КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 11 вересня 2007 р. N 1117
Київ
Про затвердження Державного переліку професій
з підготовки кваліфікованих робітників у
професійно-технічних навчальних закладах
Відповідно до статті 31 Закону України "Про професійно-технічну освіту" ( 103/98-ВР ) Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Державний перелік професій з підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах, що додається.
Дозволити Міністерству освіти і науки разом з Міністерством праці та соціальної політики за погодженням з Міністерством економіки та іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади вносити зміни до зазначеного Державного переліку професій.
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 2 квітня 1998 р. N 450 "Про затвердження Тимчасового державного переліку професій з підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах" (Офіційний вісник України, 1998 р., N 14, ст. 536).
Прем'єр-міністр України В.ЯНУКОВИЧ
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 11 вересня 2007 р. N 1117
Державний перелік
професій з підготовки кваліфікованих робітників
у професійно-технічних навчальних закладах
Загальна частина
Державний перелік професій з підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах розроблено на основі Національного класифікатора України ДК 009:2005 "Класифікація видів економічної діяльності", Національного класифікатора України ДК 003:2005 "Класифікатор професій", Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників з урахуванням вимог Положення про ступеневу професійно-технічну освіту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 1999 р. N 956 (Офіційний вісник України, 1999 р., N 23, ст. 1040), Державного стандарту професійно-технічної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. N 1135 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 34, ст. 1575), та інших нормативно-правових актів з метою забезпечення дотримання єдиних вимог у процесі розроблення державних стандартів з конкретних професій, ліцензування та атестації професійно-технічних навчальних закладів незалежно від форми власності та підпорядкування, а також організації професійного навчання кадрів на виробництві, у сфері послуг.
Застосування Державного переліку професій сприятиме:
формуванню професійної кваліфікації за видами економічної діяльності та ступенями професійно-технічної освіти;
стандартизації первинної професійної підготовки (від початкового до вищого кваліфікаційного розряду, класу, категорії, групи), перепідготовки та підвищення кваліфікації з конкретних робітничих професій;
узгодженню дій центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій - замовників робітничих кадрів, наукових, науково-методичних установ, навчальних закладів, профспілок, громадських об'єднань для забезпечення економіки країни кваліфікованими кадрами з урахуванням потреб ринку праці та громадян;
здобуттю кількох конкурентоспроможних професій за кваліфікацією, яка відповідає потребам ринку праці, що передбачає збільшення можливостей для працевлаштування випускників професійно-технічних навчальних закладів;
створенню умов для провадження освітньої діяльності на належному рівні та поліпшення якості професійно-технічної освіти;
оновленню змісту професійно-технічної освіти шляхом розроблення державних стандартів з конкретних професій, створення підручників, посібників, навчально-методичної та іншої навчальної літератури.
Перелік професій визначає належність робітничих професій до видів (виду) економічної діяльності і встановлює діапазон робітничих кваліфікацій (розрядів, класів, категорій, груп) для первинної професійної підготовки відповідно до атестаційних рівнів професійно-технічних навчальних закладів, а також професійно-технічного навчання на виробництві, у сфері послуг.
Крім того, передбачається можливість підвищення відповідної робітничої кваліфікації та здобуття нової робітничої професії шляхом перепідготовки з технологічно суміжних професій у професійно-технічних навчальних закладах усіх атестаційних рівнів, а також на виробництві, у сфері послуг.
Цей Перелік* містить понад 2500 професій (професійних назв робіт) відповідно до Національного класифікатора України ДК 003:2005 "Класифікатор професій", які за основними видами економічної діяльності поділяються на 48 розділів, 68 груп, 52 класи, 10 підкласів Національного класифікатора України ДК 009:2005 "Класифікація видів економічної діяльності" та групи професій, загальних для видів (виду) економічної діяльності.
У Переліку* наведено професії (професійні назви робіт), що включені до таких розділів Національного класифікатора України ДК 003:2005 "Класифікатор професій":
технічні службовці (розділ 4.4);
працівники сфери торгівлі та послуг (розділ 4.5);
кваліфіковані робітники сільського та лісового господарства, риборозведення та рибальства (розділ 4.6);
кваліфіковані робітники з інструментом (розділ 4.7);
робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин (розділ 4.8).
До Переліку* також внесені найпростіші професії (розділ 4.9) та професії фахівців (розділ 4.3).
Державний перелік професій включає покажчик професій за алфавітом (додаток 1*) та Типовий перелік можливих угруповань технологічно суміжних професій (додаток 2*), який містить понад 90 зазначених угруповань та понад 300 їх складових. Професії, що входять до такого угруповання, повинні мати однакові умови щодо пенсійного забезпечення, додаткової відпустки, скороченого робочого дня.
Система характеристик, за якими визначено професії у Переліку*, включає:
код секції (підсекції), код і назву розділу, групи, класу, підкласу відповідно до Національного класифікатора України ДК 009:2005 "Класифікація видів економічної діяльності";
назву та код професії відповідно до Національного класифікатора України "Класифікатор професій" ДК 003:2005 з урахуванням вимог її кваліфікаційної характеристики;
номер галузевого випуску Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників;
форми здобуття професійної кваліфікації, атестаційні рівні професійно-технічних навчальних закладів, кваліфікаційні розряди, класи, категорії, групи.
Умовний знак "+" застосовується для позначення професій, за якими присвоєння кваліфікації не передбачає присвоєння кваліфікаційних розрядів, класів, категорій, груп.
У Переліку* визначено відповідність присвоєння кваліфікації (розрядів, класів, категорій, груп) після завершення первинної професійної підготовки з конкретних професій атестаційному рівню професійно-технічного навчального закладу:
для першого атестаційного рівня (професійно-технічне навчання на виробництві, у сфері послуг) максимальним є третій розряд;
для другого атестаційного рівня мінімальний - другий розряд, максимальний - четвертий;
для третього атестаційного рівня (крім професій залізничного транспорту) мінімальний - третій розряд, максимальний - п'ятий.
Професійно-технічний навчальний заклад другого атестаційного рівня може проводити первинну професійну підготовку за навчальними планами та програмами першого ступеня професійно-технічної освіти з присвоєнням відповідної кваліфікації.
Професійно-технічний навчальний заклад третього атестаційного рівня може проводити первинну професійну підготовку за навчальними планами та програмами як другого, так і першого ступеня професійно-технічної освіти з присвоєнням відповідної кваліфікації.
Як виняток, за погодженням із заінтересованими центральними органами виконавчої влади та підприємствами (установами, організаціями) - замовниками робітничих кадрів (крім підприємств, установ, організацій залізничного транспорту):
первинна професійна підготовка на виробництві, у сфері послуг може проводитись за кваліфікацією, що перевищує на один розряд рівень, визначений Державним переліком професій;
професійно-технічні навчальні заклади третього атестаційного рівня можуть проводити первинну професійну підготовку за кваліфікацією, що перевищує на один розряд рівень, визначений Державним переліком професій.
Професійно-технічні навчальні заклади та підприємства (установи, організації) мають право проводити первинну професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації із робітничих професій, що не включені до Державного переліку професій, за умови наявності їх у Національному класифікаторі України ДК 003:2005 "Класифікатор професій" та відповідно до кваліфікаційних характеристик професій працівників.
Мінімальний вік осіб, яких приймають на роботу, та стать вступників до професійно-технічних навчальних закладів визначається згідно з Кодексом законів про працю України ( 322-08 ) та іншими нормативно-правовими актами. Планування та організація навчання здійснюється з урахуванням переліку важких робіт і робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх, переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, переліку важких робіт і робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок.
Обмеження в підготовці за віком вступників встановлюються професійно-технічними навчальними закладами з урахуванням строку навчання та мінімального віку осіб, яких приймають на роботу з конкретної професії, згідно із законодавством.
Інші обов'язкові вимоги чи обмеження в підготовці кваліфікованих робітників за цим Переліком* встановлюються державними стандартами з конкретних професій та відповідними нормативно-правовими актами.
Нормативні строки навчання не повинні перевищувати:
на першому ступені професійно-технічної освіти - 1 рік;
на другому ступені професійно-технічної освіти:
- для осіб, що мають повну загальну середню освіту, - 1,5 року;
- для осіб, що мають базову загальну середню освіту і здобувають повну загальну середню освіту, - 4 роки;
- для осіб, що мають базову загальну середню освіту (або, як виняток, не мають її) і на даний час не здобувають повної загальної середньої освіти, - 2 роки;
на третьому ступені професійно-технічної освіти - 2 роки.
______________
* Перелік та додатки готуються до введення.
З Переліком (ч.1, ч.2), додатками 1 (продовження у додатку 2) та 2 можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Постанови".