Документ втратив чиннiсть!
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
22.06.2006 N 11-113/2351-6538
(Лист втратив актуальність на підставі Листа
Національного банку України
N 50-0007/15458 від 20.03.2018)
Щодо надання роз'яснення
Національний банк України розглянув лист щодо надання роз'яснення стосовно ведення касових операцій у національній валюті в Україні і в межах своєї компетенції повідомляє.
По першому питанню
Пунктом 3.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637 (далі - Положення), визначено, що видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями.
Відповідно до пункту 2.10 Положення підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також дивідендів, понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, включаючи день одержання готівки в банку.
Таким чином, зазначеним нормативним актом передбачено оформлення виплати із каси підприємства готівки, одержаної в банку для виплати дивідендів за видатковими касовими ордерами, та зберігання готівки для таких виплат в касі у сумі, що перевищує установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів з дня отримання її в банку.
По другому питанню
Згідно зі статтею 3 Указу Президента України від 12.06.95 р. N 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" контроль за додержанням підприємствами норм з регулювання обігу готівки в національній валюті віднесено до компетенції відповідних контролюючих органів (органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби тощо).
Відповідно до пункту 5.9 Положення, якщо підприємством ліміт залишку готівки в касі не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим і готівка, що перебуває в касі підприємства на кінець робочого дня, має в повній сумі здаватися до банку.
При цьому у пункті 5.10 Положення зазначено, що готівкові кошти не вважаються понадлімітними в день їх надходження до каси, якщо вони були здані в сумі, яка перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючого банку не пізніше наступного робочого дня банку. Отже, у випадку, наведеному в листі, здавання залишку готівкових коштів до установи банку на наступний день не є порушенням касової дисципліни.
По третьому питанню
Згідно з пунктом 1.2 Положення (щодо визначення терміна "касова книга") форму касової книги встановлено наказом Міністерства статистики України від 15.02.96 р. N 51 "Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій". Відповідно до цього наказу Міністерством статистики України передбачено, що записи касових операцій починаються на лицьовому боці невідривної частини аркуша (після рядка "Залишок на початок дня"). Спочатку аркуш згинають по лінії відрізу, підкладаючи відривну частину аркуша під частину, яка залишається у книзі. Для ведення записів після "Перенос" відривну частину аркуша накладають на лицьовий бік невідривної частини та продовжують записи по горизонтальному лініюванню зворотного боку невідривної частини аркуша.
Виконавчий директор з питань готівково-грошового обігу О.Толстой