документiв в базi
550558
Подiлитися 

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ
08.11.2005 N 585

Про затвердження "Програми розвитку
медсестринства України на 2005-2010 рр."

Відповідно до Концепції розвитку охорони здоров'я населення України, затвердженої Указом Президента України від 7 грудня 2000 року N 1313/2000 "Про Концепцію розвитку охорони здоров'я населення України" та з метою забезпечення реалізації інноваційної і кадрової політики у системі охорони здоров'я, удосконалення системи підготовки і підвищення кваліфікації та атестації медичних сестер, фельдшерів, акушерок, покращання розвитку медсестринства наказую:

1. Затвердити "Програму розвитку медсестринства України на 2005-2010 рр.", викладену у додатку.

2. Керівникам структурних підрозділів МОЗ України: Департаменту кадрової політики, освіти і науки, Департаменту організації та розвитку медичної допомоги населенню, Департаменту економіки, фінансів та майнових відносин, відділу європейської інтеграції та міжнародних зв'язків, Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державних адміністрацій, ректорам та директорам вищих медичних навчальних закладів I-IV рівнів акредитації забезпечити реалізацію "Програми розвитку медсестринства України на 2005-2010 рр.", відповідно до додатку.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Заступника Міністра Пєрєдєрія В.Г.

Міністр Ю.В.Поляченко

Додаток
до наказу МОЗ України
08.11.2005 N 585

Програма
розвитку медсестринства України
(2005-2010 рр.)

I. Обґрунтування необхідності створення Програми
розвитку медсестринства України на 2005-2010 роки

Програма створена відповідно до Концепції розвитку охорони здоров'я населення України, затвердженої Указом Президента України від 7 грудня 2000 року N 1313/2000 "Про Концепцію розвитку охорони здоров'я населення України", яка передбачає реалізацію інноваційної і кадрової політики у системі охорони здоров'я: "удосконалення системи підготовки медичних сестер, розроблення та реалізація програми розвитку сестринства, розширення функцій медичних сестер відповідно до світового досвіду, що знизить потребу в лікарях у державі".

Медсестринство України - найчисельніша ланка спеціалістів охорони здоров'я, яка об'єднує понад 464,7 тисяч медичних сестер, акушерок, фельдшерів, помічників санітарних лікарів, лаборантів, фармацевтів, зубних техніків та інших молодших спеціалістів, які працюють в лікувально-профілактичних закладах.

Роль медичних сестер, акушерок, фельдшерів та інших спеціалістів середньої ланки є очевидною і надзвичайно важливою. Завдання медичних сестер, акушерок, фельдшерів полягає насамперед в наданні кваліфікованої допомоги всім людям, які її потребують.

Вивчення міжнародного досвіду з питань розвитку медсестринства засвідчує, що раціональне використання сестринських кадрів сприяє значному покращанню якості, доступності та економічності надання медичної допомоги населенню, єфективному використанню ресурсів в охороні здоров'я, профілактиці захворювань.

Розвиток медсестринства в Україні стримується відсутністю досконалої законодавчо-нормативної і фінансової бази, інформаційної підтримки, наукових досліджень в області сестринської справи. Підготовка і післядипломна освіта медичних сестер не відповідає рівню європейських стандартів. Потребує кардинальних змін атестація середнього медичного персоналу. В багатьох регіонах України в лікувально-профілактичних закладах існує дисбаланс між лікарями і середнім медичним персоналом, спостерігається відтік кваліфікованих сестринських кадрів в інші галузі народного господарства, що збільшує навантаження на середній медичний персонал і породжує невдоволеність медичного персоналу та викликає соціальну напругу. Відсутність системи розробки та запровадження професійних стандартів діяльності медичних сестер не сприяє покращанню надання безпечного та кваліфікованого сестринського догляду населенню. Медичні сестри, фельдшери, акушерки та інші фахівці середнього медичного персоналу не приймають активної участі в розвитку своєї професії.

На вирішення цих та інших проблемних питань і направлено створення Програми розвитку медсестринства України.

Мета Програми розвитку медсестринства України є формування умов для підвищення ефективності і значимості середнього медичного персоналу в наданні медичної допомоги всім верствам населення, які її потребують.

Для досягнення цієї мети пропонується реалізація цілого ряду заходів, а саме:

- здійснення основних напрямків кадрової політики в розвитку медсестринства;

- розвиток системи підготовки і післядипломної освіти медичних сестер;

- вирішення питань щодо нормативно-правового забезпечення діяльності медичних сестер;

- інформаційне забезпечення в управлінні діяльністю медичних сестер;

- забезпечення розвитку професійних сестринських об'єднань та асоціацій;

- розвиток міжнародного співробітництва в медсестринстві.

Програма розвитку медсестринства України реалізується за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів та інших джерел фінансування, відповідно до чинного законодавства.

Реалізація передбачених Програмою основних заходів щодо розвитку медсестринства України дозволить:

- забезпечити розвиток менше затратної медичної допомоги;

- удосконалити систему підготовки і підвищення кваліфікації, атестації середнього медичного (фармацевтичного) персоналу та бакалаврів з медицини (фармації) та привести її у відповідність до міжнародних стандартів;

- покращити надання доступної ефективної медичної допомоги населенню в країні;

- сприяти ефективному використанню кадрових ресурсів в галузі охорони здоров'я.

Реалізація Програми дозволить забезпечити подальший розвиток медсестринства в Україні та сприятиме міжнародному співробітництву в сестринській справі.

I. Удосконалення підготовки молодших медичних
(фармацевтичних) спеціалістів і бакалаврів медицини
та необхідність приведення її у відповідність
до основних принципів Болонської декларації

1. Мережа вищих медичних (фармацевтичних)
навчальних закладів

Підготовка молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів та бакалаврів медицини в Україні проводиться в 127 вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, із них 72 - медичні училища (філії), технікуми; 32 - медичних (фармацевтичний) коледжі, які фінансуються із місцевого бюджету; 8 - медсестринських факультетів медичних університетів та академій. Із загальної кількості вказаних (127) вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів 117 - знаходяться у підпорядкуванні Міністерства охорони здоров'я України.

В останні роки значно змінилася структура мережі вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів I-II рівнів акредитації, які перебувають у підпорядкуванні Міністерства охорони здоров'я України.

В Україні, як і в інших союзних республіках до 1992 року підготовка медичних сестер здійснювалася тільки в медичних училищах.

В 1993 році в Україні було створено тільки один медичний коледж, а в 2005 році статус медичного коледжу мають 32 вищих навчальних медичних закладів, які знаходяться на місцевому бюджеті і готують медичних сестер-бакалаврів.

Крім цього, внаслідок проведеної реформи медсестринської освіти в Україні відкрито 8 медсестринських факультетів та 5 медичних коледжів в структурі медичних університетів та академій.

Перелік спеціальностей, за якими проводиться підготовка молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів та бакалаврів медицини у ВМНЗ I-II рівнів акредитації:

1. сестринська справа;

2. лікувальна справа;

3. військова справа;

4. акушерська справа;

5. стоматологія;

6. стоматологія ортопедична;

7. стоматологічна справа;

8. лабораторна діагностика;

9. медико-профілактична справа;

10. фармація;

11. виробництво фармацевтичних препаратів;

12. аналітичний контроль якості хімічних сполук;

13. виробництво оптичних оптико-електронних виробів;

14. конструювання, виробництво і технічне обслуговування електронної техніки.

Враховуючи необхідність розширення можливостей підготовки медичних сестер за програмою бакалаврату, необхідно продовжити розвиток мережі вищих медичних навчальних закладів з реорганізацією найбільш потужних медичних училищ в статус медичних коледжів.

1.2. Обсяги підготовки молодших медичних (фармацевтичних)
спеціалістів та бакалаврів медицини

Прийом студентів у вищі медичні (фармацевтичні) навчальні заклади становить понад 24,3 тисяч осіб. Із них 11,0 тисяч осіб - за державною формою навчання; 13,3 тисячі осіб - за контрактною формою навчання.

Прийом за спеціальностями становить: медичних сестер - 11,2 тисяч; фельдшерів - 6,1 тисячі; акушерок - 1,9 тисячі.

Контингент студентів у вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладах складає 65,6 тисяч осіб за всіма спеціальностями.

Випуск молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів і бакалаврів в 2004 році становив 22997 осіб.

Випуск медичних сестер-бакалаврів в 2004 р. у медичних коледжах становив 697 осіб, проти 101 особи в 1998 році.

Мережа вищих медичних навчальних закладів I-IV рівнів акредитації України спроможна забезпечити обсяги підготовки молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів та бакалаврів медицини.

1.3. Викладацький склад вищих медичних (фармацевтичних)
навчальних закладів I-II рівнів акредитації

Навчальний процес у вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладах забезпечують 7251 викладач, із них 5206 штатних осіб, які мають вищу медичну або педагогічну освіту та 292 особи, медичні сестри за фахом.

В навчальному процесі підготовки медичних сестер беруть участь 3924 викладачі, що складає 75,2% до загальної кількості штатних викладачів. Із них за освітою: 1379 осіб - викладачі загальноосвітніх дисциплін, 2262 особи - викладачі клінічних дисциплін.

Викладачі предмету "Основи сестринської справи" - 473 особи, із них 236 - лікарів за фахом; та 214 осіб - медичні сестри.

Підвищення кваліфікації викладачів (лікарів за фахом) здійснюється на спеціально створеному факультеті підвищення кваліфікації Національного медичного університету.

Протягом останніх років проведена реформа підвищення кваліфікації викладачів шляхом створення на базі Київського міського медичного коледжу спеціального відділення підвищення кваліфікації викладачів сестринської справи медичних училищ і коледжів. На вказаному відділенні підвищили кваліфікацію 200 викладачів сестринської справи.

Проведений аналіз стану підвищення кваліфікації викладачів показує про необхідність продовження реформи підвищення кваліфікації викладачів медичних училищ, коледжів та медсестринських факультетів, збільшення пропускної здатності та покращання навчальних програм на відповідних циклах удосконалення.

1.4. Розвиток ступеневої медсестринської освіти
в Україні та необхідність приведення її до основних
принципів Болонської декларації

Реформування охорони здоров'я на національній основі з переорієнтацією на удосконалення первинної медико-санітарної допомоги та впровадження принципів сімейної медицини ставлять нові вимоги до якості підготовки фахівців охорони здоров'я, в тому числі і медичних сестер.

З моменту отримання незалежності, в Україні стало можливим вивчення міжнародного досвіду, що викликало необхідність проведення реформування медсестринської освіти та максимального її наближення до рівня міжнародних стандартів.

Міністерством охорони здоров'я України введена ступенева медсестринська освіта:

     1 рівень - підготовка дипломованих медичних сестер
з термінами:
2 роки навчання на базі 11 класів;
3 роки навчання на базі 9 класів.

2 рівень - підготовка медичних сестер-бакалаврів
з термінами:
2 роки - денна форма навчання після закінчення
I рівня - медичного училища;
3 роки - вечірня форма навчання після закінчення
медичного училища - для практикуючих медичних
сестер.

Вивчення міжнародного досвіду підготовки медичних сестер в Канаді, США, Англії, проведення численних навчальних семінарів, нарад з міжнародною участю, сприяли переходу підготовки медичних сестер від медичної до медсестринської моделі.

Цьому сприяли впровадження міжнародної навчальної програми "ЛЕМОН" та семінари-наради, що проводилися Європейським Бюро ВООЗ (Стокгольм, Ташкент, Алма-Ати).

Особливості підготовки медичних сестер
та їх основні акценти

------------------------------------------------------------------
| Медична модель | Медсестринська модель |
|----------------------------------------------------------------|
| Зосередженість |
|----------------------------------------------------------------|
|- причини захворювання; |- надання медсестринської допомоги і|
| |догляду; |
|- ознаки і симптоми; |- здійснення медсестринського |
| |процесу: |
|- лікування пацієнтів. | - оцінка загального стану |
| | пацієнта; |
| | - планування сестринських |
| | втручань; |
| | - проведення сестринських |
| | втручань; |
| | - оцінка результатів проведених |
| | втручань. |
------------------------------------------------------------------

Міністерством охорони здоров'я України в 1998 році були введені нові навчальні плани з спеціальності "Сестринська справа", створені на основі медсестринської моделі підготовки медичної сестри з переліком нових навчальних дисциплін:

- основи педагогіки;

- основи психології;

- ріст та розвиток людини;

- медсестринська етика та деонтологія;

- мистецтво викладання;

- історія медсестринства і медицини;

- психічне здоров'я;

- обстеження та визначення стану здоров'я пацієнта;

- клінічне медсестринство;

- медсестринство в геронтології і геріатрії;

- медсестринство в сімейній медицині;

- громадське здоров'я і громадське медсестринство;

- менеджмент та лідерство в медсестринстві;

- деонтологія наукової роботи;

- медицина катастроф;

- медсестринські теорії;

- медсестринський процес;

та інші дисципліни.

Мета реформування підготовки молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів та бакалаврів: формування спеціаліста охорони здоров'я XXI століття, здатного надавати висококваліфіковану медичну допомогу всім людям, які її потребують, здійснюючи при цьому свою професійну діяльність на демократичних та гуманістичних засадах, бути конкурентноздатним на національному, європейському та міжнародному ринках праці.

Потреба в реформуванні системи підготовки молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів і бакалаврів та проведення відповідних змін пояснюється реальними соціально-економічними процесами, зокрема: демократизацією суспільства, інтеграцією України у світове співтовариство; необхідністю підвищення ефективності використання ресурсів охорони здоров'я і покращання медичного обслуговування, недостатніми темпами розвитку сімейної медицини, недосконалістю контролю за якістю підготовки і використання фахівців, недостатнім впровадженням сучасних ефективних систем підготовки фахівців на додипломному та післядипломному етапах.

Реалізація основних завдань та принципів Болонської декларації: уведення двоциклового навчання; запровадження кредитної системи; формування системи контролю якості освіти; розширення мобільності студентів і викладачів; забезпечення працевлаштування випускників та привабливості європейської системи освіти в медичній (фармацевтичній) освіті України дозволить підняти її до рівня міжнародних стандартів та сформує у медичних і фармацевтичних спеціалістів здатність до навчання протягом всього життя, що сприятиме покращанню надання медичної допомоги населенню нашої країни.

Проведена порівняльна характеристика підготовки молодших медичних спеціалістів та бакалаврів в Україні з країнами Європи показала наявність певних розбіжностей.

Принципова різниця систем підготовки молодших медичних і фармацевтичних спеціалістів та бакалаврів в Україні з іншими країнами полягає в наступному:

1. В ієрархічній системі підготовки спеціалістів медичного спрямування, на відміну від України, в більшості країн Європи відсутні поняття такого визначення як "молодший спеціаліст";

2. В країнах Європи, крім України та країн колишнього Радянського Союзу, як в системі підготовки, так і в охороні здоров'я відсутні такі спеціальності як "лікувальна справа" - кваліфікація "фельдшер", "медико-профілактична справа" (із країн Європейського Союзу - тільки Італія);

3. Майже у всіх країнах Європи, в тому числі і в Росії, термін підготовки дипломованої медичної сестри становить 3 роки навчання, тоді як в Україні - тільки 2 роки. Відповідно до зазначеного, в країнах Європи медичні сестри проходять більшу теоретичну і практичну підготовки, в тому числі і на клінічних базах;

4. В більшості країн Європи, США та Канади викладачами у підготовці медичних сестер, в тому числі і керівниками навчальних закладів або їх структурних підрозділів є медичні сестри з високим рівнем медсестринської освіти (магістратура або докторат з медсестринства) в той час, коли в Україні центральною фігурою в підготовці медичних сестер залишаються лікарі;

5. Порівняльна характеристика навчальних планів з спеціальності "сестринська справа" показала відмінності, які можна визначити за циклами навчальних дисциплін:

- Цикл гуманітарної та соціально-економічної підготовки:

В Україні цикл гуманітарної та соціально-економічної підготовки представлено переліком навчальних дисциплін, який визначено Міністерством освіти і науки України і він є загальноосвітнього спрямування, в той час, коли в країнах Європи навчальні дисципліни, які можна віднести до циклу гуманітарної та соціально-економічної підготовки є адаптованими до спеціальності за якою здійснюється підготовка.

Так, наприклад, в Україні, зі спеціальності "сестринська справа" до циклу гуманітарної та соціально-економічної підготовки входять навчальні дисципліни: історія України, Українська мова (за професійним спрямуванням), культурологія, основи філософських знань, економічна теорія, основи правознавства, соціологія, іноземна мова (за професійним спрямуванням), фізичне виховання. В країнах Європи до навчальних дисциплін гуманітарної та соціально-економічної підготовки можна віднести такі дисципліни: соціологія і здоров'я, філософські теоретичні і практичні основи медсестринства, професійна відповідальність, логіка і філософія науки, педагогіка загальна і спеціальна, тощо.

Основними характеристиками, що відрізняють навчальні плани підготовки медичних сестер в Україні з іншими країнами слід зазначити: в країнах Європи більше значення приділяється вивченню психології (основи психології для професіоналів в охороні здоров'я, соціальна психологія, вікова психологія та психологія навчання, психологія здоров'я, психологія консультування, психологія-філософія, психологія-етика), клітинній діагностиці (мікробіології з клітинною мікробіологією, біохімії клінічній, молекулярній біології клінічній), патології (основи патології I, основи патології II, та патологія III, системна і клітинна патологія).

Порівняльна характеристика засвідчує відмінності навчальних планів України з іншими країнами, які полягають в тому, що при підготовці медичних сестер в країнах Європи більше значення приділяється вивченню психіатрії (перша допомога хворим на психічні захворювання, медсестринство в психіатрії та наркології, гострі психічні захворювання), медицині фізичної інвалідності та догляду, вивченню методології та написанню наукової роботи з вивченню оцінки і менеджменту болю, охороні здоров'я людей працездатного віку. медсестринства, паліативній допомозі, менеджменту (менеджмент в сестринській справі, організація господарювання, економіка господарювання), медсестринству в гематології, медсестринству в ендокринології, сексології.

На підставі проведеного порівняльного аналізу, можна зробити висновок:

підготовка медичних сестер (рівень молодшого спеціаліста) в Україні не відповідає загальноєвропейським стандартам ні за загальними термінами підготовки, ні за обсягами навчального навантаження за циклами та їх співвідношеннями, ні за організацією практичного навчання на клінічних базах.

З метою забезпечення приведення підготовки медичних (фармацевтичних) спеціалістів до основних принципів Болонської декларації та наближенню медичної (фармацевтичної) освіти до рівня міжнародних стандартів необхідно:

I. Здійснити заходи щодо реформування системи підготовки молодших медичних спеціалістів та бакалаврів зі спеціальності "сестринська справа":

1. Встановити термін підготовки дипломованої медичної сестри - 3 роки навчання на базі повної загальної середньої освіти, що відповідатиме:

- загальноприйнятим термінам підготовки медичних сестер в країнах Європи та надасть можливість привести їх у відповідність до Європейської угоди про навчання та підготовку медичних сестер, що була прийнята у Страсбурзі 25 жовтня 1967 року, якою передбачено не менше 4600 годин навчальної програми підготовки медичної сестри та половиною із зазначених годин - проходження практики у лікарнях;

- вимогам Європейського бюро ВООЗ - підготовка медичної сестри повинна мати 3 роки навчання на базі повної загально-освітньої підготовки;

- постанові Кабінету Міністрів України від 24 травня 1997 року N 507 "Про перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями"; відповідно до зазначеної постанови Кабінету Міністрів України підготовка молодшого спеціаліста майже у всіх галузях народного господарства, а саме: освіта, культура і мистецтво, право, природничі науки, інженерія, сільське господарство та транспорт (крім деяких спеціальностей банківської справи, економіки, та медицини) здійснюється 3 роки навчання;

2. Внести зміни до підготовки медичних сестер-бакалаврів зі спеціальності 6.110102 "сестринська справа" (рівень бакалавра), встановивши термін навчання - 1 рік (за денною формою) та передбачити підготовку за бакалаврською програмою для практикуючих медичних сестер за очно-заочною формою навчання;

3. Розробити стандарт освіти з магістратури зі спеціальності "сестринська справа", що забезпечить подальший розвиток ступеневої медсестринської освіти в Україні та дозволить залучати медичних сестер-магістрів викладачами вищих медичних навчальних закладів.

З метою забезпечення вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів підручниками та навчальними посібниками в останні роки інтенсивно проводиться робота по їх створенню та видавництву. Так, наприклад, якщо в 1995 р. зі спеціальності "Сестринська справа" (рівень молодшого спеціаліста) показник забезпеченості навчальними підручниками і посібниками становив 37,5%, то в 2004 р. - 67,8%, то відповідно рівень підготовки медичних сестер-бакалаврів 0% і 64,5%.

Аналіз стану забезпеченості вищих медичних навчальних закладів підручниками та навчальними посібниками підтверджує необхідність продовження роботи щодо створення авторських колективів викладачів з написання і видавництва навчальних посібників і підручників особливо з дисциплін клінічного медсестринства.

Крім того, необхідно залучати медичних сестер до авторських колективів по створенню підручників і посібників, які мають високий рівень кваліфікації і певний практичний досвід практичної роботи.

1.5. Проведення державної діагностичної оцінки
якості підготовки випускників з спеціальності
"Сестринська справа"

З метою проведення діагностичної оцінки якості підготовки випускників з спеціальності "Сестринська справа", Міністерством охорони здоров'я України разом з Центром тестування розпочата робота по створенню і впровадженню інтегрованих ліцензійних іспитів з спеціальності "Сестринська справа".

Основна мета проведення ліцензійного інтегрованого іспиту із спеціальності "Сестринська справа":

1) визначення загального рейтингу підготовки випускників за спеціальністю "Сестринська справа" (рівень молодшого спеціаліста);

2) проведення рейтингової оцінки стану підготовки випускників зі спеціальності "Сестринська справа" з окремих напрямів:

- основи сестринської справи;

- медсестринство в терапії;

- медсестринство в хірургії;

- медсестринство в акушерстві та гінекології;

- медсестринство в педіатрії;

- невідкладні стани.

3) надання можливості кожному вищому медичному навчальному закладу провести аналіз стану підготовки фахівців зі спеціальності "Сестринська справа" та здійснити необхідні заходи щодо його удосконалення.

Запровадженню ліцензійних інтегрованих іспитів передувало проведення міністерських контрольних робіт з спеціальності "Сестринська справа", що проводилися в 14 медичних училищах і коледжах.

Центром тестування, створеному при МОЗ України, разом з медичними училищами і коледжами розроблено структуру змісту ліцензійного інтегрованого екзамену - "Крок М - Сестринська справа" (150 тестових завдань), яка містить складові:

- основи сестринської справи - 20%

- медсестринство в терапії - 16%

- медсестринство в хірургії - 16%

- медсестринство в акушерстві та гінекології - 12%

- медсестринство в педіатрії - 16%

- невідкладні стани - 20%.

Міністерством охорони здоров'я України протягом 2000-2004 рр. проведена відповідна робота по створенню більше 6 тисяч тестових завдань з спеціальності "Сестринської справи" та їх відкритості для всіх вищих медичних навчальних закладів.

Проведення порівняльної характеристики результатів державних випускних ліцензійних інтегрованих екзаменів показує, що останні потребують подальшого удосконалення щодо структури тестових завдань, їх змісту та порядку проведення.

Запровадження державної діагностичної оцінки якості підготовки фахівців з спеціальності "Сестринська справа" дозволяє Міністерству охорони здоров'я України:

- здійснювати контроль за підготовкою майбутніх медичних сестер;

- виявляти проблемні питання якості навчального процесу з окремих напрямів медсестринської освіти;

- приймати відповідні рішення та здійснювати разом з конкретним навчальним закладом певні заходи щодо покращення підготовки фахівців з спеціальності "Сестринська справа".

Отриманий досвід в запровадженні ліцензійних інтегрованих екзаменів з спеціальності "Сестринська справа" (рівень молодшого спеціаліста) підтверджує необхідність його проведення на випускному курсі медичних сестер-бакалаврів та доцільність розробки тестових завдань і їх використання на заключних етапах - проведення іспитів на циклах підвищення кваліфікації та при атестації медичних сестер на відповідну кваліфікаційну категорію.

II. Підвищення кваліфікації молодших медичних
(фармацевтичних) спеціалістів

II.1. Створена в Україні система післядипломної освіти молодших медичних і фармацевтичних спеціалістів включає медичні училища підвищення кваліфікації та постійно діючі курси, що функціонують у всіх областях, містах Києві і Севастополі: 4 медичні училища підвищення кваліфікації, 14 постійно діючих курсів та 18 відділень післядипломної освіти медичних училищ і коледжів.

Щорічно на 155 циклах спеціалізації і удосконалення підвищують кваліфікацію понад 72,7 тисяч молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів.

З метою забезпечення обсягів підвищення кваліфікації молодших медичних і фармацевтичних спеціалістів за останні роки в Україні введена очно-заочна форма навчання, яка дозволила значно збільшити показники післядипломної освіти з 9,2% в 1996 р. до 21,7% в 2004 р.

Структура циклів спеціалізації та удосконалення за контингентом та спеціальностями молодших медичних спеціалістів включає:

- медичні сестри - 48%

- медичні сестри дитячих лікувально-профілактичних закладів - 17%

- лаборанти - 14%

- помічники санітарних лікарів - 9%

- фельдшери - 3%

- акушерки - 2%

Міністерством охорони здоров'я проведена відповідна робота щодо збільшення обсягів підвищення кваліфікації молодших медичних спеціалістів (фельдшерів, медичних сестер, акушерок) первинної ланки закладів охорони здоров'я. Так, наприклад, якщо в 1998 р. ці показники становили 3 211 осіб, то в 2004 р. - 9 024 особи.

Аналіз стану перевірки підвищення кваліфікації молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів підтверджує про необхідність подальшого удосконалення системи післядипломної освіти та здійснення заходів, направлених на:

- покращання навчально-методичної роботи на циклах спеціалізації та удосконалення;

- проведення відповідних змін в мережі системи закладів підвищення кваліфікації молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів з реорганізацією постійно діючих курсів в центри післядипломної освіти;

- внесення відповідних змін і доповнень до переліку циклів спеціалізації та удосконалення;

- введення циклів тематичного удосконалення з окремих спеціальностей середнього медичного персоналу;

- здійснення переорієнтації навчального процесу на циклах спеціалізації та удосконалення для медичних сестер на основі медсестринської моделі;

- введення короткотермінових курсів стажування в систему післядипломної освіти молодших медичних спеціалістів;

- організацію циклів підвищення кваліфікації для медичних сестер-бакалаврів;

- введення нових технологій навчання в систему післядипломної освіти молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів та бакалаврів медицини (навчальних та контролюючих комп'ютерних програм);

- створення державної діагностичної оцінки стану підготовки молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів та бакалаврів медицини на основі розробки і застосування банку тестів на відповідних циклах підвищення кваліфікації з урахуванням їх подальшої атестації.

II.2. Підготовка медичних сестер
загальної практики сімейної медицини.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 р. N 989 "Про комплексні заходи щодо впровадження сімейної медицини в систему охорони здоров'я" та наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.02.2001 р. N 72 "Про затвердження окремих документів з питань сімейної медицини" затверджено Положення про медичну сестру загальної практики сімейної медицини та її кваліфікаційну характеристику.

Вимоги до підготовки медичної сестри загальної практики сімейної медицини:

1) медсестринська освіта;

2) досвід практичної роботи в лікувально-профілактичних закладах (не менше 1 року);

3) курси підвищення кваліфікації з сімейної медицини (спеціалізація або удосконалення).

Фактори пріоритетності впливу медичних сестер в наданні медичної допомоги пацієнтам:

1) медичні сестри, фельдшери, акушерки - найбільша ланка спеціалістів в охороні здоров'я в Україні:

- 194,6 тисячі лікарів;

- 464,7 тисяч молодших медичних спеціалістів із них

301,9 тисяч - медичних сестер.

2) Медичні сестри (фельдшери, акушерки) значно більше часу проводять в контакті з пацієнтами та членами їх сімей.

Підготовка медичних сестер з сімейної медицини здійснюється на всіх рівнях сестринської освіти:

1) додипломний рівень:

в навчальних планах зі спеціальності "Сестринська справа" в обов'язковому порядку вивчається навчальна дисципліна "Медсестринство в сімейній медицині".

2) післядипломний рівень:

в переліку циклів підвищення кваліфікації молодших медичних спеціалістів передбачена спеціалізація з сімейної медицини (432 години - 3 місяці навчання з відривом від роботи) та удосконалення (144 години - 1 місяць навчання з відривом від роботи).

Щороку на циклах спеціалізації та удосконалення здійснюється підготовка медичних сестер загальної практики - сімейної медицини:

2001-628 осіб; 2002-1343 особи; 2003-2587 осіб;

Позитивні фактори зрушення в підготовці медичних сестер загальної практики - сімейної медицини дозволяють:

1) забезпечити послідовне і постійне формування спеціалістів медичних сестер спеціальності "Загальна практика - сімейна медицина";

2) сформувати відповідний рівень кваліфікації викладачів з сімейної медицини у вищих медичних навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, які здійснюють підготовку медичних сестер та забезпечують їх післядипломну освіту;

3) сформована ланка викладачів з сімейної медицини і практикуючих сімейних сестер забезпечать подальший розвиток як освіти, так і практики з проблемних питань сімейної медицини, а також дозволять розвинути наукові дослідження в цій галузі охорони здоров'я.

Потреба в лікарях загальної практики - сімейної медицини в Україні складає близька 30 тисяч осіб, відповідно до чого потреба в медичних сестрах в двічі більша.

З метою подальшого удосконалення надання первинної медико-санітарної допомоги населенню сільської місцевості, підвищення рівня підготовки фельдшерів фельдшерсько-акушерських пунктів, як на додипломному, так і на післядипломному етапах, необхідно:

- ввести в підготовку фельдшерів елективний курс з сімейної медицини на додипломному рівні;

- ввести в перелік циклів спеціалізації та удосконалення цикли загального удосконалення з сімейної медицини для фельдшерів;

- ввести в перелік циклів спеціалізації та удосконалення цикли загального удосконалення для фельдшерів з клінічної фармакології;

- розробити та ввести систему ліцензійних інтегрованих іспитів з спеціальності "Лікувальна справа" (рівень молодшого спеціаліста);

- ввести цикли тематичного удосконалення для фельдшерів, медичних сестер та акушерок з планування сім'ї;

- передбачити та розширити введення очно-заочної форми післядипломного навчання циклів удосконалення для фельдшерів, медичних сестер та акушерок, які працюють в закладах охорони здоров'я сільської місцевості;

- запровадити щорічно цільовий прийом до вищих медичних навчальних закладів I-II рівнів акредитації із числа осіб, які проживають в сільській місцевості;

- ввести цикли підвищення кваліфікації для викладачів клінічних дисциплін медичних училищ і коледжів у медичних академіях післядипломної освіти;

- здійснити заходи щодо збільшення обсягів післядипломної освіти медичних сестер з загальної практики сімейної медицини на циклах спеціалізації та удосконалення, відповідно до потреб галузі.

III. Сприяння розвитку професійних громадських
об'єднань середнього медичного персоналу

Демократизація суспільних відносин, як результат розвитку суверенної України значною мірою визначає участь фахівців сестринської справи у розвитку власної професії.

В економічно розвинутих країнах медичні сестри відіграють роль не тільки у якості робочої сили, але і є рівноправними учасниками процесу управління розвитком своєї професії, тобто фаховою освітою і практикою, підвищенням професійного рівня та інше.

Законодавчими актами України передбачена підтримка щодо створення громадських об'єднань, в тому числі і за професійною ознакою. Соціальна актуальність таких об'єднань - незаперечна - один із пріоритетних напрямів держави. Законодавчими документами стимулюється розвиток таких об'єднань, у тому числі для вирішення нагальних завдань галузі охорони здоров'я населення та реформування системи медичної допомоги (Указ Президента України "Концепція розвитку охорони здоров'я населення України" від 07.12.2000 р. N 1313/2000; Постанова Кабінету Міністрів України N 14 від 10.01.2002 р. "Про затвердження Міжгалузевої комплексної програми "Здоров'я нації" на 2002-2011 роки"; Постанова Кабінету Міністрів України "Назустріч людям" від 04.02.2005 року N 115).

В 1997 р. при підтримці і сприянні Міністерства охорони здоров'я України (наказ МОЗ України від 23.04.1997 р. N 137 "Про проведення конференції по створенню Асоціації медичних сестер України") було створено Асоціацію медичних сестер України.

Метою діяльності Асоціації є:

- задоволення та захист загальних, соціальних, творчих, економічних та інших інтересів її членів;

- удосконалення медсестринської освіти на додипломному та післядипломному етапах та їх атестації;

- підвищення ролі медсестринської професії в охороні здоров'я;

- підвищення рівня надання медсестринських послуг;

- розповсюдження передового досвіду і наукових досліджень в області сестринської справи;

- відродження традицій сестринського милосердя;

- організація збору, аналізу і розповсюдження інновацій в сестринській справі;

- представництво українських медичних сестер в міжнародних організаціях, урядових установах і громадськості.

Основні завдання Асоціації медичних сестер України:

- розробка стандартів професійної діяльності;

- впровадження системи контролю якості медсестринських послуг;

- удосконалення та подальший розвиток ступеневої медсестринської освіти;

- розробка стандартів медсестринської освіти, запровадження у вищих медичних закладах освіти інтегрованих ліцензійних іспитів;

- організація безперервного навчання медичних сестер через систему підвищення кваліфікації та післядипломної освіти;

- участь у розробці тестів, навчальних планів і програм;

- залучення членів Асоціації до наукових досліджень з проблем медсестринства;

- захист професійних інтересів і юридичних прав медичних сестер;

- сприяння у створенні відділень асоціацій в областях України;

- розвиток міжнародного співробітництва у медсестринській справі з іншими країнами світу.

Відповідно до основних напрямів своєї діяльності, вперше в історії розвитку медсестринської освіти представники Асоціації медичних сестер України постійно залучаються до складу робочих груп Міністерства охорони здоров'я України з питань реформування медсестринської освіти, атестації середнього медичного персоналу.

Асоціація медичних сестер України активно співпрацює з МОЗ України та його відповідними структурними підрозділами в питаннях розробки і рецензування навчальних посібників та програм.

За роки своєї діяльності збільшилося членство Асоціації медичних сестер України. Так, наприклад, якщо на момент створення - 1997 р. всього було 140 членів Асоціації, то в 2004 р. понад 72 тисячі осіб, що складає 24 % від загальної кількості медичних сестер. До складу Асоціації медичних сестер України входить 18 осередків з різних регіонів України.

Крім цього, в Україні функціонують Асоціація медичних сестер психіатричних установ України та регіональні (обласні, міські) медсестринські асоціації.

Створення та основні етапи розвитку професійних медсестринських об'єднань засвідчують про необхідність їх розбудови як в кількісному відношенні так і в удосконаленні програми їх діяльності та більш широкому залученні до участі медичних сестер в розробці відповідних законодавчо-нормативних актів щодо подальшого розвитку медсестринства України.

IV. Розвиток лідерства в сестринській справі

Починаючи з 1995 року Міністерством охорони здоров'я України реалізовується політика щодо залучення медичних сестер, особливо головних і старших до участі в плануванні та проведенні організаційних заходів з питань розвитку медсестринства. В організаційних заходах, які проводяться Міністерством охорони здоров'я України медичні сестри беруть активну участь. Особливо це стосується основних організаційних заходів щодо розвитку медсестринства України:

- Перша Національна конференція з питань розвитку медсестринства України (м. Чернівці, 1995 р.);

- Перший Всеукраїнський з'їзд молодших медичних і фармацевтичних спеціалістів (м. Чернівці, 1999 р.);

- проведення наради головних медичних сестер обласних клінічних лікарень (м. Одеса, 2000 р.)

- щорічні національні науково-методичні конференції, присвячені Міжнародному дню медичної сестри (12 травня в День народження всесвітньо-відомої медичної сестри Флоренс Найтінгейл) (1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 рр. - м. Київ МОЗ України)

- щорічні всеукраїнські конкурси фахової майстерності студентів зі спеціальності "Сестринська справа" (1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 рр. - м. Київ, МОЗ України).

Враховуючи необхідність фахової підготовки медичних сестер з питань лідерства, Міністерство охорони здоров'я при розробці нового навчального плану бакалаврського рівня затвердило нову навчальну дисципліну "Лідерство в медсестринстві".

На виконання Мюнхенської Декларації, прийнятої на Другій конференції ВООЗ на рівні міністрів, відбулися кадрові призначення відповідно до наказу від 14.08.200 р. N 231 "Про призначення головного позаштатного спеціаліста по роботі з середнім молодшим персоналом МОЗ України".

З метою подальшого забезпечення розвитку лідерства в медсестринстві необхідно:

- створити координаційну Раду при МОЗ України з питань розвитку медсестринства;

- залучати головних і старших медичних сестер до організації і проведення заходів Міністерства охорони здоров'я з актуальних питань розвитку медсестринства;

- забезпечити залучення головних медичних сестер обласних клінічних лікарень та керівників громадських медсестринських об'єднань до складу атестаційних комісій на регіональних рівнях;

- передбачити на сторінках журналу "Медсестринство України" спеціальну рубрику з питань розвитку лідерства в медсестринстві;

- організувати в закладах післядипломної освіти молодших медичних спеціалістів постійно діючі семінари з лідерства в медсестринстві;

- здійснювати політику щодо сприяння співробітництва лідерів сестринської справи з державними організаціями і громадськими професійними об'єднаннями.

V. Розвиток міжнародного співробітництва
в медсестринстві

З отриманням незалежності, в Україні стало можливим вивчення міжнародного досвіду, в тому числі в медсестринській справі.

Починаючи з 1992 року в розвитку медсестринства відбулися відповідні зміни, завдяки співробітництву з Європейським бюро ВООЗ, реалізації українсько-канадської програми "Партнери в охороні здоров'я" (медсестринський проект), українсько-американської програми "Джапайго", та американсько-української програми співробітництва з Американським Альянсом охорони здоров'я, співпраця з коледжем університету штату Південної Кароліни США, Канадським коледжем ім. Грента Мак Юена та медсестринським факультетом університету Едмонтону, міжнародним товариством СІГМА ТЕТА ТАУ та Міжнародною Радою медичних сестер.

Вивчення міжнародного досвіду в сестринській справі дозволило здійснити певні заходи в розвитку медсестринства в Україні:

- провести реформу медсестринської освіти і створити ступеневу підготовку медичних сестер;

- започаткувати підготовку медичних сестер на основі медсестринської моделі, що відповідає міжнародним стандартам;

- впровадити міжнародну навчальну програму ВООЗ "ЛЕМОН" в підготовку медичних сестер, акушерок, фельдшерів;

- внести зміни в реорганізацію мережі вищих медичних навчальних закладів шляхом відкриття медичних коледжів та

- медсестринських факультетів в медичних університетах та академіях;

- забезпечити створення стандартів освіти молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів та бакалаврів медицини;

- здійснювати заходи щодо створення нового навчально-методичного забезпечення (в умовах обмеженого фінансування) з усіх спеціальностей молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів та бакалаврів медицини;

- сформувати пріоритетність розвитку медсестринства в сімейній медицині;

- впровадити сучасну державну діагностичну оцінку якості підготовки фахівців з спеціальності "Сестринська справа" - інтегровані ліцензійні іспити;

- здійснити реформу післядипломної освіти викладачів медичних училищ і коледжів зі спеціальності "Сестринська справа";

- створити Асоціацію медичних сестер України;

- започаткувати видавництво науково-практичного журналу "Медсестринство України".

Аналіз проведеної роботи з міжнародного співробітництва в сестринській справі підтверджує необхідність його продовження, що матиме позитивний вплив на розвиток медсестринства України.

Заходи
щодо виконання програми розвитку
медсестринства України на 2005-2010 рр.

З метою забезпечення реалізації програми розвитку медсестринства на 2005-2010 рр. Міністерству охорони здоров'я України разом з Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннями охорони здоров'я обласних, Севастопольської міської, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державних адміністрацій необхідно забезпечити:

------------------------------------------------------------------
|N з/п | Назва заходу | Дата | Виконавці |
|----------------------------------------------------------------|
|I. Основні напрямки кадрової політики в розвитку медсестринства:|
|----------------------------------------------------------------|
|I.1. |Забезпечити створення | IV кв. |Департамент |
| |структурних підрозділів з | 2005 р.- |кадрової |
| |управління сестринськими | III кв. |політики, освіти|
| |службами в МОЗ України, МОЗ| 2006 р. |і науки МОЗ |
| |АР Крим, управліннях | |України; |
| |охорони здоров'я обласних, | |МОЗ АР Крим, |
| |Севастопольської міської, | |УОЗ обласних, |
| |Головного управління | |Севастопольської|
| |охорони здоров'я та | |міської, |
| |медичного забезпечення | |Головного |
| |Київської міської державних| |управління |
| |адміністрацій; | |охорони здоров'я|
| | | |Київської |
| | | |міської |
| | | |держадміністра- |
| | | |цій |
|------+---------------------------+------------+----------------|
|I.2. |Передбачити введення в | IV кв. |Департамент |
| |типові штатні розписи | 2005 р.- |кадрової |
| |закладів охорони здоров'я | 2006 р. |політики, освіти|
| |посад для фахівців - | |і науки, |
| |бакалаврів медицини | |Департамент |
| |(медична сестра-бакалавр, | |економіки, |
| |лаборант-бакалавр) та | |фінансів та |
| |заступників головного | |майнових |
| |лікаря по роботі з середнім| |відносин, |
| |медичним персоналом; | |Департамент |
| | | |організації та |
| | | |розвитку |
| | | |медичної |
| | | |допомоги |
| | | |населенню |
|------+---------------------------+------------+----------------|

|I.3.  |Здійснити заходи щодо      |  2006 рік  |Департамент     |
| |введення посади медичної | |кадрової |
| |сестри-координатора | |політики, освіти|
| |сестринської служби в | |і науки, |
| |обласних та центральних | |Департамент |
| |міських і районних | |економіки, |
| |лікувально-профілактичних | |фінансів та |
| |установах; | |майнових |
| | | |відносин, |
| | | |Департамент |
| | | |організації та |
| | | |розвитку |
| | | |медичної |
| | | |допомоги |
| | | |населенню; МОЗ |
| | | |АР Крим, УОЗ |
| | | |обласних, |
| | | |Севастопольської|
| | | |міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони здоров'я|
| | | |Київської |
| | | |міської |
| | | |держадміністра- |
| | | |цій |
|------+---------------------------+------------+----------------|

|I.4.  |Створити координаційну Раду|   IV кв.   |Департамент     |
| |з питань розвитку | 2005 р. |кадрової |
| |медсестринства при МОЗ | |політики, освіти|
| |України; | |і науки МОЗ |
| | | |України; |
| | | |Асоціація |
| | | |медичних сестер |
| | | |України (за |
| | | |погодженням) |
|------+---------------------------+------------+----------------|
|I.5. |Забезпечити участь медичних| 2005-2010 |Департамент |
| |сестер, акушерок, | рр. |кадрової |
| |фельдшерів та інших | |політики, освіти|
| |фахівців в реалізації | |і науки, |
| |програм охорони здоров'я | |Департамент |
| |МОЗ України; | |організації та |
| | | |розвитку |
| | | |медичної |
| | | |допомоги |
| | | |населенню; |
| | | |МОЗ АР Крим, УОЗ|
| | | |обласних, |
| | | |Севастопольської|
| | | |міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони здоров'я|
| | | |Київської |
| | | |міської |
| | | |держадміністра- |
| | | |цій |
|------+---------------------------+------------+----------------|

|I.6.  |Забезпечити залучення      | 2005-2006  |Департамент     |
| |головних медичних сестер | рр. |кадрової |
| |обласних, центральних | |політики, освіти|
| |міських та керівників | |і науки МОЗ |
| |громадських медсестринських| |України; |
| |об'єднань до складу | | |
| |атестаційних комісій; | | |
|------+---------------------------+------------+----------------|
|I.7. |Сприяти створенню в | 2005-2010 |Департамент |
| |регіонах хоспісів та | рр. |організації та |
| |відділень сестринського | |розвитку |
| |догляду. | |медичної |
| | | |допомоги |
| | | |населенню; |
| | | |Департамент |
| | | |кадрової |
| | | |політики, освіти|
| | | |і науки, |
| | | |МОЗ АР Крим, УОЗ|
| | | |обласних, |
| | | |Севастопольської|
| | | |міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони здоров'я|
| | | |Київської |
| | | |міської |
| | | |держадміністра- |
| | | |цій |
|----------------------------------------------------------------|

|II. Розвиток системи підготовки і післядипломної освіти медичних|
|сестер: |
|----------------------------------------------------------------|
|II.1. |Забезпечити приведення | 2005-2007 |Департамент |
| |системи підготовки та | рр. |кадрової |
| |післядипломної освіти | |політики, освіти |
| |молодших медичних | |і науки МОЗ |
| |(фармацевтичних) | |України; |
| |спеціалістів та бакалаврів | |МОЗ АР Крим, УОЗ |
| |у відповідність до основних| |обласних, |
| |принципів Болонської | |Севастопольської |
| |декларації; | |міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони здоров'я |
| | | |Київської міської|
| | | |держадміністра- |
| | | |цій; |
| | | |Керівники ВМФНЗ |
| | | |I-IV рівнів |
| | | |акредитації |
|------+---------------------------+-----------+-----------------|
|II.2. |Створити механізми | 2006 рік |Департамент |
| |взаємодії вищих медичних | |кадрової |
| |навчальних закладів і | |політики, освіти |
| |лікувально-профілактичних | |і науки МОЗ |
| |установ по забезпеченню | |України; |
| |проведення практичної | |МОЗ АР Крим, УОЗ |
| |підготовки медичних сестер | |обласних, |
| |в нових умовах фінансування| |Севастопольської |
| |галузі; | |міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони здоров'я |
| | | |Київської міської|
| | | |держадміністра- |
| | | |цій; |
| | | |Керівники ВМФНЗ |
| | | |I-IV рівнів |
| | | |акредитації |
|------+---------------------------+-----------+-----------------|

|II.3. |Продовжити розвиток мережі | 2005-2010 |Департамент      |
| |вищих медичних навчальних | рр. |кадрової |
| |закладів з реорганізацією | |політики, освіти |
| |найбільш потужних медичних | |і науки МОЗ |
| |училищ в медичні коледжі; | |України; |
| | | |МОЗ АР Крим, УОЗ |
| | | |обласних, |
| | | |Севастопольської |
| | | |міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони здоров'я |
| | | |Київської міської|
| | | |держадміністра- |
| | | |цій; |
| | | |Керівники ВМФНЗ |
| | | |I-IV рівнів |
| | | |акредитації |
|------+---------------------------+-----------+-----------------|
|II.4. |Забезпечувати обсяги | 2005-2010 |Департамент |
| |підготовки молодших | рр. |кадрової |
| |медичних (фармацевтичних) | |політики, освіти |
| |спеціалістів і бакалаврів | |і науки МОЗ |
| |медицини, відповідно до | |України; |
| |потреб галузі охорони | |МОЗ АР Крим, УОЗ |
| |здоров'я | |обласних, |
| | | |Севастопольської |
| | | |міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони здоров'я |
| | | |Київської міської|
| | | |держадміністра- |
| | | |цій; |
| | | |Керівники ВМФНЗ |
| | | |I-IV рівнів |
| | | |акредитації |
|------+---------------------------+-----------+-----------------|

|II.5. |Продовжити реформу         | 2005-2007 |Департамент      |
| |підвищення кваліфікації | рр. |кадрової |
| |викладачів медичних училищ,| |політики, освіти |
| |коледжів та медсестринських| |і науки МОЗ |
| |факультетів медичних | |України; |
| |університетів і академій | |Керівники ВМФНЗ |
| | | |I-IV рівнів |
| | | |акредитації |
|------+---------------------------+-----------+-----------------|
|II.6. |Здійснити заходи щодо | 2005-2010 |Департамент |
| |створення | рр. |кадрової |
| |навчально-методичного | |політики, освіти |
| |забезпечення, відповідно до| |і науки МОЗ |
| |потреб ВМФНЗ I-IV рівнів | |України; |
| |акредитації і стандартів | |Керівники ВМФНЗ |
| |освіти молодших медичних | |I-IV рівнів |
| |(фармацевтичних) | |акредитації |
| |спеціалістів та бакалаврів | | |
| |медицини | | |
|------+---------------------------+-----------+-----------------|
|II.7. |Завершити створення та | 2005-2006 |Департамент |
| |забезпечити впровадження | рр. |кадрової |
| |стандартів освіти молодших | |політики, освіти |
| |медичних спеціалістів та | |і науки МОЗ |
| |бакалаврів медицини | |України; |
| | | |Керівники ВМФНЗ |
| | | |I-IV рівнів |
| | | |акредитації; |
|------+---------------------------+-----------+-----------------|

|II.8. |Продовжити розвиток        | 2005-2006 |Департамент      |
| |ступеневої медсестринської | рр. |кадрової |
| |освіти в Україні - відкрити| |політики, освіти |
| |у вищих медичних навчальних| |і науки МОЗ |
| |закладах IV рівня | |України; |
| |акредитації магістратуру зі| |Керівники ВМФНЗ |
| |спеціальності "сестринська | |I-IV рівнів |
| |справа"; підготувати | |акредитації |
| |матеріали до МОН та ВАК | | |
| |України щодо включення | | |
| |наукової спеціальності | | |
| |"сестринська справа" до | | |
| |Переліку спеціальностей, за| | |
| |якими проводиться захист | | |
| |дисертацій на здобуття | | |
| |наукових ступенів кандидата| | |
| |і доктора наук, присудження| | |
| |наукових ступенів і | | |
| |присвоєння вчених звань | | |
|------+---------------------------+-----------+-----------------|
|II.9. |Забезпечити поступове | 2006-2007 |Департамент |
| |введення очно-заочної форми| рр. |кадрової |
| |навчання для практикуючих | |політики, освіти |
| |дипломованих медичних | |і науки МОЗ |
| |сестер за програмою | |України; |
| |бакалаврату | |Керівники ВМНЗ |
| | | |I-IV рівнів |
| | | |акредитації |
|------+---------------------------+-----------+-----------------|

|II.10.|Продовжити впровадження    | 2005-2007 |Департамент      |
| |системи державної | рр. |кадрової |
| |діагностичної оцінки якості| |політики, освіти |
| |підготовки фахівців зі | |і науки МОЗ |
| |спеціальності "Сестринська | |України; |
| |справа" - інтегровані | |Центр тестування |
| |ліцензійні іспити у вищих | |при МОЗ України; |
| |медичних навчальних | |Керівники ВМНЗ |
| |закладах I-IV рівнів | |I-IV рівнів |
| |акредитації | |акредитації; |
|------+---------------------------+-----------+-----------------|
|II.11.|Реорганізувати постійно | 2005-2007 |Департамент |
| |діючі курси підвищення | рр. |кадрової |
| |кваліфікації молодших | |політики, освіти |
| |медичних (фармацевтичних) | |і науки МОЗ |
| |спеціалістів в центри | |України; |
| |післядипломної освіти | |МОЗ АР Крим, УОЗ |
| | | |обласних, |
| | | |Севастопольської |
| | | |міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони здоров'я |
| | | |Київської міської|
| | | |держадміністрацій|
|------+---------------------------+-----------+-----------------|

|II.12.|Внести зміни і доповнення  | 2006 рік  |Департамент      |
| |до переліку циклів | |кадрової |
| |спеціалізації і | |політики, освіти |
| |удосконалення середнього | |і науки, |
| |медичного персоналу, | |Департамент |
| |відповідно до потреб | |організації та |
| |закладів охорони здоров'я | |розвитку медичної|
| | | |допомоги |
| | | |населенню; |
| | | |МОЗ АР Крим, УОЗ |
| | | |обласних, |
| | | |Севастопольської |
| | | |міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони здоров'я |
| | | |Київської міської|
| | | |держадміністрацій|
|------+---------------------------+-----------+-----------------|
|II.13.|Забезпечити створення | IV кв. |Департамент |
| |відповідних циклів | 2005 р. -|кадрової |
| |спеціалізації та | II кв. |політики, освіти |
| |удосконалення для медичних | 2006 р. |і науки МОЗ |
| |сестер-бакалаврів. | |України; |
| | | |Керівники ВМНЗ |
| | | |I-IV рівнів |
| | | |акредитації |
|------+---------------------------+-----------+-----------------|
|II.14.|Здійснювати щорічно | 2005-2010 |Департамент |
| |цільовий прийом до вищих | рр. |кадрової |
| |медичних навчальних | |політики, освіти |
| |закладів I-II рівнів | |і науки МОЗ |
| |акредитації із числа осіб, | |України; |
| |які проживають в сільській | |МОЗ АР Крим, УОЗ |
| |місцевості; | |обласних, |
| | | |Севастопольської |
| | | |міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони здоров'я |
| | | |Київської міської|
| | | |держадміністра- |
| | | |цій; |
| | | |Керівники ВМНЗ |
| | | |I-II рівнів |
| | | |акредитації; |
|----------------------------------------------------------------|

|III. Нормативно-правове забезпечення діяльності медичних сестер:|
|----------------------------------------------------------------|
|III.1.|Здійснити комплекс заходів |2006-2007 рр.|Департамент |
| |щодо створення стандартів | |організації та |
| |професійної діяльності | |розвитку |
| |медичних сестер в | |медичної |
| |лікувально-профілактичних | |допомоги |
| |закладах; | |населенню; МОЗ |
| | | |АР Крим, УОЗ |
| | | |обласних, |
| | | |Севастопольсь- |
| | | |кої міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони |
| | | |здоров'я |
| | | |Київської |
| | | |міської |
| | | |держадміністра-|
| | | |цій |
| | | |Асоціація |
| | | |медичних сестер|
| | | |України (за |
| | | |погодженням) |
|------+---------------------------+-------------+---------------|

|III.2.|Розробити методичні        |2005-2007 рр.|Департамент    |
| |рекомендації щодо | |кадрової |
| |визначення | |політики, |
| |диференційованого | |освіти і науки,|
| |навантаження на | |Департамент |
| |сестринський персонал | |організації та |
| |лікувально-профілактичних | |розвитку |
| |закладів | |медичної |
| | | |допомоги |
| | | |населенню; МОЗ |
| | | |АР Крим, УОЗ |
| | | |обласних, |
| | | |Севастопольсь- |
| | | |кої міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони |
| | | |здоров'я |
| | | |Київської |
| | | |міської |
| | | |держадміністра-|
| | | |цій; |
| | | |Асоціація |
| | | |медичних сестер|
| | | |України (за |
| | | |погодженням); |
|------+---------------------------+-------------+---------------|

|III.3.|Розробити методику оплати  |2005-2006 рр.|Департамент    |
| |праці медичних сестер в | |кадрової |
| |залежності від якості та | |політики, |
| |об'єму сестринських | |освіти і науки,|
| |втручань на основі нових | |Департамент |
| |технологій сестринської | |економіки, |
| |допомоги | |фінансів та |
| | | |майнових |
| | | |відносин, |
| | | |Департамент |
| | | |організації та |
| | | |розвитку |
| | | |медичної |
| | | |допомоги |
| | | |населенню МОЗ |
| | | |України; |
| | | |МОЗ АР Крим, |
| | | |УОЗ обласних, |
| | | |Севастопольсь- |
| | | |кої міської, |
| | | |Головного |
| | | |управління |
| | | |охорони |
| | | |здоров'я |
| | | |Київської |
| | | |міської |
| | | |держадміністра-|
| | | |цій; |
| | | |Асоціація |
| | | |медичних сестер|
| | | |України (за |
| | | |погодженням); |
|------+---------------------------+-------------+---------------|

|III.4.|Здійснити заходи щодо      |2005-2007 рр.|МОЗ АР Крим,   |
| |проведення атестації | |УОЗ обласних, |
| |робочих місць медичних | |Севастопольсь- |
| |сестер у відповідності до | |кої міської, |
| |стандартів їх професійної | |Головного |
| |діяльності | |управління |
| | | |охорони |
| | | |здоров'я |
| | | |Київської |
| | | |міської |
| | | |держадміністра-|
| | | |цій; |
| | | |Асоціація |
| | | |медичних сестер|
| | | |України (за |
| | | |погодженням) |
|------+---------------------------+-------------+---------------|
|III.5.|Внести зміни і доповнення | 2006 р. |Департамент |
| |до діючих нормативних | |кадрової |
| |документів з атестації і | |політики, |
| |підвищення кваліфікації | |освіти і науки |
| |молодших медичних і | |МОЗ України; |
| |фармацевтичних спеціалістів| |Асоціація |
| |і бакалаврів медицини. | |медичних сестер|
| | | |України (за |
| | | |погодженням) |
|----------------------------------------------------------------|

|IV. Інформаційне забезпечення в управлінні діяльністю медичних  |
|сестер: |
|----------------------------------------------------------------|
|IV.1. |Передбачити на сторінках |2005-2010 рр.|Департамент |
| |журналу "Медсестринство | |кадрової |
| |України" та інших видань | |політики, |
| |спеціальні рубрики з питань| |освіти і науки |
| |розвитку медсестринства | |МОЗ України; |
| | | |Асоціація |
| | | |медичних сестер|
| | | |України (за |
| | | |погодженням) |
|------+---------------------------+-------------+---------------|
|IV.2. |Продовжити практику |2005-2010 рр.|Департамент |
| |проведення професійних | |кадрової |
| |конкурсів на кращого | |політики, |
| |випускника вищих медичних | |освіти і науки |
| |навчальних закладів I-II | |МОЗ України; |
| |рівня акредитації | |Асоціація |
| | | |медичних сестер|
| | | |України (за |
| | | |погодженням) |
|----------------------------------------------------------------|
|V. Розвиток професійних сестринських об'єднань та асоціацій: |
|----------------------------------------------------------------|
|V.1. |Здійснювати політику щодо |2005-2010 рр.|Департамент |
| |сприяння діяльності | |кадрової |
| |Асоціації медичних сестер | |політики, |
| |України, інших громадських | |освіти і науки |
| |об'єднань та інших | |МОЗ України; |
| |громадських медсестринських| |Асоціація |
| |об'єднань та їх залученню | |медичних сестер|
| |до участі в реалізації | |України (за |
| |програм розвитку | |погодженням) |
| |медсестринства | | |
|----------------------------------------------------------------|

|VI. Міжнародне співробітництво в медсестринстві:                |
|----------------------------------------------------------------|
|V.1. |Забезпечувати розвиток |2005-2010 рр.|Департамент |
| |міжнародного | |кадрової |
| |співробітництва в | |політики, |
| |медсестринстві | |освіти і науки,|
| | | |Відділ |
| | | |європейської |
| | | |інтеграції та |
| | | |міжнародних |
| | | |зв'язків МОЗ |
| | | |України; |
| | | |Асоціація |
| | | |медичних сестер|
| | | |України (за |
| | | |погодженням) |
|------+---------------------------+-------------+---------------|
|VI.2. |Здійснити спільно з |2005-2007 рр.|Департамент |
| |громадськими | |кадрової |
| |медсестринськими | |політики, |
| |об'єднаннями заходи щодо | |освіти і науки |
| |входження до Міжнародної | |МОЗ України; |
| |Ради медичних сестер | |Асоціація |
| | | |медичних сестер|
| | | |України (за |
| | | |погодженням) |
|------+---------------------------+-------------+---------------|

|VI.3. |Забезпечити співробітництво|2005-2010 рр.|Департамент    |
| |з питань розвитку | |кадрової |
| |медсестринства з | |політики, |
| |Європейським бюро ВООЗ та | |освіти і науки |
| |іншими закордонними | |МОЗ України; |
| |установами і закладами | |Відділ |
| | | |європейської |
| | | |інтеграції та |
| | | |міжнародних |
| | | |зв'язків МОЗ |
| | | |України; |
| | | |Асоціація |
| | | |медичних сестер|
| | | |України (за |
| | | |погодженням) |
------------------------------------------------------------------

^ Наверх
наверх