Документ втратив чиннiсть!
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
03.04.2006 N 3722/6/15-0316
(Лист відкликано на підставі Листа
Державної податкової адміністрації України
від 19.12.2006 N 23881/7/15-0317)
Щодо податкового обліку безоплатно
переданих товарів
(Витяг)
Державна податкова адміністрація України розглянула листи <...> щодо деяких питань оподаткування і повідомляє.
Відповідно до п. 1.23 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (далі - Закон) безоплатно наданими товарами (роботами, послугами) є:
- товари, що надаються платником податку згідно з договорами дарування, іншими договорами, які не передбачають грошової або іншої компенсації вартості таких матеріальних цінностей і нематеріальних активів чи їх повернення, або без укладення таких угод;
- роботи та послуги, які надаються платником податку без вимоги про компенсацію їх вартості;
- товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею в її виробничому або господарському обороті. Пунктом 1.31 ст. 1 Закону ( 334/94-ВР ) визначено, що продаж товарів - це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами, купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Не вважаються продажем операції з надання товарів у межах договорів комісії, схову (відповідального зберігання), доручення, інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу прав власності на такі товари.
Продаж результатів робіт (послуг) - це будь-які операції цивільно-правового характеру з надання результатів робіт (послуг), з надання права на користування або на розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими ніж товари, об'єктами власності за компенсацію, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг). Продаж результатів робіт (послуг) включає, зокрема, надання права на користування товарами у межах договорів лізингу (оренди), продаж, передачу права на підставі авторських або ліцензійних договорів, а також інші способи передачі об'єктів авторського права, патентів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.
Відповідно до п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону ( 334/94-ВР ) валовий дохід включає доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді.
Отже, при безоплатній передачі товарів за договором дарування їх вартість відображається у складі валових доходів підприємства, що подарувало такі товари.
При цьому відповідно до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону ( 334/94-ВР ) до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці.
Тобто, якщо безоплатно передані товари використані на цілі, не пов'язані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції, робіт, послуг, то на їх вартість необхідно зменшити валові витрати та відповідно відкоригувати податковий кредит. При цьому такі ТМЦ відображаються у колонці 4 "Запаси, використані не у господарській діяльності" таблиці 1 додатка К1/1 декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом ДПА України від 29.03.2003 р. N 143.
Перший заступник голови Г.Оперенко