документiв в базi
550558
Подiлитися 
  2007-09-262008-07-212010-03-032011-03-17  

Документ втратив чиннiсть!


ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

НАКАЗ
26.09.2007 N 800

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 жовтня 2007 р. за N 1166/14433

(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Міністерства фінансів України
N 631 від 30.05.20
12)

Про затвердження Порядку здійснення митного контролю
й митного оформлення товарів, які декларуються
з поданням вантажної митної декларації
в електронному вигляді

Відповідно до статті 187 Митного кодексу України ( 92-15 ), абзацу другого пункту 10 Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.97 N 574, пункту 8 статті 2 Указу Президента України від 24.10.2003 N 1209 "Про заходи щодо підвищення ефективності діяльності митної служби України", Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" ( 851-15 ) і "Про електронний цифровий підпис" ( 852-15 ) і з метою прискорення та спрощення здійснення митних процедур шляхом упровадження електронного декларування товарів наказую:

1. Затвердити Порядок здійснення митного контролю й митного оформлення товарів, які декларуються з поданням вантажної митної декларації в електронному вигляді, що додається.

2. Установити, що запровадження цього Порядку здійснюється поетапно шляхом видання Держмитслужбою України окремих наказів.

2.1. На першому етапі цей Порядок застосовуватиметься з метою напрацювання позитивних результатів і обмежуватиметься певними митними режимами, видами транспорту, товарами, а також колом митних органів, що визначатиметься окремим наказом Держмитслужби України.

2.2. На другому етапі з урахуванням готовності митних органів цей Порядок буде запроваджуватися для розширеного переліку митних режимів, видів транспорту, товарів і кола митних органів, що визначатиметься окремим наказом Держмитслужби України.

3. Департаменту декларування та митних режимів (Науменко В.П.) у двомісячний строк після державної реєстрації цього наказу в Міністерстві юстиції України розробити й подати на затвердження Голові Держмитслужби України проект наказу Держмитслужби України, яким запроваджуватиметься перший етап, визначений в пункті 2 цього наказу.

4. Регіональній інформаційній митниці (Копосов С.А.) залежно від готовності митних органів подавати Департаменту декларування та митних режимів (Науменко В.П.) пропозиції щодо запровадження другого етапу, визначеного в пункті 2 цього наказу.

5. Департаменту декларування та митних режимів (Науменко В.П.) і Юридичному департаменту (Небрат Л.М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

6. Регіональній інформаційній митниці (Копосов С.А) до 01.01.2008 розробити Порядок надання працівникам митних органів права застосування електронного цифрового підпису, ведення обліку, зберігання та знищення їх особистих ключів, а також надання акредитованому центру сертифікації ключів інформації, необхідної для формування, скасування, блокування або поновлення посилених сертифікатів відкритих ключів підписувачів.

7. Начальникам регіональних митниць, митниць:

7.1. Наказом митного органу визначити підрозділи, посадові особи яких проводитимуть митний контроль і митне оформлення товарів, які декларуються з поданням вантажної митної декларації в електронному вигляді, і нестимуть відповідальність за виконання установлених Порядком функцій.

7.2. Провести за потреби перерозподіл штатної чисельності й засобів комп'ютерної техніки та зв'язку між підрозділами митниць.

7.3. Ужити заходів щодо прискорення та оптимізації здійснення митного контролю й митного оформлення товарів, які декларуються з поданням вантажної митної декларації в електронному вигляді.

Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Т.в.о. Голови Державної митної служби України Р.А.Черкасський

Погоджено:

Міністерство фінансів України

Перший заступник Міністра фінансів України В.А.Копилов

Затверджено
Наказ Державної митної
служби України
26.09.2007 N 800

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
11 жовтня 2007 р. за N 1166/14433

Порядок
здійснення митного контролю й митного
оформлення товарів, які декларуються
з поданням вантажної митної декларації
в електронному вигляді

I. Загальні положення

1. Цей Порядок розроблено відповідно до статті 187 Митного кодексу України ( 92-15 ), пункту 10 Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.97 N 574 (зі змінами), Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" ( 851-15 ) та "Про електронний цифровий підпис" ( 852-15 ).

2. Цей Порядок розроблено з метою прискорення товарообігу, скорочення часу на здійснення митного контролю, виключення суб'єктивних факторів при здійсненні митних процедур і застосовується при здійсненні митного контролю й митного оформлення товарів, які декларуються з поданням вантажної митної декларації в електронному вигляді.

3. Скорочення, що вживаються у цьому Порядку:

ЕЦП - електронний цифровий підпис;

ЕВМД - вантажна митна декларація, що подається декларантом митному органу тільки в електронному вигляді, уключає в себе додаткові аркуші, доповнення і специфікації (у разі їх застосування) і підписана ЕЦП декларанта;

ПІК - програмно-інформаційний комплекс Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби України;

ЕД - електронні копії документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, які підписуються ЕЦП декларанта та подаються ним митному органу разом з ЕВМД тільки в електронному вигляді;

ПМО - підрозділ митного оформлення регіональної митниці, митниці, посадові особи якого здійснюють митний контроль і митне оформлення товарів, що декларуються шляхом подання ЕВМД;

Авторизоване повідомлення - повідомлення в електронній формі, засвідчене ЕЦП.

Інші терміни, що застосовуються у цьому Порядку, уживаються в значеннях, визначених законодавством України з питань митної справи.

4. Дія цього Порядку поширюється на підприємства, що включені до реєстру підприємств, до товарів яких може застосовуватися процедура електронного декларування та які уклали з митним органом договір про застосування вантажної митної декларації в електронному вигляді.

5. Застосування ЕЦП здійснюється відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис" ( 852-15 ).

Організаційні умови застосування ЕЦП, зокрема порядок генерації, зберігання, використання та знищення особистих ключів посадових осіб митних органів, за допомогою яких вони здійснюють накладання ЕЦП на відповідні документи, а також порядок формування (підстави формування), скасування, блокування та поновлення сертифікатів відкритих ключів регулюються окремим нормативно-правовим актом.

6. ЕВМД та ЕД формуються декларантами відповідно до законодавства України. Прийняття, передання та перевірка ЕВМД та ЕД здійснюються з використанням ПІК. Інформаційна взаємодія між декларантом і митним органом здійснюється з використанням авторизованих повідомлень в електронній формі, засвідчених ЕЦП.

7. Відомості, що заявляються митному органу декларантом, є відомостями, необхідними для митних цілей, і засвідчуються ЕЦП. З моменту прийняття ЕВМД вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення. Зміна, доповнення та відкликання ЕВМД після її прийняття митним органом до митного оформлення не допускаються.

ЕВМД вважається оформленою за наявності в ній проставлених посадовою особою ПМО за допомогою ПІК визначених Держмитслужбою України відміток, що свідчать про результати митного контролю та завершення митного оформлення товарів за ЕВМД.

Оформлена ЕВМД є підтвердженням надання особі права на розміщення товарів у заявленому митному режимі і прав та обов'язків зазначених у ЕВМД осіб щодо здійснення ними відповідних фінансових, господарських та інших операцій.

8. Збереження ЕВМД та ЕД, наданих до митного органу в електронному вигляді, здійснюється в інформаційній системі митного органу в спосіб, що виключає можливість внесення до них змін.

II. Подання ЕВМД та ЕД

1. ЕВМД та ЕД, засвідчені ЕЦП декларанта, з дотриманням строків декларування, визначених статтею 85 Митного кодексу України ( 92-15 ), передаються митному органу електронною поштою у складі авторизованого повідомлення, засвідченого ЕЦП, з робочого місця декларанта до ПІК.

2. ЕВМД та ЕД, що підтверджують заявлені в митній декларації відомості, представляються декларантом у формалізованому вигляді у форматах, установлених Держмитслужбою України. Якщо формат ЕД не встановлено, то ЕД створюються декларантом шляхом сканування документів на паперових носіях.

3. Для митного оформлення товарів декларантом подаються ЕД, подання яких визначено законодавством України. Разом з ЕД подається їх реєстр.

На вимогу митного органу декларантом надається переклад на державну мову поданих до оформлення ЕД.

4. Декларант може представити ЕД, використання яких для цілей митного контролю та митного оформлення не припиняється після митного оформлення першої партії товарів (далі - довгострокові ЕД), одноразово, у тому числі до подання першої ЕВМД, для їх включення до електронного архіву.

Електронному архіву присвоюється номер, який направляється декларанту ПІК у складі авторизованого повідомлення. При декларуванні товарів довгострокові ЕД, поміщені в електронний архів, повторно митному органові не подаються. Декларант зазначає номер електронного архіву в реєстрі документів, у якому зберігаються довгострокові ЕД, що відносяться до поданої ЕВМД.

III. Обробка ЕВМД та ЕД у ПІК

1. Під час приймання ЕВМД та ЕД здійснюється процедура перевірки ЕЦП з використанням програмного забезпечення з метою перевірки цілісності та достовірності електронного документа. Документ, не засвідчений ЕЦП, не приймається ПІК до подальшої перевірки.

2. Перевірка ЕВМД та ЕД проводиться з використанням ПІК протягом трьох годин з моменту їх надходження. ПІК в автоматичному режимі здійснює такі основні функції:

прийняття ЕВМД;

передання ЕВМД;

перевірка достовірності ЕЦП декларанта;

форматно-логічний контроль за ЕВМД та ЕД;

аналіз ЕВМД із застосуванням автоматизованої системи аналізу та управління ризиками;

формування протоколів прийняття ЕВМД;

відображення екранних форм ЕВМД та ЕД;

роздрукування екранних форм ЕВМД та ЕД;

збереження прийнятих ЕВМД та ЕД.

У ПІК передбачено доступ до таких інформаційних масивів (баз даних):

підприємства, що перебувають на обліку в митних органах України;

митні ліцензійні склади;

підприємства, що порушили митні правила;

підприємства, які отримали свідоцтво про визнання підприємства декларантом;

перевізники, митні перевізники;

недійсні книжки МДП;

особисте митне забезпечення;

товари, які найчастіше класифікувалися не за своїм найменуванням;

митний реєстр об'єктів права інтелектуальної власності;

підприємства, до яких застосовані спеціальні санкції відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" ( 959-12 ), тощо.

3. ПІК в автоматичному режимі перевіряє дійсність ЕЦП декларанта та проводить форматно-логічний контроль відповідності ЕВМД визначеним Держмитслужбою України структурі та формату даних.

У разі виявлення в ЕВМД помилок ПІК в автоматичному режимі формує їх перелік та направляє його декларанту у складі авторизованого повідомлення для їх усунення.

Подання митному органу ЕВМД та ЕД після усунення помилок має здійснюватись з дотриманням строків декларування, визначених статтею 85 Митного кодексу України ( 92-15 ).

4. У разі позитивного проходження форматно-логічного контролю ЕВМД приймається для оформлення, ПІК автоматично присвоює цій ЕВМД реєстраційний номер та направляє його декларанту у складі авторизованого повідомлення.

IV. Здійснення митних процедур ПМО

1. У разі позитивних результатів перевірки ПІК формує посадовій особі ПМО протокол, який містить відомості про:

результати перевірки достовірності ЕЦП декларанта на ЕВМД, ЕД та авторизованому повідомленні;

результати форматно-логічного контролю ЕВМД та ЕД;

перелік митних процедур і форм митного контролю, визначених автоматизованою системою аналізу та управління ризиками.

2. Посадова особа ПМО після отримання протоколу від ПІК здійснює аналіз результатів контролю, наданих ПІК, і перевірку ЕВМД на предмет:

дотримання строків декларування;

виконання особою, що здійснює перевезення, зобов'язання щодо доставки товарів у митницю призначення (у визначених законодавством випадках);

наявності всіх ЕД, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, заявлених у ЕВМД;

наявності на ЕД (для сканованих ЕД) у встановлених законодавством України випадках відміток (штампів, печаток) посадових осіб відповідних служб про результати санітарно-епідеміологічного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного, екологічного контролю та контролю за переміщенням культурних цінностей;

правильності заповнення ЕВМД та відповідності відомостей, зазначених у графах ЕВМД, відомостям, що містяться в ЕД;

наявності задекларованих товарів у митному реєстрі об'єктів права інтелектуальної власності;

правильності заповнення декларації митної вартості і перевірки митної вартості задекларованих товарів;

правильності класифікації задекларованих товарів згідно з УКТЗЕД ( 2371а-14, 2371б-14, 2371в-14, 2371г-14 );

правильності визначення країни походження задекларованих товарів;

правильності застосування валютного курсу;

правильності нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів);

правильності застосування пільг зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) за ЕВМД відповідно до законодавства;

надходження коштів суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності на депозитний рахунок митного органу або банківський балансовий рахунок 2603 "Розподільчі рахунки суб'єктів господарської діяльності";

аналізу переліку митних процедур, сформованого в електронному вигляді модулем автоматизованої системи аналізу та управління ризиками.

Результати перевірки ЕВМД і митного контролю вносяться до відповідних баз даних ПІК.

3. Паперові примірники документів, що підтверджують заявлені в ЕВМД відомості, а також документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів (крім митної декларації), вимагаються митним органом у випадках:

якщо за результатами аналізу ЕВМД із застосуванням автоматизованої системи аналізу та управління ризиками передбачено необхідність перевірки паперових носіїв інформації;

якщо в ході перевірки митної декларації виникла необхідність здійснення запиту до інших структурних підрозділів митного органу;

якщо посадовою особою ПМО прийнято рішення про необхідність проведення митного огляду товарів;

виявлення ознак злочину або порушення митних правил;

якщо законодавством України установлено обов'язкове проставляння під час здійснення митних процедур відміток митного органу на документах, що використовуються при митному оформленні (облік квот за експортними або імпортними ліцензіями тощо).

У цьому разі посадова особа ПМО роздруковує екранну форму ЕВМД на паперовий носій (аркуш формату А4), у графі "D" основного аркуша вчиняє запис "Електронне декларування" та проставляє свої підпис і прізвище та відбиток штампа "Під митним контролем". На додаткових аркушах роздрукованої екранної форми ЕВМД і доповненнях до неї та специфікаціях (у разі їх застосування) проставляється виключно відбиток штампа "Під митним контролем".

Декларанту направляється авторизоване повідомлення з вимогою подання документів, необхідних для митного контролю та митного оформлення, на паперових носіях.

У разі необхідності проведення митного огляду або здійснення запиту до інших структурних підрозділів митного органу митний контроль здійснюється відповідно до положень підпунктів 25 та 26 пункту 3 Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Держмитслужби України від 20.04.2005 N 314 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.04.2005 за N 439/10719 (зі змінами).

4. У разі прийняття за результатами митного контролю рішення про завершення митного оформлення товару за ЕВМД посадова особа ПМО:

справляє суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у порядку, установленому законодавством України;

заповнює графи ЕВМД шляхом проставляння за допомогою ПІК визначених Держмитслужбою України відміток, що свідчать про результати митного контролю та завершення митного оформлення за ЕВМД;

проставляє за допомогою ПІК відповідні відмітки в ЕД.

5. Оформлена ЕВМД направляється декларанту з використанням ПІК у складі авторизованого повідомлення.

6. Після завершення митного оформлення паперові примірники документів, що були подані декларантом відповідно до пункту 3 розділу IV цього Порядку, зберігаються в митному органі разом з роздрукованою екранною формою ЕВМД протягом строків, установлених законодавством.

V. Прикінцеві положення

1. При вивезенні товарів за межі митної території України посадова особа ПМО роздруковує екранну форму оформленої ЕВМД, вчиняє запис "Електронне декларування" у графі "D" та проставляє свої підпис, прізвище та відбиток особистої номерної печатки.

На додаткових аркушах роздрукованої екранної форми ЕВМД і доповненнях до неї та специфікаціях (у разі їх застосування) проставляється лише відбиток особистої номерної печатки.

ЕВМД разом з іншими товаросупровідними документами, засвідченими відбитками особистої номерної печатки посадової особи ПМО, видається уповноваженій особі перевізника чи відправника товарів для доставки в пункт пропуску через державний кордон.

Контроль за доставкою товарів, що вивозяться з митної території України, здійснюється в порядку, визначеному Положенням про порядок здійснення контролю за доставкою вантажів у митниці призначення, затвердженим наказом Держмитслужби України від 08.12.98 N 771 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.01.99 за N 42/3335 (зі змінами).

2. У випадках відмови в митному оформленні ЕВМД посадовою особою ПМО оформлюється в електронному вигляді Картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України (далі - Картка) за формою, наведеною в додатку до Порядку оформлення й використання Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України, затвердженому наказом Державної митної служби України від 12.12.2005 N 1227 і зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 26.12.2005 за N 1562/11842 (зі змінами), у порядку, установленому законодавством України. При цьому Картка оформлюється в електронному вигляді без заповнення полів "Картку відмови отримав", завіряється ЕЦП посадової особи ПМО, яка видала цю Картку, і направляється за допомогою ПІК декларантові.

Реєстраційний номер ЕВМД, за якою відмовлено в митному оформленні, не може бути присвоєний іншій митній декларації.

3. Посадові особи митних органів не мають права заповнювати ЕВМД, змінювати чи доповнювати відомості, зазначені в ЕВМД, за винятком внесення до неї відомостей, що належать до компетенції митних органів.

4. У разі надходження до митних органів обґрунтованих звернень декларантів, правоохоронних, судових органів або в інших випадках, установлених законодавством, митні органи роздруковують екранні форми ЕВМД, а також ЕД на паперовий носій (аркуш формату А4), які завіряються печаткою митного органу з учиненням запису "Електронне декларування".

5. У разі виявлення ознак злочинів або порушення митних правил посадова особа митного органу вживає заходів, передбачених законодавством України.

6. Посадові особи ПМО несуть персональну відповідальність за нездійснення контрольних функцій, визначених цим Порядком.

Директор Департаменту декларування та митних режимів В.П.Науменко

^ Наверх
наверх