретана.
6. Заміна внутрішньобудинкових систем холодного і гарячого водопостачання зі встановленням приладів обліку і регулювання відпуску теплової енергії, включаючи насамперед системи панельного опалення.
7. Реконструкція внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання зі встановленням водозберігаючої арматури і будинкових приладів обліку.
8. Реконструкція внутрішньобудинкового електрогосподарства з прокладанням нульового приводу і встановленням пристроїв захисного відключення.
9. Заміна електричних квартирних лічильників на двотарифні.
10. Вжиття теплоізоляційних заходів:
- теплоізоляція віконних і дверних пройомів;
- забезпечення нормативного тепловологого режиму в горищних приміщеннях;
- теплоізоляція та герметизація міжпанельних стиків;
- теплоізоляція шляхом напилення пінополіуретану зовнішніх стінових панелей в житлових будинках з промерзаннями з одночасним проведенням заходів з виведення грибка.
11. Впровадження на транспортних підприємствах міста автоматизованих систем обліку електроенергії.
12. Будівництво модульних котелень з тепловою потужністю від 1 - 3 до 10 МВт в окремих районах міста, які мають дефіцит теплової енергії, що забезпечить дотримання екологічних норм і вимог при техніко-економічному і екологічному обґрунтуванні таких проектів.
До короткострокових швидкоокупних заходів з економії паливно-енергетичних ресурсів відносяться:
Організаційно-технічні:
- проведення перевірок раціонального та ощадливого споживання паливно-енергетичних ресурсів;
- проведення інформаційно-роз'яснювальних робіт серед працівників установ щодо ощадливого споживання природного газу, тепло- та електроенергії та інших енергоресурсів;
- запозичення позитивного досвіду організацій, що впроваджують енергоефективні проекти;
- контроль за дотриманням доведених граничних рівнів споживання природного газу;
- складання графіків і режимних карт завантаження газовикористовуючого обладнання;
- оптимізація в системах водопостачання температури гарячої води відповідно до санітарних норм;
- проведення ретельних перевірок систем газо-, водо- та теплопостачання, згідно із затвердженими схемами, на відсутність непроектних врізок тощо;
- коригування обсягів споживання паливно-енергетичних ресурсів.
Інженерно-технологічні:
- встановлення приладів обліку споживання природного газу та інших енергоносіїв;
- впровадження регуляторів температури;
- впровадження багатотарифних лічильників електроенергії;
- утеплення та ущільнення віконних та дверних пройомів;
- впровадження вікон, виготовлених за сучасною технологією;
- впровадження світильників з використанням високоекономічних ламп;
- встановлення автоматики регулювання;
- впровадження попередньо ізольованих труб;
- дотримання режимних карт роботи котелень;
- впровадження газоаналізаторів на обладнанні, що використовує паливо;
- впровадження автоматики горіння;
- впровадження регуляторів потужності;
- заміна котлів з малим коефіцієнтом корисної дії;
- впровадження автономних мінікотелень;
- ремонт та виготовлення нової ізоляції для обігріваючих та охолоджуючих пристроїв;
- ремонт ізоляції теплотрас;
- проведення ремонту теплоізоляції на котлах, ліквідація нещільностей в топках і газоходах, складання режимних карт.
Програма пріоритетних енергозберігаючих заходів на 2007-2010 роки
Підпрограма 1. Децентралізація теплопостачання з встановленням індивідуальних теплових пунктів з системами регулювання та моніторингу енергоспоживання в житловому господарстві міста Києва
Зміст заходів | Відповідальний за виконання, контролюючий орган виконання заходів | Термін виконання | Вартість впровадження, млн. грн. | Очікувана річна економія, тис. т у. п./тис. грн. |
Децентралізація теплопостачання з встановленням індивідуальних теплових пунктів з системами регу-лювання та моніторингу енерго-споживання в житловому господарстві міста | АЕК "Київенерго", Головне управління палива, енергетики та енергозбереження | 2007 | 11,0 | 3,715/4205 |
2008 | 232,8 | 89,1/100861,2 | ||
2009 | 232,8 | 89,1/100861,2 | ||
2010 | 213,4 | 84,3/95428 | ||
Разом | 2007-2010 | 690,0 | 266,215/301355,4 |
Підпрограма 2. Реконструкція систем освітлення
Зміст заходів | Відповідальний за виконання, контролюючий орган виконання заходів | Термін виконання | Вартість впровадження, млн. грн. | Очікувана річна економія, тис. т у. п./тис. грн. |
Реконструкція систем освітлення (заміна ламп загального освітлення тощо) | Балансоутримувач закладів освіти та установ охорони здоров'я, Печерська районна у м. Києві державна адміністрація. Головне управління освіти і науки, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення, Головне управління транспорту, КП "Київміськсвітло", КП "Київський метрополітен" | 2007 | 13,205 | 3,805/4304,7 |
2008 | 13,992 | 4,015/4563,1 | ||
2009 | 4,441 | 0,667/779,3 | ||
2010 | 4,713 | 0,692/770,9 | ||
Разом |
2007-2010 | 36,339 | 9,176/10384,0 |
Підпрограма 3. Встановлення металопластикових вікон
Зміст заходів | Відповідальний за виконання, контролюючий орган виконання заходів | Термін виконання | Вартість впровадження, млн. грн. | Очікувана річна економія, тис. т у. п./тис. грн. |
Встановлення металопластикових вікон | Балансоутримувач закладів освіти та установ охорони здоров'я, Печерська районна у м. Києві державна адміністрація, Головне управління освіти і науки, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення | 2007 | 12,048 | 1,164/1318 |
2008 | 12,525 | 1,212/1352 | ||
2009 | 11,220 | 1,086/1211 | ||
2010 | 9,808 | 0,950/1058 | ||
Разом | 2007-2010 | 45,601 | 4,412/4939 |
Підпрограма 4. Утеплення зовнішніх стін будівель
Зміст заходів | Відповідальний за виконання, контролюючий орган виконання заходів | Термін виконання | Вартість впровадження, млн. грн. | Очікувана річна економія, тис. т у. п./тис. грн. |
Утеплення зовнішніх стін будівель | Районні в м. Києві державні адміністрації, Балансоутримувач закладів освіти та установ охорони здоров'я, Головне управління житлового господарства, Головне управління освіти і науки, Головне управління охорони здоров'я та медичного забезпечення | 2007 | 12,935 | 0,816/914 |
2008 | 41,900 | 2,952/3342 | ||
2009 | 40,500 | 2,818/3190 | ||
2010 | 40,900 | 2,826/3202 | ||
Разом | 2007-2010 | 136,235 | 9,412/10648 |
Підпрограма 5. Інші енергозберігаючі заходи
Зміст заходів | Відповідальний за виконання, контролюючий орган виконання заходів | Термін виконання | Вартість впровадження, млн. грн. | Очікувана річна економія, тис. т. у. п./тис. грн. |
Інші енергозберігаючі заходи* | АЕК "Київенерго", Головне управління палива, енергетики та енергозбереження, Балансоутримувач закладів освіти, Печерська районна у м. Києві державна адміністрація | 2007 | - | - |
2008 | 99,018 | 1,30/1472 | ||
2009 | 99,087 | 1,41/1597 | ||
2010 | 2,639 | 0,27/306 | ||
Разом | 2007-2010 | 200,744 | 2,97/3375 | |
____________ * (Реконструкція теплових мереж з заміною труб на поперєдньоізольовані - 192 млн. грн.; заміна плоских дахових покрівель на шатрові - 8,616 млн. грн.; заміна вітражів - 0,05 млн. грн.; утеплення горищ - 0,077 млн. грн.) | ||||
Разом по Програмі пріоритетних енергозберігаючих заходів на 2007-2010 роки | 2007-2010 | 1108,919 | 2952,195/330701,4 |
Довідка
стосовно орієнтовної вартості впровадження заходів
щодо ефективного використання енергетичних ресурсів
1. Вартість встановлення одного індивідуального теплового пункту з системами регулювання та моніторингу енергоспоживання складає - 200 тис. грн.
2. Утеплення фасадів житлових будинків (1 будівля - 1 млн. грн.).
3. Вартість заміни одного м2 металопластикових вікон становить - 600 грн.
4. Вартість встановлення одного енергозберігаючого ліхтаря на мережах зовнішнього освітлення міста, за даними КП "Київміськсвітло", становить - 3500 грн.
5. Механізми реалізації Програми
Для забезпечення енергозбереження в м. Києві застосовуватимуться такі основні механізми реалізації Програми.
5.1. Організаційний механізм
5.1.1. Розробка балансів основних видів паливно-енергетичних ресурсів
Передбачається розширення номенклатури та вдосконалення методики розробки і використання перспективних та річних паливно-енергетичні балансів за видами енергетичних ресурсів, які зараз розробляються КМДА з урахуванням положень Генерального плану розвитку м. Києва, планів містобудівного розвитку територій, адміністративних округів, схем енерго- і водопостачання територій міста, нового будівництва та реконструкції діючих об'єктів енергетики і водозабезпечення та організацій - споживачів енергетичних ресурсів. Будуть враховуватись також стратегічні напрями соціально-економічного розвитку м. Києва на період до 2015 року (Київ-2015. Стратегія розвитку. Головне управління економіки та інвестицій).
Сучасні балансові розрахунки наведені у додатках 2 та 3.
Баланси паливно-енергетичних ресурсів будуть розроблятися за основними видами цих ресурсів і забезпечуватимуть співставлення обсягів їх можливого отримання (власного виробництва та залучення зовнішніх джерел), тобто "Ресурсного" розділу, та обсягів планового "Споживання" даного виду ресурсів.
Кожна балансова стаття диференціюється за напрямами (джерела ресурсного забезпечення та статті витрат - споживання) - додатки 2, 3.
Балансові розрахунки використовуються для оцінки рівня збалансованості "Ресурсів" та "Споживання" по кожному виду паливно-енергетичних ресурсів та встановлення рівня можливого дефіциту.
Програмні заходи з енергозбереження спрямовуються на ліквідацію, або істотне скорочення розриву між розділами балансу "Ресурси" та "Споживання".
5.1.2. Розробка і впровадження в дію нормативів енергоефективності
Нормативи підвищення енергоефективності розроблятимуться за такими основними напрямами:
1. Нове будівництво і реконструкція за міським замовленням житлових, громадських та виробничих будівель та споруд. Мета - підвищення теплової ефективності будівель масової забудови на основі реконструкції систем теплопостачання, опалення, вентиляції із застосуванням рекуперації тепла вентиляційних викидів.
2. Проектування, будівництво й реконструкція інженерних мереж та комунікацій. Мета - зниження втрат теплової енергії та інших енергоресурсів при їхньому транспортуванні та розподілі від виробника до споживача, з обов'язковим застосуванням ефективної теплової ізоляції, технологій безканальної прокладки теплових мереж у пінополіуретановій ізоляції, а також трубопроводів із полімерних матеріалів.
3. Проектування та будівництво автономних джерел енергопостачання. Мета - визначення критеріїв найефективнішого використання автономних енергоджерел.
5.1.3. Забезпечення контролю за рівнем ефективності енергоспоживання
Контроль за дотриманням енергоефективності буде здійснюватися шляхом проведення:
- обліку виробництва, розподілу, передачі та споживання палива і енергії;
- енергетичних обстежень споживачів зі складанням енергетичних паспортів організаціями, акредитованими органами державного енергетичного нагляду, які проводяться згідно з міською програмою проведення обов'язкових енергетичних обстежень енергомістких організацій та підприємств м. Києва на період не менше 3-х років;
- енергетичної експертизи проектів та обладнання;
- обов'язкової сертифікації енергоспоживаючої продукції та електроустановок будівель;
- лімітування енергоспоживання організацій, що фінансуються з бюджету м. Києва;
- екологічної експертизи проектів з точки зору енергозабруднення та їх екологічної паспортизації;
- державного екологічного контролю органами державної влади міста, що здійснюють державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища, за дотриманням вимог природоохоронного законодавства та виконанням об'єктами теплоенергетики природоохоронних заходів, у тому числі в галузі енергозбереження;
- створення та функціонування інформаційно-аналітичних систем, які обслуговують органи виконавчої влади м. Києва і забезпечують проведення єдиної організаційно-технічної політики в галузі енергозбереження.
Виробники, постачальники і споживачі енергоресурсів зобов'язані надавати контролюючим органам на їхні запити достовірну, своєчасну та повну інформацію про використання енергоресурсів і енергозбереження.
Органи, які здійснюють державний нагляд за ефективним використанням енергоресурсів, у випадку виявлення фактів невиробничих витрат енергетичних ресурсів або ухилення від виконання розпоряджень, спрямованих на ліквідацію таких фактів, мають право накладати на організацію та посадових осіб організацій, що використовують енергоресурси, адміністративні штрафи в порядку, передбаченому законодавством та нормативними актами Київради та КМДА.
Забезпечення відповідності процесів виробництва, розподілу, передачі й споживання енергії вимогам органів влади міста Києва та законодавства в галузі енергоефективності здійснюється шляхом проведення:
- обов'язкової сертифікації енергоспоживаючої продукції;
- державного метрологічного контролю й нагляду в галузі енергозбереження;
- моніторингу стану енергетичного обладнання та передавальних мереж;
- автоматизованого екологічного моніторингу за вмістом забруднюючих речовин у димових газах на об'єктах теплоенергетики;
- інших енергозберігаючих заходів, передбачених законодавчими та нормативними правовими актами Уряду України.
5.1.4. Проведення обстежень споживачів енергоресурсів зі складанням енергетичних паспортів
Енергетичні паспорти складаються для споживачів енергоресурсів у частині оцінки показників ефективності їхнього використання для формування енергозберігаючих програм та проектів стимулювання енергозбереження.
5.1.5. Створення в складі Головного управління палива, енергетики та енергозбереження спеціалізованого підрозділу з функціями:
- проведення в м. Києві єдиної державної політики у сфері використання енергетичних ресурсів та енергозбереження;
- забезпечення збільшення частки нетрадиційних і альтернативних видів палива у балансі попиту та пропонування енергоносіїв;
- створення системи моніторингу виробництва, споживання, експорту та імпорту енергоносіїв, удосконалення системи обліку та контролю за споживанням енергетичних ресурсів;
- забезпечення функціонування єдиної системи нормування питомих витрат енергетичних ресурсів за всіма напрямами енергоспоживання;
- розробки пропозицій щодо внесення до чинного законодавства змін, що випливають із необхідності забезпечення енергозбереження;
- розробки щорічних заходів із впровадження пристроїв енергообліку;
- підготовки пропозицій зі стимулювання встановлення приладів енергообліку;
- контроль за організацією робіт з проведення аудитів теплоспоживання та складання енергетичних паспортів будівель, теплоджерел, інженерних мереж та споруд.
5.2. Науково-технологічний механізм
Проведення наукових та технологічних розробок в галузі енергозбереження має забезпечити вироблення наукової та науково-технічної продукції, яка відповідатиме таким якісним та кількісним характеристикам:
- актуальність наукової тематики на момент її розгляду;
- відповідність вимогам Закону України "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки";
- спрямованість на забезпечення виконання положень законів України, рішень та доручень Президента України, Кабінету Міністрів України;
- наявність гарантій щодо перспектив впровадження результатів розробки;
- наявність документів, що підтверджують авторські права або права інтелектуальної власності;
- наявність експертного висновку щодо можливості продажу результатів наукової продукції в Україні та на експорт;
- термін окупності (не більше 5 років від дати акту впровадження результатів роботи);
- збільшення ККД енерговикористовуючого обладнання;
- підвищення коефіцієнту використання палива;
- обсяг економії паливно-енергетичних ресурсів у т у. п./тис. грн.
До першочергових технологічних напрямів спільної діяльності НАН України та КМДА треба віднести:
- розвиток високоефективного децентралізованого теплопостачання в місті;
- забезпечення обліку, контролю і регулювання витрат палива, електричної, та паливної енергії на базі сучасних технічних засобів та методів;
- підвищення енергетичної ефективності та надійності роботи діючого на сьогодні енергетичного обладнання, збільшення ресурсу його використання;
- створення й широке застосування екологічно чистих та ефективних технологій спалення органічних палив, в тому числі міських відходів;
- використання нетрадиційних методів виробництва енергії, в тому числі за допомогою теплових насосів, відновлюючих джерел енергії, перепаду тиску газу на газових вводах у міські ТЕЦ та на газорозподільчих станціях, а також тиску пари в котельних.
Першочергово в Києві необхідно розробити технологічні проекти використання таких нетрадиційних поновлювальних джерел енергії:
- сонячної енергії. В столиці енергія сонячної радіації за рік складає 4,12 ГДж/м2;
- утилізації відходів на основі впровадження мікробіологічних технологій. Насамперед це відноситься до переробки відходів рослинної біомаси;
- створення та впровадження енергозберігаючих технологій та обладнання у споживачів енергії в житлово-комунальному господарстві, побуті, промисловості, будівництві, громадських будівлях, міському транспорті.
Об'єктами наукових досліджень мають бути такі енергоефективні технології з метою їх розробки та впровадження в економіку міста:
1. Нетрадиційні технології, які раніше не застосовувалися в Києві та потребують проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт (НДДКР) для застосування в міському господарстві:
- створення котлоагрегатів з використанням каталізатора безполум'яного окислення палива;
- створення енергоефективних електронних пускорегулюючих апаратів для ламп вуличного освітлення високого тиску типу ДНАТ;
- використання енергії води, яка рухається, для отримання теплової енергії;
- впровадження джерел енергії, що використовують паливо, отримане шляхом переробки побутових відходів, осаду стічних вод за умови позитивного висновку Державної екологічної експертизи;
- впровадження екологічно чистих джерел теплової та електричної енергії на базі паливних елементів;
- зниження витрат палива за рахунок використання електромагнітного каталізатора.
2. Нові енергоефективні технології, що передбачені для впровадження в міське господарство на середньострокову перспективу:
- вироблення електроенергії при редуціюванні природного газу;
- впровадження теплонасосних установок;
- збільшення теплової потужності діючих районних теплових станцій без розширення їхньої території з одночасним скороченням викидів забруднюючих речовин в атмосферу;
- отримання енергії від твердих побутових відходів за умови відповідного екологічного обґрунтування та позитивного висновку Державної екологічної експертизи;
- впровадження нових технологій для зменшення витрат теплової енергії при її передачі (ізоляція трубопроводів теплових мереж, діагностика теплових мереж);
- впровадження кабелю із зшитого поліетилену для зниження втрат при передачі електричної енергії та підвищення довговічності електричних мереж;
- впровадження частотно регулюючого приводу та установок "м'якого пуску" на електроустановках;
- впровадження нового устаткування для зниження використання електроенергії установками зовнішнього і внутрішнього освітлення, а саме:
- впровадження енергоефективних ламп високого тиску (типу ДНАТ);
- впровадження групових світлових регуляторів на базі вольтодобавочних трансформаторів;
- впровадження світлотехнічних приладів зовнішнього і внутрішнього освітлення та архітектурної підсвітки на базі вітчизняних світлодіодних технологій;
- підвищення ресурсу та зменшення втрат на експлуатацію теплових пунктів за рахунок впровадження блочних теплових пунктів заводської готовності;
- впровадження систем регулювання подачі теплоносія у споживачів;
- впровадження автоматизованих систем обліку енергоресурсів і контролю за ефективністю їхнього виробництва, передачі та використання;
- санація трубопроводів;
- впровадження технологій створення автоматизованих систем обліку енергоресурсів.
Зазначені наукові розробки плануватимуться при формуванні тематики науково-дослідних робіт, які виконуються за рахунок коштів міського бюджету.
5.3. Економічний (фінансовий) механізм
Ефективна робота з енергозбереження вимагає застосування економічних важелів її реалізації, зокрема раціонального фінансування.
У зв'язку з цим на перспективу і щорічно мають проводитись балансові розрахунки із фінансового забезпечення енергоспоживання та енергопостачання по м. Києву за такою формою:
Основні балансові показники фінансового забезпечення
енергоспоживання та енергопостачання в м. Києві
на ____ рік
Найменування ПЕР | Од. виміру | Обсяги споживання | Вартість енергозабезпечення | Передбачено бюджетом міста на рік | Дефіцит | |
Вартість одиниці | Сумарна вартість | |||||
Електроенергія | млн. кВт. рік | |
|
|
|
|
Теплова енергія | млн. Гкал | |||||
Природний газ | млн. м3 | |||||
Вугілля | тис. тонн | |||||
Нафтопродукти | тис. тонн | |||||
Загальні потреби та ресурси (у вартісному вимірі) | |
|
|
|
|
|
За наявності дефіциту фінансових можливостей щодо забезпечення окремих видів енергопотреб можуть бути здійснені зворотні розрахунки для скорочення реальних потреб у конкретних видах ресурсів.
Основними принципами фінансово-економічного забезпечення енергозбереження є:
1) забезпечення збалансованого фінансування енергозберігаючих проектів і заходів, включених до міських програм енергозбереження, в межах коштів, передбачених у бюджеті міста Києва на наступний фінансовий рік;
2) залучення позабюджетних коштів. Основними позабюджетними джерелами фінансування заходів з енергозбереження є:
- кошти, утворені за рахунок вартості зекономлених енергетичних ресурсів організаціями виробничої сфери в результаті виконання ними програмних інвестиційних енергозберігаючих проектів;
- кошти, утворені в результаті регулювання тарифів для споживачів на електричну та теплову енергію;
- кошти, утворені в організаціях за рахунок кредитних ресурсів і проведення лізингових операцій при виконанні програмних інвестиційних енергозберігаючих заходів;
- фінансові ресурси, отримані при реалізації на території міста Києва міжнародних і міжрегіональних енергетичних та екологічних програм і проектів, які забезпечують підвищення енергоефективності;
- інші позабюджетні джерела, не заборонені чинним законодавством;
3) використання організаціями власних цільових інвестиційних коштів, що формуються за рахунок вартості зекономлених енергетичних ресурсів, для розвитку енергозбереження та для матеріального заохочення персоналу;
4) здійснення відповідно до законодавства заходів з регулювання тарифів для користувачів на електричну і теплову енергію з метою фінансування програмних енергозберігаючих заходів;
5) досягнення окупності затрат на реалізацію програм енергозбереження за рахунок першочергового здійснення малозатратних швидкоокупних енергозберігаючих проектів.
Надзвичайно важливим важелем енергозбереження є економічне стимулювання реалізації заходів з енергозбереження.
Економічному стимулюванню підлягає:
- економія паливно-енергетичних ресурсів, фактично досягнута підприємством (організацією) у процесі основної діяльності, порівняно зі встановленим лімітом (нормативом) або з відповідним попереднім періодом;
- виробництво і випуск промислової та будівельної продукції (робіт, послуг, технологій), що має поліпшені характеристики в галузі ефективності використання ресурсів, за умови дотримання всіх вимог до якості, продуктивності та екології, а також яка має сертифікати відповідності встановленим стандартам;
- виробництво і використання нетрадиційних та відновлювальних джерел енергії.
Для забезпечення енергозбереження в м. Києві здійснюється комплекс науково-дослідних та конструкторських розробок, які замовляються міською владою та фінансуються за рахунок коштів міського бюджету.
До найважливіших завдань використання асигнувань з міського бюджету для реалізації НДДКР необхідно віднести прискорення здійснення НДДКР і впровадження їх результатів у безумовно прибуткові енергозберігаючі проекти, що могло би сприяти накопиченню коштів для інвестицій у більш масштабну енергозберігаючу діяльність.
5.4. Інформаційно-аналітичний механізм
Реалізація міської енергозберігаючої політики передбачає широке інформування як учасників процесу енергоспоживання, так і громадськості щодо проблем енергоефективності.
Зокрема, передбачається:
1. Оприлюднення та залучення до обговорення і реалізації міської енергозберігаючої політики, що втілюється в міській програмі енергозбереження.
2. Створення банків даних щодо прогресивних енергозберігаючих технологій; -нормативно-методичного забезпечення, нормативно-правової документації з енергозбереження; методичного забезпечення проведення лізингових операцій.
3. Організації та проведення міжнародних, регіональних, міських і районних виставок, симпозіумів, конференцій та нарад.
4. Створення бази даних про технічні, економічні та соціальні результати виконання міської та районних програм впровадження енергоефективних технологій.
5. Надання споживачам енергетичних ресурсів інформації з питань енергоефективності.
6. Розміщення в засобах масової інформації матеріалів про передовий досвід у галузі підвищення енергоефективності та енергозбереження.
7. Інформування населення про проблеми енергозбереження та формування громадської думки з цього питання.
8. Формування інформаційних систем енергетичних декларацій - документа, котрий містить дані про величину та ефективність використання організацією енергетичних ресурсів протягом року з урахуванням прийнятих програмних обов'язків з підвищення рівня енергоефективності.
Енергетичні декларації використовуються для:
1) аналізу ситуації в галузі енергозбереження;
2) коригування програм енергозбереження організацій, що фінансуються з бюджету міста;
3) виявлення й аналізу рішень, які сприяють підвищенню рівня енергоефективності в окремих секторах промислово-економічного комплексу і міського господарства;
4) складання й коригування паливно-енергетичних балансів.
Складання енергетичних декларацій є обов'язковим для організацій, що фінансуються з бюджету міста.
Підтвердження даних енергетичних декларацій здійснюється при проведенні енергетичних обстежень.
Порядок декларування енерговикористання та використання задекларованих показників у роботі з енергозбереження встановлюються уповноваженим органом виконавчої влади міста в галузі управління енергозбереженням.
* * *
Реалізація заходів Програми, спрямованих на використання вітчизняних досягнень та науково-технічних розробок щодо впровадження енергозберігаючих технологій, проведення реконструкції та модернізації застарілих основних фондів енергетичного комплексу столиці, подальше вдосконалення газопостачання, перехід на використання альтернативних видів енергоресурсів, забезпечення раціонального використання енергоресурсів, залучення вітчизняних та іноземних інвестицій в енергетичних комплекс міста тощо сприятиме виходу господарського комплексу столиці на світовий рівень енергозаощадження та енергоефективності, а також поліпшенню екологічної ситуації.
Заступник міського голови - секретар Київради О.Довгий
Додаток 1
План заходів з енергозбереження та енергоефективності
підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності
та підпорядкування, виконавчих органів районних у м. Києві рад
(районних у м. Києві державних адміністрацій) на 2007 рік
Голосіївська районна в м. Києві державна адміністрація
ВАТ "Швейна фабрика "Вороній"
Впровадження нових матеріалів і конструкцій та прогресивного технологічного обладнання
Модернізація приладів обліку газу
Заміна світильників на більш економічні та ламп розжарювання на енергозберігаючі лампи
Впровадження автоматичної системи обробки та зняття показань з електронних електролічильників
ЗАТ "Київська кондитерська фабрика ім. К. Маркса"
Модернізація обладнання котельної
Проведення профілактичних робіт на газовикористовуючому обладнанні
Технічне переозброєння повітряної компресорної СБХМ
Використання енергозберігаючих ламп для вуличного освітлення
Заміна вітражних вікон цехів на енергозберігаючі склопакети
Встановлення пластикових ПВХ завіс на в'їздних воротах складів та експедицій цехів
Впровадження миючих машин для змивки форм шоколадних виробів
ЗАТ "Реемтсма-Київ тютюнова фабрика"
Впровадження приладів електромагнітної обробки води. для. захисту від накипу теплообмінного обладнання фабрики та приготування гарячої води
Розробка проекту та впровадження АСУ установками кондиціювання повітря
Модернізація теплових фільтрів (установка частотних перетворювачів). Зниження спожитої потужності до 60 % (до 100 кВт·год.)
Установка додаткових ступеней компенсації реактивної потужності. Зростання коефіцієнта потужності до 0,97
ВАТ "ПБК "Славутич"
Дозування реагентів для усунення солей кальцію та магнію на теплообмінних поверхнях
Оптимізація ліній внутрішнього та зовнішнього освітлення
Встановлення лічильників додаткового обліку електроенергії
Встановлення енергозберігаючої установки в варочному відділі, де після варки гаряча вода 98 град. поступає в теплообмінник замість пари
ВАТ "Київ гума"
Заміна парового опалення на водяне
Монтаж нового котла на Ют/год.
Реконструкція повернення конденсату та ремонт теплопункту котельної заводу
ТОВ "КБК"
Введення в дію паровиробляючого комплексу "Крона" для пропарювання бетонних та залізобетонних виробів
ВАТ "Завод опоряджувальних матеріалів"
Впровадження автоматичного шестивалового паркетного станка Містрал ПА-4, ПА-6, Астра ПА-6 "Акоста" потужністю 71 кВт замість станків сумарною потужністю 75 кВт
Заміна сушильних камер для сушки деревини з електромеханічним приводом потужністю 75 кВт на сушильні камери з теплоносієм гарячої води і з затратами електричної енергії 38 кВт
ВАТ "Київопорядкомплект"
Встановлення вітряного двигуна для генерації електричної енергії
Встановлення котла для спалювання нетрадиційних видів палива, отримання генераторного газу та використання пару на приведення в дію парогенератора
Заміна теплової ізоляції на теплопроводах, заміна вікон в адмінкорпусі
Встановлення котла для обігріву адмінкорпусу та складів із застосуванням нетрадиційних видів палива
ВАТ "Асфальтобетонний завод "Столичний"
Очистка від накипу водогрійних та конвективних труб парових котлів
ВАТ "Комбінат будіндустрія"
Демонтаж РОУ на підігрів бітуму заводу м'якої покрівлі та пропарювальні камери ЦФТ для використання нередуцированого пару для технологічних цілей
Монтаж конденсатовідводної системи від КДМ на бак котельні
Налагоджувальні роботи та видача режимних карт котельні та теплових мереж
Монтаж конденсаторної установки на ТП
Демонтаж незавантажених трансформаторів та перевід навантаження на трансформатор меншої потужності
Заміна морально застарілого обладнання цеху м'якої покрівлі
Ремонт, промивка та налагоджування системи опалення
Ізоляція паропроводів заводу
ВАТ "Київський маргариновий завод"
Впровадження технологічного обладнання лінії "Корума" для приготування майонезної продукції
ВАТ "Аверс"
Спалювання відходів виробництва (пилу деревинного) в газогенераторах
Спалювання деревинних відходів виробництва в водогрійному котлі "Крігер" для опалення підприємства
Заміна вентилятора типу "Костополь" шнековим транспортером подачі пилу фірми "Технік"
ВАТ ЗБК
Впровадження автоматичного регулювання горіння газу в котлах
Заміна горілок на котлах ДКВР 6,5/13 на більш економічні
Очистка, промивка котлів ДКВР 6,5/13
Встановлення пароконденсатних пристроїв
Впровадження струнних насосів для транспортування цементу
Заміна електродвигунів на двигуни меншої потужності на насосах живлення котлів, підкачуючих насосах, стрічкових транспортерах
Впровадження автоматичного регулювання реактивної енергії на ТП-1530
Заміна повітряних компресорів на компресори меншої потужності
Заміна та ізоляція газоходів в котельні
Впровадження градирні для охолодження води після компресорів
ВАТ "Корчуватський комбінат будматеріалів"
Будівництво окремих топкових замість демонтованої центр, котельні
Розробка проекту та виконання модернізованої системи опалення виробнично-складського корпусу
ВАТ ЗЗБК ім. С. Ковальської
Заміна світильників з лампами розжарювання 500 Вт на метало-галогенні 250 Вт
Заміна компресорів стислого повітря на більш економічні "Ва1§акірап"
ТОВ "АТЕМ"
Реконструкція котельні
Установка компенсуючих приладів
Опалення виробничих цехів за рахунок відвода тепла від печі
Використання обігової води на виробництві
ВАТ "Київ цемент"
Заміна поршневого компресора з водяним охолодженням на гвинтовий компресор з повітряним охолодженням 8АУ200
Заміна системи продувки аспіраційних установок пакувального відділення цементу і силосного складу цементу
Впровадження системи приладного обліку використання стисненого повітря
Хімічна очистка теплових мереж
ВАТ "Перший Київський молочний завод"
Заміна енергоємних аміачних компресорів на високоефективні фреонові (автономні)
Модернізація освітлення
ВАТ "Асфальтобетонний завод"
Реконструкція нафтобітумосховища
Дарницька районна в м. Києві державна адміністрація
АТВТ ПТФ "Сувенір"
Введення в дію конденсаторної установки, ремонт трансформаторів
ДП КДЗ "Буревісник"
Розробка проекту впровадження системи автономного теплопостачання
Налагодження системи опалення заводу
Впровадження автоматичних регуляторів потужності конденсаторних установок
Встановлення сучасних освітлювальних приладів
Встановлення лічильника теплової енергії
Відключення силових трансформаторів від електричної мережі у вихідні та святкові дні
ВАТ РМЗ "Модуль"
Встановлення люмінесцентних світильників
Утеплення будівель та приміщень
ВАТ "Грантспецсервіс"
Проведення капітального ремонту вікон
Ремонт опалювальної системи
Демонтаж витяжних систем, які не використовуються
ВАТ "Будмаш"
Застосування для опалення інфрачервоних газових обігрівачів з керамічними насадками МКВ-36 (8 шт.), МК8-25 (7 шт.)
Розширення номенклатури виготовлення деталей точним литвом
Впровадження рідинних опалювальних електронагрівачів РЕНО 0,3 - 0,7
Ремонт повітро-, водоводів
Ремонт та налагодження котельних агрегатів КС-Г-100, КС-Г-40
Ремонт та чистка вікон
АТ "Київхліб" ДП "Хлібокомбінат N 11"
Встановлення лічильників газу на ГРП
Встановлення лічильників газу на піч СБЦ
Розробка проекту реконструкції котельні
Проведення теплотехнічних випробувань та оформлення режимних карт
Встановлення економічних ламп загального освітлення
ВАТ "Дарницький завод ЗБК"
Заміна газових пальників парових котлів
Заміна теплоізоляції паропроводів та трубопроводів ГВП
Ремонт кришок пропарювальних камер
Встановлення конденсаторної установки ККУ-0,4-70/4-10-21
ВАТ ЕЗ "Енергетик"
Періодична промивка систем опалення, наладка регулюючих приладів
Встановлення економічних ламп загального освітлення, очищення вікон та плафонів ліхтарів
Застосування контактної зварки, зменшення Х..Х. при зварюванні
Коригування "піків" навантаження електричної мережі в осінньо-зимовий період
Завод "Енергія" АЕК "Київенерго"
Виготовлення та встановлення двох секцій повітряних підігрівачів
Розробка та впровадження проекту оптимального використання пару котлів
Деснянська районна в м. Києві державна адміністрація
Банкнотно-монетний двір Національного банку України
Реконструкція внутрішньокотельних та зовнішніх надземних теплових мереж
Модернізація теплообмінної частини градирні
ТЕЦ-6 АЕК "Київенерго"
Реконструкція бризкального басейну
Очищення трубок конденсаторів
КП "Житлорембудсервіс"
Встановлення газових лічильників
Встановлення будинкових лічильників теплової енергії на ІДО та ГВП
Київський національний торговельно-економічний університет
Встановлення систем автоматичного регулювання подачі теплоносія
ЗАТ "Холдингова компанія Бліц-Інформ"
Компенсація реактивної потужності, встановлення додаткового компенсуючого обладнання
Ремонт та налагоджування систем вентиляції
ВАТ "УкрНДІСВД"
Наладка регулятора подачі теплоносія залежно від температури зовнішнього повітря
Управління освіти району
Заміна ламп розжарювання на енергозберігаючі
Управління охорони здоров'я району
Заміна ламп розжарювання на енергозберігаючі
Встановлення системи автоматичного регулювання освітлення приміщення
Дніпровська районна в м. Києві державна адміністрація
АК "Дарницька ТЕЦ"
Заміна нижніх кубів повітропідігрівача К.6
Заміна колектору збору дренажів на баку нижніх точок
ВАТ "Дарницький комбінат будівельних матеріалів та конструкцій"
Розробка проекту з переводу підприємства на водяне опалення
Переведення на водяне опалення котельні транспортного цеху і їдальні
Реконструкція котла N 2 із заміною горілок
Використання теплової енергії продувки парових котлів для сушки деревини
Виведення з роботи трансформатора 320 кВА на ТП
Забезпечення роботи силікатного цеху на одному млині в години максимального навантаження електричної мережі
ВАТ "АК "Київводоканал". Департамент експлуатації водопровідного господарства
Введення в експлуатацію автоматики бойлера ГВП типу ТАР 2010
ВАТ "Галактон"
Забезпечення повернення конденсату на котельню заводу не менше 49,5 % - взимку, 34 % - влітку
Проведення режимно-налагоджувальних робіт на котлі НЕ-50
Чистка парових котлів від накипу
Чистка аміачних конденсаторів
Впровадження системи регенерації тепла та охолодження на пастеризаційних установках ЦМЦ
Переведення системи охолодження камер готової продукції з аміаку на фреон
Зменшення температури теплоносія в системі опалення заводу на 5° C нижче розрахункової
Проведення режимно-налагоджувальних робіт на казані H V E-60
Виключення з системи санобробки обладнання дієт ланки цільномолочного цеху режиму пропарювання
ДТГО "Південно-Західна залізниця". Локомотивне депо "Дарниця"
Заміна автоматики парового котла ДКВР 10/13
Заміна деаераторів
Заміна автоматики на деаератори
ДП "Дарницький вагоноремонтний завод"
Заміна парових котлів системи "Шухова-Берліна" на парові котли серії Е-2,5/9
Переведення живлення теплових завіс з пари на перегріту воду тепловозного депо
Впровадження енергозберігаючих ламп для освітлення вагопресового відділення ЦХЧ
ТОВ "Вулкан-Правекс"
Виведення у резерв трансформатора центру живлення
Застосування пристроїв компенсації реактивної потужності
Використання тепловідводу від працюючого обладнання
Управління житлово-комунального господарства району
Встановлення пружин, доводчиків на вхідних дверях будинків
Засклення вікон
Проведення робіт з теплоізоляції трубопроводів ЦО і ГВП
Заміна електроламп на енергозберігаючі
Встановлення лічильників гарячої води та опалення в будинках
Оболонська районна в м. Києві державна адміністрація
ВАТ "Київськийзавод "Геофізприлад"
Обмеження відпуску пару на технологічні процеси
Зменшення температури сітьової води на опалення
ДП "Київська офсетна фабрика"
Коригування режимної карти роботи котлів на зменшення спалювання газу з температури подачі 80° C до 60° C
Зниження споживання газу до рівня, що забезпечує життєдіяльність опалювальної системи з температурою навколишнього середовища
Призупинення роботи котлів в неробочі години та вихідні дні при підвищенні температури навколишнього середовища до плюсової позначки
Обмеження роботи припливної і витяжної вентиляції в режимі провітрювання виробничих приміщень під час обідньої перерви і передачі зміни.
Блокування викидів теплого повітря через повітропроводи витяжної вентиляції в атмосферу закриттям шиберів на нешкідливих дільницях виробничих цехів.
Обмеження роботи на 50 % люмінесцентних світильників "Оптіма" в коридорах і кабінетах
Додаткове ущільнення вхідних воріт і дверей для збереження тепла
ТМ "Княжий град"
Зниження температури теплоносія з 65° C до 62° C
Заміна котлів КВ-5 на нові ДСЕ-4 та ДСЕ-2,5 (підвищення ККД з 78 % до 90 %)
Повне використання конденсату для живильної води в котлі
ВАТ "Макаронна фабрика"
Заміна парових котлів марки ДКВР на сучасні водонагрівні котли типу ТНН-2100 для технологічних потреб виробництва макаронних виробів
Проведення реконструкції застарілого вузла обліку газу та впровадження сучасного обладнання, оснащеного електронною системою контролю за використанням газу
Виконання будівельно-монтажних робіт з облаштування котельні сучасним імпортним водонагрівним котлом марки ТНН - 2100 кВт
Виконання пусконалагоджувальних робіт з введенню в експлуатацію водонагрівного котлоагрегата ТНН - 2100 кВт
Відпрацювання температурних режимів навантаження котла ТНН - 2100 з метою раціональних витрат газу на технологічні потреби
Виконання робіт з теплоізоляції мережі трубопроводів розгалуження до сушарок технологічних ліній Блер N 1 та N 2
Прийняття в експлуатацію закінченого монтажем котлоагрегата ТНН - 2100 кВт, виконаного згідно з проектом
Виведення з експлуатації парових котлів марки ДКВ-Р як застарілого та фізично зношеного енергетичного обладнання
ЗАТ Завод ЗБВ "Поліськсільбуд"
Введення в експлуатацію трансформаторної підстанції 10/0,4 кВ
Проведення робіт з додаткового утеплення вікон та дверей приміщень
Зменшення кількості працюючих світильників освітлення території заводу в темний час доби
Нагрів води для виробничих потреб шляхом спалювання відходів деревообробного виробництва
ЗАТ "Чинбар"
Встановлення парового котла ДЕ 605/14 ГМ
ЗАТ "КСТЗ"
Відновлення теплоізоляції на системах опалення, гарячого водопостачання, паропроводах
Ізолювання котла-утилізатора та додаткових газоходів до нього
Розроблення графіка очищення котла утилізатора від заносів
Герметизація кладки скловарної печі та недопущення підсосів холодного повітря
Введення в дію котла утилізатора для утилізації тепла від печі відпалу N 1 на теплову завісу ЦОВ
Влаштування теплових завіс і системи опалення ЛМЦ на інфрачервоних випромінювачах
Встановлення індивідуального теплового пункту для цехів РБД, ЦМС, боємийки
ЗАТ "Промзв'язок"
Встановлення котлів ВАК РКЕХ 400/440, що мають ККД - 94 %
ВАТ "Київпродмаш"
Переобладнання систем опалення з парового на водяне зі встановленням індивідуального електричного котла
Переобладнання системи опалення з парового опалення та подового опалення на опалення інфрачервоними випромінювачами
Переобладнання системи опалення побутових приміщень з подового на електронагрів зі встановленням котлів
Управління освіти району
Укладання орендарями приміщень прямих договорів з енергопостачальними організаціями
Введення системи щодобового споживання енергоресурсів
Розробка графіків роботи енергоспоживаючого обладнання
Зменшення за рахунок модернізації загальної,потужності електричних ламп
Модернізація вузлів обліку холодної води
Модернізація конфорок електроплит
Заміна вікон на герметичні
Утеплення фасадів
Печерська районна в м. Києві державна адміністрація
ДП "Завод "Арсенал"
Заміна світильників ДРЛ потужністю 400 Вт на світильники ДНАТ потужністю 250 Вт
Проведення режимно-налагоджувальних робіт на водогрійному котлу КВГМ-20
Герметизація топок, ізоляція парових та водогрійних мереж
Реконструкція та капітальний ремонт систем освітлення
Переклад операції 10035 технічного процесу ААКИ.304143.009 (ротор побутового лічильника) з станків РК 2 та МС12-250 на обробку в спеціальних пристроях
Реконструкція систем опалення
ВАТ "Київський завод "Радар"
Реконструкція системи зворотного водопостачання
Переведення зовнішнього освітлення на натрієві лампи
Встановлення автономних компресорів малої потужності
Заміна 2-ч котлів ДКВР-10/13 на два водогрійні котли серії ВК-22
Модернізація теплових вузлів
Впровадження блоків автоматичного регулювання компенсації реактивної потужності на БСК
ВАТ "АК "Київводоканал"
Реконструкція схеми зовнішнього електроосвітлення на критій стоянці автоколони N 1
Регулювання витрат теплоносія на опалення приміщень автоколони N 1 в залежності від температури зовнішнього повітря
Виконання робіт з регулювання паливної апаратури
Управління освіти району
Реконструкція ЦО
Встановлення металопластикових вікон
Подільська районна в м. Києві державна адміністрація
ВАТ "Фармак"
Реконструкція мережної установки опалення зі встановленням автоматики регулювання
Монтаж і налагодження конденсаторної установки компенсації реактивної енергії
ВАТ "Азбодеревскло"
Монтаж і налагодження конденсаторної установки компенсації реактивної енергії
Зниження температури опалювальної води на 20° C в нічний час та вихідні дні
Модернізація газових пальників
Своєчасне очищення від накипу внутрішньої поверхні бойлерів
ТОВ "АДМ"
Застосування водозворотної системи на вакуумному устаткуванні чорного литва
Модернізація газових пальників
ККЕПОП
Ремонт опалювальної системи (бойлер і трубопровід)
ЗАТ "Вторполімермаш"
Заміна вікон на металопластикові
Утеплення цеху (закладка стін піноблоками)
Управління житлово-комунального господарства району
Промивка внутрішньобудинкових систем опалення житлових будинків
Впровадження ефективного обладнання та приладів обліку, регулювання і контролю споживання електроенергії, тепла, природного газу, гарячої та холодної води
Святошинська районна в м. Києві державна адміністрація
ДНВП "Електронмаш"
Раціональний режим використання електротермічного обладнання
Ремонт тепловодів прохідного каналу
Ремонт мережі стисненого повітря по підприємству
Ремонт мережі опалення по корпусах підприємства
Ремонт та утеплення корпусів, воріт, ліхтарів
ЗАТ "ЗОСМ"
Переобладнання парового котла
ВАТ "Веркон"
Опалення виробничих приміщень з використанням інфрачервоних випромінювачів типу "Гемос - 40"
Заміна тепломережі
ЗАТ НВЦ "Борщагівський ХФЗ"
Встановлення металопластикових вікон
Установка терморегулюючих вентилів
Ізоляція трубопроводів опалення та пару
Утеплення зовнішніх стін фасаду
ЗАТ "Фабрика технічних тканин "Технофільтр"
Реконструкція тепломережі
Переобладнання ТП-2031
ДП АТ "Хлібокомбінат N 12"
Встановлення утилізатора тепла на хлібопекарних печах ППЦ-250
Управління житлово-комунального господарства району
Ремонт вікон, дверей в під'їздах будинків
Управління освіти району
Ремонт тепломережі
Ремонт мережі ЦО
Солом'янська районна в м. Києві державна адміністрація
ВАТ "Київський ЕВРЗ"
Експлуатацію котлів ДКВР 6,5/13 проводити відповідно до режимних карт
Зменшення подачі тепла в технологічні мережі у неробочий час
Газові печі МКЦ використовувати тільки при повному завантаженні
Провести ущільнення воріт цехів брезентовими матами заповненими тирсою
Виконати роботи з відновлення теплоізоляції теплотрубопроводів
Регулярно очищати калорифери теплових завіс воріт цехів від бруду
Відключати силові трансформатори в період малого навантаження та в неробочій час
Своєчасно відключати освітлення в обідню перерву та по закінченні робочого дня
В літній період міняти електродвигун насосу тепломережі на електродвигун меншої потужності
ЗБВ ВАТ "ДБК-3"
Монтаж насосної станції по перекачуванню конденсату
Виконання робіт з ремонту теплотраси
Монтаж низьковольтної конденсаторної установки на котельні
ВАТ "Київськийзавод скловиробів"
Проведення робіт з реконструкції котельні
Проведення робіт з реконструкції системи опалення
Провести заміну вікон
ЗАТ "Промінь"
Замінити пошкоджені ділянки теплоізоляції на подавальному та зворотному трубопроводах
Виконати роботи з утепленню приміщень
ЗАТ "Київська книжкова фабрика"
Зменшити використання електричної енергії згідно графіка почергового включення навантажень обладнання
Використовувати енергозберігаюче обладнання ТЕК для опалення приміщень
КП "Київтрактородеталь"
Повернення конденсату в котельню
Відновлення компенсуючих пристроїв
Відключення малозавантажених трансформаторів
Встановлення індивідуальних котелень
Заміна подових пальників на більш ефективні
Монтаж обладнання інфракрасного обігріву приміщень
ВАТ "Експериментальний завод залізобетонних шпал"
Проведення режимного налагодження котла ДКВР-4/13
Ремонт теплової траси
Ремонт опалювального бойлеру
ВАТ "Аналітприбор"
Включати термічні печі тільки при повному завантаженні виробами
Відключати освітлення при непрацюючому обладнанні
ЗАТ "Креома - фарм"
Виконати роботи по заміні вікон на металопластикові
Утеплення стін і стель мінеральною ватою
Заміна радіаторів опалення на більш економічні алюмінієві
Заміна ламп розжарювання на люмінесцентні
ВАТ "Меридіан" ім. С. П. Корольова
Проведення налагоджувальних робіт на котлах котельні
Часткова заміна вікон в будівлях на вікна з склопакетів
Поновлення ізоляції теплопроводів
Налагоджувальні роботи на теплових мережах
ВО "Київприлад"
Законсервувати обладнання, яке не використовується в технологічному процесі
Організувати роботу котельної тільки на літньому насосі
Організувати роботу компресорної в одну зміну та зупиняти на обідню перерву
Провести впровадження місцевого освітлення, відключивши загальне в підрозділах
Переглянути схему постачання електричної енергії з метою виведення зайвих трансформаторів
Завод 410 ЦА
Встановити лічильники теплової енергії
Виконати режимно-налагоджувальні випробування котлоагрегатів при роботі на мазутному паливі
Виконати режимноналагоджувальні випробування котлоагрегату N 1 (ДЕ-16/14ГМ) при роботі на газовому паливі
Виконати наладку паровикористовуючого обладнання для зниження температури конденсату
Замінити регулятор Р-25 на автоматизований електронний цифровий блок "Барс" управління автоматикою котлів
Виконати наладку установок компенсації реактивної енергії в автоматичному режимі на РП 277, ТП 297
Провести роботи з відновлення пошкоджених ділянок теплоізоляції на трубопроводах
Управління житлово-комунального господарства району
Встановлення лічильників ХВП
Заміна запірної арматури та внутрішньобудинкових трубопроводів ХВП, ГВП в житлових будинках: засувок - 89 шт.; трубопроводів - 1820 м. п.; вентилів - 425 шт.; сальників - 13500 шт.
Встановлення будинкових електролічильників
Проведення утеплення під'їздів, горищ житлових будинків
Проведення ізоляції трубопроводів ЦО, ГВП по підвалам житлових будинків
Реконструкція підкачок
Заміна та модернізація застарілих та фізично зношених ліфтів.
Проведення скління вікон у під'їздах 800 м2
Проведення повірки теплолічильників, що знаходяться на балансі КП УЖГ (8 шт.)
Сприяння впровадженню встановлення поквартирних приладів ХВП ГВП
Встановлення мінікотельні по вул. Волинській, 69
Реконструкція бойлерної по Чоколовському бульвару, 4
Проведення пусконалагоджувальних робіт системи опалення не житлового будинку по Повітрофлотському проспекту, 40
Розробка проектно-кошторисної документації на реконструкцію системи опалення для зменшення теплового навантаження по Повітрофлотському проспекту, 40-а
Відновлення гарячого водопостачання в житлових будинках за адресою Повітрофлотський проспект, 74, 78
Відновлення циркуляції гарячого водопостачання. Заміна подавальних трубопроводів та трубопроводів циркуляції ГВП
Управління освіти району
Влаштування водомірних вузлів та встановлення лічильників ХВП (49 шт.)
Проведення державної метрологічної повірки приладів обліку теплової енергії (99 шт.)
Впровадження централізованої системи збору та обробки інформації про споживання енергоресурсів.
Модернізація системи опалення с. Жуляни
Управління охорони здоров'я району
Заміна запірної арматури та внутрішньобудинкових трубопроводів ХВП, ГВП лікувальних закладів: засувок - 14, трубопроводів - 50 м. п., вентилів - 42 шт., сальників (1350 шт.)
Встановлення автоматичних світлозвукових вимикачів у підвалах лікувальних закладів
Проведення утеплення під'їздів
Проведення ізоляції трубопроводів ЦО, ГВП по підвалах лікувальних закладів
Управління культури району
Проведення енергоаудиту ДМШ N 14 ім. Кабалевського та ДМШ N 1
Встановлення водолічильника
Проведення державної метрологічної повірки лічильника газу
Проведення поточного та капітального ремонтів
Шевченківська районна в м. Києві державна адміністрація
ДП АТ "Київхліб "Хлібокомбінат N 4"
Режимно-налагоджувальні роботи на котлоагрегатах технологічної котельні с. N 2, 3
Виконання проектно-монтажних робіт по опаленню експедиції комбінату
Виконання налагоджувальних робіт на пристрої компенсації реактивної потужності
ДП АТ "Київхліб "Дослідний хлібозавод"
Заміна печі БН-50 на більш економічну ППП 2,5 60.211, налагоджувальні роботи на пальнику
Заміна електродвигунів на меншої потужності
Встановлення екоблоку
ККЗ БН "Росинка"
Монтаж і введення в експлуатацію нової пляшкомийної машини, конденсатовідвідників
Ремонт та заміна теплоізоляції конденсатопроводу нового цеху
Заміна енергоємних повітряних компресорів 103 ВП - 20/8 на нові компресори "KAESER" з енергоефективними двигунами
Модернізація системи освітлення з використанням ступеневого регулювання електроосвітлення, застосування світильників з енергоекономічними люмінесцентними лампами
Проведення механічної очистки поверхонь нагріву парового котла ДКВР-6,5-1,3
Проведення очищення системи опалення від накипу в адміністративному корпусі
Проведення ремонту та заміни теплоізоляції конденсатопровода нового цеху
ВАТ "Поліграфкнига"
Теплоізоляція трубопроводів
Встановлення терморегулюючих клапанів на водопідігрівачі ГВП та теплові пункти
Проведення ревізії з частковою заміною засувок та вентилів тепловикористовуючого обладнання
Ремонт та утеплення вікон, вхідних дверей виробничих та допоміжних будівель
Проведення ущільнення графіка роботи енергетичного устаткування з метою його максимального завантаження
Чищення світильників
ДП АТ "Київхліб" Булочно-кондитерський комбінат"
Режимно-налагоджувальні роботи із впровадження парогенератора, встановлення утилізаторів тепла вихідних газів
Чищення теплообмінників
Режимно-налагоджувальні роботи на компенсуючому обладнанні
ВАТ "Будшляхмаш"
Наладка котла ДКВР-6,5/13
Заміна електродвигуна потужністю 160 кВт на електродвигун потужністю 55 кВт на насоси підкачки води до котельні заводу
Заміна стаціонарного компресора ВП-50/8, потужністю 300 кВт на три пересувні компресори потужністю 20 кВт кожний
Переведення робочих місць на місцеве освітлення
Заступник міського голови - секретар Київради О.Довгий
Додаток 2
Обсяги виробництва електроенергії ТЕЦ
та її споживання галузями економіки і населенням Києва
в 1995 р., 2000-2003 рр., 2005 р. та на період до 2010 р.*
____________ * Київ - 2015. Стратегія розвитку (додаток 37)
(млн. кВт·год.)
Стаття балансу | 1995 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2005 | 2010 |
попередні дані | прогноз | ||||||
Вироблено електроенергії | 5848,3 | 6736,2 | 6937,7 | 7567,0 | 8627,6 | 8800 | 9900 |
Спожито, всього | |||||||
в тому числі: | |||||||
Підприємствами промисловості, всього | 2077,4 |
2485,3 |
2572,1 |
2629,2 |
2970,5 |
3130 |
3550 |
з них: | |||||||
добувної | - | - | 0,2 | 0,1 | 0,2 | - | - |
обробної | 759,4 | 942,0 | 999,0 | 1044,6 | 1341,5 | 1410 | 1600 |
з виробництва та розподілу електроенергії, газу та води | 1318 |
1543,3 |
1572,9 |
1584,5 |
1628,8 |
1720 |
1950 |
в тому числі спожито на власні потреби електростанцій загального користування: | 658,9 |
691,5 |
706,9 |
728,8 |
774,6 |
815 |
925 |
з виробництва та розподілення електроенергії | 753 |
885 |
905,5 |
951,4 |
1009,2 |
1080 |
1255 |
з виробництва та розподілення газоподібного палива | 7,3 |
8,1 |
8,9 |
8,3 |
9,4 |
10 |
10 |
з виробництва та розподілення тепла | 54,7 |
95,2 |
101,5 |
65,5 |
71,6 |
85 |
100 |
з виробництва та розподілення води | 503 |
555,0 |
557,0 |
559,3 |
538,6 |
545 |
585 |
Будівництвом | 80,5 | 94,1 | 110,5 | 127,5 | 148,4 | 190 | 250 |
Сільським, лісовим та рибним господарством | 28,1 |
11,1 |
10,1 |
10,1 |
11,7 |
15 |
20 |
Транспортом | 449,7 | 427,8 | 507 | 541,6 | 597,3 | 625 | 750 |
з нього наземним, водним, авіаційним | 437,6 |
407,8 |
434,3 |
468,9 |
524,6 |
585 |
650 |
у тому числі: | |||||||
залізничним транспортом | 98,7 | 78,7 | 83,1 | 85,5 | 119,4 | 130 | 155 |
з нього на електротягу залізниці | 78,3 |
52,7 |
55,7 |
59,4 |
73,9 |
90 |
110 |
метрополітеном | 184,0 | 174,8 | 176,6 | 177,2 | 178,7 | 190 | 210 |
трамваями, тролейбусами | 154,9 | 147,0 | 157,6 | 154,8 | 145,7 | 160 | 180 |
магістральним нафтопроводом і продуктопроводом | - |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
магістральним газопроводом | - | 7,3 | - | - | - | - | |
Закладами освіти, охорони здоров'я та соціальної допомоги, підприємствами оптової та роздрібної торгівлі, підприємствами інших видів діяльності | 742,6 |
866,4 |
977,8 |
1124,6 |
1054,6 |
1200 |
1800 |
На освітлення та інші потреби населення | 1544,7 |
2009,3 |
2060,7 |
1964,7 |
2044,7 |
2140 |
2300 |
Втрати в мережах загального користування | 521,7 |
657,9 |
700,7 |
909,9 |
1000,3 |
1095 |
1200 |
Сальдо | 403,6 | 184,3 | -1,2 | 259,4 | 800,1 | 405 | 30 |
Заступник міського голови - секретар Київради О.Довгий
Додаток 3
Баланс теплової енергії (пар і гаряча вода)
в м. Києві в 1995 р., 2000-2003 рр., 2005 р. та на період до 2010 р.*
____________ * Київ-2005. Стратегія розвитку (додаток 39)
(тис. Гкал)
Показник | 1995 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2005 | 2010 | |
попе- редні дані |
прогноз | |||||||
Відпуск теплоенергії, всього | 20510,1 | 19523,7 | 20298,7 | 20140,3 | 20862,4 | 21050 | 21600 | |
в тому числі: | ||||||||
електростанції | 9901,0 | 9633,7 | 10061,9 | 10221,3 | 10683,7 | 10900 | 11700 | |
котельні установки | 10595,1 | 9862,8 | 10198,4 | 9893,5 | 10148,8 | 10100 | 9840 | |
теплоутилізаційні установки | 4,8 | - | 1,9 | 3,1 | 2,7 | 4,5 | 5,5 | |
інші установки | 9,2 | 27,2 | 36,5 | 22,4 | 27,2 | 45,5 | 54,5 | |
Споживання теплоенергії, всього | 20510,1 | 19523,7 | 20298,7 | 20140,3 | 20862,4 | 21050 | 21700 | |
в тому числі: | ||||||||
промисловість (виробниче споживання) | 4760,4 |
2266,6 |
2324,3 |
2372,4 |
2645,6 |
2820 |
3200 | |
житлово-комунальне господарство, всього | 13924,6 |
15418,2 |
15721,3 |
15387,8 |
15765,2 |
15800 |
16200 | |
в тому числі: | ||||||||
комунально-побутові споживачі | 2868,5 |
4081,2 |
4084 |
3743,7 |
3569,7 |
3600 |
3800 | |
населення | 11056,1 | 11337,0 | 11637,3 | 11644,1 | 12195,5 | 12200 | 12400 | |
інші галузі (споживачі) | 148,3 | 140,5 | 125,1 | - | - | - | - | |
втрати теплоенергії в магістральних тепломережах Міненерго України (АЕК" "Київенерго") | 1676,8 |
1698,4 |
2128,0 |
2380,1 |
2451,6 |
2430 |
2200 |