документiв в базi
550558
Подiлитися 

ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ

РІШЕННЯ
25.06.2007 N 1369

Щодо нової редакції
Правил розгля
ду справ про порушення вимог
законодавства на ринку цінних паперів
та застосування санкцій, затверджених наказом
Державної комісії з цінних паперів та
фондового ринку від 09.01.97 N 2
(у редакції рішення Державної комісії
з цінних паперів та фондового ринку
від 13.02.2001 N 27)

З метою вдосконалення процедури правозастосування на ринку цінних паперів та враховуючи вимоги законодавства, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку вирішила:

1. Схвалити проект нової редакції Правил розгляду справ про порушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.97 N 2 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.02.2001 N 27 (далі - Проект).

2. Керівнику апарату Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Керівник апарату Комісії) Ю.Назаренку забезпечити:

опублікування повідомлення про оприлюднення Проекту в офіційних друкованих виданнях Комісії:

оприлюднення Проекту та аналізу регуляторного впливу на офіційному веб-сайті Комісії;

подання Проекту на погодження до Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва.

3. Юридичному управлінню забезпечити:

винесення Проекту протягом місяця після закінчення терміну для надання пропозицій та зауважень на засідання Комісії.

4. Контроль за виконанням залишаю за собою.

Голова Комісії А.Балюк

Проект

Схвалено
рішенням Державної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
25.06.2007 N 1369

Правила
розгляду справ про порушення вимог законодавства
на ринку цінних паперів та застосування санкцій

Розділ 1. Загальні положення

1.1. Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (далі - Правила) розроблено відповідно до Законів України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( 448/96-ВР ), "Про цінні папери та фондовий ринок" ( 3480-15 ), "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ( 1775-14 ), Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10, 80732-10 ), Указу Президента України від 14.02.97 N 142/97 "Про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку" (із змінами та доповненнями) та інших нормативно-правових актів.

Правила визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.

1.2. Метою цих Правил є забезпечення дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог законодавства на ринку цінних паперів, захисту прав учасників ринку цінних паперів, створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів, контролю за прозорістю ринку цінних паперів шляхом своєчасного застосування санкцій за порушення законодавства про цінні папери.

1.3. Розгляд справ про правопорушення, вчинені на території України, здійснюється згідно з цими Правилами.

1.4. Завданням провадження у справах про правопорушення є своєчасне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з чинним законодавством, забезпечення виконання винесеного рішення, а також виявлення причин та умов, що сприяють учиненню правопорушень і запобігання правопорушенням.

1.5. Уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення ознак правопорушення вжити всіх необхідних заходів для встановлення факту правопорушення та його документального закріплення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.

Рішення за справою повинно бути законним та обґрунтованим. Рішення повинно ґрунтуватися лише на тих доказах, які були досліджені під час розгляду справи.

Доказами в справі про правопорушення є будь-які фактичні дані, отримані в законному порядку, що свідчать про наявність чи відсутність правопорушення, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

1.6. Відповідним підрозділом територіального органу Комісії в цих Правилах визнається відділ територіального органу Комісії, який здійснює функції правозастосування.

1.7. Профільним підрозділом Комісії в цих Правилах визнається департамент, управління, відділ Комісії або її територіального органу, який здійснює функції щодо регулювання відповідного напряму діяльності на ринку цінних паперів.

Уповноваженим підрозділом центрального апарату Комісії в цих Правилах визнається підрозділ центрального апарату Комісії, який здійснює функції правозастосування.

1.8. Розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно уповноваженими особами Комісії (далі - уповноважені особи) у межах наданих повноважень.

1.9. У разі виявлення порушень чинного законодавства, розгляд яких не належить до компетенції Комісії, уповноважена особа надсилає відповідні матеріали до державних органів, до компетенції яких належить вирішення даної справі.

1.10. Юридична особа може бути притягнена до відповідальності за вчинення правопорушення не пізніше трьох років з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше трьох місяців з дня його виявлення.

1.11. Адміністративне стягнення на громадянина чи посадову особи може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - два місяці з дня його виявлення.

1.12. Справи про правопорушення розглядаються відповідно до повноважень уповноваженою особою, на підвідомчій території якої було виявлено порушення, або уповноваженою особою, на підвідомчій території якої перебуває особа, щодо якої порушено справу про правопорушення.

Справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем їх вчинення.

1.13. Якщо правопорушення вчинено спільними діями кількох осіб, то справи про правопорушення щодо цих осіб передаються одній уповноваженій особі, яка розглядає їх одночасно.

1.14. Якщо правопорушення вчинено відокремленим підрозділом юридичної особи (філією, представництвом тощо), то справа про правопорушення щодо юридичної особи може розглядатися за місцезнаходженням відокремленого підрозділу.

1.15. Об'єднання справ про правопорушення юридичними особами в одне провадження і виділення справи про правопорушення юридичною особою в окреме провадження допускається тільки в тому разі, якщо це сприятиме всебічному, повному та об'єктивному вирішенню справи.

Про об'єднання справ про правопорушення і виділення справи про правопорушення в окреме провадження уповноваженою особою виноситься постанова.

1.16. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова про накладення адміністративного стягнення) вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

Доказом надіслання акта про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про розгляд справи, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанови про накладення адміністративного стягнення) є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпелю та касовий чек.

Розділ 2. Уповноважені особи, які розглядають справи про
правопорушення, та їх повноваження

2.1. Справи про правопорушення у відношенні юридичних осіб у межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами:

Головою Комісії;

членами Комісії;

начальниками територіальних органів Комісії;

працівниками центрального апарату Комісії за письмовим дорученням Голови або членів Комісії;

працівниками територіальних органів Комісії за письмовим дорученням начальника відповідного територіального органу Комісії.

Справи про адміністративні правопорушення в межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами:

Головою Комісії;

членами Комісії;

начальниками територіальних органів Комісії.

2.2. Голова та члени Комісії можуть розглядати справи про правопорушення і застосовувати до учасників ринку цінних паперів санкції, передбачені в пунктах 18.1 - 18.14 цих Правил.

2.3. Справа про правопорушення може бути розглянута колегіально в складі трьох членів Комісії за пропозицією члена Комісії, уповноваженого розглядати дану справу, за погодженням з Головою Комісії.

2.4. У разі відсутності (відрядження, відпустки, хвороби тощо) Голови або члена Комісії розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів здійснюється іншим членом Комісії.

У разі відсутності (відрядження, відпустки, хвороби тощо) начальника територіального органу Комісії розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів здійснюється особою, яка виконує обов'язки начальника територіального органу Комісії.

2.5. Начальник територіального органу Комісії розглядає справи про правопорушення та застосовує санкції до учасників ринку цінних паперів, що передбачені у пунктах 18.1 - 18.6, 18.10 - 18.14 цих Правил.

2.6. Працівники центрального апарату Комісії та територіального органу Комісії розглядають справи про правопорушення відповідно до письмового доручення і застосовують санкцію до учасників ринку цінних паперів, передбачену в пункті 18.5 цих Правил.

У разі відсутності (відрядження, відпустки, хвороби тощо) працівника центрального апарату Комісії розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів здійснюється іншим працівником центрального апарату Комісії, який є уповноваженою особою.

У разі відсутності (відрядження, відпустки, хвороби тощо) працівника територіального органу Комісії розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів здійснюється іншим працівником територіального органу Комісії, який є уповноваженою особою.

2.7. Якщо уповноважена особа територіального органу Комісії при розгляді справи про правопорушення вбачає необхідність застосувати санкцію, застосування якої не входить до її компетенції, то вона протягом трьох днів надсилає матеріали справи про правопорушення для розгляду до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії. Уповноважений підрозділ центрального апарату Комісії протягом п'яти робочих днів після отримання матеріалів справи про правопорушення передає їх члену Комісії, до компетенції якого відповідно до розподілу обов'язків та/або письмового доручення Голови Комісії належить розгляд даної справи про правопорушення.

2.8. Голова Комісії має право витребувати будь-яку справу, що перебуває у провадженні однієї уповноваженої особи, та передати її на розгляд іншій уповноваженій особі або прийняти її до свого провадження.

Розділ 3. Провадження у справах про правопорушення на ринку
цінних паперів щодо юридичних осіб

3.1. Справа може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність ознак або факту вчинення правопорушення.

3.2. Справу про правопорушення не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю:

за відсутності події правопорушення;

за відсутності в діянні складу правопорушення;

якщо справа не підлягає розгляду Комісією;

у разі закінчення на дату розгляду справи про правопорушення строків, передбачених у пункті 1.10 цих Правил;

якщо є не скасована постанова уповноваженої особи, рішення Комісії, рішення суду за тим самим фактом;

у разі скасування державної реєстрації або визнання банкрутом юридичної особи, щодо якої порушено справу про правопорушення;

у разі скасування законодавчого акта, який встановлює відповідальність за правопорушення;

якщо внаслідок змін законодавства вчинене діяння втратило характер правопорушення;

за наявності за даним фактом порушеної справи про правопорушення щодо особи, яка притягується до відповідальності.

3.3. Уповноважена особа Комісії розглядає справу про правопорушення та виносить рішення за справою у точній відповідності з чинним законодавством та оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи.

3.4. Уповноважена особа може закрити справу про правопорушення у разі його усунення на час розгляду справи, за винятком справ, за результатом розгляду яких передбачено застосування штрафної санкції.

3.5. Провадження у справі про правопорушення зупиняється у випадках:

перебування на розгляді в Комісії, в органах судової влади або в інших державних органах іншої справи, висновки за якою матимуть значення для результатів розгляду;

необхідності проведення експертизи, додаткової перевірки або отримання висновків спеціалістів;

у разі відсутності інформації про місцезнаходження особи, щодо якої порушено справу.

Про зупинення провадження у справі уповноваженою особою виноситься постанова про зупинення провадження.

3.6. Провадження у справі відновлюється після з'ясування обставин, які спричинили його зупинення, про що уповноважена особа виносить постанову про відновлення провадження.

3.7. Постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення, про відновлення провадження у справі про правопорушення протягом трьох робочих днів з дати винесення надсилаються юридичній особі, щодо якої порушено справу.

У разі зупинення провадження у справі у зв'язку з відсутністю інформації про місцезнаходження особи, щодо якої порушено справу, постанова про зупинення провадження не надсилається юридичній особі, щодо якої порушено справу, а надсилається одночасно з постановою про відновлення провадження у справі.

3.8. У разі зупинення провадження у справі про правопорушення на підставі пункту 3.5 цих Правил, уповноваженою особою матеріали справи направляються уповноваженій особі, яка склала акт про правопорушення і яка повинна забезпечити здійснення заходів, передбачених в постанові про зупинення провадження у справі.

3.9. Порушення вимог чинного законодавства та цих Правил щодо розгляду справи є підставою для направлення справи на новий розгляд.

Уповноважена особа Комісії, яка отримала рішення Комісії про направлення справи на новий розгляд, виносить постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою призначає дату розгляду справи про правопорушення.

3.10. У випадку виявлення описок (які не впливають на суть правопорушення) в акті про правопорушення, постанові, винесеній за результатами розгляду справи, уповноважена особа, яка склала акт або винесла постанову з власної ініціативи або за клопотанням особи, щодо якої складено акт (винесено постанову), може прийняти рішення про їх виправлення.

Уповноважена особа виносить постанову про виправлення описок, яка не пізніше трьох робочих днів з дати її винесення направляється особі, у відношенні якої її було винесено.

Розділ 4. Порушення справи про правопорушення на ринку цінних
паперів щодо юридичних осіб

4.1. Уповноважена особа при виявленні ознак правопорушення виносить постанову про порушення справи.

Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови.

Якщо після винесення постанови про порушення справи, але до моменту складання акта про правопорушення, виявлено підстави, передбачені пунктом 3.2 цих Правил, то уповноважена особа виносить постанову про закриття провадження у справі.

У випадку виявлення правопорушення під час проведення перевірки постанова про порушення справи, акт про правопорушення виносяться в день підписання акта перевірки за місцем проведення перевірки.

У випадку складання акта про відмову ліцензіата в проведенні перевірки постанова про порушення справи, акт про правопорушення виносяться в день складання акта про відмову ліцензіата в проведенні перевірки.

У випадку порушення справи щодо відсутності ліцензіата за місцезнаходженням постанова про порушення справи, акт про правопорушення виносяться одночасно.

4.2. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення юридичною особою складається акт про правопорушення.

Акт про правопорушення складається та підписується не пізніше 15 робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи.

4.3. Якщо юридичною особою вчинено декілька правопорушень, то справи про правопорушення порушуються, а акти про правопорушення складаються уповноваженою особою окремо залежно від виду діяльності юридичної особи та виду санкції.

4.4. Акти про правопорушення у межах наданих повноважень мають право складати:

Голова Комісії, члени Комісії, директори департаментів, начальники управлінь, начальники відділів, інші працівники центрального апарату Комісії;

начальники територіальних органів Комісії, їх заступники, начальники відділів, інші працівники територіальних органів Комісії.

4.5. Акт про правопорушення повинен містити: номер, дату, місце його складання; посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала акт про правопорушення (у разі надання повноважень за дорученням - реквізити доручення); повну назву юридичної особи, місцезнаходження, код за ЄДРПОУ, банківські реквізити, засоби зв'язку; виклад обставин і суть правопорушення; посилання на нормативний акт, норму якого порушено; відомості про повторне вчинення правопорушень особою, щодо якої складено акт про правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи про правопорушення.

Пояснення особи, щодо якої складено акт про правопорушення, є складовою частиною акта про правопорушення і приєднуються до нього у вигляді додатка.

Акт про правопорушення підписується особою, яка його склала, і керівником або представником юридичної особи, щодо якої його складено.

У разі відмови керівника або представника юридичної особи підписати акт про правопорушення уповноваженою особою на акті робиться напис про відмову.

4.6. Уповноважена особа до підписання акта про правопорушення вирішує такі питання:

чи витребувані необхідні додаткові матеріали;

чи наявні підстави, передбачені в пункті 3.2 цих Правил;

чи підлягають задоволенню клопотання особи, щодо якої порушено справу.

4.7. За мотивованим письмовим клопотанням особи, яка притягується до відповідальності (її представника) уповноважена особа до складання акта про правопорушення може прийняти рішення про перенесення дати підписання акта про правопорушення з урахуванням абз. 2 п. 4.2 Правил.

Про перенесення дати підписання акта про правопорушення особа, яка притягується до відповідальності, повідомляється письмово.

4.8. У разі неявки особи, яка притягується до відповідальності (її представника), акт складається в той самий день, на який було викликано особу, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення.

4.9. Один примірник акта про правопорушення після підписання надається керівнику або представнику юридичної особи, щодо якої його складено. У разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення, один примірник акта не пізніше наступного робочого дня надсилається юридичній особі.

4.10. Акт про правопорушення, після його складання, протягом трьох робочих днів разом з поясненнями та іншими документами справи, направляються уповноваженій особі, яка правомочна розглядати справу про правопорушення, для підготовки справи до розгляду.

4.11. Уповноважена особа, якщо їй надані повноваження застосовувати санкції, за умови присутності порушника чи його представника та за його письмовим клопотанням, може розглянути справу про правопорушення відразу після складання акта про правопорушення.

Розділ 5. Підготовка до розгляду справи про правопорушення на
ринку цінних паперів щодо юридичної особи

5.1. Уповноважена особа при підготовці справи про правопорушення до розгляду вирішує такі питання:

чи належить до її компетенції розгляд даної справи;

чи витребувані необхідні додаткові матеріали;

чи наявні підстави, передбачені в пункті 3.2 цих Правил;

чи підлягають задоволенню клопотання осіб, які беруть участь у розгляді справ.

5.2. Якщо уповноваженою особою Комісії при підготовці справи до розгляду будуть встановлені підстави, передбачені в пункті 3.2 цих Правил, справа про правопорушення може бути закрита до визначення дати її розгляду, про що виноситься відповідна постанова, яка протягом трьох робочих днів з дати її винесення надсилається особі, щодо якої закрито справу.

5.3. Якщо уповноваженою особою Комісії при підготовці справи до розгляду будуть встановлені підстави, передбачені в пункті 3.5 цих Правил, провадження у справі може бути зупинено до визначення дати розгляду справи.

5.4. Уповноважена особа вирішує питання, передбачені у пункті 5.1 цих Правил, визначає дату розгляду справи про правопорушення та виносить постанову про це, яку надсилає юридичній особі, щодо якої порушено справу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.

5.5. У разі необхідності уповноважена особа може витребувати додаткові матеріали, висновки, пояснення та інші докази, без яких неможливо прийняти рішення за справою.

До розгляду справи про правопорушення можуть залучатися фахівці, експерти, треті особи, використовуватися їх письмові висновки та пояснення, що стосуються справи.

5.6. Уповноважена особа за умови присутності особи, яка притягується до відповідальності (її представника), та за її мотивованим письмовим клопотанням може прийняти рішення про достроковий розгляд справи.

Про перенесення дати розгляду справи (достроковий її розгляд) робиться відмітка на постанові про розгляд справи, поряд з якою підписується уповноважена особа, яка прийняла рішення про достроковий розгляд справи та особа, яка притягується до відповідальності (її представник) про ознайомлення з встановленою датою розгляду справи.

Розділ 6. Розгляд справ про правопорушення на ринку цінних
паперів щодо юридичних осіб

6.1. Справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності.

Повноваження представника юридичної особи, що притягується до відповідальності, засвідчуються довіреністю, оригінал або копія якої залучається до матеріалів справи.

У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи.

6.2. Керівник або представник юридичної особи має право: бути заслуханим, давати пояснення, надавати докази, заявляти клопотання, оскаржити рішення уповноваженої особи за справою.

Керівник або представник юридичної особи, щодо якої розглядається справа про правопорушення, має право висловлюватися рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження у справі.

6.3. Розгляд справи починається з представлення уповноваженої особи, яка розглядає дану справу.

Уповноважена особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду; хто притягується до відповідальності; здійснює перевірку повноважень осіб, що беруть участь у розгляді справи, шляхом витребування необхідних документів; ознайомлює з актом про правопорушення на ринку цінних паперів; заслуховує осіб, які беруть участь у розгляді справи; досліджує докази, розглядає клопотання, приймає рішення за справою.

6.4. Уповноважена особа при розгляді справи про правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено правопорушення; чи винна дана юридична особа в його вчиненні; чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, і які саме, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

6.5. У розгляді справи про правопорушення можуть брати участь працівник уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії) та працівник профільного підрозділу Комісії.

Працівник уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії) надає правову допомогу в дотриманні процедури провадження у справі, бере участь у дослідженні доказів, подає уповноваженій особі свої пропозиції з приводу дотримання законодавства та винесення рішення.

Працівник профільного підрозділу бере участь у дослідженні доказів, висловлює свої міркування, забезпечує документальне оформлення прийнятого рішення та доводить до відома про прийняте рішення зацікавлених осіб.

Розділ 7. Постанова за справою про правопорушення на ринку
цінних паперів щодо юридичних осіб

7.1. Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою.

Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.

7.2. Постанова складається з вступної, описової, мотивувальної та резолютивної частин.

У вступній частині постанови зазначаються: номер постанови; дата та місце розгляду справи; посада, прізвище, ім'я та по батькові уповноваженої особи, яка винесла постанову; документ, на підставі якого вона діє; відомості про особу, щодо якої розглядається справа (повна назва юридичної особи, місцезнаходження, код за ЄДРПОУ, банківські реквізити, засоби зв'язку).

Описова частина повинна містити викладення обставин, встановлених при розгляді справи, та посилання на нормативний акт, норми якого порушено.

У мотивувальній частині наводяться посилання на докази, що підтверджують факт правопорушення і вину юридичної особи, наявність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, або ж факти, що вказують на відсутність правопорушення, посилання на відповідні норми законодавчого акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

У резолютивній частині повинно бути зазначено прийняте за справою рішення.

Постанова за справою повинна містити вказівку про порядок та строк її оскарження.

Постанова за справою про правопорушення підписується уповноваженою особою, яка розглянула справу, та скріплюється гербовою печаткою.

7.3. За справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень:

1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів;

2) про закриття справи.

7.4. Постанова за справою про правопорушення набирає чинності відразу після її оголошення.

Рішення про анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів набуває чинності відповідно до чинного законодавства.

7.5. Рішення за справою оголошується негайно після закінчення розгляду справи про правопорушення.

Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати її винесення.

7.6. Про накладення штрафів на комерційні банки профільний підрозділ Комісії у триденний строк письмово інформує Національний банк України.

7.7. Про накладення санкції у вигляді зупинення на термін до одного року розміщення (продажу) та обігу цінних паперів того чи іншого емітента профільний підрозділ Комісії направляє оригінал постанови професійному учаснику ринку цінних паперів, яким забезпечується облік цінних паперів цього емітента.

7.8. Усі додаткові матеріали, які були надані під час розгляду, долучаються до справи.

7.9. Постанова за справою про правопорушення, винесена в центральному апараті Комісії, разом з усіма матеріалами справи протягом п'яти робочих днів подається уповноваженому підрозділу центрального апарату Комісії для зберігання, обліку, нагляду та контролю за виконанням рішення про накладення санкції.

Копія постанови за справою про правопорушення, винесеної за місцезнаходженням територіального органу Комісії, протягом п'яти робочих днів надається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії для обліку та нагляду.

Контроль за виконанням рішення про накладення санкцій територіальним органом Комісії здійснює керівник територіального органу.

7.10. Застосування санкції за порушення законодавства на ринку цінних паперів не звільняє юридичну особу від обов'язку усунути порушення законодавства.

Розділ 8. Строки розгляду справ про правопорушення щодо
юридичних осіб

8.1. Уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання акта про правопорушення та документів, що стосуються справи.

Уповноважена особа приймає рішення про накладення інших санкцій протягом 15 робочих днів після отримання акта про правопорушення та документів, що стосуються справи.

8.2. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати, з якою пов'язано його початок.

Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, то днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Розділ 9. Провадження у справах про адміністративні
правопорушення

9.1. Провадження у справах про адміністративні правопорушення, розгляд справ про адміністративні правопорушення, порядок накладення адміністративних стягнень та виконання постанов здійснюється відповідно до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10, 80732-10 ).

9.2. Уповноважена особа Комісії розглядає справу про правопорушення та виносить рішення за справою у точній відповідності до чинного законодавства та оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи.

9.3. Справи про правопорушення щодо громадян чи посадових осіб розглядаються на підставі протоколів про адміністративне правопорушення.

9.4. Справу про правопорушення не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю за наявності обставин, передбачених статтею 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80732-10 ).

Розділ 10. Порушення справи про правопорушення щодо громадян
чи посадових осіб

10.1. У разі виявлення правопорушення з боку громадянина чи посадової особи уповноваженою особою складається протокол про адміністративне правопорушення (далі - протокол).

10.2. Протоколи у межах наданих повноважень мають право складати:

Голова Комісії та члени Комісії, директори департаментів, начальники управлінь, начальники відділів, інші працівники центрального апарату Комісії;

начальники територіальних органів Комісії, їх заступники, начальники відділів, інші працівники територіальних органів Комісії.

10.3. Справа про правопорушення вважається порушеною з дати складання протоколу.

10.4. При вчиненні однією посадовою особою чи громадянином двох або більше адміністративних правопорушень уповноважена особа складає протокол за кожне правопорушення окремо.

10.5. У протоколі зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника (прізвище, ім'я, по батькові; дата та місце народження, паспортні дані (при можливості); адреса; місце роботи; посада); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол складається в одному примірнику та підписується особою, яка його склала, і особою, яка вчинила адміністративне правопорушення. Протокол складається в присутності особи, яка вчинила правопорушення.

У разі відмовлення особи, яка вчинила правопорушення, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Відмова від підписання протоколу не є підставою для припинення розгляду справи. Особа, яка вчинила правопорушення, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу порушникові роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80732-10 ), про що робиться відмітка у протоколі.

10.6. Протокол разом з поясненням особи та документами, що стосуються справи, направляються протягом 3 робочих днів уповноваженій особі для розгляду справи про правопорушення.

10.7. Уповноважена особа, яка правомочна розглядати справу, за умови присутності порушника та за його письмовим клопотанням може розглянути справу про правопорушення відразу після складання протоколу.

10.8. Постанова про розгляд справи про правопорушення надсилається порушнику та зацікавленим особам не менш ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи уповноваженою особою.

10.9. Уповноважена особа при підготовці до розгляду справи вирішує питання, передбачені у статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80732-10 ).

Розділ 11. Строки розгляду справ про адміністративні
правопорушення

11.1. Справа про правопорушення розглядається протягом 15 днів з дати одержання уповноваженою особою, правомочною розглядати справу, протоколу та інших матеріалів справи.

Розділ 12. Розгляд справ
про адміністративні правопорушення

12.1. Справа про правопорушення розглядається у присутності особи, яка притягується до відповідальності.

У разі відсутності особи, яка притягується до відповідальності, справу про правопорушення може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від особи не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

12.2. Якщо уповноважена особа дійде висновку, що присутність особи на розгляді справи є необхідною, чи якщо надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, то уповноважена особа Комісії з урахуванням вимог розділу 11 цих Правил, може прийняти рішення про перенесення розгляду справи. Про перенесення розгляду справи уповноваженою особою виноситься постанова, яка направляється особі, щодо якої порушено справу.

12.3. У розгляді справи про правопорушення можуть брати участь працівник уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (працівник відповідного підрозділу територіального органу Комісії) та працівник профільного підрозділу Комісії (територіального органу Комісії).

Працівник уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії) надає правову допомогу в дотриманні процедури провадження в справі, бере участь у дослідженні доказів, подає уповноваженій особі свої пропозиції з приводу дотримання законодавства та винесення рішення.

Працівник профільного підрозділу бере участь у дослідженні доказів, висловлює свої міркування, забезпечує документальне оформлення прийнятого рішення та доводить до відома про прийняте рішення зацікавлених осіб.

12.4. При накладенні стягнення враховуються характер учиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, а також обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставинами, що пом'якшують відповідальність, визнаються:

а) щире розкаяння винного;

б) учинення правопорушення за збігу тяжких особистих чи сімейних обставин;

в) учинення правопорушення вагітною жінкою або жінкою, яка має дитину віком до одного року.

Уповноважена особа, яка вирішує справу про адміністративне правопорушення, може визнати пом'якшувальними й інші обставини.

Обставинами, що обтяжують відповідальність, визнаються:

а) продовження протиправної поведінки;

б) повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке посадову особу вже було піддано адміністративному стягненню; вчинення правопорушення особою, яка раніше вчинила злочин.

Розділ 13. Постанова за справою про адміністративне
правопорушення

13.1. Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою.

Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.

Постанова має містити такі реквізити: номер постанови; дата та місце розгляду справи; посаду, прізвище, ім'я, по батькові уповноваженої особи, яка винесла постанову, відомості про особу, щодо якої розглядається справа (прізвище, ім'я, по батькові; дата та місце народження, паспортні дані (при можливості); адреса; місце роботи, посада), викладення обставин, установлених при розгляді справи, зазначення нормативно-правового акта, що передбачає відповідальність за це адміністративне правопорушення, прийняте по справі рішення.

Постанова за справою має містити вказівку про порядок і строк її оскарження, а також строк пред'явлення постанови, як виконавчого документа, до виконання.

Постанова за справою про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою особою, яка розглянула справу, та скріплюється гербовою печаткою.

13.2. За справою про адміністративне правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень:

а) про накладення адміністративного стягнення,

б) про закриття справи про адміністративне правопорушення.

13.3. Рішення за справою оголошується негайно після закінчення розгляду справи.

Примірник постанови вручається під розписку або протягом трьох робочих днів надсилається поштою особі, щодо якої її винесено.

13.4. Усі додаткові матеріали, які були надані під час розгляду, приєднуються до справи.

13.5. Постанова за справою про правопорушення, яка розглядалась за місцезнаходженням центрального апарату Комісії, разом з усіма матеріалами в справі протягом п'яти робочих днів подається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії для зберігання, обліку та контролю за виконанням рішення про накладення санкції.

Копія постанови за справою про правопорушення, яка розглядалась за місцезнаходженням територіального органу Комісії, протягом п'яти робочих днів подається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії для обліку та нагляду.

Контроль за виконанням рішення про накладення санкцій територіальним органом Комісії здійснює керівник територіального органу.

Розділ 14. Розпорядження про усунення порушень законодавства
про цінні папери

14.1. Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, у разі якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.

14.2. Розпорядження про усунення порушень може бути винесено незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

14.3. Розпорядження про усунення порушень можуть виносити Голова Комісії, члени Комісії, начальники територіальних органів, а також працівники Комісії та її територіальних органів відповідно до наданих їм повноважень.

14.4. Розпорядження про усунення порушень надається особі, щодо якої його винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику розпорядження, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати його винесення.

14.5. Розпорядження про усунення порушень повинно містити: номер, дату, місце винесення; посаду, прізвище, ім'я та по батькові уповноваженої особи, яка винесла розпорядження; відомості про особу, щодо якої виноситься розпорядження; викладення обставин справи; посилання на нормативний акт, норми якого порушено; посилання на законодавчий акт, що передбачає можливість винесення такого розпорядження; термін усунення порушень законодавства про цінні папери; термін повідомлення уповноваженої особи про усунення порушень.

Розпорядження про усунення порушень підписується уповноваженою особою, яка його винесла, та скріплюється гербовою печаткою.

14.6. Уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання розпорядження, за письмовим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень та протягом трьох робочих днів направляється особі, у відношенні якої його винесено.

14.7. До моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень, таке розпорядження може бути переглянуто уповноваженою особою, якою його винесено, за клопотанням порушника або ж з власної ініціативи. За результатами перегляду розпорядження про усунення порушень уповноважена особа може прийняти рішення про скасування розпорядження або залишення його без змін.

Рішення про скасування розпорядження оформляється розпорядженням про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, яке протягом трьох робочих днів надсилається особі, щодо якої його винесено.

Про результати перегляду розпорядження про усунення порушень повідомляється особа, щодо якої винесено розпорядження.

14.8. Контроль за виконанням розпорядження про усунення порушень здійснює профільний підрозділ Комісії або профільний підрозділ територіального органу Комісії, про що зазначається у цьому розпорядженні.

14.9. У разі ухилення від виконання або несвоєчасного виконання розпорядження про усунення порушень, уповноважена особа застосовує відповідну санкцію та у разі необхідності, виносить нове розпорядження.

Розділ 15. Оскарження постанови у справах про правопорушення
щодо юридичних осіб, громадян чи посадових осіб

15.1. Постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів може бути оскаржено до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку особою, щодо якої її винесено, протягом десяти календарних днів з дати винесення постанови. У разі пропуску зазначеного терміну з поважних причин цей термін може бути продовжено Головою Комісії, за клопотанням особи, щодо якої винесено постанову про накладення санкції. Про продовження терміну оскарження постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів виноситься відповідна постанова.

15.2. Скарга на постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів повинна містити: вихідний номер скарги (для юридичних осіб) та дату відправлення; прізвище, ім'я, по батькові та займану посаду уповноваженої особи, на постанову якої подається скарга, дату та номер оскаржуваної постанови; найменування (прізвище, ім'я, по батькові) особи, що подає скаргу, підстави, з яких оскаржується постанова, з посиланням на законодавство і матеріали справи; перелік документів, що додаються до скарги; підпис керівника та печатку юридичної особи або підпис особи, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.

15.3. Скарга, яка не відповідає вимогам, п. 15.1 та/або п. 15.2 Правил до розгляду не приймається, про що скаржник повідомляється листом за підписом Голови Комісії.

15.4. Подання у встановлений строк скарги зупиняє виконання постанови про накладення санкції на період її розгляду до прийняття рішення за справою.

15.5. Скарги на постанови розглядаються:

1) на постанову, винесену керівником територіального органу Комісії, працівником центрального апарату Комісії та територіального органу Комісії, членом Комісії, Головою Комісії, Комісією;

2) на постанову, винесену членом Комісії, Головою Комісії або винесену колегіально трьома членами Комісії, Комісією.

Розгляд скарги членами Комісії, Головою Комісії, Комісією здійснюється за поданням уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії.

Уповноважений підрозділ центрального апарату Комісії готує та подає Комісії, Голові Комісії, членам Комісії висновки за суттю скарги.

15.6. У випадку відмови у розгляді скарги на підставі п. 15.1 та/або п. 15.2 Правил, скарга, подана повторно з порушенням п. 15.1 Правил до розгляду не приймається, про що письмово повідомляється оскаржувач.

15.7. Розгляд скарги на постанову про накладення адміністративного стягнення здійснюється у десятиденний термін від дати її надходження відповідно до глави 24 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10, 80732-10 ). Розгляд скарги на постанову, винесену щодо юридичної особи, здійснюється у тримісячний термін від дати її надходження.

15.8. При розгляді скарги приймається одне з таких рішень:

залишити постанову без змін, а скаргу - без задоволення;

скасувати постанову і надіслати справу на новий розгляд;

скасувати постанову і закрити справу;

змінити постанову повністю або частково, але таким чином, щоб санкція не була посилена.

15.9. Якщо буде встановлено, що постанову винесено уповноваженою особою, неправомочною вирішувати цю справу, то така постанова скасовується і справа надсилається на розгляд іншій уповноваженій особі.

15.10. Копія рішення по скарзі надсилається особі, щодо якої рішення прийнято, та уповноваженій особі, якою винесено оскаржувану постанову.

15.11. Постанова за справою про правопорушення, а також рішення Комісії за скаргою на постанову можуть бути оскаржені до суду в порядку і строки, установлені чинним законодавством.

15.12. Розгляд скарги на постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів не здійснюється, якщо є відомості про те, що у провадженні суду знаходиться справа, порушена за даним фактом, або у разі, якщо судом вже прийнято рішення за даним фактом.

Розділ 16. Перегляд постанови про накладення санкції за
правопорушення на ринку цінних паперів
щодо юридичної особи за
нововиявленими обставинами

16.1. Постанова за справою може бути переглянута уповноваженою особою, якою вона винесена, у зв'язку з нововиявленими обставинами.

Нововиявлені обставини - це істотні обставини, що не були і не могли бути відомі уповноваженій особі на час розгляду справи про правопорушення.

16.2. Постанова за справою може бути переглянута за заявою особи, до якої застосовано санкцію, за ініціативою уповноваженої особи, якою винесено постанову, за поданням профільного підрозділу центрального апарату Комісії (профільного підрозділу територіального органу Комісії).

16.3. Заява про перегляд справи за нововиявленими обставинами подається не пізніше двох місяців від дати встановлення обставин, що стали підставою для перегляду постанови.

Профільний підрозділ центрального апарату Комісії (профільного підрозділу територіального органу Комісії) надає подання про перегляд постанови за нововиявленими обставинами не пізніше ніж через 30 днів після встановлення нововиявлених обставин, але не пізніше ніж через рік після винесення постанови.

16.4. Уповноважена особа перевіряє обґрунтованість заяви чи подання. За наслідками перевірки виноситься постанова про перегляд справи за нововиявленими обставинами або про відхилення перегляду за нововиявленими обставинами. Перегляд здійснюється в порядку, установленому розділом 6 цих Правил.

16.5. Перегляд постанови за нововиявленими обставинами не здійснюється, якщо є відомості про те, що у провадженні суду є справа або є рішення суду за даним фактом.

Розділ 17. Перегляд у порядку нагляду постанов, винесених за
наслідками розгляду справ у відношенні юридичних осіб

17.1. Нагляд за обгрунтованістю постанов, винесених уповноваженими особами, здійснюється уповноваженим підрозділом центрального апарату Комісії.

Законність і обґрунтованість постанов, винесених уповноваженими особами, може бути перевірено в порядку нагляду на засіданні Комісії.

17.2. Подання про перегляд постанови в порядку нагляду за справою про правопорушення подається уповноваженим підрозділом центрального апарату Комісії в термін не пізніше трьох місяців з дати надходження винесеної постанови до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії.

17.3. За наслідками перегляду постанови про накладення санкції за правопорушення у порядку нагляду приймається одне з таких рішень:

залишити постанову без змін;

змінити постанову повністю або частково, але таким чином, щоб санкція не була посилена;

скасувати постанову та закрити справу;

скасувати постанову і надіслати справу на новий розгляд.

17.4. Про результати перегляду повідомляються суб'єкт правопорушення та уповноважена особа Комісії, яка винесла постанову.

Розділ 18. Санкції, які застосовуються за правопорушення на
ринку цінних паперів

За правопорушення на ринку цінних паперів до юридичних осіб застосовуються такі санкції:

18.1. Штраф у розмірі до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або в розмірі до 150 відсотків одержаного прибутку (надходжень), одержаних у результаті цих дій, за випуск в обіг та розміщення юридичними особами незареєстрованих цінних паперів відповідно до чинного законодавства.

18.2. Штраф у розмірі до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за діяльність юридичних осіб на ринку цінних паперів без спеціального дозволу (ліцензії), одержання якого передбачено чинним законодавством.

18.3. Штраф у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за неподання, несвоєчасне подання або подання юридичними особами завідомо недостовірної інформації.

18.4. Штраф у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за ухилення юридичних осіб від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень чинного законодавства щодо цінних паперів.

18.5. Попередження - за порушення учасником ринку цінних паперів вимог законодавства щодо цінних паперів, нормативних актів Комісії.

18.6. Зупинення на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента - за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів та нормативних актів Комісії.

18.7. Зупинення на термін до одного року дії ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів та нормативних актів Комісії.

18.8. Анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів та нормативних актів Комісії за наявності підстав, передбачених чинним законодавством.

18.9. Зупинення торгівлі на фондовій біржі - за порушення вимог законодавства про цінні папери, статуту та (або) правил фондової біржі до усунення таких порушень.

18.10. Зупинення або припинення допуску цінних паперів на фондовій біржі або торгівлі ними на будь-якій фондовій біржі, зупинення клірингу та укладання договорів купівлі-продажу цінних паперів на певній термін - за порушення вимог законодавства про цінні папери.

За адміністративні правопорушення, пов'язані з діяльністю на ринку цінних паперів, до громадян чи посадових осіб застосовуються такі санкції:

18.11. Штраф у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за здійснення громадянином чи посадовою особою юридичної особи операцій з випуску в обіг або розміщення не зареєстрованих відповідно до чинного законодавства цінних паперів.

18.12. Штраф у розмірі від 20 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за здійснення громадянином чи посадовою особою юридичної особи операцій на ринку цінних паперів без спеціального дозволу (ліцензії), отримання якого передбачено чинним законодавством.

18.13. Штраф у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за неподання, несвоєчасне подання або подання громадянином чи посадовою особою юридичної особи завідомо недостовірних відомостей Комісії, якщо подання цих відомостей передбачено чинним законодавством.

18.14. Штраф у розмірі від 20 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання громадянином чи посадовою особою юридичної особи розпоряджень Комісії.

Розділ 19. Виконання постанов про накладення санкцій за
правопорушення на ринку цінних паперів

19.1. Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови.

У разі оскарження цієї постанови штраф має бути сплачений:

не пізніше як через 15 днів з дати повідомлення про залишення скарги без розгляду;

не пізніше як через 15 днів з дати отримання рішення, винесеного за результатами розгляду скарги.

19.2. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів на спеціально відкриті бюджетні рахунки.

Фізичні особи сплачують штрафи відповідно до чинного законодавства України.

19.3. Документ, якій підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного територіального органу Комісії).

19.4. У разі несплати штрафу юридичною особою в термін, установлений пунктом 19.1 цих Правил, штраф стягується в судовому порядку.

У разі несплати штрафу фізичною особою в термін, установлений пунктом 19.1 цих Правил, постанова про накладення адміністративного стягнення надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Начальник юридичного управління О.Сахнацька

Додаток

Аналіз
регуляторного впливу нової редакції
Правил розгляду справ про порушення вимог
законодавства на ринку цінних паперів
та застосування санкцій, затверджених наказом
Державної комісії з цінних паперів та
фондового ринку від 09.01.97 року N 2
(у редакції рішення Державної комісії
з цінних паперів та фондового ринку від
13.02.2001 N
27)
та зареєстрованих в Міністерстві юстиції
України 27.01.97 року за N 10/1814

1. Проблема, яку передбачається розв'язати шляхом державного регулювання

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( 448/96-ВР ) державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою захисту прав учасників фондового ринку, гарантування прав власності на цінні папери, одержання учасниками ринку цінних паперів повної та достовірної інформації.

Однією із форм державного регулювання ринку цінних паперів є створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів. Важливою складовою системи захисту прав інвесторів є правовий механізм щодо застосування заходів по запобіганню і припиненню порушень законодавства у межах повноважень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія).

Розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів та притягнення до відповідальності юридичних осіб, громадян та посадових осіб здійснюється відповідно до Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.97 N 2 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.02.2001 N 27 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.01.97 року за N 10/1814 (далі - Правила). Правила розроблені на виконання вимог Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( 448/96-ВР ).

Ефективне виконання завдань, що закріплені в ст. 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( 448/96-ВР ), зокрема - захисту прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах повноважень Комісії, потребує вдосконалення правового механізму.

В результаті здійснення уповноваженими особами Комісії правозастосування було виявлено ряд недоліків Правил.

Правилами не враховані вимоги ст.ст. 276, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10, 80732-10 ) щодо місця розгляду справи, примусового виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

Аналіз проваджень у справах про правопорушення на ринку цінних паперів вказує на необхідність уточнення випадків та процедури зупинення (відновлення) провадження у справі, встановлення строків вчинення уповноваженими особами дій в межах провадження у справі, уточнення обставин, встановлення яких є необхідним на окремих етапах провадження; встановлення можливості вчинення та/або перенесення дати вчинення певних дій; фіксації основних вимог до процесуальних документів провадження.

2. Визначення цілей державного регулювання

Метою запропонованої нової редакції Правил є усунення виявлених недоліків в процедурі провадження справ, що призведе до її вдосконалення та приведення Правил у відповідність до вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення ( 80731-10, 80732-10 ) та Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( 448/96-ВР ).

Проект також спрямований на подолання неточностей при застосуванні законодавства про цінні папери щодо провадження справ про правопорушення на ринку цінних паперів.

3. Визначення альтернативних способів досягнення зазначених цілей та аргументація переваги обраного способу досягнення встановлених цілей

Враховуючи відсутність іншого нормативно-правового акта, що містить детальну регламентацію порядку розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій і встановлює перелік процесуальних документів, що складаються під час провадження, а також відсутність можливості прийняття такого акта на рівні закону України, на підставі змісту Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( 448/96-ВР ), Комісія прийшла до висновку, що прийняття нової редакції Правил є єдиним способом досягнення зазначених цілей та розв'язання існуючих проблем. Обраний спосіб повністю відповідає компетенції Комісії та вимогам Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( 448/96-ВР ).

На підставі вищевикладеного вважаємо, що аналіз альтернативних способів досягнення зазначених цілей є завершеним з моменту належного обгрунтування їх відсутності.

4. Описання механізму і заходів, які забезпечать розв'язання визначених проблем шляхом прийняття регуляторного акта

З моменту набрання чинності нової редакції Правил, в дію вступить новий порядок розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів. Більш досконалий порядок розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів дозволить привести процедуру розгляду справ у відповідність до вимог законодавства України та посилити захист інтересів юридичних та фізичних осіб під час провадження та розгляду відповідних справ уповноваженими особами Комісії.

Нова редакція Правил посилює захист прав юридичних та фізичних осіб, у відношенні яких розглядається справа про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів за допомогою наступних заходів:

- встановлення механізму повідомлення осіб та надіслання процесуальних документів провадження по справі;

- встановлення чіткого переліку підстав, за яких справа про правопорушення не може бути порушена, а порушена справа підлягає закриттю;

- встановлення випадків зупинення (відновлення) провадження у справі;

- встановлення обов'язкових вимог до процесуальних документів, що складаються під час провадження по справі (акт, постанова);

- чіткого закріплення строків розгляду справ про правопорушення у відношенні юридичних осіб;

- закріплення більш детальної та послідовної процедури оскарження постанов у справах щодо юридичних осіб.

5. Обгрунтування можливостей досягнення встановлених цілей у разі прийняття регуляторного акта

Набрання чинності нової редакції Правил надасть можливість Комісії більш ефективно виконувати завдання, що покладені на неї відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ( 448/96-ВР ), зокрема дозволить посилити захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій за порушення законодавства у межах повноважень Комісії.

Досягнення цілей у разі прийняття регуляторного акта залежить від виконавчої дисципліни уповноважених осіб Комісії, безсумнівного дотримання ними вимог Правил. Контроль за дотриманням посадовими особами Комісії вимог чинного законодавства постійно проводиться Комісією за допомогою поточного аналізу правозастосування.

Реалізація вимог запропонованого регуляторного акта не потребує додаткових матеріальних та фінансових витрат Державного бюджету України, але, в свою чергу, залежить від своєчасності та повноти (в межах встановлених асигнувань) фінансування державної установи.

Поставлені цілі досягаються при виконанні вимог регуляторного акта з найменшими витратами для суб'єктів господарювання, громадян та держави.

6. Визначення очікуваних результатів прийняття регуляторного акта

Базовим методом визначення очікуваних результатів прийняття регуляторного акта є метод аналізу вигод та витрат, який має містити перелік позитивних та негативних факторів від його прийняття.

З прийняття нової редакції Правил дозволить підвищити ефективність правозастосування та досягти наступних позитивних факторів:

- одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результатами фінансово-господарської діяльності емітентів;

- забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів;

- захисту прав учасників фондового ринку;

- гарантування прав власності на цінні папери;

- безумовне дотримання учасників ринку цінних паперів вимог актів законодавства.

Нова редакція Правил розроблена на підставі аналізу матеріалів розглянутих справ, з урахуванням досвіду роботи юридичного управління Комісії за останні роки, із залученням досвіду наукових установ і державних органів, у зв'язку з чим настання негативних факторів від прийняття регуляторного акта не очікується.

7. Строк чинного регуляторного акта

Строк чинності акта у часі не обмежений.

8. Визначення показників результативності акта

Показниками ефективності регуляторного акта є наступні: 1) кількість постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів та закритих справ; 2) кількість оскаржених постанов про накладення санкцій (із низ скасованих судом або Комісією) та інші.

Очікуваним показником результативності регуляторного акта є зменшення кількості оскаржень постанов територіальних управлінь Комісії та кількість скасованих Комісією чи судом постанов у зв'язку із порушенням процесуальних прав осіб чи неправильним застосуванням норм матеріального права.

9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності акта

До основних заходів, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності акта, належать наступні: базове та повторне відстеження результативності акта; узагальнення та вивчення статистичних даних; проведення наукових досліджень з приводу застосування положень Правил (в тому числі із залученням наукових установ); проведення опитувань серед основних груп учасників ринку цінних паперів(емітентів, професійних учасників ринку цінних паперів).

Строки базового та повторного відстеження результативності акта будуть встановлюватися під час поточного впровадження положень Правил з урахуванням отриманої інформації та узагальнення практики застосування.

Під час відстеження результативності акта може виникнути необхідність коригування положень регуляторного акта. В разі встановлення необхідності перегляду певних положень Правил з метою їх вдосконалення, буде проводитись робота по внесенню відповідних змін.

Голова Комісії А.Балюк

^ Наверх
наверх