Документ втратив чиннiсть!
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
НАКАЗ
13.09.2006 N 605
(Наказ скасовано на підставі Наказу
Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій
та у справах захисту населення від наслідків
Чорнобильської катастрофи
N 20 від 16.01.2008)
Про затвердження Положення
про проходження служби основним особовим
складом Державного підприємства
"Мобільний рятувальний центр МНС України"
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2001 р. N 1334 "Про затвердження Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб і типової форми контракту, що укладається з рятувальниками під час прийняття їх на роботу" та з метою визначення особливості комплектування основного особового складу за професійною придатністю та станом здоров'я, організацію проходження служби в міжаварійний період та під час виникнення надзвичайних ситуацій, а також трудові взаємовідносини, права та обов'язки основного особового складу Державного підприємства "Мобільний рятувальний центр МНС України" наказую:
1. Затвердити Положення про проходження служби основним особовим складом Державного підприємства "Мобільний рятувальний центр МНС України", що додається.
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Антонця В.М.
Міністр В.І.Балога
Затверджено
Наказ МНС України
13.09.2006 N 605
Положення
про проходження служби основним
особовим складом державного підприємства
"Мобільний рятувальний центр МНС України"
1. Загальні положення
1.1. Положення про проходження служби основним особовим складом Державного підприємства "Мобільний рятувальний центр МНС України" (далі - Положення) визначає особливості комплектування основного особового складу за професійною придатністю та станом здоров'я, організацію проходження служби в міжаварійний період та під час виникнення надзвичайних ситуацій, а також трудові взаємовідносини, права та обов'язки основного особового складу.
1.2. Положення розроблено відповідно до пункту 4 Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2001 р. N 1334.
1.3. Державне підприємство "Мобільний рятувальний центр МНС України" (далі - ДП МРЦ) є спеціальним (воєнізованим) аварійно-рятувальним формуванням, заснованим на принципах єдиноначальності, централізації управління, статутної дисципліни, особистої відповідальності, призначеним для проведення аварійно-рятувальних робіт.
До основного особового складу ДП МРЦ належать працівники, які організовують і виконують аварійно-рятувальні роботи (в тому числі надають постраждалим невідкладну медичну допомогу) і забезпечують готовність аварійно-рятувальних підрозділів до їх проведення. Основний особовий склад ДП МРЦ є оперативним особовим складом. Перелік посад основного особового складу ДП МРЦ наведено в додатку 1.
У свою чергу, основний особовий склад поділяється на керівний (молодший, середній, старший, вищий) та рядовий, а залежно від займаної посади - на 5 груп та 10 службових категорій. Розподіл основного особового складу за групами та службовими категоріями наведено в додатку 2.
1.4. Основний особовий склад ДП МРЦ комплектується на контрактній основі. Контракт укладається з рятувальниками у момент прийняття їх на роботу за формою, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2001 р. N 1334.
1.5. Основними принципами, на яких ґрунтується діяльність ДП МРЦ та його основного особового складу, є:
єдиноначальність і централізація керівництва ДП МРЦ;
постійна готовність аварійно-рятувальних підрозділів ДП МРЦ до проведення аварійно-рятувальних робіт;
постійне підтримання високого рівня професіоналізму особового складу відповідно до вимог міжнародних стандартів у цій сфері;
виправданий ризик виконавців і відповідальність керівників аварійно-рятувальних робіт за прийняті рішення;
здійснення заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій;
пріоритетність завдань, пов'язаних з медичним забезпеченням діяльності особового складу ДП МРЦ, рятуванням життя постраждалих та збереженням довкілля;
добір особового складу аварійно-рятувальних підрозділів центру за станом здоров'я, постійне підтримання необхідного фізичного та психологічного рівня підготовки рятувальників;
соціальна захищеність особового складу центру;
використання позитивного світового досвіду проведення аварійно-рятувальних робіт.
2. Комплектування ДП МРЦ
2.1. Комплектування основного особового складу ДП МРЦ здійснюється відповідно до ст. 12 Закону України "Про аварійно-рятувальні служби" ( 1281-14 ), на контрактній основі згідно із штатним розкладом, затвердженим у встановленому порядку на підставі нормативних документів, які визначають його структуру, чисельність та дислокацію. Особи, які приймаються на посади, віднесені до основного особового складу, проходять у медичних закладах попередній медичний огляд. Основний особовий склад проходить періодичні медичні огляди та медичні огляди після проведення аварійно-рятувальних робіт, згідно з чинним законодавством.
Професійний відбір основного особового складу проводиться з урахуванням специфічних умов праці на підставі переліку медичних протипоказань для допуску до основної діяльності аварійно-рятувальних підрозділів центру і згідно з вимогами до функціонального стану людини.
2.2. На посади основного особового складу, що безпосередньо виконує аварійно-рятувальні роботи із застосуванням ізолюючих дихальних апаратів, приймаються особи віком від 20 до 35 років. Граничний вік перебування на таких посадах - 50 років. Термін перебування на займаній посаді може бути продовжений з урахуванням позитивних результатів медичного огляду та успішного складання нормативів з фізичної підготовки.
2.3. Рядовий оперативний склад комплектується особами, які мають повну середню освіту, професійно-технічну освіту та пройшли безпосередню підготовку в ДП МРЦ або в інших підрозділах МНС України.
2.4. Оперативний молодший керівний склад комплектується особами, які мають повну загальну середню освіту та пройшли професійне навчання з одержанням освітньо-кваліфікаційного рівня "кваліфікований робітник" за відповідною робітничою професією. Стаж роботи за відповідною робітничою професією не менше двох років, а також досвід роботи рятувальником.
2.5. Оперативний середній керівний склад комплектується особами, які мають повну або базову вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра, спеціаліста. Стаж роботи відповідного професійного спрямування не менше двох років на потенційно небезпечних об'єктах або в підрозділах МНС України з обов'язковим проходженням відповідної спеціальної підготовки.
2.6. Оперативний старший керівний склад комплектується з числа керівників середньої групи, які працюють на керівних посадах не менше двох років, мають досвід ведення аварійно-рятувальних робіт та повну вищу освіту.
2.7. Оперативний вищий керівний склад ДП МРЦ комплектується з числа керівників старшої групи, які мають організаторські навички, відповідні ділові якості, досвід керівництва аварійно-рятувальними роботами, повну вищу технічну (медичну) освіту та стаж роботи на командно-керівних посадах не менше п'яти років.
2.8. Начальник ДП МРЦ призначається МНС України на умовах контракту. Він особисто призначає основний особовий склад центру на умовах контракту. Розподіл обов'язків між першим заступником, заступниками начальника за напрямками діяльності ДП МРЦ визначається наказом начальника центру та посадовими інструкціями.
3. Професійна підготовка
3.1. Професійна підготовка працівників центру організовується і проводиться відповідно до вимог Конституції України ( 254к/96-ВР ), закону України "Про аварійно-рятувальні служби" ( 1281-14 ), постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2001 р. N 1334 "Про затвердження Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб і типової форми контракту, що укладається з рятувальниками під час прийняття їх на роботу", Тимчасової настанови з організації професійної підготовки працівників органів управління та підрозділів МНС України (наказ МНС України від 27.11.2003 N 455) та Положення з організації професійної підготовки особового складу ДП МРЦ (наказ ДП МРЦ від 29.05.2006 N 127).
3.2. Первинна підготовка (стажування) осіб, прийнятих до ДП МРЦ на посади основного особового складу (в тому числі медична), проводиться за навчальними планами та програмами, що розробляються і затверджуються керівниками аварійно-рятувальних підрозділів на основі типових навчальних планів та типових навчальних програм. Після закінчення первинної підготовки особі, яка успішно склала іспити і пройшла атестацію на здатність до проведення аварійно-рятувальних робіт, присвоюється кваліфікаційне звання "рятувальник".
3.3. Періодична (чергова) підготовка проводиться не рідше одного разу на три роки для підтвердження професійного рівня, а також при присвоєнні рятувальнику відповідного класного звання.
3.4. Згідно з кваліфікаційними вимогами рятувальникам можуть присвоюватись такі кваліфікаційні звання: "рятувальник 3-го класу", "рятувальник 2-го класу", "рятувальник 1-го класу", "рятувальник вищої категорії".
3.5. Працівники ДП МРЦ направляються на курси підвищення кваліфікації за конкретним напрямком професійно-службової діяльності або посадою до відомчих навчальних закладів або навчальних закладів інших центральних органів виконавчої влади з відривом від роботи не рідше одного разу на п'ять років.
4. Організація і проходження служби
4.1. Порядок проходження служби передбачає спеціальний режим діяльності і послідовності виконання покладених на ДП МРЦ завдань та виконання службових обов'язків основним особовим складом. Аварійно-рятувальні підрозділи функціонують у режимі повсякденної діяльності (в міжаварійний період) і в режимі надзвичайної ситуації.
4.2. У режимі повсякденної діяльності (у міжаварійний період) здійснюється цілодобове чергування оперативного складу (аварійно-рятувальних відділень, керівного складу, медичних працівників) за графіками несення служби у кількості, необхідній для виконання аварійно-рятувальних робіт. Основний особовий склад, який не залучається до чергування, виконує посадові обов'язки відповідно до розпорядку дня ДП МРЦ.
4.3. Щомісячними графіками змінності (графіками несення служби) передбачається:
позмінне цілодобове чергування рядового і керівного оперативного складу, під час якого проводяться заняття із службової підготовки (у тому числі вправи в ізолюючих дихальних апаратах - не менше трьох годин на місяць), виконання робіт відповідно до посадових інструкцій, а також весь комплекс заходів, що забезпечують готовність підрозділу до виконання покладених завдань;
вихідні дні.
Графіки змінності (графіки несення служби) розробляються та затверджуються керівником загону відповідно до вимог диспозиції виїздів і законодавчих актів про працю. Командир взводу, який несе чергування, відповідає за стан трудової дисципліни особового складу та його готовність до виїзду.
4.4. Тривалість і облік робочого часу, порядок оплати за різні види та умови роботи визначаються чинним законодавством та контрактом.
4.5. Кількість аварійно-рятувальних відділень, види і перелік спеціального оснащення, визначеного для негайного виїзду залежно від виду аварії та її складності, складають диспозицію виїздів підрозділів ДП МРЦ на ліквідацію аварій та їх наслідків. Залежно від чисельності підрозділів і технічної оснащеності та планів взаємодії у диспозиції можуть передбачатися залучення оперативних сил і технічних засобів інших аварійно-рятувальних служб (формувань). Диспозиція виїздів розробляється відділом управління та затверджується начальником центру.
4.6. Режим надзвичайної ситуації для чергової зміни починається з моменту надходження виклику і виїзду підрозділу з місця постійної дислокації. Дії оперативного складу в режимі надзвичайної ситуації регламентуються наказами МНС України, наказами і розпорядженнями начальника центру. Порядок несення служби в підрозділах у цей період визначається начальником центру, виходячи з наявних у його розпорядженні оперативних сил і засобів для ведення аварійно-рятувальних робіт та створення прийнятних умов для відпочинку оперативного особового складу.
4.7. У режимі надзвичайної ситуації залежно від складності аварії орган управління ДП МРЦ здійснює координацію сил і засобів, необхідних для ліквідації аварії, встановлює особливий режим праці і відпочинку в підрозділах, які можуть бути залучені до ліквідації аварії.
4.8. Вільний від несення служби оперативний склад після оповіщення про режим надзвичайної ситуації зобов'язаний прибути до підрозділу та ознайомитися з порядком несення служби в режимі надзвичайної ситуації.
Тривалість безперервної зміни безпосередньо на робочому місці не повинна перевищувати встановлених законодавством норм.
В особливих випадках (порятунок людей, ліквідація складних аварій тощо) розпорядженням керівника аварійно-рятувальних робіт тривалість робочої зміни може бути збільшена, але тривалість міжзмінного відпочинку повинна становити не менше 12 годин.
У разі участі в проведенні протягом року аварійно-рятувальних робіт, цілодобовому чергуванні рятувальники центру повинні щорічно проходити курс медико-психологічної реабілітації за рахунок державних коштів, передбачених на утримання ДП МРЦ у центрах медико-психологічної реабілітації.
Після проведення аварійно-рятувальних робіт, що були пов'язані з загибеллю людей, а також при отриманні будь-якої травми професійним рятувальником йому обов'язково надається гарантоване забезпечення відповідним лікуванням та психологічним відновленням у санаторно-курортних закладах, у яких створені центри медико-психологічної реабілітації.
4.9. Оплата праці осіб оперативного особового складу у вихідні та святкові дні, що передбачені графіком несення служби, здійснюється в порядку, установленому чинним законодавством.
4.10. Адміністрація аварійного об'єкта забезпечує за рахунок коштів підприємства особовому складу ДП МРЦ, що виконує аварійно-рятувальні роботи, харчування за нормами та раціоном, згідно з Положенням про харчування рятувальників, узгодженим з Міністерством охорони здоров'я України, а також виділяє приміщення для міжзмінного відпочинку і розміщення допоміжних служб.
5. Трудові взаємовідносини і дисциплінарна
відповідальність оперативного особового складу
5.1. Трудові взаємовідносини в підрозділах ДП МРЦ у міжаварійний період регулюються Кодексом законів про працю України ( 322-08 ), Законом України "Про аварійно-рятувальні служби" ( 1281-14 ), Статутом про дисципліну працівників спеціальних (воєнізованих) аварійно-рятувальних служб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2000 р. N 1540, контрактом та цим Положенням.
5.2. Основою трудових взаємовідносин оперативного особового складу ДП МРЦ є принцип єдиноначальності, невтручання політичних і громадських організацій у діяльність центру. Керівники аварійно-рятувальних підрозділів несуть персональну відповідальність за постійну готовність підрозділів до ведення аварійно-рятувальних робіт, дисципліну і створення безпечних умов праці.
5.3. Керівництво ДП МРЦ та інші уповноважені організації виконавчої влади проводять періодичні перевірки оперативного особового складу з оперативної, технічної та інших видів діяльності аварійно-рятувальних підрозділів до дій у надзвичайних ситуаціях.
5.4. Провідний інженер з охорони праці ДП МРЦ зобов'язаний провести з особами, що приймаються до оперативного особового складу інструктажі відповідно до діючих нормативних актів з охорони праці, ознайомити з правами на пільги та компенсації за роботу в особливих умовах відповідно до Закону України "Про охорону праці" ( 2694-12 ).
5.5. В умовах надзвичайних ситуацій керівником аварійно-рятувальних робіт є відповідальний черговий по ДП МРЦ, а в неробочий час - командир чергового взводу (відділення), що прибув на місце надзвичайної ситуації першим. Після прибуття на місце надзвичайної ситуації командира загону або начальника центру він приймає керівництво аварійно-рятувальними роботами на себе. Особовий склад усіх підрозділів і служб, залучених до ліквідації надзвичайної ситуації згідно з планами взаємодії, переходить у його підпорядкування та виконує його розпорядження.
5.6. Права, обов'язки, соціальні гарантії особового складу ДП МРЦ визначаються Кодексом законів про працю України ( 322-08 ), Законом України "Про аварійно-рятувальні служби" ( 1281-14 ), Статутом ДП МРЦ та іншими нормативно-правовими актами.
5.7. Трудова дисципліна та дисциплінарна відповідальність основного особового складу підрозділів ДП МРЦ регулюється Статутом про дисципліну працівників спеціальних (воєнізованих) аварійно-рятувальних служб.
5.8. Основному особовому складу ДП МРЦ надається щороку:
основна відпустка тривалістю 24 календарних дні відповідно до Закону України "Про відпустки" ( 504/96-ВР ) і Кодексу законів про працю України ( 322-08 );
додаткова відпустка:
тривалістю до 24 календарних днів за особливий характер праці;
тривалістю до 7 календарних днів - працівникам, діяльність яких пов'язана з аварійно-рятувальними роботами, та працівникам з ненормованим робочим днем згідно зі списком посад, визначених колективним договором.
5.9. Інші додаткові відпустки надаються відповідно до статті 4 Закону України "Про відпустки" ( 504/96-ВР ).
5.10. Відрядження основного особового складу ДП МРЦ здійснюються відповідно до чинного законодавства.
5.11. Звільнення зі служби основного особового складу ДП МРЦ здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом законів про працю України ( 322-08 ) та Статутом про дисципліну працівників спеціальних (воєнізованих) аварійно-рятувальних служб та контрактом.
Начальник ДП МРЦ С.Б.Лавриненко
Додаток 1
до пункту 1.3 Положення
про проходження служби
основним особовим
складом ДП МРЦ
Перелік
посад основного особового складу
ДП МРЦ МНС України
I. Управління ДП МРЦ
Начальник центру
Перший заступник начальника центру
Заступники начальника центру
Начальник відділу управління
Заступник начальника відділу управління
Провідний спеціаліст відділу управління
Начальник мобільного пункту управління
Заступник начальника мобільного пункту управління
Провідний спеціаліст мобільного пункту управління
Провідний інженер мобільного пункту управління
Водій автотранспортних засобів
II. Структурні підрозділи
(загін аварійно-рятувальних робіт,
загін спеціальних аварійно-рятувальних
робіт (крім ремонтної майстерні),
водолазний взвод, мобільний госпіталь,
медичний пункт, відділення реабілітації)
Командир загону (начальник мобільного госпіталю)
Заступник командира загону (заступник начальника мобільного госпіталю)
Командир взводу
Начальник медичного пункту - лікар
Начальник відділення - психотерапевт
Заступник командира взводу
Заступник начальника медичного пункту - лікар
Командир відділення
Рятувальник
Газорятівник
Рятувальник-кінолог
Інженер з піротехнічних робіт, саперних та вибухових робіт
Вибуховики
Технік-лаборант
Оператор пульту керування
Лікар-фізіолог
Лікар (методист)
Лікар психолог
Моторист компресора
Водолаз
Старший фельдшер
Фельдшер
Старша медична сестра
Сестра медична
Старший механік
Механік
Старший електромеханік
Електромеханік
Водій автотранспортного засобу
Начальник С.Б.Лавриненко
Додаток 2
до пункту 1.3 Положення
про проходження служби
основним особовим
складом ДП МРЦ
РОЗПОДІЛ
основного особового складу ДП МРЦ МНС
України за групами та службовими категоріями
I. Управління ДП МРЦ
------------------------------------------------------------------
| Найменування посад | Група | Службова |
| | | категорія |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Начальник центру |Вища | 1 |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Перший заступник начальника |Вища | 2 |
|центру | | |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Заступник начальника центру |Вища | 3 |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Начальник відділу |Вища | 4 |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Заступник начальника відділу |Старша | 5 |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Провідний спеціаліст |Старша | 6 |
------------------------------------------------------------------
II. Структурні підрозділи.
Загін аварійно-рятувальних робіт,
загін спеціальних аварійно-рятувальних
робіт (за виключенням ремонтної майстерні),
водолазний взвод, мобільний госпіталь,
медичний пункт, відділення реабілітації
------------------------------------------------------------------
|Командир загону, начальник |Старша | 5 |
|мобільного госпіталю | | |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Заступник командира загону, |Старша | 6 |
|заступник начальника мобільного | | |
|госпіталю | | |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Командир взводу, начальник |Середня | 7 |
|медичного пункту - лікар | | |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Заступник командира взводу, |Середня | 8 |
|заступник начальника медичного | | |
|пункту - лікар, начальник | | |
|відділення реабілітації - | | |
|психотерапевт | | |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Лікар (методист), лікар-фізіолог,|Середня | 8 |
|лікар-психолог, інженер з | | |
|піротехнічних робіт, саперних, та| | |
|вибухових робіт | | |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Командир відділення, старший |Молодша | 9 |
|фельдшер, фельдшер | | |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Старша медична сестра, сестра |Молодша | 9 |
|медична, старший механік, старший| | |
|електромеханік | | |
|---------------------------------+----------------+-------------|
|Рятувальник, рятувальник-кінолог,|Рядова | 10 |
|водолаз, вибуховик, водій | | |
|автотранспортних засобів, | | |
|оператор пульту керування, | | |
|моторист компресора, механік, | | |
|електромеханік, технік-лаборант | | |
------------------------------------------------------------------
Начальник С.Б.Лавриненко