документiв в базi
550558
Подiлитися 
  2001-02-282001-12-272004-09-082007-05-162011-10-12  

Документ втратив чиннiсть!


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 28 лютого 2001 р. N 184
Київ

(Постанова втрачає чинність на підставі Постанови
Кабінету Міністрів України
N 382 від 24 червня 20
16)

Про Порядок проведення аналізу результатів функціонування
спеціальних (вільних) економічних зон і територій із
спеціальним режимом інвестиційної діяльності

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 1737 від 27.12.20
01
N 1167 від 08.09.20
04
N 749 від 16.05.20
07 )

( У тексті постанови і Порядку слова "Міністерство економіки"
в усіх відмінках замінено словами "Міністерство економіки
та з питань європейської інтеграції" у відповідному відмінку
згідно з Постановою КМ N 1737 від 27.12.2001 )

З метою оцінки соціально-економічних наслідків функціонування спеціальних (вільних) економічних зон та територій із спеціальним режимом інвестиційної діяльності, узагальнення досвіду їх функціонування Кабінет Міністрів України ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Затвердити Порядок проведення аналізу результатів функціонування спеціальних (вільних) економічних зон і територій із спеціальним режимом інвестиційної діяльності, що додається.

Покласти на Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції надання роз'яснень щодо цього Порядку.

2. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям:

у місячний термін подати до Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції основні параметри розвитку кожної спеціальної (вільної) економічної зони та території із спеціальним режимом інвестиційної діяльності і зазначені параметри, узагальнені за регіоном, на 2001-2004 роки (з розбивкою за роками);

до 10 березня 2001 р. подати до Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції, Міністерства фінансів, Державної податкової адміністрації та Державної митної служби основні параметри розвитку кожної спеціальної (вільної) економічної зони та території із спеціальним режимом інвестиційної діяльності на 2000 рік та зазначені параметри, узагальнені за регіоном, а також аналітичні матеріали щодо соціально-економічних результатів функціонування спеціальних (вільних) економічних зон і територій із спеціальним режимом інвестиційної діяльності у 2000 році.

3. Міністерству фінансів, Державній податковій адміністрації та Державній митній службі подати Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції до 20 березня 2001 р. висновки про результати функціонування спеціальних (вільних) економічних зон і територій із спеціальним режимом інвестиційної діяльності.

Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції з урахуванням зазначених висновків провести комплексний аналіз результатів функціонування кожної спеціальної (вільної) економічної зони та території із спеціальним режимом інвестиційної діяльності та до 15 квітня 2001 р. подати Кабінету Міністрів України узагальнені висновки щодо ефективності їх функціонування.

Прем'єр-міністр України В.ЮЩЕНКО

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 лютого 2001 р. N 184

Порядок
проведення аналізу результатів функціонування спеціальних
(вільних) економічних зон і територій із спеціальним
режимом інвестиційної діяльності

Загальні положення

1. Цей Порядок визначає процедуру проведення центральними і місцевими органами виконавчої влади та Радою міністрів Автономної Республіки Крим аналізу результатів функціонування спеціальних (вільних) економічних зон і територій із спеціальним режимом інвестиційної діяльності (далі - аналіз).

2. Аналіз проводиться з метою визначення соціально-економічних результатів функціонування спеціальних (вільних) економічних зон (далі - СЕЗ) і територій із спеціальним режимом інвестиційної діяльності (далі - ТПР), тенденцій їх розвитку, проблемних питань організаційного, юридичного і економічного характеру та внесення відповідних пропозицій щодо їх подальшого функціонування.

3. Терміни у цьому Порядку вживаються у такому значенні:

критерії оцінки - напрями діяльності СЕЗ і ТПР, за якими проводиться аналіз соціально-економічних та фінансових (у тому числі відносин з бюджетами) результатів функціонування цих зон і територій;

основні параметри розвитку СЕЗ і ТПР - прогнозні показники розвитку, визначені на підставі техніко-економічного обгрунтування доцільності створення СЕЗ і ТПР, стратегічних і поточних програм їх розвитку, програм соціально-економічного розвитку міст, районів і областей, на території яких вони розташовані;

показники діяльності СЕЗ і ТПР - комплекс основних соціально-економічних, фінансових, виробничих, інноваційних, екологічних результатів, досягнутих підприємствами, що реалізують інвестиційні проекти;

спеціальний режим - спеціальний правовий режим економічної діяльності СЕЗ і ТПР, який передбачає введення податкових, митних та інших пільг, запровадження режиму спеціальної митної зони.

Критерії оцінки, основні параметри та показники діяльності СЕЗ і ТПР затверджуються Мінекономіки, Мінфіном, Мінагрополітики, Мінпромполітики, Держінвестицій, Мінтрансом, Держмитслужбою та Державною податковою адміністрацією. ( Абзац шостий пункту 3 в редакції Постанови КМ N 1167 від 08.09.2004; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 749 від 16.05.2007 )

4. Аналіз будується на принципах:

цільової спрямованості (визначається відповідність соціально-економічних процесів, що відбуваються на територіях СЕЗ і ТПР, цілям, завданням та пріоритетам, визначеним під час їх створення);

комплексності (оцінюються в комплексі соціально-економічні, фінансові, виробничі, інноваційні, екологічні та інші результати функціонування СЕЗ і ТПР);

ефективності (з'ясовується вплив спеціального режиму на розвиток регіону, обгрунтованість надання пільг конкретним суб'єктам підприємницької діяльності, а також оцінюються бюджетні, фінансові, інвестиційні, підприємницькі ризики, що можуть виникати у процесі функціонування СЕЗ і ТПР).

5. Аналіз проводиться за такими напрямами:

соціально-економічні результати;

фінансові результати (в тому числі відносини з бюджетами);

організаційне забезпечення діяльності органами управління СЕЗ і ТПР.

6. Аналіз проводиться щодо кожної СЕЗ і ТПР окремо. Якщо в межах однієї області або Автономної Республіки Крим є декілька СЕЗ і ТПР, щодо них проводиться також узагальнений аналіз.

7. Інформаційною базою для проведення аналізу є техніко-економічне обгрунтування доцільності створення та функціонування СЕЗ і ТПР, дані державної статистичної і податкової звітності, результати моніторингу функціонування СЕЗ і ТПР, програми соціально-економічного розвитку регіонів, на території яких вони розташовані.

У процесі проведення аналізу показники діяльності СЕЗ і ТПР порівнюються з основними параметрами їх розвитку, з показниками соціально-економічного розвитку регіону і держави в цілому; допускається проведення порівняння з окремими показниками розвитку території, досягнутими до запровадження спеціального режиму.

Послідовність проведення аналізу

8. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрації, на території яких розташовані СЕЗ і ТПР:

1) до 5 березня року, що настає за звітним, проводять збирання інформації у суб'єктів СЕЗ і суб'єктів підприємницької діяльності, які реалізують інвестиційні проекти на ТПР (далі - підприємства). ( Абзац перший підпункту 1 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1737 від 27.12.2001, N 1167 від 08.09.2004 )

Зазначена інформація повинна відображати результати реалізації інвестиційного проекту за кожний рік і за весь період реалізації, а не загальні результати діяльності всього підприємства.

Дані про розрахунки підприємств з бюджетами із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) перевіряються державними податковими адміністраціями в областях, а із сплати ввізного мита - регіональними митницями;

2) до 15 березня року, що настає за звітним: ( Абзац перший підпункту 2 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1737 від 27.12.2001 )

проводять аналіз на підставі узагальнення показників діяльності СЕЗ і ТПР за видами економічної діяльності, згрупованими за підсекціями, а також за весь період функціонування починаючи з першого року їх заснування;

подають Мінекономіки, Мінфіну, Державній податковій адміністрації, Держмитслужбі, Мінагрополітики, Мінпромполітики, Держінвестицій та Мінтрансу відповідно до їх компетенції аналітичну записку про результати функціонування СЕЗ і ТПР та інформаційні матеріали щодо показників діяльності СЕЗ і ТПР та динаміки показників діяльності СЕЗ і ТПР; ( Абзац третій підпункту 2 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004, N 749 від 16.05.2007 )

подають Мінекономіки основні параметри розвитку СЕЗ і ТПР на наступні п'ять років. ( Абзац четвертий підпункту 2 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

В аналітичній записці висвітлюється:

відповідність результатів діяльності СЕЗ і ТПР передбаченим основним параметрам їх розвитку, а у разі недосягнення таких параметрів пояснюються причини;

виконання інвесторами зобов'язань, визначених у договорах (контрактах) щодо реалізації інвестиційних проектів;

динаміка розвитку СЕЗ і ТПР, реалізація завдань, поставлених перед СЕЗ і ТПР в актах законодавства про їх заснування;

створення нових та збереження існуючих робочих місць, зайнятість та доходи населення; ( Підпункт 2 пункту 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

розвиток зовнішньоекономічних зв'язків; ( Підпункт 2 пункту 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

запровадження систем управління якістю та управління навколишнім природним середовищем відповідно до міжнародних стандартів серії ISO; ( Підпункт 2 пункту 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

вплив функціонування СЕЗ і ТПР на соціально-економічний розвиток території їх розташування (порівняно з показниками, досягнутими по регіону за аналогічний період);

відносини з бюджетами з визначенням сальдо податкових пільг та нарахувань до бюджету податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі перевищення пільг над фактичним надходженням податків і зборів (обов'язкових платежів) аналізуються причини, а також подається графік покриття умовних втрат бюджету;

діяльність органів управління СЕЗ і ТПР, зокрема забезпечення в межах своєї компетенції регіональних механізмів контролю за функціонуванням СЕЗ і ТПР, нормативно-правове забезпечення, заходи щодо облаштування території СЕЗ і ТПР, у тому числі виконання робіт із створення митної інфраструктури, забезпечення розвитку комунікаційних мереж, транспортної інфраструктури із зазначенням переліку об'єктів, вартості та термінів виконання робіт, а також джерела їх фінансування; ( Абзац чотирнадцятий підпункту 2 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

проблеми і порушення, які виникли в результаті запровадження спеціального режиму.

Додатково може бути подано перелік перспективних інвестиційних проектів, показники їх ефективності, дані про стратегічних інвесторів.

9. Мінфін та Державна податкова адміністрація, Держмитслужба на підставі документів, поданих Радою міністрів Автономної Республіки Крим і облдержадміністраціями, в межах своєї компетенції аналізують фінансові результати функціонування СЕЗ і ТПР (у тому числі відносини з бюджетами), зокрема: ( Абзац перший пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

обсяги наданих пільг та надходжень до бюджетів, у тому числі порівняно із загальним обсягом надходжень податків і зборів (обов'язкових платежів) у регіоні, де розташовані СЕЗ і ТПР;

стан розрахунків платників податків з бюджетами;

ефективність використання наданих пільг із ввізного мита і податку на додану вартість, а також сум податку на додану вартість, повернутих під час експорту.

Також аналізуються заходи, вжиті для усунення недоліків та порушень, виявлених органами державної податкової служби та митними органами під час перевірки діяльності підприємств, у тому числі випадків нецільового використання інвестицій.

Для здійснення комплексної оцінки бюджетної ефективності запровадження пільгового режиму оподаткування та визначення його впливу на фінансовий стан підприємств Мінфін, Державна податкова адміністрація та Держмитслужба можуть застосовувати розрахункові (інтегральні, відносні, індексні, синтетичні), балансові, нормативні та граничні показники, проводити факторний аналіз тощо. ( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

9-1. Мінагрополітики, Мінпромполітики, Держінвестицій та Мінтранс на підставі документів, поданих Радою міністрів Автономної Республіки Крим і облдержадміністраціями, в межах своєї компетенції аналізують вплив реалізації інвестиційних проектів у СЕЗ і ТПР на: ( Абзац перший пункту 9-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 749 від 16.05.2007 )

розвиток галузей агропромислового виробництва, промислового сектору економіки і транспортного комплексу;

стан конкурентного середовища на загальнодержавному та регіональних ринках товарів, робіт, послуг (з отриманням у разі потреби від Ради міністрів Автономної Республіки Крим і облдержадміністрацій додаткової інформації за окремими проектами);

науково-технічний та інноваційний розвиток. ( Порядок доповнено пунктом 9-1 згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

9-2. Для проведення аналізу функціонування СЕЗ і ТПР Мінагрополітики, Мінпромполітики, Держінвестицій, Мінтранс, Мінфін, Державна податкова адміністрація та Держмитслужба можуть: ( Абзац перший пункту 9-2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 749 від 16.05.2007 )

додатково залучати власні бази даних, інші дані, отримані відповідно до законодавства;

розробляти і використовувати (в разі потреби) спеціальні методики, запроваджувати власну систему оціночних показників. ( Порядок доповнено пунктом 9-2 згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

10. Мінекономіки на підставі документів, поданих Радою міністрів Автономної Республіки Крим і облдержадміністраціями, в межах своєї компетенції аналізує:

1) соціально-економічні результати функціонування СЕЗ і ТПР, зокрема:

стан виконання інвесторами зобов'язань, а у разі їх невиконання - причини і фактори, що вплинули на це;

ступінь досягнення цілей заснування СЕЗ і ТПР на підставі порівняння показників діяльності СЕЗ і ТПР з основними параметрами їх розвитку, визначеними для звітного періоду;

вплив результатів інвестиційної, інноваційної та виробничої діяльності на структурну перебудову економіки регіону і розв'язання соціально-економічних проблем; ( Абзац четвертий підпункту 1 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

динаміку показників діяльності СЕЗ і ТПР та тенденції їх розвитку;

2) організаційне забезпечення органами управління СЕЗ і ТПР їх функціонування.

10-1. Мінекономіки подає до 1 березня року, що настає за звітним, Антимонопольному комітету за узгодженою з ним формою перелік суб'єктів підприємницької діяльності, що реалізують інвестиційні проекти у СЕЗ і ТПР.

Антимонопольний комітет подає до 10 квітня року, що настає за звітним, Мінекономіки інформацію про факти порушень антимонопольного законодавства та законодавства про захист економічної конкуренції суб'єктами, що реалізують інвестиційні проекти у СЕЗ і ТПР. ( Порядок доповнено пунктом 10-1 згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

11. За результатами аналізу Мінекономіки, Мінфін, Мінтранс (у частині оцінки діяльності спеціальних економічних зон зовнішньоторговельного типу) та Державна податкова адміністрація відносять кожну СЕЗ і ТПР до однієї з трьох груп: ( Абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1167 від 08.09.2004 )

1) до I групи відносяться СЕЗ і ТПР, де:

у повному обсязі проведено необхідні організаційні заходи щодо забезпечення їх ефективного функціонування;

виконуються завдання, поставлені під час заснування конкретної СЕЗ і ТПР;

сформовано позитивні тенденції соціально-економічного розвитку, які дають підстави прогнозувати нарощування показників діяльності СЕЗ і ТПР.

Функціонування таких СЕЗ і ТПР оцінюється позитивно, спеціальний режим визнається цілком обгрунтованим і достатнім для отримання позитивних результатів, тому дію спеціального режиму рекомендується зберегти;

2) до II групи відносяться СЕЗ і ТПР, де:

спостерігаються позитивні тенденції соціально-економічного розвитку, але потенціал для отримання позитивних результатів не задіяний повністю з ряду причин (короткий термін практичної діяльності, недостатнє нормативно-правове забезпечення, порівняно незначна інвестиційна привабливість регіону, недостатня забезпеченість інфраструктурою тощо);

не в повному обсязі проведено організаційні заходи щодо забезпечення ефективного функціонування СЕЗ і ТПР;

поетапне виконання завдань, поставлених під час заснування конкретної СЕЗ і ТПР, можливе після проведення додаткових організаційних, інформаційних та інших заходів.

Для таких СЕЗ і ТПР встановлюється термін, після закінчення якого буде проведено додатковий аналіз та зроблено остаточний висновок про доцільність збереження спеціального режиму;

3) до III групи відносяться СЕЗ і ТПР, де:

відсутні позитивні тенденції соціально-економічного розвитку;

не виконуються завдання, поставлені під час заснування конкретної СЕЗ і ТПР;

організаційні заходи щодо забезпечення ефективного функціонування виконувалися незадовільно.

Функціонування таких СЕЗ і ТПР оцінюється негативно, застосування спеціального режиму визнається неефективним для регіону і тому рекомендується скасувати його дію на ТПР або ліквідувати СЕЗ, застосувати інші шляхи для розв'язання соціально-економічних проблем регіону.

12. За результатами аналізу Мінфін, Мінагрополітики, Мінпромполітики, Держінвестицій, Мінтранс, Державна податкова адміністрація та Держмитслужба надають до 10 квітня року, що настає за звітним, Мінекономіки відповідні висновки в межах їх компетенції. ( Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1737 від 27.12.2001; в редакції Постанови КМ N 1167 від 08.09.2004; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 749 від 16.05.2007 )

13. Мінекономіки до 10 травня року, що настає за звітним, з урахуванням висновків Мінфіну, Мінагрополітики, Мінпромполітики, Держінвестицій, Мінтрансу, Державної податкової адміністрації та Держмитслужби проводить комплексний аналіз результатів функціонування кожної СЕЗ і ТПР та подає Кабінету Міністрів України узагальнені висновки щодо ефективності їх функціонування. ( Пункт 13 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1737 від 27.12.2001, N 1167 від 08.09.2004, N 749 від 16.05.2007 )

( Додаток 1 виключено на підставі Постанови КМ N 1167 від 08.09.2004 )

( Додаток 2 виключено на підставі Постанови КМ N 1167 від 08.09.2004 )

( Додаток 3 виключено на підставі Постанови КМ N 1167 від 08.09.2004 )

( Додаток 4 виключено на підставі Постанови КМ N 1167 від 08.09.2004 )

( Додаток 5 виключено на підставі Постанови КМ N 1167 від 08.09.2004 )

^ Наверх
наверх