Документ втратив чиннiсть!
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
13.04.2005 N 7109/7/15-1117
(Лист відкликано на підставі Листа
Державної податкової адміністрації України
від 19.12.2006 N 23881/7/15-0317)
Щодо оподаткування операцій з продажу
цінних паперів
ДПАУ розглянула лист ТОВ щодо оподаткування операцій з продажу цінних паперів (ЦП) і повідомляє.
Порядок оподаткування операцій з ЦП визначено п. 7.6 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) (далі - Закон). Зокрема, пп. 7.6.1 зазначеної статті визначено, що платник податку веде окремий податковий облік фінрезультатів операцій з ЦП і деривативами у розрізі окремих видів ЦП, а також фондових та товарних деривативів.
Якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів ЦП, а також деривативів, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) ЦП або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінрезультат переноситься на зменшення фінрезультатів від операцій з ЦП або деривативами такого ж виду майбутніх звітних періодів у порядку, визначеному ст. 6 Закону ( 334/94-ВР ).
Якщо протягом звітного періоду доходи від продажу кожного з окремих видів ЦП, а також деривативів, отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання ЦП або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінрезультату від операцій з ЦП чи деривативами такого ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу валових доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду.
Норми цього пункту не поширюються на операції з емісії корпоративних прав або інших ЦП, що здійснюються платником податку, а також з їх зворотного викупу або погашення таким платником податку.
Склад витрат наведено у пп.7.6.3 ст.7 Закону ( 334/94-ВР ), відповідно до якого під витратами розуміється сума коштів або вартість майна, сплачена (нарахована) платником податку продавцю ЦП як компенсація їх вартості. До складу витрат включається також сума будь-якої заборгованості покупця, що виникає у зв'язку з таким придбанням.
Статтею 139 Господарського кодексу України ( 436-15 ) визначено, що майном у цьому Кодексі визнається сукупність речей та інших цінностей (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб'єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна цих суб'єктів.
Залежно від економічної форми, якої набуває майно у процесі здійснення господарської діяльності, майнові цінності належать до основних фондів, оборотних засобів, коштів, товарів.
Особливим видом майна суб'єктів господарювання є ЦП.
Виходячи з викладеного, під витратами ТОВ на придбання ЦП (акцій) слід розуміти вартість емітованих корпоративних прав, у обмін за які було отримано акції українських підприємств.
Відповідно до пп. 7.6.4 вказаного пункту під терміном "доходи" слід розуміти суму коштів або вартість майна, отриману (нараховану) платником податку від продажу, обміну або інших способів відчуження ЦП та деривативів, збільшену на вартість будь-яких матеріальних цінностей чи нематеріальних активів, які передаються платнику податку в зв'язку з таким продажем, обміном або відчуженням. До складу доходів включається також сума будь-якої заборгованості платника податку, яка погашається у зв'язку з таким продажем, обміном або відчуженням.
Отже, лише в момент здійснення продажу акцій українських підприємств ТОВ має право на відображення витрат, пов'язаних із придбанням таких акцій, а також доходів від їх продажу.
Заступник Голови С.Лекарь