2006-12-07 | 2007-08-08 | 2008-03-20 |
Документ втратив чиннiсть!
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Затверджено
Наказ Мін'юсту
07.12.2006 N 89/5
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
7 грудня 2006 р. за N 1276/13150
( Порядок втратив чинність на підставі
Наказу Міністерства юстиції
N 1094/5 від 27.06.2008 )
Порядок
проведення кваліфікаційного іспиту особами,
які пройшли стажування в державній нотаріальній
конторі або в нотаріуса, що займається
приватною нотаріальною практикою
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом
Міністерства юстиції
N 603/5 від 08.08.2007 )
1. Цей Порядок розроблений з метою реалізації вимог статті 3 Закону України "Про нотаріат" ( 3425-12 ) для встановлення єдиних умов та правил проведення кваліфікаційного іспиту для осіб, які пройшли стажування протягом шести місяців у державній нотаріальній конторі або в нотаріуса, що займається приватною нотаріальною практикою.
2. Кваліфікаційний іспит проводиться кваліфікаційною комісією, утвореною при Головному управлінні юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, Головних обласних, Київському та Севастопольському міських управліннях юстиції (далі - кваліфікаційна комісія), у два етапи.
3. До складання кваліфікаційного іспиту допускаються особи, які:
є громадянами України;
дієздатні;
мають вищу юридичну освіту (університет, академія, інститут);
не мають судимості;
за результатами проходження стажування в державних нотаріальних конторах або в нотаріусів, що займаються приватною нотаріальною практикою, отримали позитивний висновок;
пройшли навчання щодо роботи з єдиними та державними реєстрами, адміністратором яких є Держінформ'юст. ( Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції N 603/5 від 08.08.2007 )
4. Рішення про проведення кваліфікаційного іспиту приймається кваліфікаційною комісією.
5. Повідомлення про проведення першого етапу кваліфікаційного іспиту має бути розміщене в загальнодоступних місцях у приміщеннях відповідно Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, Головних обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції не пізніше ніж за два місяці до дати проведення кваліфікаційного іспиту. Повідомлення також може бути опубліковано додатково в засобах масової інформації.
6. Повідомлення про проведення кваліфікаційного іспиту повинно включати:
строки, час, місце прийняття і перелік документів, необхідних для складання кваліфікаційного іспиту;
дату, час, місце проведення кваліфікаційного іспиту;
перелік питань, які можуть бути включені до білетів для складання кваліфікаційного іспиту;
перелік осіб, допущених до складання кваліфікаційного іспиту;
перелік документів, які подаються для складання кваліфікаційного іспиту.
У повідомленні може міститися додаткова інформація.
7. Особа, яка має намір складати кваліфікаційний іспит, не пізніше ніж за 15 днів до дня проведення іспиту особисто подає до кваліфікаційної комісії такі документи:
заяву на ім'я голови кваліфікаційної комісії про допуск до кваліфікаційного іспиту;
оригінал та копію диплома про вищу юридичну освіту (університет, академія, інститут);
оригінал та копію довідки про відсутність судимості;
оригінал та копію трудової книжки;
паспорт громадянина України та копію першої та другої сторінок паспорта громадянина України;
висновок та копію висновку про проходження стажування в державній нотаріальній конторі або в нотаріуса, що займається приватною нотаріальною практикою.
8. Копії вищезазначених документів, крім паспорта, повинні бути засвідчені в установленому порядку, а оригінали повернуті особі.
9. Особи, які бажають узяти участь у кваліфікаційному іспиті, можуть подавати додаткову інформацію стосовно своєї освіти, досвіду роботи, професійного рівня (копії документів про підвищення кваліфікації, присвоєння наукового ступеня чи вченого звання, характеристики, рекомендації, наукові публікації тощо).
10. Засвідчені в установленому порядку копії документів формуються в особову справу особи, яка має намір скласти кваліфікаційний іспит.
11. Кваліфікаційна комісія проводить засідання, на якому розглядаються документи осіб, що мають намір складати кваліфікаційний іспит, не пізніше ніж за 7 днів до проведення кваліфікаційного іспиту та приймає рішення щодо допуску чи відмови в складанні кваліфікаційного іспиту.
12. Приміщення для проведення кожного етапу кваліфікаційного іспиту має відповідати умовам зручного розміщення, унеможливлювати спілкування осіб, допущених до кваліфікаційного іспиту, та забезпечувати індивідуальну підготовку відповідей.
13. Кваліфікаційний іспит складається з таких етапів:
перший етап - тестування;
другий етап - письмове завдання і співбесіда.
У день проведення до початку першого та другого етапів кваліфікаційного іспиту особа, допущена до його складання, проходить реєстрацію, для чого подає секретарю кваліфікаційної комісії документ, що встановлює особу.
14. Тести та письмові завдання входять до білетів, які розробляються кваліфікаційною комісією до кожного кваліфікаційного іспиту. При цьому тематика питань, задач і завдань одного білета має бути різною. Питання одного екзаменаційного білета не можуть повторюватись в інших білетах.
15. Тестування проводиться письмово державною мовою одночасно для всіх осіб, які допущені до першого етапу складання кваліфікаційного іспиту.
16. Визначення питань, що входитимуть до білетів для тестування, здійснюється кваліфікаційною комісією в день проведення кваліфікаційного іспиту. До тестів входять питання щодо управління нотаріатом та організації його діяльності.
Сформовані білети заклеюються у конверти.
17. Білети для тестування пропонуються представником кваліфікаційної комісії особам, допущеним до кваліфікаційного іспиту, на їх вибір у заклеєних конвертах, які відкриваються у присутності членів кваліфікаційної комісії та осіб, допущених до кваліфікаційного іспиту, перед його початком.
У білеті для тестування особа, що його отримала, указує своє прізвище, ім'я та по батькові.
18. Під час підготовки відповідей на тести в білетах мають бути присутні не менше трьох членів кваліфікаційної комісії.
19. На підготовку відповідей відводиться не більше двох годин.
20. До білета включається двадцять п'ять питань, правильна відповідь на кожне з яких оцінюється в один бал.
21. Після закінчення часу, відведеного для тестування, проводиться перевірка відповідей та їх оцінювання.
22. Після оцінювання відповідей оцінка заноситься до протоколу засідання кваліфікаційної комісії.
23. До наступного етапу кваліфікаційного іспиту не допускаються особи, які за наслідками написання відповідей на білет отримали менше двадцяти балів.
24. Після закінчення першого етапу кваліфікаційного іспиту кваліфікаційна комісія оголошує результати його проведення та осіб, які допущені до другого етапу кваліфікаційного іспиту.
25. У разі, якщо після завершення першого етапу кваліфікаційного іспиту визначити час та місце проведення другого етапу кваліфікаційного іспиту неможливо, час та місце його проведення оголошується рішенням кваліфікаційної комісії додатково.
26. Повідомлення про проведення другого етапу кваліфікаційного іспиту має бути розміщене в загальнодоступних місцях у приміщеннях відповідно Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, Головних обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції не пізніше ніж за сім робочих днів до дати його проведення.
27. Другий етап кваліфікаційного іспиту здійснюється за екзаменаційними білетами, до кожного з яких входять два теоретичних питання, а також задача і завдання щодо складання проекту нотаріального документа, та співбесідою.
При складанні процесуального документа особа може користуватися актами законодавства України.
28. На екзаменаційному аркуші особа, яка складає кваліфікаційний іспит, указує своє прізвище, ім'я та по батькові, номер білета та вказані в ньому питання і письмово викладає відповіді на них.
29. На підготовку відповіді відводиться не більше трьох годин. Для з'ясування обсягу знань особи, яка складає іспит, з нею проводиться співбесіда по суті питань білета.
30. Після закінчення відповіді особа, яка складає кваліфікаційний іспит, здає секретарю комісії екзаменаційний білет, екзаменаційні аркуші, у тому числі невикористані.
31. Кожна відповідь особи, яка складає кваліфікаційний іспит, оцінюється членами кваліфікаційної комісії з кожного питання білета за десятибальною системою.
Кожним членом комісії ведеться екзаменаційний бюлетень, у якому зазначаються час та місце проведення екзамену, прізвище, ім'я та по батькові члена кваліфікаційної комісії, прізвище, ім'я та по батькові кожної особи, що складає кваліфікаційний іспит, номер її білета та виставляється бал за відповідь на кожне питання.
Екзаменаційний бюлетень підписується членом кваліфікаційної комісії і долучається до протоколу.
32. З кожного питання білета особі, яка складає кваліфікаційний іспит, виставляється підсумковий бал, що визначається як середнє арифметичне балів, що виставляються цій особі з даного питання кожним членом кваліфікаційної комісії.
Уважається, що особа склала кваліфікаційний іспит, якщо отримала підсумковий бал з кожного питання білета не нижче семи.
33. За результатами другого етапу кваліфікаційного іспиту оформляється протокол, у якому зазначаються час та місце проведення кваліфікаційного іспиту; прізвище, ім'я та по батькові присутніх членів кваліфікаційної комісії; прізвище, ім'я та по батькові, реквізити паспортів, місце проживання осіб, що складають кваліфікаційний іспит; номери їх білетів та перелік їх питань; додаткові питання і відповіді на них; підсумкові бали. Протокол підписується головою та секретарем кваліфікаційної комісії.
34. Особи, які не склали кваліфікаційний іспит, допускаються до його повторного складання не раніше ніж через один рік після прийняття рішення кваліфікаційною комісією.
Для здачі повторного кваліфікаційного іспиту проходження додаткового стажування не вимагається.
35. Особі, яка складала кваліфікаційний іспит, протягом трьох днів після здачі кваліфікаційного іспиту секретарем кваліфікаційної комісії видається витяг з протоколу засідання кваліфікаційної комісії, підписаний головою та секретарем. Другий примірник витягу долучається до особової справи.
36. Рішення комісії може бути оскаржено до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату в місячний строк з дня вручення особі, яка складала кваліфікаційний іспит, витягу з протоколу засідання кваліфікаційної комісії.
37. Особові справи осіб, які складали кваліфікаційний іспит, та протоколи засідань кваліфікаційних комісій з відповідними матеріалами зберігаються відповідно в Головному управлінні юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, Головних обласних, Київському та Севастопольському міських управліннях юстиції.
В.о. директора Департаменту нотаріату та реєстрації адвокатських об'єднань Т.І. Баранова