документiв в базi
550558
Подiлитися 

Угода
між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки
Бразилія щодо захисту технологій, пов'язаних з участю
України в запусках з пускового центру Алкантара

( Угоду затверджено Постановою КМ
N 967 від 11.07.20
02 )

Уряд України та Уряд Федеративної Республіки Бразилія, далі - Сторони,

визнаючи свої зобов'язання, зазначені в Рамковій Угоді між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Бразилія про співробітництво у використанні космічного простору в мирних цілях від 18 листопада 1999 року,

враховуючи визначену політику Уряду Федеративної Республіки Бразилія щодо сприяння комерційному використанню пускового центру Алкантара,

дотримуючись цілей нерозповсюдження та експортного контролю згідно з Режимом контролю за ракетними технологіями (РКРТ), та

вважаючи, що тривале взаємовигідне співробітництво у галузі захисту передових технологій знову підтвердить спільне бажання Сторін щодо подальшого розвитку науково-технічної співпраці підприємств приватного сектора,

погодилися про таке:

Стаття I

Мета

Цю Угоду укладено з метою запобігання неправомірного доступу чи передачі технологій, пов'язаних із запуском українських ракет-носіїв, космічних апаратів за допомогою ракет-носіїв та корисного навантаження за допомогою ракет-носіїв з пускового центру Алкантара.

Стаття II

Визначення

Для цілей цієї Угоди використовуються наступні визначення:

1. "Космічний апарат" - будь-який космічний апарат, угрупування космічних апаратів, системи космічних апаратів чи підсистеми, складові космічного апарата (включаючи супутники, угрупування супутників, супутникові системи чи підсистеми та/або компоненти супутника) та/або міжорбітальний перегінний двигун, дозволені для експорту Урядом України, і такі, що використовуються для проведення запусків.

2. "Ракети-носії" - будь-які ракети-носії, прискорювачі, перехідні пристрої з системами розподілу, носові обтікачі корисного навантаження, компоненти та запасні частини до ракет-носіїв, що підпадають під Додаток щодо обладнання і технологій РКРТ та/або компоненти цього, які ліцензовано для експорту Урядом України, і такі, що використовуються у зв'язку із запуском.

3. "Корисне навантаження" - будь-який космічний апарат, угрупування космічних апаратів, системи космічних апаратів чи підсистеми, компонент космічного апарата (включаючи супутники, угрупування супутників, супутникові системи чи підсистеми та/або компоненти супутника) та/або міжорбітальний перегінний двигун, які ліцензовано для експорту до Федеративної Республіки Бразилія урядом іншої країни, крім України, для запуску ракетою-носієм з пускового центру Алкантара.

4. "Космічні ракети-носії" - будь-які ракети-носії, прискорювачі, перехідні пристрої з системами розподілу, носові обтікачі корисного навантаження та/або компоненти, які ліцензовано для експорту до Федеративної Республіки Бразилії урядами інших країн, крім України, для запуску космічних апаратів з пускового центру Алкантара.

5. "Наземне пускове обладнання" - обладнання технічної позиції та стартового комплексу, яке ліцензовано для експорту з України, і, що використовується для запуску з пускового центру Алкантара.

6. "Пов'язане обладнання" - підтримуюче обладнання, допоміжні предмети, компоненти та запасні частини космічного апарата, яке ліцензовано для експорту Урядом України та є необхідним для здійснення діяльності щодо запусків.

7. "Технічні дані" - інформація у будь-який формі, включаючи усну, з обмеженим доступом, необхідну для проектування, технологічної підготовки, розробки, виготовлення, обробки, виробництва, використання, експлуатації, оновлення, ремонту, догляду, модифікації, модернізації ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата, корисного навантаження та/або пов'язаного обладнання. Така інформація включає, але не обмежується, інформацією у вигляді кальок, креслень, фотографій, відеоматеріалів, планів, інструкцій, комп'ютерного програмного забезпечення та документації.

8. "Діяльність щодо запуску" - будь-які дії, пов'язані з запуском космічного апарата за допомогою ракети-носія або космічної ракети-носія та запуском корисного навантаження за допомогою ракети-носія, починаючи з початкового технічного обговорення, продовжуючи складанням та випробуванням і закінчуючи пуском та/або поверненням пов'язаного обладнання і технічних даних з Федеративної Республіки Бразилія до України або в інше місце, встановлене Урядом України, а у випадку відкладення запуску або в разі його невдачі повернення ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата, пов'язаного обладнання, технічних даних або будь-яких повернених та упізнаних компонентів, уламків ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата та пов'язаного обладнання до України або в інше місце, встановлене Урядом України.

9. "План контролю за технологіями" - будь-який план, схвалений відповідними відомствами Уряду України та Уряду Федеративної Республіки Бразилія перед доставкою ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата та/або пов'язаного обладнання на територію Федеративної Республіки Бразилія та який визначає заходи безпеки, що мають бути здійснені під час діяльності по запуску, включаючи надзвичайні події.

10. "Український учасник" - будь-які українські підрядники, субпідрядники, службовці або агенти, інші офіційні особи України, керівники, службовці або інші представники України, незалежно від того, чи є вони громадянами України, які, у зв'язку з наданням експортної ліцензії України, беруть участь у діяльності, пов'язаній із запуском, та знаходяться під юрисдикцією та/або контролем України.

11. "Бразильський представник" - будь-яка особа, крім українського учасника, незалежно від того, чи є вона громадянином Федеративної Республіки Бразилія, що має або може мати доступ до ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата, пов'язаного обладнання та/або технічних даних, яка перебуває під юрисдикцією та/або контролем Федеративної Республіки Бразилія.

12. "Український постачальник" - будь-яка юридична особа, якій видано Урядом України експортну(і) ліцензію(ї) відповідно до національного законодавства України щодо експорту ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата, пов'язаного обладнання та/або технічних даних.

13. "Бразильський постачальник" - юридична особа, яка визначена у відповідній експортній ліцензії, виданій Урядом України та якій видано ліцензію відповідно до законів та нормативних актів Федеративної Республіки Бразилія на здійснення діяльності по запуску.

14. "Експортна ліцензія" - дозвіл на право експорту товарів, що підлягають державному експортному контролю.

Стаття III

Основні Положення

1. Федеративна Республіка Бразилія зобов'язується:

А. Після письмового повідомлення Урядом України Уряду Федеративної Республіки Бразилія про передачу у рамках діяльності по запуску Бразильському постачальнику ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата, пов'язаного обладнання та/або технічних даних і після їх прибуття на територію Федеративної Республіки Бразилія, вжити належних заходів для того, щоб гарантувати, що:

а) ракета-носій, наземне пускове обладнання, космічний апарат, пов'язане обладнання та/або технічні дані будуть використовуватися тільки в рамках діяльності по запуску, якщо Уряд України заздалегідь письмово не дозволить використання цих ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата, пов'язаного обладнання та/або технічних даних для інших цілей;

б) ракета-носій, наземне пускове обладнання, космічний апарат, пов'язане обладнання та/або технічні дані не будуть модифіковані чи копійовані без попередньої письмової згоди Уряду України;

в) будь-які копії або похідні копій ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата, пов'язаного обладнання та/або технічних даних не будуть передані третій стороні без попередньої письмової згоди Уряду України.

Б. Гарантувати, що жоден з уповноважених Бразильських представників не буде використовувати будь-яке обладнання чи технології, імпортовані з метою забезпечення діяльності щодо запусків, за винятком визначених Урядом України.

2. Наміром Уряду України у відповідності до національного законодавства України та положень цієї Угоди є схвалення експортних ліцензій, необхідних для проведення діяльності щодо запусків. Однак ніщо у цій Угоді не обмежуватиме повноваження Уряду України прийняти будь-які дії стосовно експортного ліцензування у відповідності до національного законодавства України.

Стаття IV

Здійснення контролю за ракетами-носіями, космічними
апаратами, пов'язаним обладнанням та технічними даними

1. Ця Угода визначає процедури щодо захисту технологій, що є передумовою діяльності щодо запусків, включаючи методи проведення контролю ракет-носіїв, наземного пускового обладнання, космічних апаратів, пов'язаного обладнання, технічних даних та місця, де вони розташовуються на пусковому центрі Алкантара. Дія цієї Угоди розповсюджується на всі етапи діяльності щодо запусків, включаючи діяльність на всіх об'єктах Українського постачальника, діяльність на всіх об'єктах під юрисдикцією або контролем Федеративної Республіки Бразилія та діяльність Бразильських представників та Українських учасників. Ця Угода також застосовується на всіх етапах транспортування ракет-носіїв, наземного пускового обладнання, космічних апаратів, пов'язаного обладнання та технічних даних.

2. За винятком того, що зазначено в Статті VI та в Статті VIII (3) цієї Угоди, або, як було раніше вказано в експортних ліцензіях, що були видані Урядом України, Уряд Федеративної Республіки Бразилія повинен вжити всіх необхідних заходів, щоб запобігти несанкціонованого або неконтрольованого доступу, включаючи використання будь-яких технічних засобів. Бразильськими представниками до ракет-носіїв, наземного пускового обладнання, космічних апаратів, пов'язаного обладнання, технічних даних та/або окремих районів, визначених в параграфі 3 цієї Статті.

3. Для будь-якої діяльності щодо запуску, Сторони повинні вжити всіх необхідних заходів для гарантування того що, Українські учасники зберігають за собою право контролю за ракетою-носієм, наземним пусковим обладнанням, космічними апаратами, пов'язаним обладнанням та технічними даними. З цією метою Уряд Федеративної Республіки Бразилія повинен сприяти доступу Українського постачальника в окремі райони пускового центру Алкантара для проведення випробувань, збирання, стикування та запуску ракети-носія і космічних апаратів, а також дозволяти уповноваженим Урядом України особам здійснювати контроль доступу у вищезгадані райони. Межі даних районів повинні бути чітко окреслені.

4. Сторони гарантують, що всі особи, які знаходяться під їх юрисдикцією або контролем та беруть участь чи мають право доступу до проведення діяльності щодо запусків, повинні дотримуватись процедур, визначених у цій Угоді.

5. Уряд України вимагатиме від Українських постачальників, які мають відношення до діяльності щодо запусків на пусковому центрі Алкантара, скласти план контролю за технологіями, в якому б містились відповідні складові цієї Угоди. Уряд Федеративної Республіки Бразилія гарантує, що Бразильські представники беруть на себе зобов'язання дотримуватись планів контролю за технологіями. Уряд України гарантує, що Українські учасники також беруть на себе зобов'язання дотримуватись планів контролю за технологіями. У випадку розбіжностей між положеннями цієї Угоди та умовами будь-якого з планів контролю за технологіями перевагу матимуть положення цієї Угоди.

6. Сторони зроблять все можливе для своєчасного отримання необхідних ліцензій для виконання діяльності щодо запуску. Якщо Уряд України визнає, що було порушено будь-яке положення цієї Угоди або планів контролю за технологіями стосовно будь-якого запуску, він матиме право призупинити або відкликати експортну ліцензію (ліцензії), пов'язану з цим запуском. Якщо Уряд Федеративної Республіки Бразилія визнає, що було порушено будь-яке положення цієї Угоди або плани контролю за технологіями стосовно будь-якого запуску, він матиме право призупинити або відкликати будь-яку ліцензію (ліцензії), пов'язану з цим запуском.

А. У випадку призупинення або відкликання ліцензії, Сторона, яка відкликала або призупинила ліцензію, негайно у письмовій формі інформує іншу Сторону та пояснює причини свого рішення.

Б. У випадку відкликання експертної ліцензії Урядом України, Уряд Федеративної Республіки Бразилія не повинен заважати та, якщо необхідно, сприяти, швидкому поверненню до України або до іншого місця, вказаного Урядом України, згідно з українською експортною ліцензією, ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата, пов'язаного обладнання та/або технічних даних, які було передано на територію Федеративної Республіки Бразилія.

Стаття V

Технічні дані, розкриття яких дозволено

1. Ця Угода не дозволяє та Уряд України забороняє Українським учасникам надавати будь-яку допомогу Бразильським представникам, що пов'язана з розробкою та конструюванням ракет-носіїв, наземного пускового обладнання та космічних апаратів та/чи пов'язаного обладнання за випадком, коли ця допомога визначена самим Урядом України.

2. Уряд Федеративної Республіки Бразилія не передаватиме та заборонятиме передачу Бразильськими представниками будь-яких даних стосовно ракет-носіїв, наземного пускового обладнання, космічних апаратів, пов'язаного обладнання, та/чи технічних даних без попереднього письмового схвалення Урядом України.

3. Уряд України вживе необхідних заходів для гарантування того, що Українські постачальники нададуть необхідну інформацію Бразильським постачальникам, яка випливає з ліцензії Уряду України щодо передачі повноважень, включаючи інформацію щодо переданих виробів відповідно до цієї ліцензії або повноважень. Уряд Федеративної Республіки Бразилія вживатиме необхідних заходів для гарантування того, щоб Бразильський постачальник забезпечив Уряд Федеративної Республіки Бразилія вищезгаданою інформацією.

Стаття VI

Контроль за доступом

1. Для будь-якого запуску, який відповідає цій Угоді, Уряд України та Уряд Федеративної Республіки Бразилія спостерігатимуть та контролюватимуть виконання відповідних планів контролю за технологіями. Уряд Федеративної Республіки Бразилія дозволить та сприятиме Урядові України в перевірці і контролю будь-якої діяльності щодо запуску.

2. Сторони гарантуватимуть, що тільки Українські учасники, процедури безпеки щодо захисту технологій яких схвалено Урядом України, контролюватимуть доступ до ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата, пов'язаного обладнання та українських технічних даних. Тільки цим Українським учасникам буде дозволено контролювати доступ протягом підготовки до запуску, транспортування ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата та пов'язаного обладнання, стикування/розстикування космічного апарата з ракетою-носієм, випробовування і перевірки, запуску космічного апарата та повернення наземного пускового і пов'язаного обладнання та українських технічних даних до України.

3. Уряд України матиме право на інспектування та контроль будь-якого запуску, який відповідає цій Угоді, включаючи електронний контроль за допомогою закритих контурних телевізійних систем та інших електронних приладів, сумісних з операціями щодо запуску та безпекою запуску, всіх зон, погоджених між Сторонами, де розміщено наземне пускове та пов'язане обладнання і технічні дані Українського постачальника разом із пристикованим космічним апаратом або корисним навантаженням і може пересуватися до пускового майданчика. Уряд України буде докладати зусиль для своєчасного повідомлення Уряду Федеративної Республіки Бразилія або Бразильських представників щодо проведення таких інспекцій та контролю. Однак ці інспекції можуть виконуватися і без попереднього повідомлення Уряду Федеративної Республіки Бразилія або Бразильських представників. Уряд України узгоджуватиме специфікації та технічні характеристики будь-яких засобів електронного спостереження з Урядом Федеративної Республіки Бразилія.

4. Уряд Федеративної Республіки Бразилія своєчасно повідомлятиме Уряд України про будь-які дії, що можуть створити конфлікт між вимогами Сторін стосовно регулювання доступу і контролю за ним з тим, щоб можна було досягти прийнятної домовленості щодо охорони ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата, пов'язаного обладнання та технічних даних.

5. Будь-які особи повинні під час виконання обов'язків, пов'язаних з діяльністю по запуску, пред'являти нагрудні ідентифікаційні знаки. Доступ до приміщень та зон для роботи з ракетою-носієм та космічним апаратом, які відповідають цій Угоді, регулюватиметься виключно Урядом України або, якщо це встановлено в експортній ліцензії (ліцензіях), Українським постачальником. Такі нагрудні знаки, на яких буде ім'я їхнього пред'явника, його фотографія та дозвіл на доступ до конкретного об'єкта, може бути видано виключно Урядом України або, якщо його уповноважить Уряд України, Українським постачальником.

Стаття VII

Підготовчі процедури

1. Транспортування ракет-носіїв, наземного пускового обладнання, космічних апаратів, пов'язаного обладнання та технічних даних, включаючи митні процедури.

А. Транспортування ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічних апаратів, пов'язаного обладнання та технічних даних та/або з території Федеративної Республіки Бразилія повинно здійснюватись при наявності попереднього дозволу Уряду України, і подібні дії можуть, за рішенням Уряду України, супроводжуватись заходами контролю, які визначаються Урядом України. Переміщення через митний кордон України обладнання та технологій, пов'язаних з виконанням діяльності по запусках, здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством України.

Б. Усі ракети-носії, наземне пускове обладнання, космічні апарати, пов'язане обладнання та/або технічні дані, що ввозяться та/або вивозяться з території Федеративної Республіки Бразилія у рамках діяльності, яка пов'язана із запусками, повинні бути упаковані у належним чином опечатані контейнери, безперешкодно провозитимуться по бразильській території і розпаковуватимуться лише у відповідно позначених зонах на території пускового центру Алкантара. Уряд України забезпечить передачу опису змісту даних опечатаних контейнерів відповідним посадовим особам Федеративної Республіки Бразилія.

В. Уряд України має вимагати від Українських постачальників надання письмових завірень про те, що упаковані контейнери, зазначені в параграфі 1 Б даної Статті, не вміщують вантажу або обладнання, яке не має відношення до діяльності щодо запусків.

Г. Українські учасники проходитимуть паспортний та митний контроль у Федеративній Республіці Бразилія у порядку, передбаченому законами та правилами Федеративної Республіки Бразилія.

Д. Уряд Федеративної Республіки Бразилія повинен докладати всіх можливих зусиль щодо забезпечення доступу Українських учасників на територію Федеративної Республіки Бразилія для діяльності щодо запусків.

2. Бразильським представникам дозволятиметься розвантажувати транспортний засіб, що транспортує ракету-носій, наземне пускове обладнання, космічний апарат, пов'язане обладнання чи українські технічні дані, які відповідають цій Угоді, та доставляти опечатані контейнери до зон підготовки ракети-носія та космічного апарата за умови, що вони знаходяться під наглядом Українських учасників. За наявності спеціального дозволу осіб, уповноважених Урядом України, Бразильським представникам дозволятиметься перебувати в зонах підготовки ракети-носія та космічного апарата. Бразильським представникам дозволяється перебувати у зоні підготовки ракети-носія та космічного апарата, якщо їх постійно супроводжують Українські учасники.

3. Післяпускові процедури.

Сторони повинні підтвердити, що наземне пускове обладнання, пов'язане обладнання в сукупності з технічними даними повертається в місця, зазначені Урядом України, якщо не досягнуто іншої домовленості між партнерами.

Стаття VIII

Перенос термінів запуску, відміна запуску,
аварійний запуск

1. Перенос термінів запуску

У випадку переносу термінів запуску Сторони повинні підтвердити, що доступ до ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічних апаратів, пов'язаного обладнання та/або технічних даних знаходяться під контролем Українських учасників. Дія Статті VII цієї Угоди розповсюджується на всю подальшу діяльність в рамках пускових програм.

2. Відміна запуску

У випадку відміни запуску Сторони повинні підтвердити, що Українські учасники будуть допущені до здійснення контролю над ракетою-носієм, наземним пусковим обладнанням, космічними апаратами, пов'язаним обладнанням та/або технічними даними перед їх відправленням в Україну або в будь-яке інше місце зазначене Урядом України.

3. Аварійний запуск

А. У випадку аварійного запуску Уряд Федеративної Республіки Бразилія повинен дозволити Українським учасникам брати участь в дослідженні та виявленні деяких або всіх компонентів ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічного апарата, пов'язаного обладнання та/або залишків у всіх місцях, пов'язаних з аварією, розташованих на території, яка знаходиться під юрисдикцією або під контролем Федеративної Республіки Бразилія. Уряд Федеративної Республіки Бразилія гарантуватиме, що персонал Урядової комісії України з розслідування причин аварії матиме доступ до місць, пов'язаних з аварією. Майданчик для уламків ракети-носія та космічного апарата, контрольованого Україною, має бути розміщений поблизу пускового центру Алкантара або іншого місця погодженого Сторонами. Доступ до цього місця регулюватиметься так, як це вказано у Статті 6 цієї Угоди. Уряд Федеративної Республіки Бразилія негайно поверне всі знайдені Бразильськими представниками предмети, пов'язані з ракетою-носієм та космічним апаратом, Українським учасникам без дослідження або фотографування їх будь-яким чином.

У випадку, якщо є підстави вважати, що питання обстеження та відновлення компонентів ракети-носія, космічного апарата та пов'язаного обладнання або їх залишків зачіпають інтереси третьої країни, Сторони, в оперативному порядку, повинні провести консультації з урядом цієї третьої країни відносно процедурних питань проведення розслідування при дотриманні прав та обов'язків всіх зацікавлених держав, передбачених міжнародним правом, включаючи ті, що закріпленні в Угоді про рятування космонавтів, повернення космонавтів і повернення об'єктів, запущених у космічний простір, від 22 квітня 1968 року.

Б. Уряд України та Уряд Федеративної Республіки Бразилія шляхом видачі ліцензій або дозволів погоджуються уповноважити представників з обох Сторін, які мають доступ до інформації, що розкриває причини аварії, для забезпечення заходів щодо захисту інтересів національної безпеки та зовнішньої політики обох держав, яка ними проводиться. Це є необхідною інформацією для визначення випадку аварії.

Стаття IX

Виконання

1. Сторони проводитимуть щорічні консультації з метою контролю виконання цієї Угоди, акцентуючи увагу на визначеннях та поправках, в яких може виникати необхідність, з метою підтримання ефективності контролю над передачею технологій.

2. Будь-який спір між Сторонами, що стосується тлумачення та застосування цієї Угоди, повинен вирішуватись шляхом консультацій дипломатичними каналами.

Стаття X

Заключні положення

1. Ця Угода набуває чинності з дати обміну повідомленнями про виконання Сторонами внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття цією Угодою чинності.

2. Цю Угоду може бути змінено за взаємною письмовою згодою Сторін. Зміни та доповнення до цієї Угоди набувають чинності з дати обміну повідомленнями про виконання Сторонами внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття ними чинності.

3. Будь-яка Сторона може припинити дію цієї Угоди шляхом направлення іншій Стороні письмового повідомлення про свій намір припинити дію цієї Угоди. У такому випадку ця Угода припинить свою дію через один рік з дати відповідного письмового повідомлення.

4. Обов'язки Сторін в рамках цієї Угоди стосовно безпеки розкриття та використання інформації та повернення ракети-носія, космічних апаратів, наземного пускового обладнання, пов'язаного обладнання, технічних даних щодо запусків, які були відмінені або перенесені, а також компонентів ракети-носія, наземного пускового обладнання, космічних апаратів, пов'язаного обладнання чи їх залишків, що утворилися в результаті аварійного запуску до України або в інші місця, зазначені Урядом України, залишатимуться чинними після закінчення або дострокового припинення дії цієї Угоди.

5. Уряд України уповноважує Національне космічне агентство України контролювати виконання положень цієї Угоди. Уряд Федеративної Республіки Бразилія уповноважує Бразильське космічне агентство контролювати виконання положень цієї Угоди.

Засвідчуючи викладене, особи, що підписалися нижче, належним чином уповноважені своїми відповідними Урядами, підписали цю Угоду.

Вчинено у м. Києві 16 січня 2002 року в двох примірниках, кожний українською, португальською та англійською мовами, причому всі тексти є рівно автентичними. У разі виникнення розбіжностей щодо тлумачення або застосування положень цієї Угоди, текст англійською мовою матиме домінуючу силу.

За Уряд України                                          За Уряд Федеративної Республіки Бразилія 

^ Наверх
наверх